Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Ποσότητα τροφης και πόσο συχνα?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53453)

faceck 05-06-11 11:21

Ποσότητα τροφης και πόσο συχνα??
 
θέλω να κάνω μία ερώτηση για το πόσες φορεσ την ημέρα να ταίζω τα ψάρια μου έχω 9 σε ένα 60 λτ ενυδρειο 1 γκαπυ 4 πλάτυ και 4 νέον και πόση τροφή να ρίχνω πάνω κάτω? να τα ταίζω 7 φορέσ την εβδομάδα? το ενυδρείο το έχω 1,5 εβδομάδες. και φοβάμαι μην ανέβουν τα νιτρικά με παραπάνω ποσότητα τροφης. σημειωση έχω φυτά στο ενυδρείο και τα πλάτυς μαλλον τρώνε την άλγη απο τα φυτά. τροφη jbl novo bel
-------------------------
SOOOS μολισ τωρα έκανα ένα τεστ και έχουν ανέβει τα νιτρικα..τι πρέπει να κάνω? φταίνε ότι έχω 9 ψάρια σε 60λτ ενυδρείο ή ότι τα ταίζω κάθε μερα? τι να κάνω παιδια?

kiriles 05-06-11 11:30

πες μας ολες τις τιμες NO3-NO2-NH3 , αν οντως ειναι πολυ μεγαλη η τιμη των νιτρικων κανε συχνες αλλαγες περιπου 30% ... αυτο θα εκανα εγω ...

nicpapa 05-06-11 11:32

Για να ρίξεις νιτρικά κάνεις αλλαγές νερού. Καθε πότε κάνεις αλλαγη

faceck 06-06-11 17:52

έκανα χθεσ και σημερα εβαλα ακουαταν και τισ δυο φορες το μπολιασα και έβαλα και τεχνητα βακτηρια..τωρα φαίνετε να πηγαινουν καλυτερα τα πραγματα.τα ταιζω καθε μερα μια φορα το πρωι μονο..σκεφτομαι και καμια μερα να τα αφηνω νηστικα καλα θα κανω?

bokostas 06-06-11 21:04

Με ένα τάϊσμα την ημέρα δε νομίζω να ευθύνεται η τροφή για το ανέβασμα των νιτρικών, εκτός κι αν ρίχνεις το μισό κουτάκι κάθε φορά.
Αν το φίλτρο σου είναι στρωμένο και με αρκετό βιολογικό υλικό, θα έπρεπε να μπορείς να ταΐζεις 2-3 φορές τη μέρα (από λίγο) χωρίς άνοδο νιτρικών.
Πύκνωσε τις αλλαγές, όπως σου είπαν και συνέχισε να ταΐζεις αραιά (και 3-4 φορές την εβδομάδα αρκούν για λίγο καιρό) μέχρι να ρίξεις τα νιτρικά.

Tsagos 06-06-11 21:51

ti 3-4 ρε κώστα ;
Με μια μεγαλη πεφτουν τα νιτρικά.

Πόσο μεγάλη είναι η συγκεντρωση που μέτρησες;

Τα ψαρια τα ταίζουμε τοση τροφη ωστε να καταναλωθεί ΟΛΗ μεσα σε λιγοτερο απο 2 λεπτα.

bokostas 06-06-11 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 597235)
ti 3-4 ρε κώστα ; Με μια μεγαλη πεφτουν τα νιτρικά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 597208)
Πύκνωσε τις αλλαγές, όπως σου είπαν και συνέχισε να ταΐζεις αραιά (και 3-4 φορές την εβδομάδα αρκούν για λίγο καιρό) μέχρι να ρίξεις τα νιτρικά.

Ταΐσματα βρε, όχι αλλαγές.:p

Tsagos 07-06-11 01:16

ουπς ! :)

faceck 07-06-11 13:19

τα ταιζω καθε μερα το πρωι μικρη ποσοτητα τροφησ ετσι ωστε να τρωνε ολα και μεσα σε δυο λεπτα οχι απλα την εχουν εξαφανισει απορω και πωσ δεν μου τρωνε κανα δαχτυλο..κανω αλλαγες καθε μερα περιπου 30 τισ εκατο και βαζω 15 μλ ακουαταν..να κανω μεγαλυτερεσ αλλαγεσ? και να μην ταιζω τοσο πολυ?? απλα επειδη εχω δυο νεογνα γκαπακια προσπαθω να τα ταιζω και αυτα με αποτελεσμα να τρωνε ολα απο λιγο..τα μικρα θα παθουν τιποτα αν ταιζω γενικα μερα παρα μέρα?

Tsagos 07-06-11 20:19

Τα μωρά εχουν αναγκη απο τροφή και πρεπει να ταίζονται 3 με 6 φορές την ημέρα. Αναλογα το ψάρι. Αυτό κατα συννέπια φέρνει μεγαλυτερες αλλαγες ή ακομη καλύτερα μικρότερες και πιο συχνές.

Ετσι οπως είσαι τώρα με την τροφη που ρίχνεις οι αλλαγές σου "ακουγονται" σωστές. Επιδή ομως δεν ξερουμε ποσα και τι ψαρια έχεις, το πιο σωστό που μπορείς να κάνεις είναι να μετράς Νο3 (νιτρικά) και να κανεις αλλαγή όταν ξεπερνάς τα 20-30ppm/l. Τα μωρά πάλι είναι ευεσθητα ακομη και σε χαμηλά νιτρικά, Το τελειο για αυτά ειναι να μην υπάρχουν καθόλου.

faceck 07-06-11 20:53

το νο3 ειναι γυρω στο 15 ισωσ και λιγο πιο κατω και το νο2 γυρω στο 1,5 κανω αλλαγεσ καθε μερα 30% και θα συνεχισω μεχρι να δω οτι πεφτουν κ αλλο..
-------------------------
γι αυτο ταιζω τα μικρα μονο 2 φορες την μερα και γενικα εχω παρατηρησει οτι με το που βαζω τροφη εστω και τριμμα τα αλλα αφηνιαζουν και μπορει να στρεσσαρουν τα μικρα και να τα ωγαλουν απο την κρυψωνα τους (πανω απο το φιλτρο διπλα σε νουφαρα)

georod7 07-06-11 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 597560)
το νο3 ειναι γυρω στο 15 ισωσ και λιγο πιο κατω και το νο2 γυρω στο 1,5 κανω αλλαγεσ καθε μερα 30% και θα συνεχισω μεχρι να δω οτι πεφτουν κ αλλο..
-------------------------
γι αυτο ταιζω τα μικρα μονο 2 φορες την μερα και γενικα εχω παρατηρησει οτι με το που βαζω τροφη εστω και τριμμα τα αλλα αφηνιαζουν και μπορει να στρεσσαρουν τα μικρα και να τα ωγαλουν απο την κρυψωνα τους (πανω απο το φιλτρο διπλα σε νουφαρα)

μαλλον τα ΝΟ2 θα πρεπει να σε ανησυχουν περισσοτερο!!!ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?αμμωνια μετρησες?παιζει να εχεις και αμμωνια(ακομα χειροτερα)!συμπληρωσε τη φορμα για καλητερη διαγνωση γιατι τωρα ετσι ψαχνουμε ψυλλους στα αχυρα!!!

faceck 07-06-11 23:16

15 μερες τρεχει αλλα στις 10 μερες έβαλα μπολι και βιολογικο υλικο απο αλλο ενυδρειο στωμενο..και κανω αλλαγες οπωσ εχω πει καθε μερα 30 τις εκατο..

Tsagos 07-06-11 23:24

το μπολι ομως δεν εχει πιάσει! Εαν επιανε δεν θα είχες Νο2!

faceck 07-06-11 23:29

σοβαρα? και τι μπορω να κανω γι αυτο? μηπωσ φτιανε οι καθημερινεσ αλλγεσ και δεν αφηνουν το μπολι να μπολιασει ? το μπολιασμα νομιζω το εκανα καλα..εκανα ολα αυτα που επρεπε..μηπωσ φταιει οτι πεταξα τον ενεργο ανθρακα και εβαλα μονο το βιολογικο μακαρονι?

Tsagos 07-06-11 23:35

Καλα εκανες και εβγαλες τον ανθρακα ! Το μακαρόνι δεν βγένει ποτε!

Ξαναπάρε μπολι! Ισως να μην είχε αρκετα βακτηρια το σφουγκάρι που σου δώσανε για να μπολιάσεις.

Πες μου και τι διαδικασία εκανες για να μπολιάσεις να δουμε εαν εκανες κατι λάθος.

georgis4 07-06-11 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 597629)
σοβαρα? και τι μπορω να κανω γι αυτο? μηπωσ φτιανε οι καθημερινεσ αλλγεσ και δεν αφηνουν το μπολι να μπολιασει ? το μπολιασμα νομιζω το εκανα καλα..εκανα ολα αυτα που επρεπε..μηπωσ φταιει οτι πεταξα τον ενεργο ανθρακα και εβαλα μονο το βιολογικο μακαρονι?

Το μπολι (ζουμι) το ποτισες στο σφουγγαρι του φιλτρου σου και δεν το πεταξες απλα μεσα στο ενυδρειο ετσι?

georod7 08-06-11 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 597629)
σοβαρα? και τι μπορω να κανω γι αυτο? μηπωσ φτιανε οι καθημερινεσ αλλγεσ και δεν αφηνουν το μπολι να μπολιασει ? το μπολιασμα νομιζω το εκανα καλα..εκανα ολα αυτα που επρεπε..μηπωσ φταιει οτι πεταξα τον ενεργο ανθρακα και εβαλα μονο το βιολογικο μακαρονι?

ααααα μπραβο!!!εκει το πηγενα!!!το'πιασες.γιατι κανεις καθημερινες αλλαγες νερου???λοιπον ξαναπαρε μπολι βαλτο σωστα,αν δεν ξερεις ρωτα αυτον που θα σου δωσει,και βαλε ψαρια.ταιζε τις πρωτες μερες συντηρητικα και παιρνε μετρησεις μηπως ανεβασεις αμμωνια και νιτρωδη (ΝΗ3,ΝΟ2).αν δεν τοτε κανονικα ρουτινα 30% αλλαγη νερου την εβδομαδα!!αν ανεβασεις τοτε κανε καθημερινες μικρες αλλαγες μεχρι να μηδενιστουν και να εχεις μονο νιτρικα ΝΟ3 μετρησιμα!!!

faceck 08-06-11 16:33

το μπολι το έβαλα μισο στο φιλτρο και το αλλο μισο το εριξα χυμα στο ενυδρειο..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01956 seconds with 11 queries