Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   σουπερ μινι ενυδριο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33187)

3r4ndo 07-07-09 22:54

σουπερ μινι ενυδριο
 
Σε αυτο εδω μπορω να βαλω οτιδηποτε ζοντανο, πχ αρτεμια η οτιδηποτε μικροσκοπικο??? :smt033

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.998154

Το εψαξα και ειναι περιπου 370ml εχει μια αντλιουλα και ενα λεντακι.

Πλακα θα εχει, εχω και ενα τροφοδοτικο usb θα ειναι μια χαρουλα για το κομοδινακι το βραδυ!! :D

Δεν ξερω αν το εβαλα και στο σωστο μερος, αν κανω λαθως παρακαλω τους διαχειρηστες να το μεταφερουν, ευχαριστω!!

Aiolos-910 08-07-09 00:28

Το έχω δει σε λειτουργία.. ένα ποτήρι νερό παίρνει όλο κ όλο και έχει δυο πλαστικά ψαράκια που με τη ροή κόβουν βόλτες.
Και μη τολμήσεις να βάλεις μέσα Όσκαρ... μόνο η ουρά του θα χωρέσει .. και αμφιβάλω κιόλας!!! :):):)

Red crystal 08-07-09 08:55

Ωραιο ειναι πλακα εχει.:smile::smile:

Aiolos-910 08-07-09 09:17

Λες να καταφέρεις να το κάνεις σουπερ μίνι reef !!!
Να σου στοιχήσει το ενυδρείο 10-15 ευρώ και ο υπόλοιπος εξοπλισμός 500 !!!
Σε βλέπω στο Guinness World Records μετά !!!! :p:p:p

Άσε και το άλλο.. ότι μπορείς να το κουβαλάς μαζί σου με μπαταρία !!!

3r4ndo 08-07-09 11:54

Ποια oscar και reef ρε παιδια?? Για αρτεμια ρωτησα ο καημενος..... Δεν υπαρχει κατι ζοντανο να μπορω να βαλω?? Θα κανω φυσικα καποιες μετατροπες, το λεντ θα αντικατασταθει απο ενα μισου βαττ, θα φυγει το πλαστικο που εχει για υποστρομα και θα μπει αμμος, τωρα βρισκεται υπο κατασκευη ενα κυκλωματακι ελεγχου της θερμοκρασιας που θα χρησιμοποιει ενα πελτιερ των 10w στα 5v (το οποιο εβγαλα απο usb ψυγειακι αναψυκτικου). Μαλλον παει για θαλασσινο με δυο ψυλους μεσα και ενα δειγμα ζβ...

Πάνος 08-07-09 14:41

δαφνιες!!!:p
γινονται "μεγαλουτσικες" ειναι του γλυκου νερου...εχουν πολυ πλακα να τις παρατηρεις...και οταν αυξανεται ο αριθμος τους ..θα εχεις και ετοιμη τροφη για τα ψαρακια σου...;)

3r4ndo 08-07-09 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364545)
δαφνιες!!!:p
γινονται "μεγαλουτσικες" ειναι του γλυκου νερου...εχουν πολυ πλακα να τις παρατηρεις...και οταν αυξανεται ο αριθμος τους ..θα εχεις και ετοιμη τροφη για τα ψαρακια σου...;)

Ευχαριστω Πανο!! μ αρεσει η ιδεα!! Που μπορω να μαθω περισσοτερα για αυτες???:)

Πάνος 08-07-09 16:15

εγω βρηκα απο το συλλογο.....σιγουρα θα εχουν καποια μελη του εκει....
θελουν απλως ενα δοχειο με νερο ενυδρειου και τρεφονται με μαγια που βρισκεις στα σουπερμαρκετ σε φακελακια..αν χτυπα το δοχειο ηλιος θα τρωνε και αλγη που θα αναπτυσσεται..
θα τις βλεπεις να γεννανε και πως μεγαλωνουν τα μικρα...

Γιώργος Κ 08-07-09 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364574)
εγω βρηκα απο το συλλογο.....σιγουρα θα εχουν καποια μελη του εκει....
θελουν απλως ενα δοχειο με νερο ενυδρειου και τρεφονται με μαγια που βρισκεις στα σουπερμαρκετ σε φακελακια..αν χτυπα το δοχειο ηλιος θα τρωνε και αλγη που θα αναπτυσσεται..
θα τις βλεπεις να γεννανε και πως μεγαλωνουν τα μικρα...

Αν τα βαλει στο ενυδρειακι οταν βαζει μαγια δε θα θολωνει το νερο?? Σε ενυδρειο θα φαινεται ασχημο η μου φαινεται??:confused::confused:

Δημητρης89 08-07-09 16:19

[quote=panos-alex/polis;364574]εγω βρηκα απο το συλλογο.....σιγουρα θα εχουν καποια μελη του εκει....
θελουν απλως ενα δοχειο με νερο ενυδρειου και τρεφονται με μαγια που βρισκεις στα σουπερμαρκετ σε φακελακια..αν χτυπα το δοχειο ηλιος θα τρωνε και αλγη που θα αναπτυσσεται..
θα τις βλεπεις να γεννανε και πως μεγαλωνουν τα μικρα...[/quot

δεν χρειαζεται φιλτρο?τι ψαρια τρωνε τις δαφνιες?

Πάνος 08-07-09 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 364575)
Αν τα βαλει στο ενυδρειακι οταν βαζει μαγια δε θα θολωνει το νερο?? Σε ενυδρειο θα φαινεται ασχημο η μου φαινεται??:confused::confused:

ελαφρα θα θολωνει το νερο αλλα θα το καθαριζουν σε λιγες ωρες..δε πρεπει το νερο να γινεται σαν γαλα...αυτο ειναι υπερβολη...παροτι ελαφρα θολο παλι θα φαινονται οι δαφνιες...στην καλλιργεια μου τις βλεπω συνεχως..ποτε δε θολωνω εντονα το νερο...

Πάνος 08-07-09 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Δημητρης89 (Μήνυμα 364577)

δεν χρειαζεται φιλτρο?τι ψαρια τρωνε τις δαφνιες?

οχι ...το φιλτρο ρουφαει και σκοτωνει τις δαφνιες...ολα τα ψαρια τις τρωνε...;) (εξαιρουνται τα φυτοφαγα που δε πρεπει να ταιζονται με αυτες...)

Δημητρης89 08-07-09 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 364581)
οχι ...το φιλτρο ρουφαει και σκοτωνει τις δαφνιες...ολα τα ψαρια τις τρωνε...;) (εξαιρουνται τα φυτοφαγα που δε πρεπει να ταιζονται με αυτες...)

τα νεογεννητα τα τρωνε?

Πάνος 08-07-09 21:43

τα νεογεννητα δεν μπορουν να τις φανε ειναι μεγαλες...
αν ρωτας για τις δαφνιες..οχι...ειναι εντελως ακακες...αλλα δε μπορουν να συγκατοικησουν με ψαρια...καθως ριχνουμε μαγια στο νερο για τη διατροφη τους..

Δημητρης89 20-07-09 14:42

τελικα τι εγινε? το αγορασες?

alkis13 24-07-09 22:14

Εχει κανεις καποια ιδεα για το πως φευγει ο πλαστικος πατος; το πηρα, πανω εχει μια ταπα για ανοιγμα και κατω το πλαστικο φαινεται κολημένο...

3r4ndo 28-07-09 00:53

Τελικα πηρα δυο!! Το ενα θα γινει κομματακια, "πειραματοζωο", και εχω στο μυαλο μου το εξης. Θα αποκολλησω το πανω μερος για να γινουν καποιες εργασιες στο εσωτερικο. Θα αφαιρεθει το μαπα μοτερακι(το κλασικο που εχουν τα walkman) και θα μπει η μικροτερη αντλια που θα βρω, η αντλια αυτη θα κολληθει στην πλατη(η εισοδος της στην τρυπα που θα μεινει απο το μοτερ) και στην εξοδο της θα μπει ενα σωλινακι που θα μοιραζεται σε 4 πολυ μικροτερα(αυτα του αερα) με ρυθμιστη ροης τα οποια θα επιστρεφουν στη γυαλα. θα φυγει το πλαστικο υποστρωμα και το βουναλακι που εχει. Για φωτισμο θα χρησιμοποιησω ενα φωτακι νυκτος το οποιο εχει εναν λαμπτηρα φθορισμου μικροσκοπικο και ειναι περιπου 0,5 βαττ στο καταλληλο μηκος, αυτο που δεν ξερω ειναι τα kelvin του.. Δεν νομιζω ομως πως εχουν ιδιετερη σημασια. Τελος θα μπει ενα πελτιερ 7βαττ με παθητικη ψυξη και ενα τρανζιστορακι με ενα θερμιστορ και μια μεταβλητη αντισταση για ψευτορυθμηση και μετα αρχιζει το στοκαρισμα.

Μικροσκοπικα κομματια ζωντανου βραχου(ειδη τα εχω και κουραρονται)
αμμος για υποστρωμα και μολις ειναι ετοιμο θα μπει ενας σουπερ ψυλλος!!!!!:D

alkis13 28-07-09 01:11

Θελω λεπτομέριες και αν μπορεις πολλες φωτογραφίες!

3r4ndo 28-07-09 11:33

Οπωσδηποτε!! Αλκη μην επιχειρησεις να ανοιξεις το πανω μερος, θα σπασει 100%... Καποιος τροπος θα υπαρχει και θα τον βρω!! η αντλια αν και πολυ δυσκολο να φυγει χωρις να γινει ζημια πρεπει οπως και δηποτε να απομακρυνθει. Η πατεντα της ειναι πολυ καλη, μια προπελα με μαγνητη βρισκεται μεσα στο ενυδριακι και απο την εξω μερια εναμοτερακι με εναν μαγνιτη, οταν γυρναει το μοτερακι μαγνιτικα γυρναει και η προπελα. Το μονο προβλημα με αυτο ειναι το γρασο που εχουν βαλει στην προπελα μεσα στο ενυδριακι. Ισως και το οτι θα φθαρει ευκολα σε μικρο χρονικο διαστημα. Επανερχομαι με νεοτερα και φωτογραφιες!!

paraskevi_gr 15-11-09 17:02

Επανερχομαι με νεοτερα και φωτογραφιες!!



Τελικα πως πήγε η απόπειρα?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo (Μήνυμα 367209)
Οπωσδηποτε!! Αλκη μην επιχειρησεις να ανοιξεις το πανω μερος, θα σπασει 100%... Καποιος τροπος θα υπαρχει και θα τον βρω!! η αντλια αν και πολυ δυσκολο να φυγει χωρις να γινει ζημια πρεπει οπως και δηποτε να απομακρυνθει. Η πατεντα της ειναι πολυ καλη, μια προπελα με μαγνητη βρισκεται μεσα στο ενυδριακι και απο την εξω μερια εναμοτερακι με εναν μαγνιτη, οταν γυρναει το μοτερακι μαγνιτικα γυρναει και η προπελα. Το μονο προβλημα με αυτο ειναι το γρασο που εχουν βαλει στην προπελα μεσα στο ενυδριακι. Ισως και το οτι θα φθαρει ευκολα σε μικρο χρονικο διαστημα. Επανερχομαι με νεοτερα και φωτογραφιες!!



Τελικα πως πήγε η απόπειρα?

3r4ndo 18-11-09 22:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paraskevi_gr (Μήνυμα 389434)

Τελικα πως πήγε η απόπειρα?

Δεν εγινε δουλεια με αυτο, πολυ δυσκολο να ανοιξει χωρις να σπασει...

@@nikos@@ 18-11-09 23:36

Μονο με θυρα usb δουλευει?Μπορω να το φυτεψω???????

3r4ndo 24-11-09 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ (Μήνυμα 390232)
Μονο με θυρα usb δουλευει?Μπορω να το φυτεψω???????

Μπορεις με ενα τροφοδοτικο 5 βολτ να το δουλεψεις αλλα εχει μπλε φωτακι, οποτε ετσι οπως ειναι δεν κανεις τιποτα... Αυτο που μπορεις να κανεις αν εχεις ορεξη ειναι να παρεις ενα λεντ σποτακι να βγαλεις το λεντ και να το μονταρεις πανω, παλι ομως θα εχεις πολλα βαττ/λιτρο..(με ενα λεντ των 3 βαττ εχεις 12 βαττ/λιτρο...) μπορεις παλι να παιξεις με πολλα μικρα και να βγαλεις αυτο που θες αλλα ειναι πολυ μικρο για να κανεις οτιδηποτε.. 250ml τι θα πρωτοβαλεις!?!? Στα λεω γιατι το παλεψα αρκετα και τελικα δεν βγηκε τιποτα..

neos 25-11-09 00:46

μια που ανέβηκε το θέμα...
 
3 Συνημμένο(α)
... να παρουσιάσω κι εγώ μια ανάλογη προσπάθεια που έγινε πριν μερικούς μήνες. Πρόκειται για βιοτοπικό Αργυρούπολης Ρεθύμνου Κρήτης.
Διαστάσεις: 4Χ4Χ6 (25 ml μικτά)
Φυτά: rethymno moss, nymphea lotus rethimnius sp. super mini
Οργανισμοί: 3 σαλιγκαράκια
Ρουτίνες: Αλλαγή νερού 50% με σύριγγα και εμφιαλωμένο νερό
Το ενυδρειάκι στήθηκε τον περασμένο Μάρτη. Τοποθετήθηκε δίπλα σε παράθυρο με φυσικό φωτισμό αλλά χωρίς απευθείας έκθεση στον ήλιο. Τα σαλιγκάρια έζησαν 3-4 βδομάδες και ήταν πολύ δραστήρια αλλά μια μέρα πέθαναν και τα 3 μαζί για άγνωστο λόγο... Αντίθετα τα φυτά είχαν πολύ μεγάλη ανάπτυξη συνέχισαν να μεγαλώνουν για μήνες, βγήκαν έξω από το ποτήρι που κάποια στιγμή είχε γίνει σα γλαστράκι. Μέχρι που κάποια στιγμή πετάχτηκαν και το ποτήρι μετά το πλυντήριο πιάτων, ξαναγύρισε στο ντουλάπι του...

3r4ndo 03-12-09 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από neos (Μήνυμα 391622)
... να παρουσιάσω κι εγώ μια ανάλογη προσπάθεια που έγινε πριν μερικούς μήνες. Πρόκειται για βιοτοπικό Αργυρούπολης Ρεθύμνου Κρήτης.
Διαστάσεις: 4Χ4Χ6 (25 ml μικτά)
Φυτά: rethymno moss, nymphea lotus rethimnius sp. super mini
Οργανισμοί: 3 σαλιγκαράκια
Ρουτίνες: Αλλαγή νερού 50% με σύριγγα και εμφιαλωμένο νερό (δεν μπορεις να ξερεις απο που προερχεται και τις συνθηκες διατηρησης του, ισως και να φταιει αυτο που πεθαναν τα σαλιγκαρια σου...)
Το ενυδρειάκι στήθηκε τον περασμένο Μάρτη. Τοποθετήθηκε δίπλα σε παράθυρο με φυσικό φωτισμό αλλά χωρίς απευθείας έκθεση στον ήλιο. Τα σαλιγκάρια έζησαν 3-4 βδομάδες και ήταν πολύ δραστήρια αλλά μια μέρα πέθαναν και τα 3 μαζί για άγνωστο λόγο... Αντίθετα τα φυτά είχαν πολύ μεγάλη ανάπτυξη συνέχισαν να μεγαλώνουν για μήνες, βγήκαν έξω από το ποτήρι που κάποια στιγμή είχε γίνει σα γλαστράκι. Μέχρι που κάποια στιγμή πετάχτηκαν και το ποτήρι μετά το πλυντήριο πιάτων, ξαναγύρισε στο ντουλάπι του...

Ηταν πολυ ομορφο παντως!!!

Alex_Salonica 04-12-09 02:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από neos (Μήνυμα 391622)
Ρουτίνες: Αλλαγή νερού 50% με σύριγγα και εμφιαλωμένο νερό

. Τα σαλιγκάρια έζησαν 3-4 βδομάδες και ήταν πολύ δραστήρια αλλά μια μέρα πέθαναν και τα 3 μαζί για άγνωστο λόγο... .

Στο δικό μου 30λιτρο ενυδρείο έκανα αλλαγές με εμφιαλωμένο νερό και μια ωραία πρωία μετά από αλλαγή νερού έχασα όλα τα σαλιγκάρια και τις γαρίδες μου ταυτόχρονα, θεωρώ ότι έφταιγε το εμφιαλωμένο νερό, από την στιγμή που άρχισα να βάζω νερό βρύσης τίποτα δεν μου έχει ξαναψοφήσει.
Τελικά τι πίνουμε δεν ξέρω...:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,18889 seconds with 11 queries