Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Αλλαγη Χαλικιου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16067)

nikolas87 11-03-07 20:12

Αλλαγη Χαλικιου
 
Είμαι στην 7η μέρα στρωσίματος.Το ενυδρειο μου δεν εχει ψάρια καθότι το στρωνω με αμμωνια.Θελω να αλλαξω το χαλίκι μου.Θα πρεπει να αδειάσω το ενυδρείο η μπορω και ετσι να αλλαξω το χαλικι(με το ενυδρειο γεματο) προσεκτικα?

Στο ενυδρειο δεν εχω λιπασμα για υποστρωμα και δεν εχω βαλει ακομα φυτα.

serifios 11-03-07 20:22

Φιλε Νικο θα προτεινα να βαλεις το φιλτρο σου σε ενα δοχειομ με νερο απο το ενυδρειο και να δουλευει εκει για να μη χαλασει η υπαρχουσα βιολογια του,να αδειασεισ το ενυδρειο σου και να αλλαξεις το χαλικι.Αληθεια γιατι το αλλαζεις;Υποστρωμα θα βαλεις;

nikolas87 11-03-07 20:34

Βασικός λογος που το αλλαζω ειναι γιατι θέλω να βαλω σκουρότερο μιας και σκοπευω σε νεον.Ενας αλλος λογος ειναι οτι δεν με πειθει πολυ απο αισθητικής άποψης.Δηλαδή παμε για αδειασμα ε?

vasilakis 11-03-07 20:36

Αν θες για φυτεμενο βαλε χαλαζιακο 0,5-1 χιλ.
Γενικα το ψιλο χαλικακι ειναι πολυ πιο ωραιο.

nikolas87 11-03-07 20:38

Θα βαλω φυτα χαλημών απαιτήσεων που δν χρειάζονται λιπασμα για υποστρωμα.Δηλαδη δν θα βάλω υπόστρωμα.Απλα έλεγα μηπως μπορούσα να αποφυγω το αδειασμα...

serifios 11-03-07 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 (Μήνυμα 160402)
Βασικός λογος που το αλλαζω ειναι γιατι θέλω να βαλω σκουρότερο μιας και σκοπευω σε νεον.Ενας αλλος λογος ειναι οτι δεν με πειθει πολυ απο αισθητικής άποψης.Δηλαδή παμε για αδειασμα ε?

Ειδα παλιοτερα θεματα σου και εχεις ενα 50αρι αν ειδα σωστα οποτε να το αδεισεις δεν ειναι και τιποτα αφου δεν εχεις και υποστρωμα.ενναλακτικα αν δεν σκοπευεις να βαλεις υποστρωμα αδειασε το μισο νερο και δουλεψε ετσι αν και κατα τι γνωμη μου τσαμπα ζορι αφου τα 50 λιτρα τα αδειαζεις και τα γεμιζεις ευκολα.Προταση μου εκτος απο σκουροτερο να ειναι και ψιλο.

nikolas87 11-03-07 20:46

Οχι υποστρωμα δεν θα βαλω.Και γω σε κατι τετοιο προσανατολίζομαι σκουρόχρωμο ψιλό.Εχεις δικαιο ο κοπος ειναι μηδαμινος για 50 λιτρα αλλα επειδη είμαι αρχαριος το φοβάμαι να βγάλω το φίλτρο και να το βάλω αλλού,μη κανω καμια βλακεία.

serifios 11-03-07 21:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 (Μήνυμα 160407)
Οχι υποστρωμα δεν θα βαλω.Και γω σε κατι τετοιο προσανατολίζομαι σκουρόχρωμο ψιλό.Εχεις δικαιο ο κοπος ειναι μηδαμινος για 50 λιτρα αλλα επειδη είμαι αρχαριος το φοβάμαι να βγάλω το φίλτρο και να το βάλω αλλού,μη κανω καμια βλακεία.

βαλτο οπως σου ειπα να δουλευει σε ενα δοχειο με νερο απο το ενυδρειο (δηλαδη αποχλωριομενο)για οση ωρα δουλευεις και ολα θα πανε καλα!

leonm 11-03-07 21:24

Δεν υπάρχει λόγος ουτε το νερό να βγάλεις ούτε το φίλτρο.Μπορείς να αλλάξεις το χαλίκι χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

steady 11-03-07 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 (Μήνυμα 160404)
Θα βαλω φυτα χαλημών απαιτήσεων που δν χρειάζονται λιπασμα για υποστρωμα.Δηλαδη δν θα βάλω υπόστρωμα.Απλα έλεγα μηπως μπορούσα να αποφυγω το αδειασμα...

θα σε συμβουλεβα να βαλεις και καμια ταμπλετα για φυτα στο υποστρωμα θα τα βοηθησει πολυ!επισεις αν βρεις παρε αυτο το αναμικτο χαλικι που δειχνει πολυ φυσικο ποταμισσιο!μην βαλεις κατι σε μαυρο ας πουμε...

leonm 11-03-07 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 160450)
παρε αυτο το αναμικτο χαλικι που δειχνει πολυ φυσικο ποταμισσιο!

Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο αλλά από τότε που το είδα σε ένα πετ ξήλωσα αυτό που είχα στο 120αρι και το περιμένω:D Πάντως δεν πρέπει να δείχνει μόνο ποταμίσιο, πρέπει να είναι κιόλας από κάποιο ποτάμι.

steady 11-03-07 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 160456)
Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο αλλά από τότε που το είδα σε ένα πετ ξήλωσα αυτό που είχα στο 120αρι και το περιμένω:D Πάντως δεν πρέπει να δείχνει μόνο ποταμίσιο, πρέπει να είναι κιόλας από κάποιο ποτάμι.

μαλλον το ιδιο λεμε!κοινος να μην ειναι ασβεστολιθικο ρωτα!

leonm 12-03-07 00:00

Στο πετ μου είπε ότι δεν είναι, αλλά φυσικά θα τσεκαριστεί.

MiziGr 12-03-07 02:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 160403)
Αν θες για φυτεμενο βαλε χαλαζιακο 0,5-1 χιλ.
Γενικα το ψιλο χαλικακι ειναι πολυ πιο ωραιο.

:smt038:smt038:smt038:smt038

GhostShip 13-03-07 04:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 160463)
Στο πετ μου είπε ότι δεν είναι, αλλά φυσικά θα τσεκαριστεί.

Το χαλαζιακό χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικό.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonm (Μήνυμα 160415)
Δεν υπάρχει λόγος ουτε το νερό να βγάλεις ούτε το φίλτρο.Μπορείς να αλλάξεις το χαλίκι χωρίς να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

:smt023

leonm 13-03-07 08:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 160715)
Το χαλαζιακό χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικό.

Το χαλίκι που είπαμε δεν είναι χαλαζιακό.

nikolas87 13-03-07 23:02

Τελικά εκανα το τεστ με το υδροχλωρικο για το χαλικι που εχω ηδη μεσα και μερικα απο τα χαλικια αφριζαν.Οποτε εκτος απο το οτι δν μου αρεσε το χαλικι που ειχα τελικα δν ειναι και καταλληλο για τα ψαρια που θελω να βαλω.Αγορασα σημερα ουδετερο χαλαζιακο.Το χαλικι θα το βαλω την μερα που θα στρωθει το ενυδρειο και θα πρεπει να κανω την μεγαλη αλλαγη του νερου.Πανω σε αυτο θελω να ρωτησω και κατι: αν αντι για 80% αλλαγη οπως ειναι προτινομενο, κανω 100% δηλαδη να το αδειασω τελειως(ετσι ωστε να βαλω και το νεο χαλικι) πειραζει??

thanosatha 14-03-07 01:04

Δεν πειραζει... Μην ξεχνας οτι το νερο ειναι απλος μεταφορεας βακτηριδιων και ο οχι ο τοπος αποικησης τους (οπως ειναι τα υλικα του φιλτρου). Για αυτο και λεμε οτι στρωνουν τα υλικα του φιλτρου και οχι το νερο. Προσοχη μονο το νερο που θα βαλεις να ειναι αποχλωριωμενο...

dimitrisgiannoulakis 14-03-07 08:38

Αν κάνει αλλαγή νερού 100% τα βακτηρίδια θα μείνουν εκτός νερού για κάποια ώρα. Πόση ώρα μπορούν να ζήσουν έτσι?
Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί με άστρωτο ενυδρείο?

stav 14-03-07 12:52

Εαν το φιλτρο σου ειναι εσωτερικο βαλτο σ' ενα αχρησιμοποιητο κουβα με νερο του ενυδρειου και αστο να δουλευει μεχρι να ολοκληρωσεις την δουλεια που θελεις να κανεις.

GhostShip 15-03-07 03:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 (Μήνυμα 160986)
Το χαλικι θα το βαλω την μερα που θα στρωθει το ενυδρειο και θα πρεπει να κανω την μεγαλη αλλαγη του νερου.Πανω σε αυτο θελω να ρωτησω και κατι: αν αντι για 80% αλλαγη οπως ειναι προτινομενο, κανω 100% δηλαδη να το αδειασω τελειως(ετσι ωστε να βαλω και το νεο χαλικι) πειραζει??


Καλύτερα το χαλίκι να μπει από την αρχή, κατά τη διάρκεια του στρωσίματος τα βακτηρίδια αναπτύσονται μέσα στο χαλίκι εκτός από το φίλτρο κλπ... Οπότε καλό είναι να μπει από την αρχή για να έχεις καλύτερη βιολογία όταν θα βάλεις τα ψάρια! Εξάλου θα μπαίνεις σε άλλες διαδικασίες αν το κάνεις με το τρόπο που λες και δεν υπάρχει λόγος. Επίσης το χαλίκι θα έχει "κάτσει" καλά μέχρι να μπουν τα ψάρια, θα έχει φύγει ο αέρας ανάμεσα του και θα είσαι έτοιμος, επιλογή σου είναι το τι θα κάνεις απλά νομίζω πως είναι καλύτερα έτσι όπως σου λέω, εκτός κι αν έχεις λόγο και θες να το βάλεις μετά...

nikolas87 16-03-07 02:21

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Τελικα το αλλαξα το χαλικι.Απλα το χαλικι που ειχα πριν βγαζοντας το εβγαλε πολυ βρωμα(αν και το χα ξεπλυνει καλα οταν το βαλα) αλλα πλεον ξεθολωσε το ενυδρειο.Το μονο που το σφουγγαρακι του φιλτρου φαινεται μετα την αλλαγη και το θολωμα του νερου οτι εχει γεμισει με καφε σαν χνουδι,βρωμα.Δεν υπαρχει προβλημα ε?

steady 16-03-07 13:25

δεν πειραζει νικολα μεσα σαυτη τη βρωμα υπαρχουν και τα πολυτιμα για το ενυδρειο σου βακτηριδια σε λιγο καιρο<μπορει1-2μηνες> που θα βρωμισει αρκετα και θα μειωθει πολυ η ροη του φιλτρου βαζεις το σπογγο σε μια λεκανιτσα με νερο ενυδρειου και τον καθαριζεις λιγακι οχι να αστραφτει...για να ξεκουραστει λιγο το φιλτρο και να αποκατασταθει η ροη

GhostShip 17-03-07 02:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 (Μήνυμα 161563)
Το μονο που το σφουγγαρακι του φιλτρου φαινεται μετα την αλλαγη και το θολωμα του νερου οτι εχει γεμισει με καφε σαν χνουδι,βρωμα.Δεν υπαρχει προβλημα ε?

Το περισσότερο είναι από τη σκόνη που τράβηξε από το χαλίκι, ξέπλυνέ το σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου αν έχεις μειωμένη ροή, ακόμα είναι νωρίς για να χάσεις βιολογία... Τι γίνεται με την αμμωνία, έκανες καινούρια μέτρηση?

nikolas87 17-03-07 03:09

Η αμμωνια μηδενιζεται καθημερινα και προσθετω τη μιση της αρχικης δοσης.Τα ΝΟ2 ειναι στα ύψη.Σήμερα προμηθεύτηκα και ΝΟ3 και αυριο θα κανω να δω σε τι επιπεδα βρίσκονται.
Ghostship ευχαριστω για την απαντηση.Τι ακριβως εννοεις οτι ειναι ακομη νωρις για να χασω βιολογια??

GhostShip 20-03-07 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas87 (Μήνυμα 161791)
Ghostship ευχαριστω για την απαντηση.Τι ακριβως εννοεις οτι ειναι ακομη νωρις για να χασω βιολογια??


Εννοώ πως ο κύκλος δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα, οπότε αν η ροή του φίλτρου είναι μειωμένη(μιας και θα τράβηξε πολύ πράμα από το υπόστρωμα), να ξεμπουκώσεις καλά το σφουγκάρι σε έναν κουβά με νερό του ενυδρείου χωρίς να φοβάσε για τα βακτηρίδια...

Τι γίνεται με τα no3 έκανες μέτρηση?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02116 seconds with 11 queries