Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reefsafe (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=217)
-   -   Lawnmower Blenny (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28838)

andreas72 21-12-08 00:01

Lawnmower Blenny or Ward's Sleeper ?
 
αυτος ειναι ο τυπακος που καθαριζει τον αραγωνιτη?? ???


http://www.aqua-reef-farm.com/images...alarias145.jpg


η αυτος ???? Ward's Sleeper ?? http://www.aqua-reef-farm.com/images...cts/wardi6.jpg ειναι να κανουμε παραγγελια και ψηλω μπερδευτικα πιο καθαριζει τον αραγωνιτη?

klaz 21-12-08 00:09

ας πουμε κατι τετοιο,αλλα βγαζει πολλααααα αποβλητα....;):rolleyes:

andreas72 21-12-08 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 314650)
ας πουμε κατι τετοιο,αλλα βγαζει πολλααααα αποβλητα....;):rolleyes:

:D:D:D και δεν του φενεται :D:D:D βρε τον μικρουλι :D:D:D

vasilakis 21-12-08 01:01

Και οι δυο καθαριζουν . Εγω θα προτιμουσα τον δευτερο απο θεμα ομορφιας , τα blennies δε τα συμπαθησα ποτε... :D

glazar 21-12-08 10:18

αυτος ειναι ο δικος μου.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...zar10-gobi.jpg


Κανει απιστευτη δουλεια στον βυθο.
Εχει καθαρισει τα παντα.Προσεχε ομως να εχεις καλα τοποθετημενους τους βραχους σου.Ειναι χειροτερος απο κιχλιδα.!! :)

andreas72 21-12-08 20:39

ευχαριστω για τις απαντισης.

alexx 21-12-08 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glazar (Μήνυμα 314682)
αυτος ειναι ο δικος μου.


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...zar10-gobi.jpg


Κανει απιστευτη δουλεια στον βυθο.
Εχει καθαρισει τα παντα.Προσεχε ομως να εχεις καλα τοποθετημενους τους βραχους σου.Ειναι χειροτερος απο κιχλιδα.!! :)

Αυτος σου εχει εκανε ετσι καθαρο τον αραγωνιτη?Εκανα παραγκελια και τον περιμενω Γι΄αυτο ροταω.

fbs 22-12-08 08:17

Μαζί με blenny μπαίνει ο κύριος??

Manolis 22-12-08 09:52

Ειναι επικινδυνος για το DSB??

accnt 22-12-08 10:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fbs (Μήνυμα 314828)
Μαζί με blenny μπαίνει ο κύριος??

Μπορεί να μπεί.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Manolis
Ειναι επικινδυνος για το DSB??

Aν το DSB δεν έχει σωστό βάθος, ναι...

AlexandraT 22-12-08 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 314835)

Aν το DSB δεν έχει σωστό βάθος, ναι...

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?

accnt 22-12-08 13:26

Aν έχει ένα σωστό DSB 15-20 πόντων το gobby δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα. Αν όμως έχουμε ένα 5-6 πόντων (βέβαια αυτό δεν λέγεται DSB κανονικά, αλλά το έχω ακούσει να το λένε....) τότε το σκάψιμο του gobby δεν είναι και ότι καλύτερο.

AlexandraT 22-12-08 15:45

Ωραία, άρα διόρθωσε με αν κάνω λάθος:
Αν κάποιος δεν έχει στο σαμπ dsb και έχει κάποιο τάδε πάχος άμμου οχι και τόσο deep ώστε τα διάφορα ψαράκια βυθού να μπορούν να το σκαβουν και να το οξυγονώνουν, τότε καλό θα ήταν να μην μπαίνουν καν τέτοια ψαράκια έτσι ώστε να μην χάνετε η απονιτροποιητική ιδιότητα των αναερόβιων βακτηρίων της άμμου. ε?
(σόρρυ που χάλασα το ποστ, ίσως όμως βοηθήσει και κάποιον άλλον η ερωτηση)

andreas72 22-12-08 18:09

δηλαδή ο μικρούλης, ναι μεν καθαρίζει την μαυρίλα από τον αραγονίτη,αλλα χαλάει την βιολογία??? + θα έχουμε και κατολίσθηση τον βράχων?ένα ενυδρείο μαντάρα δηλαδή?? ox την κάτσαμε!! :smt095και είναι και ακριβούτσικος.

phaerimm 22-12-08 19:20

για να δουμε αν εχω μαθει το μαθημα μου καλα...

το dsb για να λειτουργει σωστα, δεν πρεπει να ανακατευετε, πρεπει να παραμενει αθικτο ουτος ωστε να δημιουργιθουν σταθερες και μονιμες ζωνες αναεροβικης μετατρωπης του nitrate σε αεριο αζωτο...

ειναι μια καλη λυση σε όποιον δεν βαζει αλγεσ και δεν θελει καθε τρις και λιγο να κανει αλαγεσ νερου για να πεσουν τα nitrates.

οργανισμοι -καβουρες-ψαρια σκουλικια κτλ που ανακατευουν το dsb το καταστουν αναποτελεσματικο σαν αναεροβικο, και το κανουν απλο αραγονιτη για μετατροπη nitrites se nitrates....

10 εκατοστα λεγετε πως ιναι επαρκες αλλα λόγω των προαναφερθενων οργανισμων (εαν τους εχουμε) προτινετε μεγαλιτερο βαθοσ εως και 15 εκ... το οποιο προκαλει αλους κυνδινους... ειδικα αν το ενυδρειο ειναι πολυ μεγαλο....

ειμαι καλος μαθητης??? εεε? ειμαι? ειμαι?:smt031:smt031:smt031:smt031:smt031:smt031:s mt031

accnt 23-12-08 09:42

Ένα σωστό DSB με περίπου 15 εκατοστά πάχος, δεν έχει να φοβηθεί τπτ από ψάρια, καβούρια, σαλιγκάρια, σκουλίκια.

glazar 23-12-08 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexx (Μήνυμα 314772)
Αυτος σου εχει εκανε ετσι καθαρο τον αραγωνιτη?Εκανα παραγκελια και τον περιμενω Γι΄αυτο ροταω.

Αυτος τον καθαρισε.
Εγω τους βραχους τους εβαλα σε βασεις και μετα εριξα τον αραγωνιτη,οποτε δεν υπαρχει προβλημα για κατολίσθηση.


Παράθεση:

andreas72
δηλαδή ο μικρούλης, ναι μεν καθαρίζει την μαυρίλα από τον αραγονίτη,αλλα χαλάει την βιολογία??? + θα έχουμε και κατολίσθηση τον βράχων?ένα ενυδρείο μαντάρα δηλαδή?? ox την κάτσαμε!! :smt095και είναι και ακριβούτσικος.
Απο τιμη γιατι λες οτι ειναι ακριβός? ποσο δλδ θα τον παρεις?

andreas72 24-12-08 21:28

δυστυχώς,το ψαράκι δεν άντεξε το μακρύ ταξίδι από καλαμάτα-αλεξανδρούπολη με το κτελ, νομίζω κάνει 32..εντάξει σε σχέσει με αλλα ψαρια είναι φθηνό,και σε σχέσει με αυτά που έχουμε δώσει για το θαλασσινό γενικότερα !κρίμα όμως στεναχωρέθηκα που δεν αν άντεξε.

alexx 24-12-08 23:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 315421)
δυστυχώς,το ψαράκι δεν άντεξε το μακρύ ταξίδι από καλαμάτα-αλεξανδρούπολη με το κτελ, νομίζω κάνει 32..εντάξει σε σχέσει με αλλα ψαρια είναι φθηνό,και σε σχέσει με αυτά που έχουμε δώσει για το θαλασσινό γενικότερα !κρίμα όμως στεναχωρέθηκα που δεν αν άντεξε.

Παραπονιαρη χαλαρωσε,ειπαν τα παιδια απο καλαματα 8α μας στειλουνε αλλο

andreas72 25-12-08 10:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexx (Μήνυμα 315445)
Παραπονιαρη χαλαρωσε,ειπαν τα παιδια απο καλαματα 8α μας στειλουνε αλλο

δεν παραπονιέμαι..:confused: λέω ότι το ψαράκι δεν τα κατάφερε..:(. το ότι έχει πολλά του είδους..έχει !!!:D:D http://content.sweetim.com/sim/cpie/...s/0002031F.gif.

accnt 25-12-08 22:20

Το ότι δεν άντεξε οφείλεται μάλλον στο ίδιο το ψάρι. Κρίμα, αλλά αυτά συμβαίνουν συνεχώς!

andreas72 26-12-08 00:23

http://www.aqua-reef-farm.com/images...alarias145.jpg
καλά αυτός ο τύπος, όπως πάει υπολογίζω ότι σε ένα μηνα, θα μου κάνει τα βράχια άσπρα σαν βαμβάκι....ούτε την κοράλλινη δεν αφήνει.:confused:

SPACE 26-12-08 00:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 315638)
http://www.aqua-reef-farm.com/images...alarias145.jpg
καλά αυτός ο τύπος, όπως πάει υπολογίζω ότι σε ένα μηνα, θα μου κάνει τα βράχια άσπρα σαν βαμβάκι....ούτε την κοράλλινη δεν αφήνει.:confused:

Εγω ειχα ενα τετοιο τυπακο αλλα δεν ετρωγε καθολου αλγη:sad: ωσπου στο τελος δεν αντεξε

madfdg 26-12-08 08:06

Δυστηχώς Ανδρέα όταν τελειώσει η άλγη θα πεθάνει απο ασιτία:( Δύσκολα δέχονται άλλου είδους τροφή οι σαλάριες!

andreas72 26-12-08 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 315654)
Δυστηχώς Ανδρέα όταν τελειώσει η άλγη θα πεθάνει απο ασιτία:( Δύσκολα δέχονται άλλου είδους τροφή οι σαλάριες!


αυτό κώστα αν μου το έλεγες πριν λίγες μέρες η κάποιος άλλος ,άσε που έπρεπε να το αναφέρει και ο petsopas (ο σωστός) petsopas δεν θα το έπαιρνα.και θα μου φάει και όλοι την ----> κοράλλινη <---.:(... τελοσπάντων.
στο χωριο μου λένε (δεν ήξερες !! δεν ρώταγες???)άρα να τον βγάλω από το tank?:smt063

---------o Ward's Sleeper ????και αυτός όταν τελειώσει η άλγη στον αραγονίτη θα πεθάνει??---------

τελικά κάποια ψαράκια κάνουν περισσότερο κακό παρα καλο (πάντα μέσα σε ένα ενυδρείο)..καλύτερα να τα αφήνουμε στην φύση ...

madfdg 26-12-08 10:57

Ανδρέα δεν μου είχες πεί τι θα αγόραζες!Αυτό που σου είπα συμβαίνει στις πιο πολλές περιπτώσεις αλλά δεν είναι νόμος!Μπορεί να είναι τέτοιο το ψάρι και να δεχτεί άλλη τροφή!Κοραλίνη δεν έχω ξανακούσει να τρώει τέτοιο ψάρι!Το goby δεν θα έχει πρόβλημα (λογικά) γιατί δεν είναι φυτοφάγο αλλά σαρκοφάγο.Τρώει μικροοργανισμούς που βρίσκει μέσα στην άμμο, παίρνει στο στόμα άμμο για να βρεί τροφή και με αυτό τον τρόπο την καθαρίζει!;)


Μην κάνεις και εσύ , ότι κάνει και ο έτερος Καππαδόκης που πρώτα κάνει και μετά τρέχει να το σώσει!!!Το να ρωτας ούτε υποτιμητικό είναι ούτε δύσκολο!Κανείς μας δεν τα ξέρει όλα "Γηράσκω αεί διδασκόμενος"!

andreas72 26-12-08 11:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 315660)
"Γηράσκω αεί διδασκόμενος"!

(δεν ήξερες !! δεν ρώταγες???):):):D:D

nikman 27-12-08 06:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas72 (Μήνυμα 315657)
θα μου φάει και όλοι την ----> κοράλλινη <---.:(... τελοσπάντων.
στο χωριο μου λένε (δεν ήξερες !! δεν ρώταγες???)

τελικά κάποια ψαράκια κάνουν περισσότερο κακό παρα καλο (πάντα μέσα σε ένα ενυδρείο)..καλύτερα να τα αφήνουμε στην φύση ...

Δεν είναι τόσο άσχημα όσο τα βλέπεις φίλε andreas τα πράγματα, τη στιγμή που δεν έχεις κάποιο ‘σοβαρό’ αλγοφάγο ψάρι στο ενυδρείο σου η σαλάρια σου ήρθε γάντι!
Μη στενοχωριέσαι για την κοραλλίνη που λες ότι τρώει, γιατί σημασία στο βράχο είναι να είναι ζωντανός. Το χρώμα έρχεται δεύτερο.
‘Όσο για τον μελλοντικό θάνατο του ψαριού από ασιτία δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα γίνει έτσι. Πάντα υπάρχουν εξερέσεις.

3r4ndo 27-02-09 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 315743)
Δεν είναι τόσο άσχημα όσο τα βλέπεις φίλε andreas τα πράγματα, τη στιγμή που δεν έχεις κάποιο ‘σοβαρό’ αλγοφάγο ψάρι στο ενυδρείο σου η σαλάρια σου ήρθε γάντι!
Μη στενοχωριέσαι για την κοραλλίνη που λες ότι τρώει, γιατί σημασία στο βράχο είναι να είναι ζωντανός. Το χρώμα έρχεται δεύτερο.
‘Όσο για τον μελλοντικό θάνατο του ψαριού από ασιτία δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα γίνει έτσι. Πάντα υπάρχουν εξερέσεις.

Αυτη η σλιαρα ειναι ολοιδια με τις δικιες μας ελληνικες... αν εχει και τις ιδιες συνηθειες, κατα 99% θα προσαρμοστει και σε αλλη τροφη!! Δοκιμασε παρολα αυτα, ενα μικρο κομματακι κρεας(ισως εν κομματακι απο κιμα), πλυνε το καλα και πατησε το να βγαλει ζουμι. Αν διξει ενδιαφερον δεν θα εχεις προβλημα!!!!:)

vasilakis 27-02-09 12:05

ΠΟΤΕ δεν πρεπει να ριχνουμε ωμο κρεας στα ψαρακια μας γιατι επιβαρυνουμε το νερο και δεν ξερουμε τι αρρωστιες μπορει να καουβαλαει .
Επειτα τα ψαρια εχοντας συνηθησει να τρωνε αλλους θαλασσινους οργανισμους ειναι σιγουρο οτι το κρεας δεν θα τους κανει κλικ οσο η αρτεμια , τα αυγα αστακου ή τo cyclops.
3r4ndo και χτες τα ιδια λεγαμε . ΠΡοσοχη σε αυτα που λεμε γιατι βγαινουν λανθασμενες εντυπωσεις προς τα εξω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02499 seconds with 11 queries