Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Αγριο κυνηγητό!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32978)

Minakki 25-06-09 07:47

Αγριο κυνηγητό!!!!!
 
Καλημέρα,
Σήμερα το πρωί είδα το ένα από τα χρυσόψαρα μου να κυγηγάει ανελέητα το άλλο και να το στριμώχνει σε γωνίες καθώς και να του επιτίθεται. Το συγκεκριμένο ψάρι, μαλιστα πρίν 10 μέρες που είχα ανοίξει το καπάκι λόγω ζέστης, είχε πηδήξει έξω και ευτυχώς ήμουν κοντά και το είδα.
Μπορεί να έχουν σχέσει αυτά τα δύο γεγονότα? Και γιατί άρχισε να κυνηγά και να επιτίθεται στο άλλο χρυσόψαρο?
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Έως και να το δώσω στο pet shop έχω σκεφθεί ή να το χαρίσω σε κάποιον από το forum, αν βέβαια κάποιος το θέλει......

PascM 25-06-09 08:21

Τα δυο γεγονότα που αναφέρεις δεν έχουν σχέση. Όσο για το κυνηγητό παρακολούθησε για λίγο το ενυδρείο σου αν και δεν πιστεύω να είναι τίποτα.

Minakki 25-06-09 08:46

Τι ακριβώς θα πρέπει να παρατηρήσω? Γιατί ξαφνικά δεν αφήνει το άλλο χρυσόψαρο σε χλωρό κλαδί? Μπορεί να του κάνει κακό?

PascM 25-06-09 08:50

Παρατήρησε αν συνεχίζει το κυνηγητό (συνήθως σταματάει σχετικά σύντομα) και δες και τι μεταβολές έχεις στο ενυδρείο τελευταία (π.χ. άνοδο θερμοκρασίας ή αμμωνία)

DimmyF 25-06-09 08:51

Καπου εδω μεσα διαβασα οτι οταν το ενα ψαρι ειναι αρρωστο-αδυναμο εξασθενημενο, τοτε το αλλο αρχιζει την επιθεση.
Παρατηρησε αυτο που δεχεται την επιθεση. Σημαδια, αναπνοη, αν τρωει κανονικα, (δεν ξερω τι αλλο!).

Δε λεω σιγουρα οτι το ψαρακι σου ειναι αρρωστο, απλα παρατηρησε το.

[Περιμενε και τους πιο ειδικους.]

Πάνος 25-06-09 09:41

σε ποσα λιτρα συμβαινουν ολα αυτα?

Minakki 25-06-09 12:36

Σε 60 λτρ. και η μόνη αλλαγή είναι ότι είχε ανέβει η θερμοκρασία, παρόλο που δεν έχουμε πολλή ζέστη κοντά στους 28 βαθμούς. Τώρα έκανα αλλαγή στο νερό και το κατέβασα στους 24.
Το κυνηγημένο ψάρι δείχνει και όρεξη να έχει και ζωηρό είναι.
Ο κυνηγός πάντα ήταν επιθετικός αλλά τώρα το έχει παρακάνει.
Και αν υποθέσουμε ότι το ψάρι είναι άρρωστο, τι μπορώ να του κάνω?
Δεν έχει κανένα εμφανές σημάδι (κενώσεις, πρυξημο κοιλιά κλπ) άρα πως θα το καταλάβω.
'Εχουμε πουθενά για αρρώστιες χρυσόψαρων?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Minakki (Μήνυμα 362323)
Σε 60 λτρ. και η μόνη αλλαγή είναι ότι είχε ανέβει η θερμοκρασία, παρόλο που δεν έχουμε πολλή ζέστη κοντά στους 28 βαθμούς. Τώρα έκανα αλλαγή στο νερό και το κατέβασα στους 24.
Το κυνηγημένο ψάρι δείχνει και όρεξη να έχει και ζωηρό είναι.
Ο κυνηγός πάντα ήταν επιθετικός αλλά τώρα το έχει παρακάνει.
Και αν υποθέσουμε ότι το ψάρι είναι άρρωστο, τι μπορώ να του κάνω?
Δεν έχει κανένα εμφανές σημάδι (κενώσεις, πρυξημο κοιλιά κλπ) άρα πως θα το καταλάβω.
'Εχουμε πουθενά για αρρώστιες χρυσόψαρων?

Υπάρχει περίπτωση να είναι αρσενικό και θηλικό?

DimmyF 25-06-09 12:37

Τσεκαρες εδω?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22519

Minakki 25-06-09 13:03

Σ΄ευχαριστώ. Μόλις τσέκαρα αλλά δεν βλέπω κανένα απο τα συμπτώματα να το έχει το δικό μου ψαράκι.
Τώρα ετοιμάζω ένα μικρότερο ενυδρειάκι να το μεταφέρω εκεί και βλέπουμε>>>>>

Ηλίας 25-06-09 13:03

Και σε εμενα συμβαινει αυτο σε ενα στρουμπουλο ψαρακι(το στριμοχνουν στη γωνια ολα) αλλα φαινετε μια χαρα και δεν εχω κανενα προβλημα.....

Minakki 25-06-09 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Minakki (Μήνυμα 362331)
Σ΄ευχαριστώ. Μόλις τσέκαρα αλλά δεν βλέπω κανένα απο τα συμπτώματα να το έχει το δικό μου ψαράκι.
Τώρα ετοιμάζω ένα μικρότερο ενυδρειάκι να το μεταφέρω εκεί και βλέπουμε>>>>>

Τελικά τους χώρισα και τώρα το καθένα σε διαφορετικό ενυδρείο κάνουν σαν παλαβά..... τι να πω
Υποθέτω ότι άν είναι άρρωστο, θα φανεί....προς το παρόν δείχνει μιά χαρά.

halvas69 25-06-09 19:59

Βρε μπας και θέλει "παστίτσιο" ?

in the pond 25-06-09 21:05

Είναι λίγο ακραία μια τέτοια συμπεριφορά από χρυσόψαρο. Μήπως παίζει ζευγάρωμα? ...γιατί όπως το περιγράφεις προς τα εκεί με παραπέμπει.
Πόσο καιρό το κάνει αυτό?
Πόσο μεγάλα είναι τα χρυσόψαρα?
Έχεις παρατηρήσει στο κυνηγημένο ψάρι να έχει αλλαγές στο σώμα του? π.χ. πρίξημο.

Minakki 27-06-09 08:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 362432)
Βρε μπας και θέλει "παστίτσιο" ?

Να πω ότι δεν το σκέφτηκα, θα πω ψέματα....!!!!!:rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 362454)
Είναι λίγο ακραία μια τέτοια συμπεριφορά από χρυσόψαρο. Μήπως παίζει ζευγάρωμα? ...γιατί όπως το περιγράφεις προς τα εκεί με παραπέμπει.
Πόσο καιρό το κάνει αυτό?
Πόσο μεγάλα είναι τα χρυσόψαρα?
Έχεις παρατηρήσει στο κυνηγημένο ψάρι να έχει αλλαγές στο σώμα του? π.χ. πρίξημο.

Καλημέρα,
Λοιπόν το πρώτο που υπέθεσα και εγώ, είναι το ζευγάρωμα.
Όπως είπα τους χώρισα, και το καθένα από την πλευρά του, γιατί τα ενυδρεία ήταν δίπλα δίπλα και έβλεπαν το ένα το άλλο, έκαναν σαν παλαβά.
Το βράδυ προχθές λοιπόν, τα ξαναέβαλα μαζί.
Την επόμενη μέρα, όλα μέλι γάλα......
Βγάζει κανείς συμπέρασμα???????
Εγώ αν και αγορομάνα και ψαρομάνα, δεν γρικάω ντίπ τίποτις.......
Το μέγεθος τους είναι γύρω στα 3-4 εκατοστά, χωρίς ουρά, αλλά και αυτό με σιγουριά δεν το λέω, γιατί μέσα στο νερό φαίνονται μεγαλύτερα.
Σε τι μέγεθος πρέπει να είναι για να ζευγαρώσουν ??????

GENITORAS 31-08-09 21:29

και εμενα μια φορα εκανε ετσι ενα χρυσοψαρο αλλα ηταν αρρωστο πιστευω οτι και το δικο σου ειναι αρρωστο θα σου συνηστουσα να το παρατηρουσες ξανα και μετα κανε οτι κρινεις σκοπιμο!!!!!!!!

sotos+ramona 01-09-09 05:58

σπαμ αζ ολγουεις......


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01805 seconds with 11 queries