Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Μπουκωμα?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18426)

jimfytakis 06-07-07 12:37

Μπουκωμα??
 
Εβαλα εδω και μισο μηνα προγραμα αλλαγων νερου στο αφρικανικο μου καθε 3 μερες 30λιτρα.Το ενυδρειο ειναι 120 και με διακοσμισεις πετρα φελιζολ ειναι καπου στα 90.Χθες ειδα το θηλυκο λαμπιντο σαν να χει φαει μπουνιες στο σαγονι!!Φωτο αδυνατον να βγαλω.Ειναι πολυ ντροπαλη.Παντως το φουσκωμα ειναι στο σαγωνι απο κατω και λιγο στο πλαι...Τι λετε?Θα δω μωρακια?Αν εχετε καμια φωτο με καμια μπουκωμενη plz στειλτε τη να συγκρινω!!

tsikis 06-07-07 14:30

http://www.aquatic-hobbyist.com/prof...ricyellow.html

http://www.fishaholics.org/show_fish.php?FishIndex=9

jimfytakis 06-07-07 16:19

Ευχαριστω!Στο 1ο λινκ η 3η φωτο!Ετσι ειναι και το δικο μου!

Steve 06-07-07 16:24

καλως τα δεχτηκες!!!!

bill 06-07-07 18:32

Αντε καλο ξεμπουκωμα και μεγαλη προσοχη στα μικρα(μην τα φανε αλλα).
Αν ειναι να την απομακρυνεις απο τα αλλα ενηλικα προσοχη οταν την πιασεις γιατι μερικες φορες στρεσαρονται με αποτελεσμα να τα φτυνουν(τα μωρα) οι να καταπινουν μερικα.
Εμενα ετυχε μια να τα βγαλει οταν την επιασα με την αποχη και ευτυχως δεν εφυγαν στο ενυδρειο με τα θερια γιατι δεν θα ειχαν ελπιδα καμια!
Οπως και να εχει μεγαλη προσοχη στη μαμα γιατι δεν ξερεις τι συμπεριφορα-αντιδραση μπορει να εχει!
Και παλι με το καλο!!!

georgetax 06-07-07 19:06

άντε άντε και στα δικά μας:D:D:D:D

jimfytakis 06-07-07 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 187672)
καλως τα δεχτηκες!!!!

Τhx!Αντε και συ με το καλο με δισκακια!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 187698)
άντε άντε και στα δικά μας:D:D:D:D

Aπ'το στομα σου και του θεου τ'αυτι!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bill (Μήνυμα 187694)
Αντε καλο ξεμπουκωμα και μεγαλη προσοχη στα μικρα(μην τα φανε αλλα).
Αν ειναι να την απομακρυνεις απο τα αλλα ενηλικα προσοχη οταν την πιασεις γιατι μερικες φορες στρεσαρονται με αποτελεσμα να τα φτυνουν(τα μωρα) οι να καταπινουν μερικα.
Εμενα ετυχε μια να τα βγαλει οταν την επιασα με την αποχη και ευτυχως δεν εφυγαν στο ενυδρειο με τα θερια γιατι δεν θα ειχαν ελπιδα καμια!
Οπως και να εχει μεγαλη προσοχη στη μαμα γιατι δεν ξερεις τι συμπεριφορα-αντιδραση μπορει να εχει!
Και παλι με το καλο!!!

Πανω σε αυτο,τα λαμπιντο ειναι φυτοφαγα.Τρωνε τα μωρα τους?!

bill 06-07-07 23:27

Απο οσο γνωριζω πολλα ειδη και απο αυτα που θεωρουμε ηρεμα-ημερα εχουν τετοιες τασεις να τρωνε τα μωρα τους.
-------------------------
Ειναι τι θα σου τυχει!

jimfytakis 06-07-07 23:33

Δεν ξερω...Παντως σημερα ειναι μια υπεροχη μερα!!!Και τα κριμπενσις φυλανε αυγα και τα λαμπιντο μπουκωμενα!!!Η πρωτη μου επαφη με ωοτοκα!!!Ελπιζω να μη μου κοπει η χαρα με φαγωμενα αυγα...Να δω εστω 1-2μωρακια

bill 06-07-07 23:52

Αν θες να δεις μωρα κατ εμε απομονωση της θυληκιας γιατι απο οτι καταλαβα εχεις αρκετα ψαρια τα οποια θα τα δουν σαν μεζεδακι.Εγω αναγκαστηκα και πηρα κι αλλο ενυδρειο για να δω μωρα και μεχρι σημερα ειναι μια χαρα.Βεβαια σταθηκα τυχερος την μια φορα διοτι πηγα να παρω μια θυληκια η οποια ηταν μπουκωμενη χωρις να το ξερω και μεχρι να ερθω σπιτι τα ειχε βγαλει στη σακουλα.Η αλλη δυστηχως μπουκωμενη πεθανε το βραδυ και προς εκπληξη μου τα βρηκα πισω απο ενα βραχο κρυμενα το πρωι.Φαντασου οτι ηταν τοσο μικρα που ειχαν την μπαλα στην κοιλια τους και δεν μπορουσαν να κολυπησουν ακομα.
Ευτηχως δεν ειχα ουτε μια απωλεια(εγω ξερω τι τραβηξα 2 βδομαδες κοντα γιατι θελουν 4-6 φορες ταισμα την μερα) και ειχα περιπου 25 στοματα να θρεψω με απιστευτη ορεξη!
Ειναι υπεροχη εμπειρια παντως και σου ευχομαι να την ζησεις σε ολο της το μεγαλειο!

george 06-07-07 23:56

Eγώ πάλι αφήνω τη φύση να κάνει τη δουλειά της και έχω δεκάδες γέννες από τα λαμπίντο μου.

jimfytakis 07-07-07 11:23

Μπα δεν την απομονωνω.Η ολη διαδικασια θα τη στρεσαρει σιγουρα πολυ.Εχω κατι βαλσινεριες μεσα,θα πεταξω και κανα ματσο κερατοφυλλο εχω φυτεψει και κατι μαγκροβια ωστε να δημιουργουν κιαλλες κρυψωνες.Ολο και κανα μωο θα μεινει

Steve 07-07-07 11:27

πρωτη της γεννα ειναι;;;;
και να ειναι εγω πιστευω θα δεις μωρακια...πολααααααααααααααααααααααααααααααααααααα ααααα

jimfytakis 07-07-07 11:34

Γενικως πρωτη μου στα ωοτοκα.Και η χαρα διπλη αφου το 1 απο τα 2 ζευγαρια απο τα κριμπενσις φυλανε αυγα.Καλα πλατυ και γκαπυ αστα.Σταθμος παραγωγης καταντησα.Ασε που τα πλατυ δεν τα παιρνει πολυς κοσμος

Steve 07-07-07 11:36

σιγα..... θα ανοιξεις την "Jim Fytakis : Fresh Water Fish Farm"
............!!!!

GODLIGHT 08-07-07 02:50

καλως τα δεχτηκες . ειναι οσο πιο ηρεμα την πιασεις δεν θα στρεσαριστη πολυ. τα δικα μου σχεδον καθε μηνα και απο μια γεννα, και μιλαμε για καμια 20-30 μικρα. αν θες καντησ απομονωση αλλιως ασε την φυση να κανει την δουλεια τησ. καλυ τυχη με τα μικρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01656 seconds with 11 queries