Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   καινουριο σπιτι για το πακου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86715)

philip 27-05-15 01:06

καινουριο σπιτι για το πακου
 
1 Συνημμένο(α)
345 λιτρα (124 χ 48 χ58 )

1 πακου

φιλτρο : http://www.aquaristikshop.com/aquari...0-2048/204802/ + το φιλτρο το παλιο

2 θερμοστατες επειδη και οι 2 ειναι για λιτοτερα λιτρα.

εχω βαλει και ενα ηλεκτρονικο θερμομετρο.

αυριο θα κανω και τις μετρησεις να σας πω.


απο εκει που πηρα το ενυδρειο πουλουσαν και κατι ξυλα αλλα ο πωλητης δεν ιταν σιγουρος αν ηταν για ενυδρειο ψαριων ή ερπετων...

δεν τα εβαλα μεσα φυσικα πριν σας ρωτησω..

οταν πηγα να τα πλυνω το ενα εβγαζε κατι σαν μαυρο χρωμα...λες και ηταν βαμενο...

το φιλτρο κανει για το συγκεκριμενο ενυδρειο?

οταν του βαζω το σοληνακι για το οξυγονο βαραει πολλα γκαζια

AntoniosR 27-05-15 01:23

Φίλε μου το φίλτρο δεν κάνει για το ενυδρείο σου. Να παρεις ενα φίλτρο που θα γυριζει τα νερα του ενυδρείου 3 φορες σε μια ωρα. Να εχει δηλαδη ροη τουλαχιστον 1200 λιτρα την ωρα. Το δικο σου φιλτρο εχει 600 λιτρα την ωρα. Χρειαζεσαι κατι τέτοιο.

philip 27-05-15 01:49

afto to filtro exw

https://www.eheim.com/en_GB/products...s/powerline-XL

lifefx 27-05-15 02:07

Το τραπέζι δεν το βλέπω καλά, το ίδιο και το ενυδρείο.
Βρες,φτιαξε, αγόρασε μια βάση που να καλύπτει το εμβαδόν του ενυδρείου σου ώστε να πατάει καλά σε αυτή.Το βλέπω και πιανετε η ψυχή μου.
Βάλε πλάτη.
Αν καταλαβαίνω καλά απο τη φωτό, πρεπει να έχει αρκετό χώρο απο πίσω ε;
Αν οι ένοικοι του σπιτιού κυκλοφορειτε συνεχως γύρω απο το ενυδρείο το ψάρι στρεσαρετε πολύ άσχημα.
Βάλε μια πλάτη ώστε να είναι τυφλή η μια πλευρά.
Ασχολησου λίγο παραπανω και προσέγγισε τον βιότοπο του σωστά.
Είναι πολύ ωραίο ψάρι.
Για τα λίτρα δε θα μιλήσω.
Για την ωρα καλά είναι.

Τι μαυρο χρωμα έβγαζαν τα ξύλα; Ηταν μαύρο ή απλά σκουραίνει το νερό που τα πλενεις;
Αν είναι το δεύτερο που είπα είναι φυσιολογικό αν και με σκέτο πλύσιμο δεν βγάζουν τίποτα
Εγώ τα δικά μου τα εβραζα ώρες και καφετιαζε το νερό της κατσαρόλας.
Καλύτερα μην το βάλεις.
Τους θερμαντηρες θα τους τοποθετήσεις, εναν στη δεξια μεριά και εναν στην αριστερή.
Και τέλος, αφού κανεις τις μετρήσεις, κανένας και μια ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου.

philip 27-05-15 02:14

pisw apo to enudreio einai toixos ..den pernaei tpt..distixws megalitero trapezi den xoraei...

kathos eplena ta ksila evgaz kati mavrakia kai to ena otan etriva to daxtilo pano tou mou mavrize

lifefx 27-05-15 02:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philip (Μήνυμα 890800)
pisw apo to enudreio einai toixos ..den pernaei tpt..distixws megalitero trapezi den xoraei...

kathos eplena ta ksila evgaz kati mavrakia kai to ena otan etriva to daxtilo pano tou mou mavrize

Και κατηργησες το παράθυρο;
Ρε συ το μισό ενυδρείο σχεδόν, πάνω από το κρεβάτι σου είναι.
Κανόνισε να του αλλαξεις θέση γιατί κάνα βράδυ θα ξυπνήσεις μουσκιδι και με το πακου να σε έχει τσακωσει με τα δοντακια του...εκεί που τους αρέσει να δαγκώνουν:D:smt106

Γράφε με Ελληνικούς χαρακτήρες. Έχουμε 24 απο δαυτους!

philip 27-05-15 02:31

1 Συνημμένο(α)
χαχαχαχα ναι κατι εχω διαβασει!!

στην παρακατω φοτο η θεση του ενυδρειου ειναι στα δεξια διπλα στον καναπε

philip 27-05-15 02:39

1 Συνημμένο(α)
κοιταξτε πως εγινε η αμμος μετα απο 2 ωρες που δουλευει το φιλτρο... μηπως να βγαλω το σοληνακι του αερα...ετσι και αλλιος το 2 φιλτρο eheim 160 εχει και αυτο σοληνακι για αερα

Κλεόβουλος 27-05-15 07:36

Δεν καταλαβαίνω γιατί διάλεξες αυτό το φίλτρο και δεν πήρες ένα εξωτερικό.
Είναι πολύ δυνατό και αξιόπιστο αλλά δεν έχει χώρο για βιολογικό υλικό και έχει μεγάλη κατανάλωση (είναι καλό για άλλες χρήσεις).
Αφού το έχεις θα πρότεινα να προσαρμόσεις στην έξοδο (βγάζοντας το diffuser) ένα σωλήνα και βάλε κατά μήκος spay bar να διαχέεται η ροή που σου σηκώνει την άμμο(το σωληνάκι αέρα δεν παίζει ρόλο εκτός από την οξυγόνωση).

kgf12345 27-05-15 08:40

να στα ξαναπω?...
δεν στα ξαναλεω.

παντως 340 λιτρα ενυδρειο που δεν παταει ολοκληρο σε βαση ειναι πολυ επικινδυνο.προσεξε μην κολυμπησεις.και αν κολυμπησεις μονο και δεν συμβει και τιποταλλο τυχερος θα εισαι.

το φιλτρο δεν θα σε καλυψει.θα το καταλαβεις και μονος σου καποια στιγμη.

το αλλο ψαρι που βλεπω μεσα ειναι πλεκο αποτι καταλαβαινω.
ποιο ειδος ειναι?

Τάκης 27-05-15 09:12

Φίλε μου βάλε ένα κομμάτι κόντρα πλακέ τουλάχιστον 20αρι (μη πω 30αρι) κάτω από το ενυδρείο (όσο είναι ο πάτος του ενυδρείου) γιατί δεν το βλέπω καλά, και δες μήπως θέλει ενίσχυση το τραπέζι.
Δεν είναι μόνο ότι θα πλημυρίσεις και θα χάσεις και το ψάρι, το τζάμι αν σπάσει απότομα και είσαι δίπλα μπορεί να σε τραυματίσει πολύ άσχημα, δεν παίζουμε με αυτά, πρώτα από όλα η ασφάλεια μας

no_name 27-05-15 10:22

Δεν μπορώ να σας καταλάβω (Γιώργο και Τάκη).. το παλικάρι θέλει να κολυμπάει μαζί με το πακού.

Εσάς τη σας νοιάζει??? :smt084

Αφήστε τον να κάνει ότι θέλει!!!! :cool: :cool: :cool:

Τάκης 27-05-15 11:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 890814)
Δεν μπορώ να σας καταλάβω (Γιώργο και Τάκη).. το παλικάρι θέλει να κολυμπάει μαζί με το πακού.

Εσάς τη σας νοιάζει??? :smt084

Αφήστε τον να κάνει ότι θέλει!!!! :cool: :cool: :cool:

Να του προτείνουμε μάσκα και βατραχοπέδιλα τότε, ίσως και καμιά μπουκάλα :D:D

Πλάκα πλάκα όμως , τέτοιες καταστάσεις είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΕΣ, 350 λίτρα νερό έχουν μεγάλη δύναμη και μπορεί να προκαλέσουν μεγάλη ζημιά, χωρίς να υπολογίσουμε τη ζημιά που θα βραχούν τα πάντα, και ειδικά που είναι και ακριβώς δίπλα στο κρεβάτι.
Επίσης ξαναείδα τη φωτογραφία και βλέπω πως δεν είναι αλφαδιασμένο το ενυδρείο, γέρνει, μήπως το γραφείο που βρίσκεται επάνω το ενυδρείο έχει λυγίσει από το βάρος ; ή απλά δεν ειναι αλφαδιασμένο.
Φίλε μου κάνεις βιαστικές κινήσεις, πρόσεχε

ΜΙΜΗΣ 27-05-15 11:34

επειδη οπως σου ειπαν και πιο πανω το κυριοτερο αυτη την στιγμη ειναι η ασφαλεια σου και τον τριγυρω σου,(θα παθεις μεγαλη ζημια και θα το φυσας και δεν θα κρυωνει),οποσδηποτε βαλε μια χοντρη ταβλα απο κατω 3εκατοστα παχος να πατησει καλα ο πατος του ενυδρειου σου.και ενας φιλος με 200λιτρα το ειχε ετσι στον αερα και ραγισε ο πατος και πλημμυρισε.
και για το τραπεζακι βγαλε μια φωτο καθαρη να δουμε απο πισω εχει κοντρα η θα φυγει αριστερα απο το βαρος!,σαν τραπουλοχαρτο θα πεσει!

μαρεσει που δεν εβαλες τα ξυλα πριν μας ρωτησεις (μην παθεις καμμια φοβερη ζημια)που ειναι το πιο ασημαντο
και δεν μας ρωτησες για το πιο σημαντικο το που και πως θα στηριξεις το ενυδρειο σου

philip 27-05-15 12:44

ηρεμιστε ολοι.... 5 εκατοστα εξεχει

lifefx 27-05-15 12:51

Χαχα...
Καλά τ'αγορι μου...
Θα ηρεμησουμε:cool:

kgf12345 27-05-15 12:56

εγω ηρεμησα ηδη:D

Τάκης 27-05-15 13:03

Εγω δεν .....

philip 27-05-15 13:04

μπραβο!

lifefx 27-05-15 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 890837)
Εγω δεν .....

Ελα μη μασας... μονο 5 εκ.εξέχει

kgf12345 27-05-15 13:08

τακη,οφειλεις να προειδοποιησεις για τους κινδυνους.αποκει κ υστερα ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του.

stanlee 27-05-15 13:14

...
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philip (Μήνυμα 890829)
ηρεμιστε ολοι.... 5 εκατοστα εξεχει

Φίλε μου εξέχει μόνο 5 εκ αλλά μέσα έχει 350λίτρα νερό.....σκέψου αυτά τα 350λ μέσα στο δωμάτιό σου.....
Βάλλε ένα κόντρα πλακέ κάτω απ το ενυδρείο για να πατάει ομοιόμορφα....
Αλλιώς θα μας θυμηθείς όλους μας..............................αλλά θα σε και μούσκεμα τότε και χωρίς ενυδρείο........:cool:
Καλή συνέχεια και καλή Τύχη!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 890842)
τακη,οφειλεις να προειδοποιησεις για τους κινδυνους.αποκει κ υστερα ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του.

Kgf ρε συ να προειδοποιείς αλλά ο κανόνας σε τέτοιες περιπτώσεις ξέρεις τι λέει......
Ας πάρει προειδοποίηση την αλλαγή φίλτρου αλλά τα 5 εκ... σαν κανόνα....αλλιώς μπρατσάκια απ τα jumbo!!!:D

lifefx 27-05-15 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από philip (Μήνυμα 890838)
μπραβο!

Αδερφέ, ασε τα"μπράβο " και έχε υπόψην σου οτι δεν έχουμε καμια διάθεση ουτε να ειρωνευομαστε ουτε να μας ειρωνευονται...

Ρωτησες κάτι ,σου απαντησαμε ,δεν μας ακουσες.
Οκ,δικαίωμα σου.
Διαπιστωσαμε από μόνοι μας κάποια λάθη και αυτοβούλως όπως οφείλουμε σε αυτό το φόρουμ, σου δώσαμε καποιες συμβουλες.
Και παλι δικαίωμα σου να μην τις ακουσεις.
Όμως μην ειρωνευεσαι.

Νταξ;;;

Έχεις δυο πανέμορφα ψαράκια (!) και ειλικρινά να τα χαίρεσαι όμως είναι κρίμα απο μια δυο χαζομαρες να τρέχεις και να μη φτάνεις.

kgf12345 27-05-15 13:24

ναι δεν διαφωνω...

αλλα οταν προειδοποιεις καποιον πρωτα οτι το ψαρι του θελει πισινα και δεν ειναι καταλληλο για ενυδρειο πως μπορει να ειναι επικινδυνο κλπ,μετα πως το φιλτρο του δεν θα καλυψει τις αναγκες του ενυδρειου,μετα πως το ενυδρειο πρεπει να παταει καλα σε βαση αλλιως ειναι επικινδυνο να τραυματιστει ανθρωπος σοβαρα(χωρις να υπολογιζουμε καν τα ψαρια) και η απαντηση ειναι "ηρεμηστε",ε δεν μπορω να κανω κατι αλλο,θα ηρεμησω.

ηρεμησα:D

μεχρι κ ο Χριστος ειπε "τιναξτε τη σκονη απτα ποδια σας".

genecr 27-05-15 13:33

άκουσε τους προηγούμενους και δε θα χάσεις ;)
στις άκρες των ενυδρείων ασκούνται μεγάλες πιεσεις...
και το τραπεζάκι δε φαίνεται να μπορεί να αντέξει 400-450 κιλά

philip 27-05-15 14:06

παιδια δεν ειρωνευομαι... και σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλεσ σας..

απλα ως αρχαριος εχω καποια αλλου ειδους στανταρ...

ας πουμε για το τραπεζι πριν βαλω το ενυδρειο πανω σκεφτικα οτι παιζει ρολο το κεντρο βαρους..και οτι για 5 εκατοστα (ειναι και καμπυλη ..δλδ λιγοτερα λιτρα) δεν θα ειχε προβλημα..


επισεις σκεφτικα να βαλω το καινουργιο φιλτρο μαζι με το παλιο επει το καινουριο δεν ειναι σρτωμενο.. (μπορει να ειναι λαθος,αλλα εχει μια λογικη)

οταν κατι δεν το γνωριζω προσπαθω να σκευτω μια λογικη λυση με συνεργασια φυσικα με τις συμβουλες σας..

ελπιζω να με καταλαβατε...

οσο για το "μπραβο" το ειπα σαν ατακα και οχι ειρωνικα...φιλους θελω εδω οχι εχθρους...

Σας συγκινησα εε??? :P :P :P

(ουτε στη γκομενα μου τετοιο γραμμα)

Τάκης 27-05-15 14:22

Το καινούριο φίλτρο καλά το σκέφτηκες και καλά το έκανες.
Για το γραφείο σου ξέφυγε μια μικρή αλλά πολύ σημαντική λεπτομέρεια, πως ένα ενυδρείο έχει μετατοπίσημο κέντρο βάρους, και έτσι δεν είναι σταθερό, είναι το σύνηθες πρόβλημα σε ατυχήματα με βυτιοφόρα, πλοία , αεροπλάνα κλπ, μετατόπιση φορτίου αν έχεις ακουστά.
Και το 1 εκατοστό σε κατασκευές από γυαλί είναι πολύ επικίνδυνες, και αυτό επειδή το γυαλί μπορεί να αντέχει σε δυνάμεις έλξης , δεν αντέχει όμως σε στρέβλωση, και αυτό επειδή είναι άκαμπτο, έτσι αυτά τα 5 εκατοστά το στρεβλώνουν με αποτέλεσμα αν ξεπεραστεί το σημείο αντοχής του να σπάσει. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο λέμε πως πρέπει να είναι και αλφαδιασμένο , για να αποφύγουμε τη περίπτωση ακόμα και της μικρής στρέβλωσης, που είναι καταστροφική για το γυαλί.
Όλα τα παραπάνω που αφορούν την ασφάλεια σου πρέπει να παίρνεις πολύ σοβαρά, γιατί πρώτα από όλα κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότητα, μετά τα ζωντανά που φιλοξενείς και μετά το υλικό κόστος σε περίπτωση ζημιάς

lifefx 27-05-15 14:30

Εχθροί δε θα γίνουμε σε καμία περιπτωση:)

Σε οτι αφορά τους νόμους της φυσικής και την πρακτική της μηχανικής, δεν υπάρχουν δικά σου και δικά μου στάνταρ.

Φιλικα μιλάμε πάντα...:)

Κωστας Malawi 27-05-15 15:12

εγω θα σου πω να χαιρεσαι και να αγαπας το ενυδρειο σου και τα ψαρια που φιλοξενεις.αμα το κανεις αυτο,τα υπολοιπα ειναι ευκολα..
για αρχη μπορεις να ξεκινησεις με την πολυ καλη συμβουλη των παιδιων και να τοποθετησεις απο κατω ενα ξυλο που να καλυψει τη διασταση του ενυδρειου..δευτερο και πανευκολο ειναι να βαλεις μερικες γωνιες στα ποδια του τραπεζιου για να το ενισχυσεις καπως..
μετα θα εχεις ολο το χρονο να μεγαλωσεις το ψαρι σου και να ψαχνεις να του βρεις καταλληλο χωρο.αν υπαρχει...

σε γενικες γραμμες δειχνεις να θελεις να κανεις κατι καλο και γι αυτο αναβαθμισες τα λιτρα σου.ξεκινα λοιπον απο τα βασικα που ειναι η ασφαλεια σου.εμεις εδω θα ειμαστε αν χρειαστεις καποια βοηθεια.

philip 27-05-15 15:19

σκεφτομαι να παω να παρω εχτος απο το κοντρα πλακε και ποδαρακια να τα βαλω στημ μεση του τραπεζιου...

οσω αφορα τη διακοσμηση τι αλλο μπορω να βαλω για να ειναι κοντα στους βιοτοπους των πακο?

οπως επισεις και τι αλλα ψαρια ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02364 seconds with 11 queries