Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Guppy Social Ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57913)

Sandrea 28-11-11 13:11

Guppy Social Ενυδρείο
 
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτίσω εκτός απο τις Γαρίρες Red Cherry που θα προσθέσο σε κανα 2μηνο στο ενυδρείο, ποια αλλα κοινωνικα ψάρια μπορουν να ζήσουν μαζί με τα γκάπυ? :)

kapamarou 28-11-11 13:24

αναλογως τα λιτρα του ενυδρειου και τη φιλτρανση που εχεις,
αν και για τις ρεντ τσερι εχω μια επιφυλαξη τουλαχιστον για τα μωρα..

Sandrea 28-11-11 13:30

Ειναι 120Λ το ενυδρείο..

kapamarou 28-11-11 13:42

εγω θα σου προτεινα να βαλεις ενα χαρεμακι πλατυ ακομα
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._maculatus.htm
τα λιτρα σου ειναι ικανοποιητικα αλλα δεν μου ειπες τη φιλτρανση εχεις..?
το ενυδρειο σου εχει καθολου φυτα?ειναι αναγκαιο αν θες να δεις και καμμια γεννα:D
και λιγο κερατοφυλλο και εισαι κομπλε;)
βαλε μας και μια φωτο του ενυδρειου σου

mixalis p 28-11-11 13:43

γονο απο τις cherry δεν προκειται να δεις! ολα τα ειδη γαριδας δεν ταιριαζουν με πολλα ειδη ψαριων! εννοω οτι ο γονος απο τις γαριδες δεν επιβιωνει ποτε με τα ψαρια. εγω ειχα 80+ cherry κ απο οταν εβαλα εντλερ εμειναν 13 μετρημενες! απο οταν τις εβαλα μονες τους γεννανε συνεχεια....τωρα εχουν γινει 200+... :p τα μονα ψαρια που εχω με τις cherry ειναι borneo sucker κ ancistrus sp3.

Liz@ 28-11-11 13:54

ειχα γκαπυ με red cherry για αρκετο καιρο σε 35 λτ και απο 10 γαριδουλες που ειχα, ειχα γεμισει καποια στιγμη ειχα γυρω στις 40, αλλα ειχα πολλες κρυψωνες και φυτα
:rolleyes:

Sandrea 28-11-11 14:54

Παιδια δε ξέρω τι λέτε εγώ Γαριδούλες θα βάλω :smt045 Έχω μπόλικο κερατόφυλλο μέσα και έχω και μια ανούπια που τα πάει πολύ καλα μέχρι τώρα :)

Θα βάλω στο μέλλον και φυτά για τις γαρίδες, όταν τις πάρω.

Θα μου πείτε καμια πρόταση για άλλα ψάρια όμως? :)

Τί λετε για τα μπλάκ μόλυ? θα ταιριάξουν? ή κανενα neon tetra?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapamarou (Μήνυμα 633086)
τα λιτρα σου ειναι ικανοποιητικα αλλα δεν μου ειπες τη φιλτρανση εχεις..?

είναι ένα φίλτρο τις aquael αυτό εδώ


ορίστε και μια φωτογραφία:

http://i42.tinypic.com/fyihhf.jpghttp://tinypic.com/r/fyihhf/5

kapamarou 28-11-11 17:52

το φιλτρο σου ειναι λιγο μικρο:smt017για τα λιτρα σου..
προσπαθησε να το τοποθετησεις στα πλαινα τζαμια και οχι στη πλατη για να υπαρχει ροη νερου σε ολο το μηκος του ενυδρειου...
τα νεον τετρα θελουν μαλακο νερακι σε αντιθεση με τα γκαπυ,δες εδω
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/neon.htm
απο την αλλη τα μπλακ μολυ δεν νομιζω να υβριδιζουν με τα γκαπυ(αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) δες εδω
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...20sphenops.htm


οτι και να βαλεις θα πρεπει να αλλαζεις το νερακι τακτικα γιατι το φιλτρο σου δεν μπορει να υποστηριξει μεγαλη ποσοτητα βιολογιας..
ακομα θα σου προτεινα να βγαλεις το βαρελι και να βαλεις ενα ωραιο ξυλο μεσα που θα δειχνει και πιο φυσικο και να βαλεις κανα φυτο στη πλατη τυπου βαλισνερια..ακομα θα μπορουσες να βαλεις και μαυρο χαρτονι στη πλατη για να δεινει βαθος.
ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη και δεν ειναι αναγκη να τα ακολουθησεις αν δεν σου αρεσουν.
οτι χρειαστεις εδω ειμαστε;)

janickrules 28-11-11 18:39

αν βαλεις μολυ,τοτε ειναι που πρεπει να ξεχασεις τις cherry και τα μωρα γκαπυ (χωρις κρυψωνες)....

γαριδες αμανο ειναι μια χαρα για αυτα τα ψαρια!

οι cherry ειναι πολυ μικρες και πιο ευαισθητες!

τα molly θελουν υφαλμυρο νερο,συχνες αλλαγες (ακομη και με μεγαλυτερο φιλτρο) και πολλες φορες δεν τα πανε καθολου καλα με τα γκαπυ (προσωπικη εμπειρια)...δεν υβριδιζουν παντως.
και φυσικα ειναι μεγαλυτερα...

τα γκαπυ ειναι καλυτερα να τα βαλεις ή με πλατυ (επισης πιο ευαισθητα), ή με...γκαπυ!
θα γινουν παμπολλα σε λιγο καιρο!
και με ενα κοπαδακι αμανο εισαι μια χαρα!

και προπαντων:

Μην βιαζεσαι!! :D

Sandrea 28-11-11 22:22

Το φίλτρο μια χάρα ειναι ρε φίλε τι έχει ναουμ? :p τέτρα δε βάζω τελικα, αν και ήθελα πολυ...

Κρυψόνες μια χαρα έχει το ενυδρείο και σε λιγο καιρο θ' αποκτίσει κιαλες ;)

Πάντως σκεύτομαι πολυ να βάλω μόλυ γιατι μου αρεσαν ποιο πολυ..τα μπλακ μολυ δηλαδή...αλλα το φίλτρο τι προβλημα έχει δηλαδη με τα μόλυ? Πάντως οκ και τα πλάτυ δε με χαλάνε, αλλα μόνο αυτα τα ψάρια μπορώ να βάλω? τιποτες αλλο (εκτος απο γαριδες και σαλιγκάρια)? :smt083

morfeas2002 28-11-11 23:32

Έχω 100 λίτρα με guppy, platy, black moly, balloon moly και συμβιώνουν μια χαρά και μεταξύ τους και με τις 8 red cherry που έχω προσθέσει.Μπορείς να το κάνεις άφοβα.Θα βάλεις όμως μπόλικα φυτά για να κρύβονται όταν και αν στρεσάρονται και για να κρύβονται οι γόνοι.

Sandrea 29-11-11 00:21

μμμ οκ, θα βάλω για αρχή πλάτυ, το σκευτικα... και μετα βλέπουμε ;)

KOSTASGAVALAS 29-11-11 08:58

Εγω παντως οποτε ειχα μολλυ με γκαπι καποια στιγμη μετα απο 1-2-3 μηνες τρελλαθηκε το αρσενικο και ταραξαν τις ουρες των γκαμπυ...

Την τελευταια φορα τα χαρισα τα μολλυ...δεν ξερω το λογο αλλα ενω ηταν μια χαρα καποια στιγμη το θυλικο τα πηρε κρανιο και αρχισε να κυνηγα οτιδηποτε κινουνταν....τετοια ζημια δεν μου ειχε κανει ουτε μονομαχος....


Τα αποφευγω πλεον και ας μου αρεσουν....

morfeas2002 29-11-11 09:59

Αυτό το είχα πάθει με ένα συγκεκριμένο black moly.Το έδωσα, πήρα άλλο και όλα καλά!!!

janickrules 29-11-11 10:19

ειχα παθει κι εγω κατι παρομοιο,γι'αυτο και ειπα να μην τα παρει....
τωρα,τι να πω... :smt017

Plakas 29-11-11 10:38

Φίλε δεν ξέρω πόσο πρόσφατη είναι η φωτογραφία σου αλλά αυτό το ενυδρείο πιο πάνω ΔΕΝ έχει ΚΑΘΟΛΟΥ κρυψόνες.

Εγώ θα πρότεινα αφού θες και θα τα βάλεις όλα, να βάλεις και τζαβα μος. Θα βοηθησει τόσο τα νεογέννητα γκαπάκια όσο και τις γαριδούλες σου.

Sandrea 29-11-11 22:17

Παιδια βοηθήστε με λίγο... τα γκάπυ μου αναπνέουν γρήγορα (δεν ξέρω ποσο γρηγορα ειναι το φυσιολογικο) και περνουν περιπου καθε 30 δευτερολεπτα του λεπτου στην επιφάνεια του ενυδρείου και κάθονται εκει για λίγο μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα? :cry: επίσης οταν κατεβένουν στον πάτω παρατήρησα πως ανεβένουν γρήγορα προς τα πάνω...Τι μπορεί να συμβαίνει? ειναι φυσιολογικό?

Η σημερινες μετρησεις Νο2 και Νο3 ήταν στο 0..την κυριακή η αμμωνια ηταν επισης στο 0, να ξανα κάνω σημερα μηπως και ανέβηκε?

kapamarou 29-11-11 22:21

βαλε αεραντλια αν εχεις..
ακομα βαλε τη εξοδο του φιλτρου σου να χτυπαει την επιφανεια ωστε να κανει αναταραξει..
μαλλον δεν υπαρχει αρκετο οξυγονο.


no3 ειναι 0?
με τι μετρας?
το φιλτρο σου ειναι στρωμενο?

Sandrea 29-11-11 22:28

No3 0 ναι... μετράω με sticks τις Tetra.. Οκ δυνάμωσα την ροή του φίλτρου.. στο φίλτρο έχω βάλει βιολογικό υλικό απο φίλτρο στρωμένου ενυδρείου απο την πρώτη μέρα..

Αεραντλία δεν έχω μου είχαν πει να μην αγοράσω γιατι θα κάνει κακό στα φυτά..

kapamarou 29-11-11 22:34

εγω προσωπικα τα στικακια δεν τα εμπιστευομαι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..
τα φυτα σου ειναι μια ανουμπια και 3χιλ.κερατοφυλλο:D οποτε δεν τιθεται θεμα για το διοξιδιο...η αεραντλια παντα πρεπει να υπαρχει,εστω και στο ντουλαπι και σε ωρα αναγκης να βγαινει.
το φιλτρο πιστευω οτι το εχεις βαλει στο πλαινο τζαμι για να εχει ροη σε ολο το μηκος..κανε αυτα και δες πως θα παει..αν ειναι θεμα οξυγονου(που αυτο πιστευω)σε λιγη ωρα τα ψαρακια πρεπει να συμπεριφερονται κανονικα:)

Sandrea 29-11-11 22:39

δεν μπορω να βάλω το φίλτρο στα πλάγια λόγο καπακίου :S

Δηλαδή να πάρω αεραντλια για 100Λ και να την βάζω όποτε τα ψάρια δεν έχουν αρκετό οξυγόνο οπώς τώρα?

btw ειναι καλύτερη? Tetra ή Shego

kapamarou 29-11-11 22:43

εχω στησει ενυδρειο φιλου που ειχε το ιδιο φιλτρο και μπηκε μια χαρα.
το καπακι σου τι θεμα εχει και δεν μπαινει το φιλτρο??

τα ψαρακια συνηλθαν καθολου?

Sandrea 29-11-11 22:47

πως να στο εξηγήσω, δεν έχει χώρο για να βγεί μα έξοδος νομίζω...θα το δοκιμάσω βασικα αλλα δε παίζει να γινετε να κάτσει ετσι.. ταα ψαράκια αντιθέτος άρχισαν να πηγαίνουν και τα 4 πάνω κάτω σαν τρελά.... κατι δε πάει καλα σιγουρα! ειναι πάρα πολυ ανύσηχα

kapamarou 29-11-11 22:49

μη βιαζεσαι,δωσε λιγο χρονο..
απο αυτα που μου λες πιστευω οτι ειναι απο οξυγονο..
ξανακανε μια μετρηση με το στικακι..

Sandrea 29-11-11 22:51

Επίσης για την αεραντλία έχω να πω πως θα προσθέσω κι αλλα φυτα στο μέλλον... Σιγουρα να την πάρω?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kapamarou (Μήνυμα 633414)
μη βιαζεσαι,δωσε λιγο χρονο..
απο αυτα που μου λες πιστευω οτι ειναι απο οξυγονο..
ξανακανε μια μετρηση με το στικακι..

απο την κυριακή μεχρι σήμερα το μεσιμέρι που μέτρησα στο 0 ειναι και Νο2 και Νο3

kapamarou 29-11-11 22:55

και εγω φυτεμενο εχω με αρκετα φυτα,παρολα αυτα την εχω στο ντουλαπι μου ομως μηπως και χρειαστει πχ σε μια αρρωστια μπορει να θελουμε αυξημενη ποσοτητα οξυγονου..
αν σου επιτρεπουν τα οικονομικα σου αγορασε μια και αστη να υπαρχει..

τα ψαρακια ειναι ακομα ανυσηχα?

Sandrea 29-11-11 22:57

ίσως ν' αγοράσω αργότερα.... ναι :( όχι τοσο έντονα όσο πριν αυξήσω την ροή αλλα παλι...

kapamarou 29-11-11 23:02

δυναμωσες τη ροη του φιλτρου και το σηκωσες λιγο πιο ψηλα,ναι?
πρεπει να δημιουργει αναταραξη στην επιφανεια.

Sandrea 29-11-11 23:03

δημιουργη ήδη ανατάραξη στην επιφάνεια

kapamarou 29-11-11 23:16

κανα νεο απο τα ψαρακια?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02580 seconds with 11 queries