Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY.Αντανακλαστηρες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78222)

vasilhs 24-02-14 21:42

DIY.Αντανακλαστηρες
 
7 Συνημμένο(α)
Καλησπερα στη προσπαθεια μου να φτιαξω ενα φωτιστικο,εψαξα να βρω αντανακλαστηρες.Σε μερικα μαγαζια βρηκα, σε αλλα μου ειπαν κατοπιν παραγγελειας αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η τιμη τους. Ηταν ιδιαιτερα ακριβη. Ετσι λοιπον σκεφτηκα,να φτιαξω μονος μου. Το εψαξα πολυ και βρηκα μια λυση που εχει ικανοποιητικο αποτελεσμα. Θα σας εξηγησω τον τροπο κατασκευης και θα βαλω και φωτογραφιες. Για 2 αντανακλαστηρες 80cm μου κοστησαν 1 ευρο.



Τα υλικα ειναι:


[1]Σωλινα PVC
[2]Φ63(στη δικη μου περιπτωση αναλογα τη λαμπα)
[3]Αλουμινοταινια (αυτη που βαζουμε στις σομπες)

Εκτελεση:


Υπολογιζουμε μεγεθος λαμπας και κοβουμε τη σωλινα PVC. Μετα τη σκιζουμε καθετα στη μεση(εγω το εκανα με τροχο).Στη συνεχια ντυνουμε τη σωλινα με αλουμινοταινια απο την μεσα πλευρα. Ειναι πολυ οικονομικο και αποτελεσματικο. Παρακατω παραθετω και εικονες....αν και ειναι λιγο θαμπες.:D

stelios816 24-02-14 21:46

η φωτο σου σκιζουν:smt082:smt082

vasilhs 24-02-14 22:17

μεγαλης ευκρινιας στελιοο!!!ααχαχ ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβεται τον τροπο!

Κουραμπιές 24-02-14 22:35

Καλη πατεντα. Αν και οι pilux δεν ειναι ακριβοι. Ειναι και ελληνικοι. Καλα με τις φωτος εχω παθει πλακα μιλαμε!!!!:D

vasilhs 24-02-14 22:47

με 3 ευρο κοστος φτιαχνης κανα 2 μετρα αντανακλαστηρα!

Sakisdraminos 25-02-14 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilhs (Μήνυμα 823796)
με 3 ευρο κοστος φτιαχνης κανα 2 μετρα αντανακλαστηρα!

Μπραβο βασιλη....πολλοι το κανουν με αυτο τον τροπο λιγοι κανουν παρουσιασει.....
σε αυτο που σου λεει ο Σπυρος εχει λιγο δικαιο γιατι οι αντακλαστηρες που εκανες ειναι στενης δεσμης και ειναι στενο. με μεγαλγτερο σωληνα θα ηταν καλυτερα.
επισις ο Stephos απο το φορουμ εχει ολη την σειρα απο τους ανακλαστηρες της pilux. εγω εχω παθει την πλακα μου με τους ανακλαστηρες. και οι τιμη ειναι 5ευρω στο 1,5m και δεν μπλεκεις με τροχους και με το αμα τους κοψεις ευθεια!!!!

jimmis1974 25-02-14 11:25

το θεμα ειναι να τους δεις μετα απο πολυ καιρο αν θα αντεξουν , δηλαδη με την υγρασια που θα παρουν αν θα ξεκολισου η αν θα αρχίσει να ξεφτιζει η ταινια σιγα σιγα .

παντως σε εξοδα δεν λεει γιατι εγω ειχα παρει ανακλαστηρα φυλο αλουμινιου 1.20μ απο συνετερισμο ηλε/γων στα 3 ευρω και εχουν και αφερουμενα κλιπς για να βαζεις τις λαμπες !!
και απιστευτη ποιοτητα , δεν παθενουν τιποτα !!

thomas9 26-02-14 22:06

μετα απο λιγο καιρο η ταινια χανει τη γυαλαδα της και γινεται θαμπη. το χω δοκιμασει....

st@vros 26-02-14 22:28

δωστε κανενα μαγαζι που πουλαει ανακλαστηρες pilux :p

Sakisdraminos 26-02-14 22:37

O Stephos apo to forum exei sxedon ola ta montela tis pillux kai gia t5 kai t8

st@vros 26-02-14 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 824182)
O Stephos apo to forum exei sxedon ola ta montela tis pillux kai gia t5 kai t8

τα πουλαει;ποιο ειναι το παλικαρι;

Κουραμπιές 27-02-14 01:20

Απο τον στεφο πηρα και εγω για το φυτεμενο. Απιστευτοι ανακλαστηρες. Πολυ μεγαλοι να ξερετε, οι στενης δεσμης ειναι 11cm πλατος. Ειναι ΦΟΒΕΡΟΙ για ψηλα ενυδρεια η overtank custom φωτιστικα. Εχει και μεσαιας δεσμης που υποθετω ειναι τελειοι και για πιο κοντα.

tzetzos 27-02-14 08:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 824221)
Απο τον στεφο πηρα και εγω για το φυτεμενο. Απιστευτοι ανακλαστηρες. Πολυ μεγαλοι να ξερετε, οι στενης δεσμης ειναι 11cm πλατος. Ειναι ΦΟΒΕΡΟΙ για ψηλα ενυδρεια η overtank custom φωτιστικα. Εχει και μεσαιας δεσμης που υποθετω ειναι τελειοι και για πιο κοντα.


who is stephos?

Sakisdraminos 27-02-14 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 824241)
who is stephos?


http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=10677

ψαξτε και λιγο ρε παιδια!-+10


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries