Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Βοήθεια !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23696)

Perazzi 16-03-08 21:49

Βοήθεια !!!
 
Πριν 3 μέρες έκανα αλλαγή νερού και το νερό είναι θολό . και δεν διορθώνεται τι πρέπει να κάνω????

PascM 16-03-08 21:56

Όταν λες θολό? Μήπως μιλάς για backterial bloom?

Perazzi 16-03-08 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245409)
Όταν λες θολό? Μήπως μιλάς για backterial bloom?

[FONT='Verdana','sans-serif']backterial bloom τη είναι ??? δεν ξέρω ώμος το νερό φαίνεται σαν να έχει κομματάκια σκόνη μέσα άσπρα πολύ μικρά [/FONT]

PascM 16-03-08 22:02

Τον υαλοβάμβακα του φίλτρου σου τον έχεις καθαρό?

chris129 16-03-08 22:02

θα σου κανω μερικες ερωτησεις για να βγαλουμε συμπερασμα 1) ποσα λιτρα εκανες αλλαγη και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου.2) Εβαλες αντιχλωριο αν ναι σε τι αναλογια.3) το φιλτρο σοου ειδες αν δουλευει μηπως ειναι πολλη βρωμικο και δεν μπορει να σου καθαρισει το νερο.4)μηπως το φιλτρο σου ειναι αστρωτο και δεν εχεις καλη βιολογια.Εχει πολλες ερωτησεις που μπορω να σου κανω αλλα πρωτα πρεπει να μας δωσεις και αλλες πληροφοριες για το ενυδρειο σου

Perazzi 16-03-08 22:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245411)
Τον υαλοβάμβακα του φίλτρου σου τον έχεις καθαρό?

Ναι καθαρό το έβαλα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chris129 (Μήνυμα 245412)
θα σου κανω μερικες ερωτησεις για να βγαλουμε συμπερασμα 1) ποσα λιτρα εκανες αλλαγη και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου.2) Εβαλες αντιχλωριο αν ναι σε τι αναλογια.3) το φιλτρο σοου ειδες αν δουλευει μηπως ειναι πολλη βρωμικο και δεν μπορει να σου καθαρισει το νερο.4)μηπως το φιλτρο σου ειναι αστρωτο και δεν εχεις καλη βιολογια.Εχει πολλες ερωτησεις που μπορω να σου κανω αλλα πρωτα πρεπει να μας δωσεις και αλλες πληροφοριες για το ενυδρειο σου

30 % έκανα αλλαγή , είναι 160 λίτρα έβαλα και αντιχλωριο γραφεί πάνω στο μπουκαλάκι την δοσολογία , το φίλτρο είναι καθαρό και δουλεύει κανονικά.
-------------------------
Τη θα κάνω πείτε μου κάτι :smt120 :smt120 :confused: :smt120 :smt073

PascM 16-03-08 22:44

Κάνε μια μεγαλύτερη αλλαγή νερού αρχικά!
Αν συνεχίσει το πρόβλημα θα δούμε τι άλλο μπορεί να φταίει.

Perazzi 17-03-08 19:18

Τα 2 ψαράκια μου ψόφησαν , τι θα κάνω δεν ξέρω αν πάει έτσι θα πάνε όλα:confused: :confused: :confused:

cichlidakias 17-03-08 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Perazzi (Μήνυμα 245414)
Ναι καθαρό το έβαλα.
-------------------------

30 % έκανα αλλαγή , είναι 160 λίτρα έβαλα και αντιχλωριο γραφεί πάνω στο μπουκαλάκι την δοσολογία , το φίλτρο είναι καθαρό και δουλεύει κανονικά.
-------------------------
Τη θα κάνω πείτε μου κάτι :smt120 :smt120 :confused: :smt120 :smt073

εκτός από αντιχλώριο όταν αλλάζεις νερό πρέπει να συμπληρώνεις και βακτήρια. δε πιστευω να το ξεχασες?

kill_bill 17-03-08 19:48

Δεν κανεις καμμια μετρηση να ξερουμε τι γινεται? Εστω με στικ :smt084 (δεν τα εγκρινω αλλα για μια γενικη εικονα ειναι οτι πιο φθηνο για οποιον δεν ειναι διατεθιμενος να πληρωσει αμεσα για 4,5+ υγρα τεστακια)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245621)
εκτός από αντιχλώριο όταν αλλάζεις νερό πρέπει να συμπληρώνεις και βακτήρια. δε πιστευω να το ξεχασες?

Αν ειναι στρωμενη η βιολογια του φιλτρου δεν χρειαζονται εξτρα βακτηρια. Αλλα δεν κανουν κ κακο.

Tolis 17-03-08 19:49

Μπορεις να εξηγησεις γιατι πρεπει στην αλλαγη νερου να συμπληρωνεις βακτηρια?
(Κι αν δεν συμπληρωσεις ειναι και αιτια θανατων?)

cichlidakias 17-03-08 19:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 245624)
Μπορεις να εξηγησεις γιατι πρεπει στην αλλαγη νερου να συμπληρωνεις βακτηρια?
(Κι αν δεν συμπληρωσεις ειναι και αιτια θανατων?)

να στο εξηγήσω Τόλη!!!
όταν πετάς νερό πετάς μαζί και βακτήρια σωστά? Σωστά!!!
αρα πρέπει να τα καλύψεις. Σωστά?
όταν δεν έχουμε τα απαραίτητα βακτήρια, τι έχουμε Τόλη?
Αμμωνία έχουμε Τόλη.
(είναι λόγος να ψωφίσουν ψάρια)
οι κόκοι που βλέπει πάνω στο νέρο είναι μικροσωματήδια από έλλειψη βακτηριδίων,

kill_bill 17-03-08 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245621)
εκτός από αντιχλώριο όταν αλλάζεις νερό πρέπει να συμπληρώνεις και βακτήρια. δε πιστευω να το ξεχασες?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245627)
να στο εξηγήσω Τόλη!!!
όταν πετάς νερό πετάς μαζί και βακτήρια σωστά? Σωστά!!!
αρα πρέπει να τα καλύψεις. Σωστά?
όταν δεν έχουμε τα απαραίτητα βακτήρια, τι έχουμε Τόλη?
Αμμωνία έχουμε Τόλη.
(είναι λόγος να ψωφίσουν ψάρια)
οι κόκοι που βλέπει πάνω στο νέρο είναι μικροσωματήδια από έλλειψη βακτηριδίων,

Λαθος φιλε cichlidakias. Τα βακτηρια βρισκονται τα περισσοτερα στο βιολογικο μεσο του φιλτρου, λιγα στο βυθο και σε αντικειμενα και παρα παρα πολυ ελαχιστα στο νερο του ενυδρειου. Αρα δεν πετας ουσιαστικα τιποτα.

Tolis 17-03-08 20:02

Μαθημα αρχαριων Νο 1 : Τα βακτηρια που χρειαζομαστε για να μετατρεψουν την αμμωνια σε νιτρωδη αλατα, και τα νιτρωδη σε νιτρικα αλατα, δεν κολυμπουν στο νερο, αλλά καθονται πανω σε επιφανειες. Υπαρχουν σε ολα τα διακοσμητικα, φυτα, και το υποστρωμα, αλλά αναπαραγονται και ευδοκιμουν κυριως οπου εχει δυνατη ροη νερου, δηλαδη στα υλικα του φιλτρου.

Μπορεις να εξηγησεις και οταν υπαρχει ελλειψη βακτηριδιων, πως δημιουργουνται μικροσωματιδια?

cichlidakias 17-03-08 21:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 245632)
Μαθημα αρχαριων Νο 1 : Τα βακτηρια που χρειαζομαστε για να μετατρεψουν την αμμωνια σε νιτρωδη αλατα, και τα νιτρωδη σε νιτρικα αλατα, δεν κολυμπουν στο νερο, αλλά καθονται πανω σε επιφανειες. Υπαρχουν σε ολα τα διακοσμητικα, φυτα, και το υποστρωμα, αλλά αναπαραγονται και ευδοκιμουν κυριως οπου εχει δυνατη ροη νερου, δηλαδη στα υλικα του φιλτρου.

Μπορεις να εξηγησεις και οταν υπαρχει ελλειψη βακτηριδιων, πως δημιουργουνται μικροσωματιδια?

ναι ισχυει αυτο που λες στο ενυδρειο σου που έχει φυτά.
αλλά ο φίλος μας εδώ μάλλον δεν έχει καθόλου βακτήρια μέσα στο ενυδρείο. τα βακτήρια οταν δεν υπάρχουν δηλ. όταν δεν έχει στρώσει τοενυδρείο δημιουργουν αυτά τα σωματήδια με συνέπεια αμμωνία-με συνέπεια θάνατο ψαριών.

να βάλουμε μπρατσάκια στα βακτήρια να πάνε και στο νερό.?:smt120 zw

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 17-03-08 21:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245683)
ναι ισχυει αυτο που λες στο ενυδρειο σου που έχει φυτά.
αλλά ο φίλος μας εδώ μάλλον δεν έχει καθόλου βακτήρια μέσα στο ενυδρείο. τα βακτήρια οταν δεν υπάρχουν δηλ. όταν δεν έχει στρώσει τοενυδρείο δημιουργουν αυτά τα σωματήδια με συνέπεια αμμωνία-με συνέπεια θάνατο ψαριών.

να βάλουμε μπρατσάκια στα βακτήρια να πάνε και στο νερό.?:smt120 zw

Πες μας τι πινεις :smt030 και δεν μας δινεις.

Perazzi 17-03-08 21:49

Πριν 2 ώρες έβαλα ένα φάρμακο Tetra Medica-General tonic και νερό έγινε πράσινο αλλά πάνω στα ψάρια έγιναν κάποιες λεκέδες άσπρες μικρές σαν κομματάκια ζάχαρης

cichlidakias 17-03-08 21:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Perazzi (Μήνυμα 245690)
Πριν 2 ώρες έβαλα ένα φάρμακο Tetra Medica-General tonic και νερό έγινε πράσινο αλλά πάνω στα ψάρια έγιναν κάποιες λεκέδες άσπρες μικρές σαν κομματάκια ζάχαρης

μεγάλε μόλις τα ψάρια σου αποκτείσανε ιρικ

Perazzi 17-03-08 21:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Perazzi (Μήνυμα 245690)
Πριν 2 ώρες έβαλα ένα φάρμακο Tetra Medica-General tonic και νερό έγινε πράσινο αλλά πάνω στα ψάρια έγιναν κάποιες λεκέδες άσπρες μικρές σαν κομματάκια ζάχαρης

Όχι ώμος όταν έβαλα το φάρμακο

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 17-03-08 21:52

Αυτο το φαρμακο αν δεν κανω λαθος καταστρεφει την βιολογια.

Perazzi 17-03-08 21:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 245694)
Αυτο το φαρμακο αν δεν κανω λαθος καταστρεφει την βιολογια.

Έλα Αντώνη μι μου λες τέτοια θα σταματήσει η καρδιά μου, ο πετσοπάς με είπε ότι θα περάσει αυτό που συμβεί

Tolis 17-03-08 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από cichlidakias (Μήνυμα 245683)
ναι ισχυει αυτο που λες στο ενυδρειο σου που έχει φυτά.
αλλά ο φίλος μας εδώ μάλλον δεν έχει καθόλου βακτήρια μέσα στο ενυδρείο. τα βακτήρια οταν δεν υπάρχουν δηλ. όταν δεν έχει στρώσει τοενυδρείο δημιουργουν αυτά τα σωματήδια με συνέπεια αμμωνία-με συνέπεια θάνατο ψαριών.

να βάλουμε μπρατσάκια στα βακτήρια να πάνε και στο νερό.?:smt120 zw

Θες πολυ διαβασμα ακομα. Στο μεταξυ, ξαναδιαβασε αυτο που το βρηκες ενδιαφερον http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177 , ασε τα keep walking (γιατι υπαρχει και το quo vadis, και το dead man walking οπως μας εδειξε η επικαιροτητα) και ή συμμορφωσου, ή αλλιως οπως σου ειπα και πριν, πιστευω οτι μπορουμε να ζησουμε χωρια...(αυτη ειναι κι η τελευταια προειδοποιηση).

Perazzi τα ψαρια προφανως εχουν ικ (και οχι ιρικ) αλλά αυτο δεν εξηγει την θολουρα στο νερο. Το φιλτρο σου μηπως το επλυνες με νερο βρυσης προσφατα, ή προσθεσες κανενα νεο ψαρι προσφατα?
Επειδη δεν ειμαι καλος στα φαρμακα δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο που πηρες κανει για ικ ας απαντησει καποιος αλλος, αλλά σε πρωτη φαση θα προτεινα γενναιες αλλαγες νερου (σε ιδια θερμοκρασια κι αντιχλωριο) ανεβασμα της θερμοκρασιας και προσθηκη ενυδρειακου αλατιου. Και κοψε το ταισμα τελειως.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 18-03-08 00:01

Δεν ειναι φαρμακο για ικ.Η ΤΕΤΡΑ το λεει σαν φαρμακο γενικης χρησης.

aaaooll 18-03-08 00:59

αμεσως μολις εβαλε το φαρμακο ομως να βγει το ικ? ταυτοχρονα...?

PascM 18-03-08 01:01

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό?

speargunner 18-03-08 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 245729)
Δεν ειναι φαρμακο για ικ.Η ΤΕΤΡΑ το λεει σαν φαρμακο γενικης χρησης.

Και μάλιστα,αν διαβάσουμε τις ενδείξεις,πρόκειται για το αντιβακτηριδιακό της tetra.Η ίδια εταιρεία σε αντιπρωτοζωικό(κατα του ich) έχει το contra spot.

Perazzi 18-03-08 01:33

Δεν καταλαβαίνω τίποτα άπαυτα που λέτε, ich τη είναι contra spot τη είναι. Παρακαλώ πιτε μου κάτι να κάνω να βάλω κάποιο φάρμακο η κάτι άλω αλλιώς θα τρελαθώ.. μεγάλος μαλακας είμαι εγώ μα πολύ μεγάλος :( :( :(
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 245723)
Θες πολυ διαβασμα ακομα. Στο μεταξυ, ξαναδιαβασε αυτο που το βρηκες ενδιαφερον http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177 , ασε τα keep walking (γιατι υπαρχει και το quo vadis, και το dead man walking οπως μας εδειξε η επικαιροτητα) και ή συμμορφωσου, ή αλλιως οπως σου ειπα και πριν, πιστευω οτι μπορουμε να ζησουμε χωρια...(αυτη ειναι κι η τελευταια προειδοποιηση).

Perazzi τα ψαρια προφανως εχουν ικ (και οχι ιρικ) αλλά αυτο δεν εξηγει την θολουρα στο νερο. Το φιλτρο σου μηπως το επλυνες με νερο βρυσης προσφατα, ή προσθεσες κανενα νεο ψαρι προσφατα?
Επειδη δεν ειμαι καλος στα φαρμακα δεν ειμαι σιγουρος αν αυτο που πηρες κανει για ικ ας απαντησει καποιος αλλος, αλλά σε πρωτη φαση θα προτεινα γενναιες αλλαγες νερου (σε ιδια θερμοκρασια κι αντιχλωριο) ανεβασμα της θερμοκρασιας και προσθηκη ενυδρειακου αλατιου. Και κοψε το ταισμα τελειως.

Όχι το φίλτρο δεν πείραξα καθόλου

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 18-03-08 01:37

[quote=Perazzi;245764]Δεν καταλαβαίνω τίποτα άπαυτα που λέτε, ich τη είναι contra spot τη είναι. Παρακαλώ πιτε μου κάτι να κάνω να βάλω κάποιο φάρμακο η κάτι άλω αλλιώς θα τρελαθώ.. μεγάλος μαλακας είμαι εγώ μα πολύ μεγάλος :( :( :(
-------------------------
ich ειναι η ασθενεια των λευκων κηλιδων.contra spot ειναι ενα αλλο φαρμακο της τετρα για αυτην την ασθενεια.Εγω για το ich σου προτεινω το protazol της sera. Το εχει το zoo park.και ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα στους 30 βαθμους.

aaaooll 18-03-08 01:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 245755)
Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτό?

σωστα λεει ο πασχαλης, αν μπορεις να ανεβάσεις μια να δουμε...
οι ασπρες κυλίδες βγήκαν αμεσως μολις εβαλες το φάρμακο?

speargunner 18-03-08 01:43

Χαλάρωσε,αδελφέ!Ich είναι η ασθένεια που κατα πάσα πιθανότητα έχουν τα ψάρια σου(ανέβασε φωτο για επιβεβαίωση) και το tetra medica contra spot είναι το κατάλληλο φάρμακο της tetra γι αυτήν την ασθένεια.Ως πρώτο βήμα,μέχρι ν'ανοίξουν τα μαγαζιά,αύξησε τη θερμοκρασία στους 30 και διατήρησέ την εκεί καθόλη τη διάρκεια της θεραπείας.Τι ψάρια έχεις μέσα(υπάρχει λόγος που σε ρωτάω).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02623 seconds with 11 queries