Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Λοιπός εξοπλισμός (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=212)
-   -   Έπιπλο βάση για reef ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13954)

Manogr 21-09-05 22:33

Παμε στην ουσια...
 
Όπως έχετε δει σε άλλο θέμα ετοιμάζω ένα reef 160x60x60 (με το 60 καθαρό υψος νερού) με εσωτερική υπερχείλιση. Καπάκι για το ενυδρείο για T5. Επίσης θέλω sump με refugium και "υποδοχές" για χημικό φιλτράρισμα (άρα 4 τζαμένια χωρίσματα νομίζω) και βέβαια όλες τις τρύπες για την υπερχείλιση και την επιστροφή του νερού από το sump.

Χρειάζομαι και ένα έπιπλο/βάση για τα παραπάνω.

Το έπιπλο ύψους 80 εκ. με δυο πόρτες που να ανοίγουν προς έναν ενιαίο χώρο οπού θα βρίσκεται το Sump...απλό και μαύρο...



Τι έχετε να μου προτείνετε ? κάποιο μαγαζί ? κάποιον για τη βάση μιας και έχω ακούσει κάποιες τρελές τιμές....πέρα από αυτό θα με ενδιέφερε αν μπορείτε να μου πείτε πόσο κοστολογείτε με βάση την εμπειρία σας τα παραπάνω. Δεν μιλάω για εξοπλισμό κτλ ακόμα.....θέλω να τελειώνω με αυτά πρώτα...αν για κάποιο λογο δεν θέλετε να απαντήσετε εδώ (διαφήμιση κτλ) μπορείτε να μου στείλετε και pm. Δεκτές και απαντήσεις επαγγελματιών με προσφορές…



Ευχαριστώ και HELP :)

george hmmy 21-09-05 23:01

Καταρχήν Μάνο καλή αρχή, βλέπω μαζεύεις σιγά-σιγά! :smt082 Στη βάση σου τώρα... Δεν αναφέρεις τι βάση θες, μεταλλική, ξύλινη, μεταλλική με ξύλινη επένδυση... Σε ενδιαφέρει να την κάνεις μόνος σου ή να την παραγγείλεις έτοιμη και να στη φέρουν? Στην πρώτη περίπτωση μπορείς να πας σε διάφορα μαγαζιά "κάντο μόνος σου" (τίποτα πονηρό:D ) και να σου κόψουν τα ξύλα που θες και εσύ απλά τα συναρμολογείς. Δεύτερη λύση φέρνεις μαραγκό, βλέπει την κατάσταση και σου λέει πόσα θέλει. Τρίτη και οικονομικότερη λύση μεταλλική κατασκευή και ξύλινη επένδυση, οπότε πας σε σιδερά εκτός κι αν χειρίζεσαι ηλεκτροκόληση τροχούς κλπ.

accnt 22-09-05 08:03

Λοιπόν......

η καλύτερη και πιο γερή βάση είναι η σιδερένια (και πιο οικονομική), με στρατζαριστό ενισχυμένο ή κοιλοδοκούς. Έπειτα (όπως λέει και ο Γιώργος), την επενδύεις εύκολα με μαύρη μελαμίνη ή βακελίτη. Λίγο προσοχή θέλει στα μέτρα (βέβαια αν πιάνουν τα χέρια σου).



Τώρα όσον αφορά το κυρίως ενυδρείο, τα μαγαζιά είναι γνωστά, οπότε τρέξιμο για προσφορές….. :smt023

γαυρος 22-09-05 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt
Λοιπόν......

η καλύτερη και πιο γερή βάση είναι η σιδερένια (και πιο οικονομική), με στρατζαριστό ενισχυμένο ή κοιλοδοκούς.

εγκρινω και επαυξανω, και θα προτεινα MDF για επενδυση !!
του κανεις και σχεδιακια στο ρουτερ, και γινεται ... επιπλο.
επισης να πουμε το περασμα με ειδικο αδιαβροχο λουστρο, και παντα σατινέ, να μη φαινονται τα στραβα του ξυλου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01508 seconds with 11 queries