Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Το γνωστό θέμα. Αναγνώριση. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26917)

paraskevi_gr 15-09-08 12:46

Το γνωστό θέμα. Αναγνώριση.
 
3 Συνημμένο(α)
Το γατόψαρο στη φωτογραφία τί είδος είναι?

corydoras aenaus albino (βαμένο??!!! :confused:)

ή μήπως λέω μήπως είναι panda.


ευχαριστώ εκ τον προτέρων.


Ξερω οι εικόνες είναι λίγο θολές αλλα ελπίζω να βγάλετε άκρη.

Πάνος 15-09-08 12:56

κορυντορας αλμπινο ναι....και βαμμενο ναι...το βγαζουν και σε μπλε και σε πρασινο....αν ειναι aeneus δε ξερω λογω του οτι ειναι αλμπινο δε μπορω να ξεχωρισω.....

dizio 15-09-08 13:15

νομίζω τα αλμπίνο είναι πάντα ανέους. μόνο ανέους έχω δεί δλδ. θα συμφωνήσω με τον πάνο ότι είναι τεχνητά βαμμένο 100%

paraskevi_gr 15-09-08 13:45

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. :)
Μου το έφερε δώρο 1 φίλος μόνο του!. Δεν ήξερα τίποτα για συνθήκες κ.λ.π. Τελικά το κράτησα και αγόρασα ενα 30λιτρο λόγω χώρου.

Ξέρω τώρα πως πηγαίνουν σε ομάδες των 5-6 ατόμων αν δεν κάνω λάθος. Να πάρω και άλλα για παρέα ή να το δώσω? Τα φώτα σας παρακαλώ. :rolleyes:

Σκέφτομαι αν το δώσω τελικά να πάρω 1 ζευγάρι guppies. (1 male, 2 female). ε???? :roll:

Kostas G. 15-09-08 18:23

To Corydoras που έχεις πράγματι είναι C. aeneus...Albino Corydoras υπάρχουν υπάρχουν τουλάχιστον 3 είδη στην Ελλάδα(C. aeneus,C. sterbai,C. paleatus),οπότε το albino δεν σημαίνει αυτομάτως C. aeneus;)

Το 30λιτρο είναι πολύ μικρό ενυδρειάκι για αυτό το είδος...Από τα μικρότερα είδη μπορείς να κρατήσεις 3 ή και 6(στα πάρα πολύ μικρά...) και να τα αναπαραγάγεις σε ένα τέτοιο ενυδρειάκι αλλά τα aeneus είναι πολύ μεγάλα σε τελικό μέγεθος για κάτι τέτοιο...Σε ένα 60αρι θα είναι άνετα ένα γκρούπ των 6 ατόμων πάντως και μπορείς να πετύχεις και αναπαραγωγές αν θες...

Υ.γ.:Πρώτη φορά βλέπω βαμμένο Corydoras...Και αυτά τα πιάσανε;;;;;:(

Τσιόνογλου Σταύρος 15-09-08 18:35

Δυστυχώς έχει αρκετά χρόνια που τα βάφουνε.

PascM 16-09-08 01:48

και σε μωβάκι και σε μπλεδάκι και σε ότι χώμα θες δυστυχώς. :(

dizio 16-09-08 01:51

έχω την εντύπωση ότι μετά από λίγο καιρό ξεβάφουνε πάντως. έτυχε να δώ σε πέτ σοπ μετά από καιρό τα ίδια(δεν τα παιρνε κανείς γιατί δεν είναι όμορφα) και είχαν αρχίσει να ξεβάφουν αρκετά

Πάνος 16-09-08 01:57

στο πληντυριο με μια χρωμοπαγιδα και λιγο ΟΜΟ....το λευκοτερο λευκο!!!;)

Tolis 16-09-08 02:03

Και να ξεβαψουν η ζημια εχει γινει.

dizio 16-09-08 02:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 289913)
Και να ξεβαψουν η ζημια εχει γινει.

:smt009ακριβώς

paraskevi_gr 17-09-08 19:19

Κρίμα το λυπήθηκα το ψαράκι μου. :smt010

Διαφωνώ κάθετα με το βάψιμο των ψαριων και δεν θα ήθελα ποτέ ένα τέτοιο ζώο, αν το ήξερα. :smt009


Αρα δίνω το γατόψαρο και ψάχνω μάλλον για guppies. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.;)

fishme1 17-09-08 19:36

να διαφωνεις και στην αγοραπωλησια αλφικων ψαριων ΄η ψαριων με μη " αγρια " χρωματα γενικοτερα

Kostas G. 18-09-08 16:19

Πράγματι με τον καιρό ξεβάφουν αλλά η ζημιά έχει γίνει με την έννοια του έντονου stress που πέρασε το ψάρι αλλά και της πιθανής τοξικότητας της μπογιάς...Πάντως δεν είναι κακό να φροντίσεις για την υπόλοιπη ζωή ένώς τέτοιου ψαριού αγοράζοντάς του παρέα του ίδιου είδους αλλά φυσιολογικού χρωματισμού...Και πάλι μπορει να είναι μαζί σου για πάνω από 10ετία αν το stress δεν του ήρθε υπερβολικό;)

Να συμφωνήσω και εγώ απόλυτα με τον fishme1 γιατί έχουμε τις ίδιες τρέλες...:D

paraskevi_gr 19-09-08 22:07

Αυτη τη στιγμή λόγω προσεχούς μετακόμησης διαθέτω 1 ενυδρείο 30 λίτρων.

οπότε το χαρίζω το ψαράκι :( γιατί μου είπαν πως τα λίτρα είναι λίγα για αυτό και την παρέα του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01562 seconds with 11 queries