Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ενυδρείο απο plexiglass. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13176)

Nrgman 07-09-06 13:50

Ενυδρείο απο plexiglass.
 
Έχω αρχίσει και φτιάχνω ένα ενυδρείο για μονομάχους απο 3mm plexiglass .
Οι διαστάσεις είναι 90 χ 20 χ 20 αλλα το νερό θα είναι μέχρι τα 15 cm άρα μιλάμε για όγκο νερού 90 χ 20 χ 15 .
Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν το πάχος είναι καλό ή θα ανοίξει το ενυδρείο ?. Έχω βάλει και κόντρες και πάνω και κάτω για να γίνει πιο άκαμπτο αλλα πάλι μια ελαστικότητα την έχει.

Θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα.

PascM 07-09-06 14:01

Μιλάς για κάτω από 30 λίτρα δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Από κόλημα δεν ξέρω έχω ακούσει οτι το πλεξι είναι λίγο δύσκολο είσαι οκ σ'αυτό?

Nrgman 07-09-06 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Μιλάς για κάτω από 30 λίτρα δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα. Από κόλημα δεν ξέρω έχω ακούσει οτι το πλεξι είναι λίγο δύσκολο είσαι οκ σ'αυτό?

Ναι μιλάμε για 27 λίτρα .

Το χλωροφόρμιο κάνει θαυματα με το plexi.Ειδικά αν διαλύσεις και μικρά κοματάκια plexi μέσα και γίνει πιο παχύρευστο οι κολήσεις γίνονται "τσιμέντο"

Zorba_The_Freak 07-09-06 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nrgman
Έχω αρχίσει και φτιάχνω ένα ενυδρείο για μονομάχους ...

Θα ανεβάσω φωτογραφίες αργότερα.

Έλα να γινόμαστε πολλοί ;);););)

ΕΥΓΕ και περιμένουμε φωτό και νέες ιδέες.

Lsourtzo 07-09-06 14:25

χλωροφόρμιο ????
το ότι μπορεί να μην είναι καλό για τα ψάρια μετά το σκεύτηκες ??

μακάρι να βγώ ψεύτης ... οι παλιοί να μας επιβαιβεώσουν ... αλλα νομίζω ότι δεν κάνει !

Nrgman 07-09-06 14:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
χλωροφόρμιο ????
το ότι μπορεί να μην είναι καλό για τα ψάρια μετά το σκεύτηκες ??

μακάρι να βγώ ψεύτης ... οι παλιοί να μας επιβαιβεώσουν ... αλλα νομίζω ότι δεν κάνει !

Το χλωροφόρμιο εξατμίζετε τελείως .Αλλα επίσης αν έρθει σε επαφή με το plexi το λιώνει . Ετσι έχεις 2 κομάτια plexi , βάζεις χλωροφόρμιο εκεί που θα τα ενώσεις περιμένεις 20 30 δευτερόλεπτα ,ακουμπάς τα κομάτια με λίγο πίεση για 20 δευτερόλεπτα ,το χλωροφόρμιο εξατμίζεται αλλα τα λιωμένα μέρη των κοματιών έχουν κολήσει .

accnt 07-09-06 15:08

Το χλωροφόρμιο είναι το μοναδικό υλικό που κολλάει τέλεια το Plexiglass. Kαι βέβαια μετά τα ξεπλύματα με νερό, δεν υπάρχει φόβος για τπτ.

AngleV 07-09-06 15:13

Να ρωτήσω και γω κάτι

Την ώρα που το κολλάτε, δε λιποθυμάτε ;;;;;:rolleyes:

malawi 07-09-06 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AngleV
Να ρωτήσω και γω κάτι

Την ώρα που το κολλάτε, δε λιποθυμάτε ;;;;;:rolleyes:



:smt017 :smt017 :smt017 :smt017 :smt015 :smt015 :smt015 :smt015 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt005 :smt038 :smt038 :smt038

liquid 07-09-06 15:34

Λιποθυμάμε αλλά αξίζει τον κόπο... όταν ξυπνάμε έχουμε ένα καινούργιο ενυδρείο. χαχαχα

Nrgman 07-09-06 17:18

3 Συνημμένο(α)
Να και οι φωτογραφίες απο την κατασκευή

στην δεύτερη είναι ο χωρος που θα μπει σφουγκάρι και μακαρόνι.
Στην τρίτη είναι οι είσοδοι του φίλτρου .Υπάρχουν 6 τρύπες ώστε να μπορεί το ενυδρείο να χωριστεί σε 6 μικρότερα (5 λίτρα το καθένα) με χωρίσματα ασπρα πλεξιγκλας.

Lsourtzo 07-09-06 18:42

το plexiglass πως το έκοψες ???
το χλοροφώρμιο που το βρίκες ???

Nrgman 07-09-06 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
το plexiglass πως το έκοψες ???
το χλοροφώρμιο που το βρίκες ???

Τα κομάτια τα πήρα έτοιμα ,κομένα.
35 €

Χλωφόρμιο σε μαγαζι με χημικά
1/2 λίτρο 5,5 € (ούτε 150 ml δεν χρησιμοποίησα)

xaris1974 07-09-06 19:47

Καλησπερα σε ποιο μαγαζι πηρες το χλωροφορμιο?

lasal 08-09-06 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nrgman
Ετσι έχεις 2 κομάτια plexi , βάζεις χλωροφόρμιο εκεί που θα τα ενώσεις περιμένεις 20 30 δευτερόλεπτα ,ακουμπάς τα κομάτια με λίγο πίεση για 20 δευτερόλεπτα ,το χλωροφόρμιο εξατμίζεται αλλα τα λιωμένα μέρη των κοματιών έχουν κολήσει .

:smt018
Αν περιμένεις 30 δευτερόλεπτα την εχεις πατήσει.
Η σωστή διαδικασία που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες για να γίνει σωστή η κόλληση χρησιμοποιούν σύριγγα και έχουν τοποθετήσει απο πριν τα σημεία που πρέπει να κολληθούν.
Χλωροφόρμιο με λιωμένο plexiglass μπορει να μπεί και αργότερα για ενίσχυση
Δοκιμάστε το.

PascM 08-09-06 01:08

Καταπληκτικές οι φωτό! Για τις κολήσεις δεν ξέρω να σου πω πιστεύω να σε βοηθήσαν οι εμπειρότεροι, αλλά βλέπω ωραία δουλειά και καθαρή!

Nrgman 08-09-06 06:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xaris1974
Καλησπερα σε ποιο μαγαζι πηρες το χλωροφορμιο?

Χημικά Καλογερόπουλος
Είναι στην Γούναρη στον Πειραιά

Nrgman 08-09-06 07:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
:smt018
Αν περιμένεις 30 δευτερόλεπτα την εχεις πατήσει.
Η σωστή διαδικασία που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες για να γίνει σωστή η κόλληση χρησιμοποιούν σύριγγα και έχουν τοποθετήσει απο πριν τα σημεία που πρέπει να κολληθούν.
Χλωροφόρμιο με λιωμένο plexiglass μπορει να μπεί και αργότερα για ενίσχυση
Δοκιμάστε το.

Αυτο περίπου έκανα και εγώ . Απλώνω με μια σύριγγα το χλωροφόρμιο στο σημείο ένωσης του ενός plexiglass και μετά απο λίγο (μάλλον ήταν πολύ τα 30 δεύτερα) το ακουμπάω στο άλλο κομάτι ,περιμένω λίγο και κολάει.
Μετα κάνω το εξής. Πρώτα αφου έχω ένα άλλο κομάτι plexiglass που δεν το χρειάζομαι αρχίζω και του κάνω τρύπες μέ ενα τρυπάνι και τα "πριονίδια" τα βάζω σε ένα ποτηράκι. Ρίχνω μετά μέσα χλωροφόρμιο ανακατέβω και ο "μαγικός ζωμός" είναι έτοιμος να ενυσχίσει και άλλο τις ενώσεις στην κατασκευή. Έχω δοκιμάσει και μικρά κοματάκια αλλα αργουν πολύ να λιώσουν.

Zorba_The_Freak 08-09-06 13:40

Ωραία κατασκευή ;)

Οι ερωτήσεις τώρα :p

Το πλεξι από που το πήρες?

Πώς θα γίνεται η κυκλοφορία του νερού μεταξυ φίλτρου και κυρίως χώρων? Τις τρύπες τις είδα...

Nrgman 08-09-06 14:21

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak
Ωραία κατασκευή ;)

Οι ερωτήσεις τώρα :p

Το πλεξι από που το πήρες?

Πώς θα γίνεται η κυκλοφορία του νερού μεταξυ φίλτρου και κυρίως χώρων? Τις τρύπες τις είδα...

Το πλεξι το πήρα τον Πειραιά πίσω απο τον Κεράνη .Μυκαλης είναι η οδός αλλα δεν θυμάμε επωνυμια.

Όπως είδες στην δεύτερη φώτο φαίνεται ο χώρος του φίλτρο .Το νερό θα περνάει απο τις τρύπες στο χώρο 2(όπου μετα θα έχει σφουγκάρι και μακαρόνι και μέσω υπερχείλησης θα περνάει στον χώρο 3 και απο εκει με μια αντλία θα ξαναπέφτει απο πάνω αυτη την φορά με μπεκάκια (όσα είναι και οι τρύπες)

AngleV 08-09-06 14:31

Και αντί για την αντλία γιατί δεν έβαζες ενα εσωτερικό φιλτράκι και να γλιτώσεις όλη αυτη την κατασκευή;

Συν του οτι θα κέρδιζες και χώρο.

Γιατί το κάνες έτσι ;

Nrgman 08-09-06 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AngleV
Και αντί για την αντλία γιατί δεν έβαζες ενα εσωτερικό φιλτράκι και να γλιτώσεις όλη αυτη την κατασκευή;

Συν του οτι θα κέρδιζες και χώρο.

Γιατί το κάνες έτσι ;

Το φίλτρο έτσι όπως είναι τώρα έχει 5 εισόδους και θα έχει όταν τελειώσω 5 εξόδους.
Για να μπορώ να χωρίσω το ενυδρείο απο 90 χ 20 μέχρι και σε 5 μικρότερα ενυδρεία με χωρίσματα οχι απο σίτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02177 seconds with 11 queries