Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   corydoras και χαλίκι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25714)

lion 17-06-08 17:31

corydoras και χαλίκι
 
Εδώ και λιγες εβδομάδες έχω αποκτήσει 4 corydoras sterbai, τα οποία φαίνονται τρισευτυχισμένα στο νέο τους σπίτι. Έχω χαλίκι 2-4 χιλιοστών χωρίς γωνίες. Αν και στις περισσότερες (σχεδόν όλες) φωτογραφίες στο internet από corydoras sterbai, βλέπω παρόμοιο και πιο χοντρό χαλίκι, πρέπει να το αλλάξω για να μήν τραυματίσουν τα μουστάκια τους; Και αν ναι, τί χαλίκι πρέπει να βάλω (μάρκα-τύπος-χρώμα ...) μην αγοράσω κάτι άσχετο...

Ευχαριστώ.

steady 17-06-08 19:14

το καλυτερο γιαυτα ειναι αμμος χαλαζιακη πραγματικα σκαβουν με την ψυχη τους καταλαβαινεις οτι το ευχαριστιουντε το χαλικακι ισως να ειναι οκ αν ειναι λεπτο και φινο αλλα αν θες το καλυτερο γιαυτα παρε χαλαζιακη αμμο

orck 17-06-08 19:24

καπου ειχα διαβασει οτι εαν βαλεις ψιλη αμμο θα δεις οτι ρουφανε την αμμο η οποια βγαινει με δυναμη απο τα βραγχια τους, σαν ηλεκτρικη σκουπα

παντως απο φωτογραφιες δεν μπορεις να καταλαβεις το μεγεθος του χαλικιου

Jeepas 17-06-08 20:00

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι απαραίτητο να πας σε άμμο. Μπορείς να βάλεις ουδέτερο χαλαζιακό ψιλό χαλίκι (0,4-0,8 mm) - ένα κλικ πριν από την άμμο. Θα γλυτώσεις τα μειονεκτήματα της (άμμου) - αναερόβιες περιοχές, δυσκολίες στην ανάπτυξη των φυτών, δυσκολία στη σκούπα βυθού κλπ) και τα ψάρια σου δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

steady 17-06-08 21:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 273646)
καπου ειχα διαβασει οτι εαν βαλεις ψιλη αμμο θα δεις οτι ρουφανε την αμμο η οποια βγαινει με δυναμη απο τα βραγχια τους, σαν ηλεκτρικη σκουπα

παντως απο φωτογραφιες δεν μπορεις να καταλαβεις το μεγεθος του χαλικιου

εμενα αυτο το κανουν μονο οταν τρωνε λαιμαργα bloodworm:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Jeepas (Μήνυμα 273649)
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν είναι απαραίτητο να πας σε άμμο. Μπορείς να βάλεις ουδέτερο χαλαζιακό ψιλό χαλίκι (0,4-0,8 mm) - ένα κλικ πριν από την άμμο. Θα γλυτώσεις τα μειονεκτήματα της (άμμου) - αναερόβιες περιοχές, δυσκολίες στην ανάπτυξη των φυτών, δυσκολία στη σκούπα βυθού κλπ) και τα ψάρια σου δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

οντως εχει μια δυσκολια σε ολα η αμμος αλλα ολα λυνονται και σκουπισμα μια χαρα γινετε και με μερικα απο τα κονικα σαλιγκαρακια ανακατευεται το υποστρωμα η αμα το ''σφαζεις'' με κανα πιρουνι που και που και τα φυτα δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα εγω αρκει να βαλεις ενα παχυ στρωμα αμμου
πρεπει να μαθεις να την χειριζεσε βασικα:rolleyes:

εγω παντως σε ολα τα τελευταια ενυδρεια μου εχω αμμο κατω και δεν την αλλαζω με τιποτα ενυδρειο με χαλικι δεν το σκευτομαι μιας και η συμπεριφορα των ψαριων ειναι αρκετα διαφορετικη οχι ολων ισως αλλα των περισσοτερων ,αυτων δεν που κολυμπανε χαμηλα δεν το συζητω γατοψαρα πλεκο και καποιες κιχλιδες αμερικανικες η αφρικανικες για τις οποιες ειναι και απαραιτητη


παραδειγμα
εγω στους πλεκο και στα cory κανω συνεχεια το εξης τους θαβω ταμπλετουλες στην αμμο και τα παρακολουθω που προσπαθουν να βρουν το ''θαμενο θησαυρο'':D:D:Dμε κατι τετοια παιχνιδακια τους τραβας το ενδιαφερον και βλεπεις πραγματικες συμπεριφορες και ειναι πολυ διασκεδαστικο και για τους δυο μας:D:D

Jeepas 17-06-08 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 273661)
οντως εχει μια δυσκολια σε ολα η αμμος ...μπλα μπλα ...πρεπει να μαθεις να την χειριζεσε βασικα:rolleyes:

έχεις δίκιο, συμφωνούμε

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 273661)
εγω παντως σε ολα τα τελευταια ενυδρεια μου εχω αμμο

και πάλι έχεις δίκιο κι εγώ άμμο θα ήθελα να έχω αλλά...προς το παρόν έχω 0,4-0,8 χαλίκι σε σκαλάρια και γατόψαρα. Θα την κρατήσω ακόμη λίγους μήνες να μάθω πρώτα και αργότερα...το αλλάζω

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 273661)
εγω στους πλεκο και στα cory κανω συνεχεια το εξης τους θαβω ταμπλετουλες στην αμμο και τα παρακολουθω που προσπαθουν να βρουν το ''θαμενο θησαυρο''με κατι τετοια παιχνιδακια τους τραβας το ενδιαφερον και βλεπεις πραγματικες συμπεριφορες και ειναι πολυ διασκεδαστικο και για τους δυο μας

να προσέχεις τις ταμπλέτούλες μη τις μπερδέψεις με αυτές των φυτών :grin::grin::grin: θα δεις τα ψαράκια σου :smt051
πλακίτσα ;)

steady 17-06-08 23:06

ε δεν τις θαβω και τοσο ναθια ειπαμε με λιγη αμμο τις σκεπαζω :rolleyes::rolleyes:

για χαζα βρε τα χεις :D:D:D

lion 18-06-08 07:52

Και μία ακόμη ερώτηση: Θεωρητικά, ο βυθός μου μετά από 4 μήνες έχει "στρώσει". Μάλιστα περίμενα τόσο καιρό, ώστε να βάλω τα corys σε "στρωμένο" βυθό-χαλίκι. Αν αλλάξω το χαλίκι, λέτε να αντιμετωπίσω προβλήματα με τα ψαράκια μου; Έχει κάνει κάποιος κάτι παρόμοιο;

orck 18-06-08 08:02

οταν λες "εχει στρωσει" εννοεις βιολογικα;
την βιολογια που εχει το ενυδρειο σου κατα 90% την κραταει το φιλτρο, οποτε αυτο πρεπει να στρωσει, οτι και να κανεις στον βυθο σου δεν θα εχεις προβλημα
εαν εννοεις κατι αλλο θα ηθελα να εξηγησεις


westie δεν καταλαβα ΚΑΘΟΛΟΥ τι θες να πεις :)

delta66 18-06-08 08:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 273646)
καπου ειχα διαβασει οτι εαν βαλεις ψιλη αμμο θα δεις οτι ρουφανε την αμμο η οποια βγαινει με δυναμη απο τα βραγχια τους, σαν ηλεκτρικη σκουπα

παντως απο φωτογραφιες δεν μπορεις να καταλαβεις το μεγεθος του χαλικιου

Εγω το βλεπω ζωντανα :D
Και με χαλικακι πολυ ψιλο 0,5mm.

steady 18-06-08 09:22

Παράθεση:

westie δεν καταλαβα ΚΑΘΟΛΟΥ τι θες να πεις
:smt030:smt030
εμμονη ιδεα μας εγινε:p:p:p

lion 18-06-08 09:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 273728)
οταν λες "εχει στρωσει" εννοεις βιολογικα;

Ναι

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 273728)
την βιολογια που εχει το ενυδρειο σου κατα 90% την κραταει το φιλτρο, οποτε αυτο πρεπει να στρωσει, οτι και να κανεις στον βυθο σου δεν θα εχεις προβλημα

ΟΚ

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 273728)
εαν εννοεις κατι αλλο θα ηθελα να εξηγησεις

Αυτό εννοώ :D


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 273728)
westie δεν καταλαβα ΚΑΘΟΛΟΥ τι θες να πεις :)

:smt019

orck 18-06-08 11:55

ναι οντως τα ειχα πιει η ηταν πρωι;
δεν υπηρξε ποτε εδω ακατανοητη δημοσιευση του westie;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 273743)
:smt030:smt030
εμμονη ιδεα μας εγινε:p:p:p


Tolis 18-06-08 12:10

Υπηρξε, και την εσβυσε μονος του και σε αδειασε :D

orck 18-06-08 12:12

οποτε δεν ηταν λογω πρωινου, ευχαριστω Τολη, μηπως καταλαβες εσυ τι ελεγε;
οριστε μια καταπληκτικη χρηση του quote

Tolis 18-06-08 12:14

Παράθεση:

μηπως καταλαβες εσυ τι ελεγε;
Μου προσδιδεις περισσοτερες ικανοτητες απο οτι μπορω να αντεξω...

PascM 18-06-08 13:01

good wines 3 (άντε να δω πόσο ακόμη θα ασχολούμαστε με τον westie)

Kostas G. 21-06-08 12:41

Αν το χαλίκι σου είναι λείο,δεν θα τραυματιστούν τα Corydoras σου...Όμως,δεν θα δείξουν και την φυσική συμπεριφορα τους καθώς δεν μπορούν να σκάβουν σε τέτοιο χαλίκι όπως μπορούν στην άμμο...
Το καλύτερο υπόστρωμα για Corydoras αλλά και όλα σχεδόν τα γατόψαρα είναι η λεπτόκοκκη άμμος,όσο πιο ψιλή,τόσο το καλύτερο...;) Τώρα όσον αφορά το χρώμα,μια μπεζ άμμος είναι πιο βιοτοπική για τα Corys σου...

Η άμμος δεν είναι πιο δύσκολη στη συντήρηση από το χαλίκι,απλά είναι λίγο διαφορετική,τίποτα άλλο...Π.χ. η σκούπα βυθού γίνεται επιφανειακά(μια και η περισσότερη βρωμιά κάθεται πάνω στην άμμο καθώς είναι ελαφρύτερή της και δεν βυθίζεται...) και άρα είναι πιο εύκολη...Σχετικά με τις αναερόβιες περιοχές, αυτές δημιουργούνται μεν αλλά είναι επικίνδυνες μόνο στα σημεία που δεν είναι φυτεμμένο το ενυδρείο και επομένως είναι εύκολο να ανακατέψουμε λίγο την άμμο με το χέρι...Επίσης,σε περίπτωση που έχουμε ψάρια που σκάβουν στην άμμο(όπως π.χ. Corydoras...:D) και σχετικά λεπτό στρώμα άμμου στα αφύτευτα σημεία(2-4εκ.),δεν υπάρχει ανάγκη ούτε για κάτι τέτοιο μια και τα ψάρια αυτά αερίζουν συχνά την άμμο σκάβοντας σε αναζήτηση τροφής...;)

Πρόβλημα με ανάπτυξη αμμωνίας στο ενυδρείο γενικώς,δεν θα έχεις,υπάρχουν όμως αναφορές οτι τα Corys ενοχλούνται από το άστρωτο υπόστρωμα αν μένουν τροφές και σαπίζουν πάνω σε αυτό δημιουργώντας τοπικά υψηλές συγκεντρώσεις αμμωνίας,ειδικά αν η ροή είναι χαμηλή σε εκείνο το μέρος...(πράγμα όχι κακό για τα Corys αλλά επιδεινώνει το συγκεκριμμένο φαινόμενο...)Έπομένως φροντίζοντας να είναι καθαρή η άμμος από τροφές και άλλες οργανικές ύλες που σαπίζουν και έχοντας καλή ροή στον πυθμένα για κανα μήνα,δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα...;)

Apollwnas 23-06-08 00:33

Γινεται να φυτεψουμε σε αμμο και να εχουμε αποτελεσματα στα φυτα οπως και με το χαλικι??Αλλιως πως θα συνδιασουμε cory σε φυτεμμενο με αμμο??

steady 23-06-08 00:58

φυσικα και γινεται απλα θελεις ποιο παχυ στρωμα αμμου αποτι θα ηθελες σε χαλικι

Apollwnas 23-06-08 01:29

Εννοεις πιο πολλα εκατοστα να ειναι η αμμος?Στο χαλικι θα ειχαμε 5-7 στην αμμο ποσο ??Επισης οι ριζες αναπτυσονται κανονικα ετσι (οι δρομεις) και εξαπλωνονται τα φυτα ?

steady 23-06-08 13:11

φυτα που αναπτυσσονται με runners οπως οι vallisneria αναπτυσσονται γρηγορετερα στην αμμο ειναι καλυτερη γιαυτα:rolleyes:

τωρα στα αλλα δεν ξερω να σου πω την αληθεια

PascM 23-06-08 13:25

Μια χαρά πιάνουν όλα! Ίσως θέλει λίγη περισσότερη υπομονή!

Kostas G. 23-06-08 16:49

Να συμφωνήσω και εγώ επίσης πως τα φυτά μια χαρά τα πάνε και στην άμμο και μάλιστα οι runners αναπτύσσονται πολύ πιο στρωτά και αβίαστα καθώς δεν συναντούν ανομοιόμορφη αντίσταση όπως σε χοντρό χαλίκι...Επίσης τα φυτά ριζώνουν πιο γερά και αναπτύσσουν περισσότερα τριχίδια στις ρίζες τους...
Όσον αφορά το πάχος της άμμου,4-5εκ. πάνω από κάποιο υπόστρωμμα για φυτά είναι υπεραρκετά...

orck 26-06-08 21:37

τελικα το βρηκα το μυνημα ειχα λαβει και ειδοποιηση αλλα το ειχα ξεχασει, σημερα που εψαχνα για να σβησω τα αχρηστα το βρηκα




Ο χρήστης westie μόλις δημοσίευσε ένα νέο μήνυμα στo θέμα που έχετε επιλέξει να παρακολουθείτε με τίτλο - corydoras και χαλίκι - στο forum Γατόψαρα στο Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου.

Μπορείτε να βρείτε το θέμα εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....4&goto=newpost

Ακολουθεί το νέο μήνυμα:
***************
Τα προβλήματα είναι οτι στο χαλίκι τα ..... όπως πέφτουν κάθονται ανάμεσα στο χαλίκι μετα λιώνουν και καταυαίνουν.Θα επιπλέουν όλα το νερό θα γίνει βούρκος.Και θέλει και πολύ δουλειά και πρέπει να ξυλώσεις και τα φυτά.Δεν γίνεται να βάλει πάνω απ'το χαλίκι 3 εκ.άμμο
***************

Kostas G. 27-06-08 08:42

Δεν βλέπω κάτι το εποικοδομητικό σε αυτό το μύνημα που χρειαζόταν να ειπωθεί...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02312 seconds with 11 queries