Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ενυδρείο 28 λύτρα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65721)

dimitris1006 14-10-12 13:32

Ενυδρείο 28 λύτρα.
 
Γεια σας

Έχω ένα ενυδρείο 28 λύτρα (48*20*30)τι ψαριά μπορώ να βάλω και ποσά περίπου;

Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' μπορώ να βάλω ή ποια άλλα φυτά μου προτείνεται να βάλω;

Ευχαριστώ. :p

Malawi Lover 14-10-12 13:46

Σε 28 λιτραα...λιγο δυσκολο να βαλεις ψαρι..! Μονο "μονομάχο" (beta fish) μπορεις να βαλεις κι αυτο με επιφύλαξη! Αλλαα...μπορεις να το κανεις ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ γαριδαδικο με το καταλληλο διαβασμα! :D

dimitris1006 14-10-12 14:20

Έχω βάλει 3 Guppy τα 2 θηλυκά.Από φυτά Vallisneria red και 3 ριζες κερατόφυλλο τα οποία έχουν αρχίσει και μαραίνονται μια βδομάδα είναι που τα έχω βάλει.Γιατί γίνετε αυτό;Στο ενυδρείο υπάρχει μονό χαλίκι και χθες τους έβαλα Sera flopeplus.Θα έπρεπε να τους βάλω και sera florena;

Malawi Lover 14-10-12 14:27

Τα guppy ΔΕΝ μπένουν σε αυτα τα λιτρα! Σε 60+ λιτρα τουλαχιστον! Οπως ειπα 28 λιτρα ειναι καλα για γαριδαδικο...!!

dimitris1006 14-10-12 14:34

ο petshopas μου είπε ότι μπορώ να βάλω και αλλά ψαριά και διαφορετικού είδους.Και γιατί δεν μπαίνουν αφού είναι μικρόσωμα ψαριά;

platy 14-10-12 14:36

τι φυτα εχεις..το φίλτρο σου ειναι στρωμένο/.?? θερμοκρασία?...φωτισμός?..τι και ποσες ωρες...τα γκάπυ σου πρέπει να τα αποχωριστείς...εκτός του οτι ειναι λίγα τα λίτρα,αν αρχίσουν να γεννάνε θα εχεις πρόβλημα...μπορείς σε αυτα τα λίτρα να βάλλεις εναν μονομάχο και κανένα σαλιγκάρι (πχ zebra snail) ή να κάνεις υπομονή να στρώσει ο βυθός και να βάλλεις γαριδουλες !

Malawi Lover 14-10-12 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris1006 (Μήνυμα 702816)
ο petshopas μου είπε ότι μπορώ να βάλω και αλλά ψαριά και διαφορετικού είδους.Και γιατί δεν μπαίνουν αφού είναι μικρόσωμα ψαριά;

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν ρωταμε τον πετ σοπα "τι ψαρια να βαλω?"! ΟΤΙ και να σου πει ψεμα θα ειναι! Αυτοι το μονο που θελουν ειναι να πουλησουν ! Χεστ***καν αν σου πεθανουν τα ψαρακια!

platy 14-10-12 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris1006 (Μήνυμα 702816)
ο petshopas μου είπε ότι μπορώ να βάλω και αλλά ψαριά και διαφορετικού είδους.Και γιατί δεν μπαίνουν αφού είναι μικρόσωμα ψαριά;

ΚΑΝΟΝΑΣ Νο1 ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΕ τι λεει ο πετσοπας....μπορεί να σου πουλήσει και ταριχευμένο δεινόσαυρο που συνδέεται με αεραντλία για να βγάζει μπουρμπουλήθρες .....:smt079,διάβασε,ενημερώσου και θα αγοράζεις ΜΟΝΟ οτι θέλεις εσυ και βλέπεις οτι κάνει....ξεκίνα απο τα υπομνήματα των αρχαρίων (κατηγορια ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ, μετα απο το ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ ΓΕΝΙΚΑ και οτι δεν καταλάβεις εδω ειμαστε να εξηγησουμε)...


δεν κάνουν για τον απλούστατο λογο οτι τα λίτρα ειναι λιγα αρα ασταθείς παράμετροι νερού (ειδικα για κάποιον αρχάριο) + του οτι αυτα τα ψαρακια στη φύση ζουν σε αρκετα κυβικα νερο...το μικρο μεγεθος(αυτων και αλλων ψαριών) δεν σημαίνει οτι νιωθουν ανετα και σε μικρα ενυδρεια !

stelios816 14-10-12 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 702819)
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν ρωταμε τον πετ σοπα "τι ψαρια να βαλω?"! ΟΤΙ και να σου πει ψεμα θα ειναι! Αυτοι το μονο που θελουν ειναι να πουλησουν ! Χεστ***καν αν σου πεθανουν τα ψαρακια!


ηρεμησε καμαρι μου και εσενα οταν σου λεγαμε κατι ετσι εκανες δεν χρειαζεται να τον αποπερνουμε τον φιλο μας πιο χαλαρα απανταμε;)

dimitris1006 14-10-12 14:59

Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια και τις πληροφορίες και δεύτερον κάλο θα ήταν απαντάτε σε χαμηλότερο τόνο.

Malawi Lover 14-10-12 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 702825)
ηρεμησε καμαρι μου και εσενα οταν σου λεγαμε κατι ετσι εκανες δεν χρειαζεται να τον αποπερνουμε τον φιλο μας πιο χαλαρα απανταμε;)


Χαλαρα απαντησα...δεν ειχα καμια προθεση να αποπαρω κανεναν!

bloskas 14-10-12 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 702825)
ηρεμησε καμαρι μου και εσενα οταν σου λεγαμε κατι ετσι εκανες δεν χρειαζεται να τον αποπερνουμε τον φιλο μας πιο χαλαρα απανταμε;)

και ελεγα να το πω να μην το πω..:smt079
φιλε dimitris1006 μην τρομαζεις! διαβασε αν θελεις τα θεματα του φορουν για τους αρχαριους και το στρωσιμο του ενυδρειου και καλο θα ηταν αν θελεις να κρατησεις τα γκαπυ να δωσεις τα θυληκα και να κρατησεις 2-3 αρσενικα.
αν βρεις και καποιον να σου δωσει μπολι δλδ νερο απτο στρωμενο ενυδρειο του ακομα καλυτερα.
μπραβο σου παντως που μπηκες να ρωτησεις!

platy 14-10-12 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bloskas (Μήνυμα 702834)
και ελεγα να το πω να μην το πω..:smt079
φιλε dimitris1006 μην τρομαζεις! διαβασε αν θελεις τα θεματα του φορουν για τους αρχαριους και το στρωσιμο του ενυδρειου και καλο θα ηταν αν θελεις να κρατησεις τα γκαπυ να δωσεις τα θυληκα και να κρατησεις 2-3 αρσενικα.
αν βρεις και καποιον να σου δωσει μπολι δλδ νερο απτο στρωμενο ενυδρειο του ακομα καλυτερα. [COLOR="rgb(46, 139, 87)"]το μπόλι δεν ειναι νερό αλλα βιολογία-μούργα (αυτο που βγαίνει οταν στίβουμε τα σφουγγάρια του φιλτρου μας) ή αλλιως μικροποσότητα βιολογικού υλικου που παίρνουμε απο ήδη στρωμένο φίλτρο και το βάζουμε σε αλλο..με το να βάλλεις απλα νερο απο αλλο ενυδρείο δεν κανεις κατι[/COLOR]
μπραβο σου παντως που μπηκες να ρωτησεις!

.....

stelios816 14-10-12 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 702833)
Χαλαρα απαντησα...δεν ειχα καμια προθεση να αποπαρω κανεναν!


ξερω οτι δεν το κανεις απο προθεσει αλλα απο ενθουσιασμο αλλα ομως το παληκαρι που φενεται οτι του φωναζεις δεν φταιει σε τιποτα γιαυτο χαλαρα:smt036

bloskas 14-10-12 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 702835)
.....

εγω το ξερω δικε μου.. τι ηθελες να κατσω να γραψω τωρα ολα αυτα, κατσε να μπει να διαβασει τα βασικα πρωτα 16 χρονων ειναι το παιδι. +-4+-4

platy 14-10-12 15:27

αυτα ειναι τα βασικα....γιατί αν τα διαβάσει απο τώρα λάθος..πάει μετα...εντελώς φιλικά δεν εχω κάτι μαζί σου..απλα πρέπει καποιες φορές να εχουμε την υπομονή εστω να γράψουμε παπαγαλία τα πιο βασικα...

dimitris1006 14-10-12 15:43

καλά τέλος πάντων.θα μου πείτε για τα φυτα

platy 14-10-12 15:50

ΤΙ φωτισμό εχεις......η cuba θέλει co2,υποστρωμα κια πολυ καλό φωτισμό..και αν πιάσει...καλύτερα βάλλε ευκολα φυτα

Malawi Lover 14-10-12 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris1006 (Μήνυμα 702854)
καλά τέλος πάντων.θα μου πείτε για τα φυτα

Κατσε ρε φιλε... το "καλα τελος παντων" που πηγενε? Τα παιδια προσπαθουν τα σου δωσουν συμβουλες κ εσυ (αν καταλαβα καλα) ειρωνευεσαι??

Timekeeper 15-10-12 16:14

Λοιπον δημητρη προσφατα εστησα ενα ενυδρειο 30 λτ το οποιο ειναι σχετικα ιδιο με το δικο σου σε χωριτηκοτητα και θα σου προτεινα πριν κανεις το οτιδηποτε να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο σου εαν δεν ειναι ηδη στρωμενο, βρισκοντας τα υπομνηματα απο το φορουμ μας για να μην ταλειπωρησεις τα φυτακια και τους οργανισμους που σκεφτεσαι να βαλεις!Δευτερον οπως σ ειπανε και τα παιδια μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα για αρχη και να μην μπλεξεις ακομη οντας αρχαριος με co2 λιπασματα και αλλα!Τα λυτρα σου σε περιοριζουν στο να φιλοξενησεις γκαπακια ασχετα εαν ειναι μικροσκοπικα και θα δυσκολευτεις και πολυ στο να κρατησεις τις σταθερες στο ενυδρειο σου!Μονομαχο θα μπορουσες να βαλεις αλλα και παλι ειναι λιγα τα λυτρα και μαλλον παλι θα εχεις προβληματα, οποτε μπορεις καλιστα να βαλεις σαλιγκαρακια και γαριδες τα οποια πραγματικα τα σπανε [Στην αρχη τα σνομαπαρα πολυ :smt068]...Οσο για τα πετ σοπ πραγματικα ειναι ελαχιστοι οι επαγγελματιες που θα ενδιαφερθουν για το σωστο στησιμο του ενυδρειου σου οποτε προσοχη !!!!! Φιλικα Γιωργος! Υ.γ το κερατοφυλο δεν θελει ενισχυση απο λιπασματα καθως αποροφα τα νιτρικα σαν σκουπα οποτε μαλλον δεν παει κατι καλα με τα Ν03 σου ι καποια αλλη παραμετρος σου το κατεστρεψε!

ChocolatePuma 16-10-12 08:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper (Μήνυμα 703204)
Λοιπον δημητρη προσφατα εστησα ενα ενυδρειο 30 λτ το οποιο ειναι σχετικα ιδιο με το δικο σου σε χωριτηκοτητα και θα σου προτεινα πριν κανεις το οτιδηποτε να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο σου εαν δεν ειναι ηδη στρωμενο, βρισκοντας τα υπομνηματα απο το φορουμ μας για να μην ταλειπωρησεις τα φυτακια και τους οργανισμους που σκεφτεσαι να βαλεις!Δευτερον οπως σ ειπανε και τα παιδια μπορεις να βαλεις ευκολα φυτα για αρχη και να μην μπλεξεις ακομη οντας αρχαριος με co2 λιπασματα και αλλα!Τα λυτρα σου σε περιοριζουν στο να φιλοξενησεις γκαπακια ασχετα εαν ειναι μικροσκοπικα και θα δυσκολευτεις και πολυ στο να κρατησεις τις σταθερες στο ενυδρειο σου!Μονομαχο θα μπορουσες να βαλεις αλλα και παλι ειναι λιγα τα λυτρα και μαλλον παλι θα εχεις προβληματα, οποτε μπορεις καλιστα να βαλεις σαλιγκαρακια και γαριδες τα οποια πραγματικα τα σπανε [Στην αρχη τα σνομαπαρα πολυ :smt068]...Οσο για τα πετ σοπ πραγματικα ειναι ελαχιστοι οι επαγγελματιες που θα ενδιαφερθουν για το σωστο στησιμο του ενυδρειου σου οποτε προσοχη !!!!! Φιλικα Γιωργος! Υ.γ το κερατοφυλο δεν θελει ενισχυση απο λιπασματα καθως αποροφα τα νιτρικα σαν σκουπα οποτε μαλλον δεν παει κατι καλα με τα Ν03 σου ι καποια αλλη παραμετρος σου το κατεστρεψε!

+1000000
Σε δέκα γραμμές έγραψες αυτά που πραγματικά ισχύουν! :D
Και ο τρόπος γραφής, άψογος...!!!:D:D:D

thanasis76 16-10-12 09:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris1006 (Μήνυμα 702831)
Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια και τις πληροφορίες και δεύτερον κάλο θα ήταν απαντάτε σε χαμηλότερο τόνο.

ολοι εδω προσπαθουν να σε βοηθησουν!!!! το αν απαντουν καπος ειναι γιατι το φερνεις εσυ εκει!!!
προσπαθουν να σου εξηγησουν οτι τα περισσοτερα μαγαζια δεν τα νοιαζει αν εσενα θα σου πεθαινουν τα ψαρια γιατι αυτο θελουν για να αγοραζεις συνεχεια... αν ακουσεις λιγο τα παιδια και διαβασεις και το φορουμ θα φτιαξεις ενα ομορφο ενυδρειο υγειες και θα το χαρεις οσο χρειαζεται μεχρι να παρεις ενα πιο μεγαλο και να μπορεσεις να βαλεις διαφορα ψαρια οπως εχεις τωρα στο μυαλο σου....
καλη συνεχεια και καλο διαβασμα!!!

tsiou9 16-10-12 14:06

Το παιδί έχει να μπει από προχτές και μάλιστα αφότου έγραψε να χαμηλώσουν οι τόνοι. Αν κανείς κοιτάξει το προφίλ του θα δει ότι είναι 16 χρονών. Πιστεύετε ότι ένας έφηβος θα κάτσει να σας ακούσει αν του βάλετε τις φωνές και μάλιστα ενώ ξέρει ότι δε μπορείτε να του κάνετε τίποτα μέσω υπολογιστή? Πολύ απλά θα το παρατήσει και δε θα ξαναμπεί..

Αυτά τα λέω για να καταλάβει ο καθένας πως πρέπει να γράφει με πιο χαλαρό τρόπο τις προτάσεις για οποιονδήποτε αρχάριο, ότι λάθος και να έχει κάνει. Με τις φωνές λίγες είναι οι περιπτώσεις που θα συμορφωθεί κάποιος. Μήπως υπάρχει κάποιος που να μη πέρασε από το στάδιο του αρχάριου με τα χίλια λάθη και να έχουμε την εντύπωση ότι μας τα είπανε καλά από το πετ σοπ? Το 99% των περιπτώσεων έτσι είναι...

Butterfly 16-10-12 14:57

Παναγιώτη έχεις απόλυτο δίκιο.. έχω παρατηρήσει ότι εδώ μέσα έχουμε τους ΘΕΟΥΣ και δεν ανέχονται να κάνει κανείς ΛΑΘΟΣ... μακάρι να μην έκανε κανείς λάθος.

Ήρεμα παιδιά... όλοι αρχάριοι ήμασταν και θα είμαστε... Έλεος zw

stelios816 16-10-12 15:12

ολοι μαθημενοι γενηθηκαμε εδω μεσα φαινεται.:smt009:smt009:smt009

thanasis76 16-10-12 15:21

καλα παιδια μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!!!!
για να γινει η κουβεντα σε χαμηλους και ηρεμους τονους εξαρταται και απο τις δυο πλευρες...

stelios816 16-10-12 15:24

θαναση 16 χρονων ειναι το παιδι .

thanasis76 16-10-12 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 703522)
θαναση 16 χρονων ειναι το παιδι .

οκ. δεν λεω οχι, αλλα θελεις να μου πεις οτι 16 χρονων.... ειναι παιδι??? και δεν καταλαβαινει??? μπαινει και ρωταει τι ψαρια να βαλει στο ενυδρειο του και μολις του λενε οτι δεν μπαινουν ψαρια απανταει, εχω βαλει αυτα και αυτα....:smt103:smt103:smt103
του λενε για τα ψαρια οτι θα πεθανουν και τους λεει οκ για τα φυτα πειτε μου..... :smt103:smt103:smt103
αν καποιος δεν θελει να μαθει η να ακουσει οσο χρονων και να ειναι δεν μπορει ο αλλος να του δωσει να καταλαβει....;););)

stelios816 16-10-12 16:14

επειδη καποτε καναμε τα ιδια επετρεψε μου να διαφωνησω και εγω τα εκανα και εσυ νομιζω μαθαμε απο τα λαθη μας .τωρα θα μου πεις μα τα ψαρια τι φταινε ?οκ
αλλα και εμας τι μας εφταιγαν? αν του τα χωσουμε τωρα του καθε νεου που μπαινει και ρωταει μετα θα σιχαθει το ολο σκηνικο και θα τα παρατηση .



φιλικα παντα θαναση χωρις παρεξηγηση ;)

thanasis76 16-10-12 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 703533)
επειδη καποτε καναμε τα ιδια επετρεψε μου να διαφωνησω και εγω τα εκανα και εσυ νομιζω μαθαμε απο τα λαθη μας .τωρα θα μου πεις μα τα ψαρια τι φταινε ?οκ
αλλα και εμας τι μας εφταιγαν? αν του τα χωσουμε τωρα του καθε νεου που μπαινει και ρωταει μετα θα σιχαθει το ολο σκηνικο και θα τα παρατηση .



φιλικα παντα θαναση χωρις παρεξηγηση ;)

εχεις δικιο και συμφωνω!!! με την διαφορα οτι κι εμεις τα καναμε τα λαθη μας αλλα ξερεις οτι εμεις ακουγαμε το σωστο και δεν αντιδρουσαμε...
οταν σε καποιον λες το λαθος του με ομορφο τροπο και σου λεει οκ, ασε το λαθος οπως ειναι και πες μου για την διακοσμιση... :smt103:smt103:smt103


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02378 seconds with 11 queries