Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ψάρια για 120άρι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33467)

Steve 31-07-09 11:12

Ψάρια για 120άρι
 
Λοιπόν Φόρουμ,
επέστραψα μετά από 1,5 χρόνο αποσίας απο τον χώρο των ενυδρείων.
Αποφάσισα μετά από πολύ σκέψη να δώσω τους Δίσκους μου (:)) και έτσι τώρα έχω μόνο ένα Pleco και αρκετά φυτά οπότε ψάχνωμε για το τί ψάρια να βάλω.
Οπότε έχουμε και λέμε:
120 λίτρα
Αρκετά φυτά
ένα pleco
Σαλιγκάρια μικρα και πολλά
Ph 7
Θ 28 Βαθμούς
εσείς τι ψάρια θα μου προτείνατε?
όλες οι προτάσεις δεκτές!

Σας ευχαριστώ πολυ,
Καλώς ξανά-ήρθα!

Dimis 31-07-09 18:22

www.tsamisaquarium.gr Διαλεξε εδω ποια σου αρεσουν και δες τις απαιτησεις που εχουν σε λιτρα και παραμετρους νερου.
Μετα αφου καταληξεις σε ενα πλανο μπορεις να ρωτησεις εδω για συμβατοτητες μεταξυ τους η μια τελικη γνωμη.
Σαν προσωπικη γνωμη εγω θα εβαζα ενα κοπαδι 7-8 ατομων τιγρακια (barbus tetrazona) και ενα ζευγαρι kiss gourami (helostoma temminckii) που ειναι απο την ιδια γεωγραφικη περιοχη το 7 ph που εχεις ειναι ιδανικο και για τα 2 ειδη και εχουν υπεροχα χρωματα και κινηση.

Steve 31-07-09 22:02

Κοίτα , έχω δοκιμάσει κατά καιρούς διάφορους συνδιασμούς με επιτυχίες και αποτυχίες,
απλα σκέφτικα να το κάνω μόνο για ένα είδος ,όπως μόνο με Νέον ή άλλο είδος , απλά δεν ξέρω τι να διαλέξω......
είναι πολά τα είδη που σκέφτομε άπλα δεν μπορώ να αποφασίσω.
Βασικά σκέφτομε κυρίως κοπαδόψαρα

Dimis 31-07-09 22:30

Τα "τιγρακια" ειναι απ τα πιο ενδιαφεροντα ειδη απο κοπαδοψαρα.

Steve 01-08-09 09:01

το ξέρω, απλά απο ότι βλέπω εδώ στα μαγαζιά εχεί μόνο κάτι "πράσσινα" που είναι σαν μεταλαγμένα και απο τα φυσιολογικά δεν έχει τίποτα , οπότε και δεν το πολυσκέφτομε.
Ένα ζευγάρι Σκαλάρια θα ήταν ΟΚ σε αυτά τα λίτρα?
Η Και 2-3 Ραμιρέζι?
και τέτοια ψαρια με ενδιαφέρουν απλά το σκέφτομε αρκετά γιατί δεν θέλω να ξανααλλάξω τ αψάρια στο μέλλον

andst87 01-08-09 15:32

εγω φιλε μου θα εβαζα ενα κοπαδακι απο μικρα rainbow fishes!
δηλαδη melanotaenia preacox,iriatherina werneri η pseudomugil furcatus.
ειναι πανεμορφα!:p

Γιώργος Κ 01-08-09 16:29

Ενα ζευγαρι σκαλαρια (διαπυστωμενο) θα μπορουσες να το εχεις ... Μετα ομως με τις γεννες?? Τι θα κανεις?
Ο andst87 προτεινει πολυ ομορφα ψαρακια και θα προσθεσω τα C.P.D. που ειναι πολυ ομορφα και με χαρακτηρα ... η ακομα και edlers!! Τα pseudomugil furcatus τα ειδα λιγακι επιθετικα με τα αλλα και τα απομονωσα!!
Τι διαστασεις εχει το ενυδρειο σου?
Εχεις αντιστροφη οσμωση?

Steve 02-08-09 09:04

Πολύ ωραία τα Raindow , αλλά δεν πρόκειτε να τα βρώ με τίποτα εδώ περα, οπότε δεν νομίζω... Τα C.P.D. ποιά ψάρια είναι?
Σας ευχαριστώ πολύ

Raven 02-08-09 12:10

Οποτε, πες μας καλυτερα ποια ειδη μπορεις να βρεις ή σου αρεσουν για να ακουσεις γνωμες.

Steve 03-08-09 12:18

Γεια σας,
είχα συναυλία χτες και δεν μπορουσα να απαντήσω .
Απο ότι είδα εδώ γύρο στα μαγαζιά μπόρω να βρώ διάφορα ψάρια όπως Σκαλάρια , Νέον , Διάφορα ζωοτόκα , Τιγράκια (αλλά μόνο βαμένα οχι τα φυσικά οπότε δεν πρόκειτε) και διάφορα τέτοια, Rainbow δεν μπόρουσα να βρώ πουθενά.
όλες οι ιδέες είναι δεκτές , (ακόμα και τα Rainbow καθώς απο ότι φαίνετε θα παραγκείλω απο Αθήνα).
Να σας πώ μόνο ότι έχω σκοπό να το κάνω ενώς ίδους ,
Έχω και μια απορία , επειδή έχω το ενυδρείο 1 μήνα τώρα μόνο με ένα ψάρι δεν νομίζω να υπάρχει κανένα προβλειμα επειδή λειτουργεί μόνο με αυτό.
Σας ευχαριστώ όλους


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01375 seconds with 11 queries