Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Φωτογραφία... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9320)

Filippos 26-10-05 14:52

Φωτογραφία...
 
1 Συνημμένο(α)
Ποστάρω μια φωτογραφία από το DIY 300άρι μου (δεν μπόρεσα να "ανεβάσω" άλλες) για να ακούσω σχόλια-παρατηρήσεις. Η φωτό είναι μια πανοραμική, ελπίζω να σας βοηθά η ανάλυση...

Συγνώμη για την ποιότητα αλλά τραβήχθηκαν (και πάλι) από κινητό...

stefanos.f 26-10-05 20:41

Αρκετα καλη δουλεια... μπραβο! Αλλα γιατι δεν μεγαλωνεις λιγααααακι ακομα τον βραχινο ογκο στα αριστερα του ενυδρειου σου προκειμενου να μην μοιαζει τοσο αδεια αυτη η γωνια, αλλα και να κυκλοφορουν τα ψαρια με την ιδια ανεση σε ολο το ενυδρειο? Στην φωτο φαινεται ξεκαθαρα οτι προτιμουν να βρισκονται στην περιοχη με τις περισσοτερες πετρες, πραγμα απολυτως φυσιολογικο!

Filippos 27-10-05 08:07

Στέφανε ευχαριστώ για την υπόδειξη...
Παρ'όλα αυτά δεν έβαλα πολλές πέτρες στα αριστερά, για να έχουν χώρο για κίνηση, κολύμπι κτλ... Εάν νομίζεις όμως ότι η προσθήκη περισσότερης πέτρας θα τα βοηθήσει, τότε θα το κάνω...

Φίλιππος

Apostolis 27-10-05 09:20

μήπως θα πρέπει να σκεφτούμε λίγο και την κατανομή βάρους του ενυδρείου καθότι οι πέτρες έχουν και κάποιο βάρος??? Καλό θα ήταν λοιπόν ΚΑΙ για αυτό το λόγο, να μπούν πέτρες σε όλο το ενυδρείο, σχετικά ομοιόμορφα...

Filippos 27-10-05 10:03

Αποστόλη τέτοιος φόβος δεν υπάρχει... η βάση του ενυδρείου απλά "δεν μασάει"...
Πως και δεν έχει πει τίποτα ακόμα ο γαύρος για την αεραντλία :) ???

Apostolis 27-10-05 10:45

δεν λέω για την βάση, αλλα για το κάτω τζάμι...:confused:

Markos 27-10-05 10:46

Συγχαρητήρια για το όμορφο ενυδρείο που έφτιαξες!

Οι παρατηρήσεις μου (πάντα καλοπροαίρετες):

- Ωραίος χώρος και άνετος για τα Mbuna. (άμμος λίγα φυτά και καλά στημένες οι πέτρες)
- Ωραίος συνδιασμός ψαριών.
- Συμφωνώ με τον Στέφανο για την προσθήκη στην αριστερή πλευρά.
- Δεν τα πάω και εγώ καλά με τις αεραντλίες...
- Ίσως να ήθελε λίγο περισσότερο φωτισμό (αλλά μπορεί να ευθύνεται και η φωτό)

Filippos 27-10-05 11:55

Μάρκο ευχαριστώ για τα σχόλια... Τελικά μάλλον θα τις αυξήσω τις πέτρες. Ο φωτισμός είναι όντως λίγο χαμηλός γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι οι κιχλίδες θέλουν μια μεριά του ενυδρείου λίγο "σκοτεινή".
Για την αεραντλία δε σχολιάζω τίποτα... (χα-χα-χα...)

Αποστόλη, το ενυδρείο είναι φτιαγμένο από betoform, το μόνο τζάμι είναι το μπροστινό (10άρι). Γι'αυτό σου λέω, από στατική μελέτη το ενυδρείο δεν παλεύεται...

Markos 27-10-05 12:28

Betoform...

Με έχετε βάλει σε σκέψεις με αυτό...

Πως σου φάνηκε σαν κατασκευή?

Εύκολο, δύσκολο, έχεις ξαναφτιάξει άλλο ενυδρείο?

Filippos 27-10-05 12:50

Παρεπιμπτόντως ήταν πολύ εύκολο... Μου πήρε κανά δυο μέρες, και αν και κουράστηκα αρκετά γιατί το έκανα μόνος μου, και το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα...

Είχα φτιάξει πριν από κανα 3άρι χρόνια ένα μικρότερο από νοβοπάν (!!!), και παρότι η λογική είναι ίδια, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το "θηρίο"...

Τώρα βέβαια, από άποψη κόστους δε συγκρίνεται με ένα έτοιμο... Μου πήγε περίπου 100 Ευρώ.

Του έχω 2 φίλτρα Eheim (2213, 2215) αλλά μάλλον θα αντικαταστήσω το 2213 με άλλο ένα 2215. Χρησιμοποιώ μόνο ένα θερμοστάτη (300 Watt) και διατηρώ τη θερμοκρασία στους 25 C. Το θέμα είναι ότι δεν έχω δει ακόμα γέννα και το γεγονός με λυπέι αφάνταστα. Γι' αυτό ψάχνω καμιά θυληκιά labidochromis ή socolofi μπας και γελάσει και εμένα το χειλάκι μου...

mikenuke 27-10-05 12:53

Αν ειναι ετσι και ειναι απο betoform θα πρεπει να μας το κανεις και μια παρουσιαση απο τεχνικης πλευρας στο "Diy κατασκευες" με καλες φωτογραφιες.

Filippos 27-10-05 15:17

Σωστός ο moderatoras....

Αλλά για μην κλέψω εγώ τις δάφνες, να υπενθυμίσω σε όλους ότι το μόνο που έκανα ήταν να ακολουθήσω το άρθρο από το περιοδικό του Συλλόγου για την κατασκευή ενυδρείου απο betoform...

Ετσι, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους... Για οποιαδήποτε πληροφορία όμως σε οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο στη διάθεσή σας...

γαυρος 27-10-05 18:45

κουκου !!
με φωναξατε? :smt030
εχουμε και λεμε, για ξεκινημα καλο δειχνει αλλα θελει ψωμι.
το να βαλεις αλλο ενα βραχο-συμπλεγμα(τι ειπα ε?),
θα βοηθησει τα μάλλα στο χωρισμο περιοχων.
τα ψαρια αυτα ειναι <περιοχικα> το οποιον σημαινει οτι θα τα δεις πλειστες φορες να προσπαθουν να κανουν στην αμμο κατι σαν γραμμη.
αυτο ειναι το χωρισμα των περιοχων.
λενε στον αλλον δηλαδη < μαγκα ως εδω εισαι...αν περασεις τη γραμμη-καηκες:smt081>.
αρα εσυ φτιαχνοντας αυτο που λεμε τα κανεις να νοιωσουν ασφαλεστερα και κατ επεκταση πιο χαλαρα στη διαβιωση τους.
τωρα περι μπουρμπουληθρων, περι ορεξεως κολοκυθοπιττα.
αν σαρεσουν εσενα τις βαζεις :smt079:smt065. δεν εξυπηρετουν τιποτα ομως.:smt075
για βαλε και λιγο φως παραπανω, και ανεβασε καμια φωτο καλυτερη!
αντε προχωρα ακαθεκτος!! 8)

batza 29-10-05 22:25

Ολα Μπελα Λολα
 
Πολυ ομορφο συνχαριτιρια !!!! Μου θιμιζει το δικομου ετσι περιπου το ειχα διαμορφοσει, αργοτερα ομος προσθεσα πολους βραχους κατα μικος και κατα ιψος ειδικα στην μια πλευρα εχω και νισακι και πανο εχω φιτεψει βρια, :smt030 :smt030 Παγκοσμια πατεντα ενυδρειο με νισακι :smt081 να διτε κατι κινιγιτα γιρο γιρο απο το νισι να σας φιγει το τσερβελο. Α!!!!!ειχα και μπουρπουλιθρες αλα τις καταργισα ηταν λιγο ασχετες με την ολη οικονα. Οσο για το φοτισμο αναβο μονο μια λαμπα στην μια πλευρα και νομιζο οτι τα ψαρια νιοθουν ποιο ανετα ετσι, εξαλου στο φυσικοτους περιβαλον ο φοτισμος ειναι πολυ χαμιλος, νομιζω????????? 25 c ειναι στο οριο σε μια διακοπη ρευματος θα τρεχεις με τα μπρικια, ανεβασετην λιγο. Το μπετοφορμ καλη περιπτοση!!!!!!!!!!!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01530 seconds with 11 queries