Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Απορία σχετικά με την τροφή... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38042)

theok1200s 18-02-10 19:29

Απορία σχετικά με την τροφή...
 
Έχω 2 γατόψαρα αλπίνο και 2 λεοπαρδαλέ πλακόστομα,ο petshopας μου είπε να ρίχνω μιά ταμλέτα (green algae wafers της tropical) κάθε μέρα μόλις σβήσουν τα φώτα του ενυδρείου.
Αρκεί αυτή η ποσότητα τροφής ή θα μου πεθάνουν από την πείνα??????????????:confused::confused::confused:

Μήπως τα αλπίνο θέλουν και άλλο είδος τροφής????????:confused::confused::confused:

Kostas G. 18-02-10 19:59

Η ποσότητα τροφής που πρέπει να ταίζει κάποιος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες με κύριους το μέγεθος των ψαριών και το αν τρέφονται και με κάτι άλλο...Για έναν pleco 20εκ.,ένα μεγάλο wafer είναι αρκετό. 2 ενήλικα Corydoras με μισό μεγάλο wafer είναι εντάξη. Για μεγαλύτερα ή μικρότερα μεγέθη,η ποσότητα θέλει προσαρμογή φυσικά.

Όμως,ένας αλγοφάγος pleco όπως ο Pterygoplichthys gibbiceps(ή Pterygoplichthys joselimaianus,αυτοί οι δύο συνήθως πωλούνται ως Leopard στην Ελλάδα...)καλό είναι ταίζεται λαχανικά και φρούτα κυρίως και 1-2 το πολύ φορές την εβδομάδα σκουλήκια ή βρασμένη γαρίδα. Οι ταμπλέτες για αλγοφάγα γατόψαρα καλό είναι να ταίζονται μόνο σπάνια καθώς περιέχουν περισσότερη πρωτείνη απότι χρειάζονται αυτοί οι pleco. Οι συγκεκριμμένοι pleco βέβαια δεν είναι τόσο ευπαθείς και δεν παρουσιάζουν τόσο έυκολα προβλήματα με τα εσωτερικά τους όργανα όπως άλλοι αλλά και πάλι είναι πιο υγειινή για αυτούς μια διατροφή με λαχανικά και φρούτα;)

Όσο για τα Corydoras,αυτά μπορούν να ταίζονται και τροφές για αλγοφάγα γατόψαρα αλλά και τροφές για omnivores καθώς και κατεψυγμένα σκουλήκια και άλλα μικρά μαλάκια.

Υ.Γ.: Ο pleco σου,ανάλογα από το ποιό είδος από τα αναφερθέντα είναι,θα φτάσει από 30-60εκ. οπότε αν δεν έχεις και δεν σκοπέυεις να αποκτήσεις ένα ενυδρείο ανάλογα με το είδος τουλάχιστον 1,50-2,50μ,καλό θα ήταν να τον δώσεις;)

theok1200s 18-02-10 21:04

Το ενυδρείο μου είναι το RIO 300 της JUWEL

Kostas G. 18-02-10 23:59

Ο pleco ποιό είδος είναι; Μόνο αν είναι ο Pterygoplichthys joselimaianus που γίνεται 30εκ. θα μπορούσε πολύ οριακά να κρατηθεί σε αυτό αλλά σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα σε ένα 1,50Χ60εκ. ενυδρείο;)

Ανέβασε φωτό να σου πώ τι είδος είναι;)

theok1200s 20-02-10 17:46

Επειδή με μπέρδεψες...:(:(:(
στην ουσία...;););)
θα τα σκάσω με το ενα δισκίο κάθε βράδυ ή θα τα πεθάνω απο την πείνα:confused::confused::confused:

Kostas G. 25-02-10 20:31

Χωρίς να ξέρω τα μεγέθη των ψαριών σου,δεν μπορώ να σου πώ δυστυχώς...

theok1200s 26-02-10 17:49

6-7 εκατοστά

Kostas G. 24-03-10 01:07

1-1,5 wafer είναι εντάξη όταν ταίζεις αυτήν την τροφή;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01342 seconds with 11 queries