Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Προβλημα με molly (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33530)

gmavro 05-08-09 16:44

Προβλημα με molly
 
Καλησπερα.

Σημερα παρατηρησα οτι το ενα απο τα molly μου το ενα ματι του ειναι καπως θολο , κατι αλλο πανω του και στα αλλα ψαρακια δεν βλεπω να εχουν ,τρωει κανονικα . Οι μετρησεις ειναι σε κανονικα επιπεδα , αλλαγη νερου εχω προγραμματισμενη για αυριο και η θερμοκρασια ειναι στους 28-29 , καμια ιδεα τι μπορει να ειναι ?

Ευχαριστω.

Red crystal 05-08-09 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmavro (Μήνυμα 368192)
Καλησπερα.

Σημερα παρατηρησα οτι το ενα απο τα molly μου το ενα ματι του ειναι καπως θολο , κατι αλλο πανω του και στα αλλα ψαρακια δεν βλεπω να εχουν ,τρωει κανονικα . Οι μετρησεις ειναι σε κανονικα επιπεδα , αλλαγη νερου εχω προγραμματισμενη για αυριο και η θερμοκρασια ειναι στους 28-29 , καμια ιδεα τι μπορει να ειναι ?

Ευχαριστω.


Πρωτων βαλε μια φοτο.Δευτερον εχεις καποιο φαρμακο?Πως ειναι αυτα που εχει επανω του ασπρα στηγματα?

gmavro 05-08-09 16:57

Δυστηχως φωτογραφια δεν μπορω να βγαλω τωρα , πανω του δεν εχει καποια σημαδια μοτο το ενα ματι του ειναι καπως φουσκωμενο και λευκο ... Αυτο το συμπτωμα μονο βλεπω . Στο σωμα του επανω δεν φενετε να εχει κατι ... Φαρμακο δεν εχω ποτε βαλει .

marly 05-08-09 18:25

Κάνε την αλλαγή νερού σήμερα(σε μεγαλύτερο ποσοστό απο ότι κάνεις) και αλατάκι, το τόσο θα το βρείς εύκολα με μια αναζήτηση.;):p:D

halvas69 05-08-09 22:13

Ακριβώς όπως τα είπε η Marly, αλλαγή νερού και αλάτι (ενυδρειακό ή τυροκομικό)

gmavro 06-08-09 07:30

Ευχαριστω παιδια θα γινει η αλλαγη νερου και μετα θα μπει και το αναλογο αλατακι ... Το μονο κακο ειναι οτι μας επεσε πανω στις διακοπες ...

gmavro 10-08-09 22:26

1 Συνημμένο(α)
Καλησπερα

Αρχισα καποια θαραπεια με αλατι , αλλα δεν βλεπω καποια καλυτερευση ... σας βαζω μια photo να το δειτε και εσεις πως ειναι το ενα του ματι και να μου πειτε ... Διαβασα οτι μπορει να ειναι και σκουλικι μεσα στο ματι .

halvas69 10-08-09 22:27

Έχει και κόκκινα βράγχια, μαύρο χάλι το ψάρι.

gmavro 10-08-09 22:29

Τα βρανχια του δεν ειναι τοσο κοκκινα που φενονται στην photo , αλλα μια κοκκιναδα την εχουν !! Τι πρεπει να κανω ? Γιατι μου φενετε αυτο το ψαρακι εξαρχης δεν ηταν και πολυ καλα ...

Γιώργος Κ 11-08-09 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmavro (Μήνυμα 368834)
Γιατι μου φενετε αυτο το ψαρακι εξαρχης δεν ηταν και πολυ καλα ...

Μερικες φορες συμβαινει και αυτο!
Μου θυμιζει pop eye κοιτα εδω η ψαξτο! Αν θες συμπληρωσε τη φορμα με τις ασθενειες να υπαρχει μια πιο ολοκληρωμενη αποψη! Αλατι και κανε το σταυρο σου! Καλο θα ειναι να το απομωνοσεις σε καραντινα για θεραπεια! Οντως φαινεται χαλια και νομιζω και ειναι long fin molly??

gmavro 17-08-09 19:24

Καλησπερα , τελικα ξεκινησα θαραπεια με αλατακι και μπορω να πω οτι η κατασταση ειναι καπως καλυτερα με καμια αλλαγη προς το χειροτερο , και θα ελεγα και λιγο καλυτερα , περιμενω να περασει και δευτερη βδομαδα για να ειμαι σιγουρος οτι εχω σιγουρα αποτελεσμα . Ανθρακας σε αυτες τις καταστασεις για καθαρισμο του νερου προτινεται ?

Ευχαριστω.

POURITANOS 17-08-09 20:45

Άνθρακας χρησιμοποιείται μονό αν είχαμε ρίξει χημικά φάρμακα.

Να ξέρεις όταν τελειώσεις με την θεραπεία θα σου πάρει αρκετό καιρό μέχρι να ξανά φέρεις το νερό σε συνθήκες που είχες πριν κανείς την θεραπεία.
Μια και θέλει συχνές μεν ,αλλά….. σε μικρά ποσοστά αλλαγές νερού.
Είναι ποιο χρονοβόρο αλλά είναι και το σπουδαιότερο κομμάτι μετά την θεραπεία η προσεχτική και σταδιακή επανένταξη των ψαριών σε τελείως γλυκό νερό.

gmavro 27-08-09 10:53

Καλημερα.

Τελικα δεν αντεξε το ψαρακι και σημερα μας αφησε ... Παντως ειχε ανταπωκριθει στο αλατι και μαλιστα το ματι που ειχε προβλημα ειχε επανελθει σε κανονικο μεγεθος απλα ηταν λιγο θαμπο ακομα , Βεβαιος το ψαρακι ειχε αποδυναμωθει αρκετα με αποτελεσμα να μην τρωει και σωστα οποτε δεν αντεξε ... ισως αν το ειχα δει νωριτερα να το ειχα προλαβει ... Τα αλλα ειναι μια χαρα ζωηρα ζωηρα , + καμια 15 αρια μικρα να φερνουν βολτες πανω κατω .
Τωρα για το νερο μου προτινεται να το επαναφερω σιγα σιγα σε επιπεδα αλατιου μηδεν ? η να εχει μεσα παντα ενα ποσοστο αλατακι ?

Ευχαριστω.

Πάνος 27-08-09 11:37

τι ψαρια εχεις μεσα?? εχεις φυτα??
αν εχεις μονο ζωοτοκα μια χαμηλη αλατοτητα ειναι επιθυμητη....
τα φυτα ομως δεν αρεσκονται στο αλατι...

gmavro 27-08-09 11:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 371160)
τι ψαρια εχεις μεσα?? εχεις φυτα??
αν εχεις μονο ζωοτοκα μια χαμηλη αλατοτητα ειναι επιθυμητη....
τα φυτα ομως δεν αρεσκονται στο αλατι...

Αυτη την στιγμη εχω μονο ζωοτοκα κατα κυριο μερος , βεβαιος εχω και εναν silver shark και τους γλυφτες , απο φυτα εχω 2 anubies και λιγο κερατοφυλλο , τα οποια δεν φενετε να τα εχει πειραξει το ποσοστο αλατιου που εχω βαλει μεσα , Οποτε μου προτινεις να εχω ενα ποσοστο στο 0.01 παντα μεσα ?

Πάνος 27-08-09 11:44

σου προτεινω τοσο οι γλυφτες οσο και το μπαλα να φυγουν λογω διαφοερτικων απαιτησεων...ποσα λιτρα εχεις?? και τι γλυφτες ειναι??

gmavro 27-08-09 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 371164)
σου προτεινω τοσο οι γλυφτες οσο και το μπαλα να φυγουν λογω διαφοερτικων απαιτησεων...ποσα λιτρα εχεις?? και τι γλυφτες ειναι??

Γλυφτες ειναι οι κλασικοι , ενας καφε και ενας μαυρος , δεν θυμαμαι πως λεγονται , και αν τους βγαλω τι μπορω να βαλω για αυτη την δουλεια ? ο Shark μου αρεσει γιατι μεγαλωνει αρκετα και τα λιτρα μου ειναι καλα για αυτο το ψαρι , Ισως αργοτερα παρω κανενα δευτερο για να εχω εκει μεσα τα ζωοτοκα .

Πάνος 27-08-09 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmavro (Μήνυμα 371168)
Γλυφτες αν τους βγαλω τι μπορω να βαλω για αυτη την δουλεια ?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gmavro (Μήνυμα 371168)
ο Shark μου αρεσει γιατι μεγαλωνει αρκετα και τα λιτρα μου ειναι καλα για αυτο το ψαρι ,.

δηλαδη ποσα λιτρα?? μη ξεχνας οτι δεν ειναι μοναχικο ψαρι..θελει παρεα και γινεται πολυ μεγαλο..θελει δυντατη ροη και πολυ οξυγωνομενα νερα...τα καλυπτεις αυτα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries