Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ειναι λογικες τιμες? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33584)

ANEMOS 10-08-09 21:14

Ειναι λογικες τιμες?
 
Σημερινες μετρησεις στο ενυδρειο μου με δυο εταιρειων υγρα τεστ μου δινουν ΚH 4 Gh 7 και ph 7,6,ειναι λογικες τιμες αυτες η κατι τρεχεϊ?Το ενυδρειο ειναι 400 λιτρα περιπου καθαρα και στο ενα φιλτρο εχω τυρφη

greemlin 10-08-09 22:35

Καλησπέρα, αν και η τύρφη χαμηλώνει το PH και την σκληρότητα του νερού.... αν και δεν μας γραφεις την ποσότητα της τυρφης και καθε πόσο την αλλάζεις με καινούργια η ανθρακικη και ολική σκληρότητα μου φαίνεται πολύ χαμηλη...μετράς με υγρα ή στικ?

gkampanis 10-08-09 23:08

Επισης μεγαλο ρολο παιζουν και οι τιμες που υπαρχουν στο νερο πριν απο την οποιαδηποτε επεξεργασια με τυρφη η οποιοδηποτε αλλο παρασκευασμα! Αν μας πεις τις τιμεσ του νερου οπως ερχονται απο την βρυση χωρς καμια επεξεργασια τοτε θα σου πουμε. Επισης αν χρησημοποιεις CO2 και αυτο μπορει να επηρεασει τις σκληροτητες:D:D

PascM 11-08-09 02:17

Με ΚΗ 4 και ΡΗ 7,6
1) Πόσο καιρό έχεις την τύρφη μέσα ;
2) Χρησιμοποιείς CO2 κλπ ;

ANEMOS 11-08-09 04:30

CO2 δεν εχω,η τυρφη ειναι 3 μηνες μεσα και αλλαζεται καθε μηνα περιπου,η ποσοτητα ειναι 2 λιτρα και κανω 3 αλλαγες νερου την εβδομαδα απο 15-20% και ι τιμη ΚΗ του δικτυου ειναι 7-8

PascM 11-08-09 08:58

Για το διάστημα που λειτουργεί η τύρφη οι τιμές δεν είναι λογικές, πιο χαμηλές έπρεπε να είναι μια και η ποσότητα της τύρφης είναι μεγάλη!

maikl 11-08-09 10:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 368876)
Για το διάστημα που λειτουργεί η τύρφη οι τιμές δεν είναι λογικές, πιο χαμηλές έπρεπε να είναι μια και η ποσότητα της τύρφης είναι μεγάλη!


...ακριβολογωντας παρα πολυ μεγαλη....:smt045

ANEMOS 11-08-09 21:08

Μεγαλη ειναι οντως αλλα και οι αλλαγες νερου ειναι μεγαλες

harris samos 11-08-09 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lmaikl (Μήνυμα 368883)
...ακριβολογωντας παρα πολυ μεγαλη....:smt045

σε ενα ενυδρει 400 λιτρα ποσο πρεπει να ειναι η σωστη ποσοτητα τιρφης στο φιλτρο ????

delta66 11-08-09 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS (Μήνυμα 368966)
Μεγαλη ειναι οντως αλλα και οι αλλαγες νερου ειναι μεγαλες

Και θα επρεπε να ηταν και με πρετοιμασμενο νερο με τυρφη επισης για να εχει το ιδιο pH.
Αν αλλαζεις την οξυτητα αποτομα τα ψαρια, μπαι μπαι.

Γι'αυτο ειναι προτιμοτερο αν δεν εχεις δυνατοτητα ρυθμισης με ακριβεια των τιμων στο ενυδρειο, βαζε την τυρφη μονο στο νερο της αλλαγης.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 368975)
σε ενα ενυδρει 400 λιτρα ποσο πρεπει να ειναι η σωστη ποσοτητα τιρφης στο φιλτρο ????

Η "δοσολογια" της τυρφης παιζει πολυ αναλογα
α) τα λιτρα νερου που εχεις να επεξεργαστεις,
β) τα αποτελεσματα που επιθυμεις να εχεις,
γ) το ειδος και την ποιοτητα της τυρφης,
δ) το ποσο καλα φιλτραρεται το νερο μεσα απο την τυρφη.

Τι πρεπει να προσεξεις:
1. Να ειναι καταλληλη η τυρφη για ενυδρειακη χρηση.
2. Να μην βαλεις αποτομα μεγαλη ποσοτητα και αλλαξουν οι παραμετροι του νερου αποτομα και εχεις μεχρι και θανατους. Βαζεις λιγη λιγη μεχρι να φτασει στο επιθυμητο αποτελεσμα και παραλληλα κανεις μετρησεις ωστε να ελεγχεις να μην αλλαζεις πανω απο 0,2 την ημερα το pH.
Καλο ειναι η διαδικασια αλλαγης των παραμετρων του νερου να διαρκεσει εβδομαδες μεχρι να ερθει στις τελικες τιμες.
3. Προτιμησε τη χρηση μονο στο βαρελι για να ελεγχεις τις τιμες και να μη σου ξεφυγουν στο ενυδρειο.
4. Βαζε την τυρφη σε δυο καλτσες για να τις αλλαζεις εναλλαξ, ωστε να εχεις πιο ομαλη δραση στο νερο και πιο μικρες διαφορες τιμων οταν "ξεθυμαινει" πια η τυρφη στο φιλτρο.
5. Οταν αλλαζεις με φρεσκια τυρφη κανε μια μετρηση αμμωνιας στο επεξεργασμενο νερο μηπως εχει ξεφυγει σε επικιδνυνα σημεια.

Η τυρφη κατα τη γνωμη μου ειναι πλεον (με τις νεες τιμες των ΑΟ), ενα "εξτρα" για τα ενυδρεια μαλακου και οξυνου νερου (για τις ουσιες της πιο πολυ) και οχι το στανταρτ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01839 seconds with 11 queries