Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αποριες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37571)

Dimitrisss123 04-02-10 14:04

Αποριες
 
1)Το φιλτρο μου εχει γινει καφε απο ασπρο.Αυτο ειναι το περιφημο βιολογικο υλικο βρομια που λενε ολοι?Στο φιλτρο υπαρχουν ενα μαυρο σφουγαρι απο πισο κ μπροστα ενα πιο σκληρο υλικο με ασπρο σφουγκαρι αυτο ειναι το οποιο εχει μαυρισει.

2)διαβασα σε ενα ποστ εδω οτι η πολυ αμμωνια παιζει να χαλασει το μπολυ.Συνεπως παιζει να χαλασει κ το στρωσιμο?Εγω ριχνω αμμωνια που εχω αγορασει απο το φαρμακειο,την ριχνω με το ματι χωρις υπολογισμο ακριβειας. μολις αγορασα το τριτο μπουκαλακι 200 μλ τα αλλα 2 ιταν των 100 μλ.το στρωνω 1 μηνα περιπου.Καλα πανε οι μετρισεις περιμενω πως κ πως να δω τα νιτρωδη 0.

halvas69 04-02-10 14:13

1) Ναι τα βακτηρίδια είναι αυτό που βλεπεις.
2) Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, το μόνο που κάνει η πολλή αμμωνία είναι να καθυστερεί το στρώσιμο (που αναλογεί στην ποσότητα της)

Dimitrisss123 04-02-10 14:18

Γιατι ομως να καθυστερει το στρωσιμο?Οσο πιο πολυ τοσο πιο γρηγορα δεν θα πρεπε?
Με την λογικη πολυ τροφη για τα 1α βακτηρια = παραγωγη πολυ νιτρωδη

Πολλα νιτρωδη =Πολλα βακτηρια που τα τρωνε = παραγωγη πολλων νιτρικων και ταυτοχρονα μειωση νιτρωδων.

halvas69 04-02-10 14:23

Γιατί απλά τα βακτηρίδια σου για να φτάσουν σε ικανό αριθμό, ώστε να φάνε την αμμωνία, θα πρέπει να είναι περισσότερα σε αριθμό.
Όσο μεγαλύτερο πληθυσμό "απαιτείς" τόσο περισσότερο χρόνο θα πάρει να δημιουργηθούν.

alex 04-02-10 14:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 413503)
Γιατί απλά τα βακτηρίδια σου για να φτάσουν σε ικανό αριθμό, ώστε να φάνε την αμμωνία, θα πρέπει να είναι περισσότερα σε αριθμό.
Όσο μεγαλύτερο πληθυσμό "απαιτείς" τόσο περισσότερο χρόνο θα πάρει να δημιουργηθούν.


+ οτι ο χρονος για τη διαδικασια αναπαραγωγης των βακτηριδιων ειναι αμεταβλητος απο την ποσοτητα τροφης... το οτι μπορει να εχεις να φας περισσοτερο δεν σημαινει οτι θα κανεις πιο γρηγορα απογονους..;)

blackghost7 04-02-10 14:31

Tο στρωσιμο δεν μικραινει αναλογα με την ποσοτητα.
Τα βακτηριδια αναπαραγονται με συγκεκριμενο ρυθμο και οση αμμωνια και να ριξεις αυτος δεν θα αλλαξει

Δεν εχω ευκαιρες τωρα τις ακριβες ημερες αλλα στρωσιμο κατω 20 μερες δεν εχω ακουσει ποτε.

εκτος και αν χρησιμοποιησεις μπολυ


Υπομονη φιλε μου και θα ανταμειφτεις για αυτην :D

Dimitrisss123 04-02-10 14:36

Οχι δεν εχω προβλημα κανω υπομονη τοσο καιρο τωρα θα το χαλασω:) που θα παει τα μπα....ρδα τα νιτρωδη θα 0νιστουν δεν θα μηδενιστουν!!!

Κ καθως περιμενω διαβαζω εδω στο φορουμ σας διαβαζω,διαβαζω κ ξανα διαβαζω εχω διαβασει οτι ασχετο η μη μπορειτε να φανταστειτε.
Δεν τελειωνουν ρε παιδια δεν τελειωνουν...Εχω κ εξεταστικη γαμωτο κ δεν εχω ανοιξει βιβλιο.Αλλα απο ψαρια κ ενυδρια αμα γραψω για αρχαριους,αντι για java το τσιμπαω το 10αρακι.

alex 04-02-10 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 (Μήνυμα 413508)
Οχι δεν εχω προβλημα κανω υπομονη τοσο καιρο τωρα θα το χαλασω:) που θα παει τα μπα....ρδα τα νιτρωδη θα 0νιστουν δεν θα μηδενιστουν!!!

Κ καθως περιμενω διαβαζω εδω στο φορουμ σας διαβαζω,διαβαζω κ ξανα διαβαζω εχω διαβασει οτι ασχετο η μη μπορειτε να φανταστειτε.
Δεν τελειωνουν ρε παιδια δεν τελειωνουν...Εχω κ εξεταστικη γαμωτο κ δεν εχω ανοιξει βιβλιο.Αλλα απο ψαρια κ ενυδρια αμα γραψω για αρχαριους,αντι για java το τσιμπαω το 10αρακι.


ασε την java moss και πιασε την java σκετο γιατι το ενυδρειο ειναι ασχολια για τον ελευθερο χρονο...;):D

blackghost7 04-02-10 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alex (Μήνυμα 413511)
ασε την java moss και πιασε την java σκετο γιατι το ενυδρειο ειναι ασχολια για τον ελευθερο χρονο...;):D


:smt044:smt044:smt044


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01383 seconds with 11 queries