Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Ζωοτεχνια 2011: Ομαδες ενυδρειων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48589)

george 25-01-11 12:13

Ζωοτεχνια 2011: Ομαδες ενυδρειων
 
Επειδή είναι πολύ δύσκολο να μαζευτούν όλες οι δουλειές, τα υλικά και τα άτομα που θα βοηθήσουν παρακαλώ να κάνετε λίγη υπομονή μέχρι ο Μιχάλης να ανεβάσει την σχετική λίστα.

Σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα έχει ως εξής :

Σάββατο : από το πρωί ξεκινάνε οι εργασίες για το στήσιμο της γυψοσανίδας και θα μείνουμε εκεί μέχρι αργά το απόγευμα

Κυριακή : αν δεν προλάβουμε να βάψουμε τις γυψοσανίδες το Σάββατο, θα το κάνουμε την Κυριακή από το πρωί μέχρι όσο πάει.Επίσης θα στηθούν οι βάσεις των ενυδρείων και οι γυάλες και ίσως να γεμίσουν με άμμο/χαλίκι, πέτρες κλπ.

Η συνάντηση μας θα γίνει στο περίπτερο με καφεδάκι και τον γνωστό χαβαλέ αλλά και παράλληλα με εργασίες.

Δευτέρα : από το απόγευμα θα στήσουμε τα ενυδρεία και θα γεμίσουν με νερό

Τρίτη : από το απόγευμα aquascaping και τελευταίες λεπτομέρειες, φωτισμός κλπ κλπ

Τετάρτη : απόγευμα θα βάλουμε μέσα τα ψάρια

mikenuke 25-01-11 12:24

Ζωοτεχνια 2011: Ομαδες ενυδρειων
 
Εδω βαζω, τα ενυδρεια, καθε ενυδρειο θα εχει μια ομαδα με εθελοντες που θα βοηθησουν το στησιμο του.
Οσοι θελουν να συμμετεχουν δε χρειαζεται να εχουν ιδαιτερη εμπειρια, μονο διψα για το χομπι. Οι εμπειροτεροι θα βοηθησουμε και θα καθοδηγησουμε τους νεοτερους.

Φετος θα στησουμε 5 ενυδρεια, με πιθανοτητα και για 6ο αν εχουμε διαθεση υλικα και ατομα.

1ο ενυδρειο, μηκος 150εκ, 450 λιτρα:
Βιοτοπος Λιμνης Μαλαουι με Κιχλιδες
Ομαδα στησιματος: Mikenuke, Kostaskich, και ο zipo (αν δε κανω λαθος, που ζητησε να βοηθησει)
Ψαρια: Kostaskich και οποιος αλλος εχει και μπορει να δανεισει
Υλικα: πετρες, Αμμος, - Mikenuke
Φιλτρο/θερμανση: olga

2o ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Βιοτοπος αμαζονιου με Δισκους:
Ομαδα στησιματος: Pritanis με εθελοντες
Ψαρια/Υλικα: Pritanis
Φιλτρο Θερμανση: ........

3ο ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Κρυου νερου με Χρυσοψαρα:
Ομαδα στησιματος: Ζητουνται εθελοντες
Ψαρια: μιχαλης τσομπανιδης
Υλικα: αναζητουνται (βοτσαλακια)
Φιλτρο/θερμανση: Τσομπανιδης

4ο ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Φυτεμενο Ολανδικου τυπου (ή οτι μας βγει!)
Ομαδα στησιματος: Paco και εθελοντες
ψαρια: αναζητουνται
Φυτα: Paco, raven και οσοι αλλοι μαζεψουν κλαδεματα
Φιλτρο/θερμανση: ........

5ο ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Ενυδρειο αρχαριων με ζωοτοκα, φυτα χαμηλων απαιτησεων
Ομαδα στησιματος: olga ζητουνται εθελοντες, θα βοηθησουμε εμεις οι εμπειροτεροι, μη φοβαστε!
Φυτα: κλαδεματα απο ολους μας
φιλτρο/θερμανση: ........

6ο Παρουσιαση "σωστο και λαθος"
Ομαδα: Bokostas και χαραμαδας
Υλικα: οι ιδιοι
Φιλτρα: εχουμε δανεικα

olga 25-01-11 12:53

Υπολογισε με ειτε για το 4ο ειτε για το 5ο,αναλογα που χρειαζεται περισσοτερο.

zipo 25-01-11 12:57

Θα προσπαθήσω να προλάβω και εγώ (εξεταστική) να βοηθήσω όπως μπορώ. ;)

george 25-01-11 13:00

Eγώ θα είμαι εκεί Σάββατο μεσημέρι, Κυριακή μεσημέρι, Δευτέρα απόγευμα και Τετάρτη απόγευμα για να βοηθήσω όπου χρειάζεται.

Prodromos100 25-01-11 13:02

Καλησπερα παιδια και εγω μεσα με φιλτρο...

george 25-01-11 13:10

Παρακαλώ να δηλώνετε πότε μπορείτε να έρθετε (μέρες,ώρες κλπ) και τι εξοπλισμό θέλετε να προσφέρετε.

Prodromos100 25-01-11 13:15

Εγω ειμαι μεσα ολες τις μερες και ωρες(Να φανταστω οτι τις καθημερινες μονο απογευματα θα μαζευομαστε γιατι το πρςι δουλευουμε...

Επισης να ενημερωσω οτι ειμαι εργολαβος-ηλεκτρολογος....

mikenuke 25-01-11 13:55

Οπως καταλαβατε, με bold ειναι οι αναγκες μας, ξεκιναω τις ενημερωσεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 543939)
Εδω βαζω, τα ενυδρεια, καθε ενυδρειο θα εχει μια ομαδα με εθελοντες που θα βοηθησουν το στησιμο του.
Οσοι θελουν να συμμετεχουν δε χρειαζεται να εχουν ιδαιτερη εμπειρια, μονο διψα για το χομπι. Οι εμπειροτεροι θα βοηθησουμε και θα καθοδηγησουμε τους νεοτερους.

Φετος θα στησουμε 5 ενυδρεια, με πιθανοτητα και για 6ο αν εχουμε διαθεση υλικα και ατομα.

1ο ενυδρειο, μηκος 150εκ, 450 λιτρα:
Βιοτοπος Λιμνης Μαλαουι με Κιχλιδες
Ομαδα στησιματος: Mikenuke, Kostaskich, και ο zipo (αν δε κανω λαθος, που ζητησε να βοηθησει)
Ψαρια: Kostaskich και οποιος αλλος εχει και μπορει να δανεισει
Υλικα: πετρες, Αμμος, - Mikenuke
Φιλτρο/θερμανση: olga, kostaskich

2o ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Βιοτοπος αμαζονιου με Δισκους:
Ομαδα στησιματος: Pritanis με εθελοντες
Ψαρια/Υλικα: Pritanis
Φιλτρο Θερμανση: Pritanis

3ο ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Κρυου νερου με Χρυσοψαρα:
Ομαδα στησιματος: Ζητουνται εθελοντες
Ψαρια: μιχαλης τσομπανιδης
Υλικα: αναζητουνται (βοτσαλακια)
Φιλτρο/θερμανση: Τσομπανιδης

4ο ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Φυτεμενο Ολανδικου τυπου (ή οτι μας βγει!)
Ομαδα στησιματος: Paco και εθελοντες
ψαρια: αναζητουνται
Φυτα: Paco, raven και οσοι αλλοι μαζεψουν κλαδεματα
Φιλτρο/θερμανση: bokostas

5ο ενυδρειο, μηκος 1 μετρο, 200 λιτρα:
Ενυδρειο αρχαριων με ζωοτοκα, φυτα χαμηλων απαιτησεων
Ομαδα στησιματος: Olga και εθελοντες, θα βοηθησουμε εμεις οι εμπειροτεροι, μη φοβαστε!
Φυτα: κλαδεματα απο ολους μας
φιλτρο/θερμανση: prodromos100 SUN-SUN SEN HJ-1152

6ο Παρουσιαση "σωστο και λαθος"
Ομαδα: Bokostas και χαραμαδας
Υλικα: οι ιδιοι
Φιλτρα: εχουμε δανεικα


tsoum 25-01-11 14:48

Εγω θα είμαι θεσσαλονίκη απο Δευτερα μεσημερι και μετα. Συμμετέχω σε όποια ομάδα χρειάζεται.

Επισης εχω 5 μικρες κιχλίδες ps. pulpican ή socolofi που μπορώ να φερω. Αλλα υπάρχουν 2 προβληματα με αυτές:
Α) ακομα βγαίνουν απο τις πετρες ελαχιστα οταν είναι τα φώτα αναμένα. Μονο για την τροφή
Β) είναι μικρές. η μικρη ειναι 3 εκ και η μεγαλυτερη 5.

Αμα θέλετε να τις φέρω δεν έχω κανενα πρόβλημα.
-------------------------
Επισης μπορώ να φερω την RES μου, σε ενα μικρότερο ενυδειο (πλαστικό κουτι απο ΙΚΕΑ), αμα θελετε, αν και αντιμετωπίζει ενα μικρό πρόβλημα υγείας αυτον τον καιρό.

mikenuke 25-01-11 15:10

H αληθεια ειναι οτι χρειαζομαστε μεγαλα εντυπωσιακα ψαρια, αλλα θα σε εχω υποψη για τν περιπτωση που χριαστουμε κατι.
Μεινε συντονισμενος, και ελα οποτε θες, τις ωρες που θα ειμαστε εκει.


Παράθεση:

Το πρωτο ραντεβου ειναι Σαββατο 8:30, για τις γυψοσανιδες.
Στις 9:30 με 11:00 θα παραλαβουμε τα ενυδρεια. και θα ειμαστε εκει μεχρι αργα το απογευμα, οποτε οσοι μπορουν να ερθουν.

Εμεις θα ειμαστε εκει, mikenuke/kostakich/paco/prodromos100/καποιον ξεχναω


QS-Plan 25-01-11 15:20

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστείτε καμμια Α/Ο ? αν ναι, μου λέτε...

tsoum 25-01-11 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 544027)
H αληθεια ειναι οτι χρειαζομαστε μεγαλα εντυπωσιακα ψαρια, αλλα θα σε εχω υποψη για τν περιπτωση που χριαστουμε κατι.
Μεινε συντονισμενος, και ελα οποτε θες, τις ωρες που θα ειμαστε εκει.

Για τους μεταμεσονυχτιος επισκεπτες θα είναι καλα! :D

Που μπορώ να δω το πρόγραμμα;

Για την χελώνα; Μαλλον όχι ε;


Συστημα moonlight δεν θα χρειαστούμε ε; Εχω ενα με δυο δυνατα λεντακια. DIY

paco 25-01-11 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 544027)
Στις 9:30 με 11:00 θα παραλαβουμε τα ενυδρεια.


Μιχαλη τα ενυδρεια πρεπει να ερθουν πρωτα για να παρουμε τα μετρα για τις γυψοσανιδες
οποτε κανονισε να ερθουν οσο πιο νωρις γινεται
με γυψοσανιδες κανονισες?
τι ωρα θα ερθουν?

kostaskich 25-01-11 16:02

kostaskich
 
βασιλη τιμη μου που θα σεχω παλι βοηθο:grin::grin::grin:.εχω και ενα θερμαντηρα αν χρειαστει 300 βατ

bokostas 25-01-11 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 544077)
....εχω και ενα θερμαντηρα αν χρειαστει 300 βατ

Κώστα νομίζω ότι ήδη μπήκε στο πρόγραμμα:

"1ο ενυδρειο, μηκος 150εκ, 450 λιτρα:
Βιοτοπος Λιμνης Μαλαουι με Κιχλιδες
Ομαδα στησιματος: Mikenuke, Kostaskich, και ο zipo (αν δε κανω λαθος, που ζητησε να βοηθησει)
Ψαρια: Kostaskich και οποιος αλλος εχει και μπορει να δανεισει
Υλικα: πετρες, Αμμος, - Mikenuke
Φιλτρο/θερμανση: olga, kostaskich"


mikenuke 25-01-11 16:49

Paco (Βασιλη), οι γυψοσανιδες θα ειναι ηδη εκει.
Εχω ακριβη σχεδια, και εμπειρια 8 ετων, μην ανησυχεις, αλλωστε εχεις και εσυ εμπειρια απο την συνεργασια μας! Θα τα παμε αψογα.

Τσουμ δεν θα χρειαστουμε βραδυνους φωτισμους. Το προγραμμα στο περιπου ειναι πρωτο πρωτο επανω.

Για την ακριβεια, εχουμε μονο τις ωρες του σαββατοκυριακου, που ειναι ολη μερα και τις δυο!!!!!!!!!!!

Red rubin, το ενοικιο ειναι προς διαπραγματευση, μαλλον ομως θα το πατσισουμε με το ενοικιο διανυκτερευσης των ψαριων σου! ευχαριστως να τα φιλοξενησουμε!

jiraiya 25-01-11 17:18

αντε παδια να γινομαστε πολλοι!!!!

nikosm1 25-01-11 17:32

Θα φέρω και εγώ κλαδέματα

kostaskich 25-01-11 17:43

kostaskich
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 544080)
Κώστα νομίζω ότι ήδη μπήκε στο πρόγραμμα:

"1ο ενυδρειο, μηκος 150εκ, 450 λιτρα:
Βιοτοπος Λιμνης Μαλαουι με Κιχλιδες
Ομαδα στησιματος: Mikenuke, Kostaskich, και ο zipo (αν δε κανω λαθος, που ζητησε να βοηθησει)
Ψαρια: Kostaskich και οποιος αλλος εχει και μπορει να δανεισει
Υλικα: πετρες, Αμμος, - Mikenuke
Φιλτρο/θερμανση: olga, kostaskich"


δεν το ειχα δει οτι κατεχωρηθει γιατι ηταν το πρωτο θεμα αυτο στην λιστα.κατευθειαν εσυ:smt075

kotsokk 25-01-11 20:04

Άμα μπορέσω θα έρθω και γω να βοηθήσω.

kwstas_original 25-01-11 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 544027)
H αληθεια ειναι οτι χρειαζομαστε μεγαλα εντυπωσιακα ψαρια

Τι εχεις υπ'οψιν και αν μπορω να βοηθησω?:D

bokostas 25-01-11 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 543939)
6ο Παρουσιαση "σωστο και λαθος"
Ομαδα: Bokostas και χαραμαδας
Υλικα: οι ιδιοι
Φιλτρα: εχουμε δανεικα

Ο Χαραμάδας έχει ένα μικρό ενυδρειάκι κι εγώ φιλτράκια, μας λείπει το 2ο ενυδρειάκι ή μια στρογγυλή γυάλα και κανένας μικρούλης θερμαντήρας 25 watt.
Όποιος έχει και μπορεί να μας δανείσει, θα μας υποχρεώσει. Αν βρεθούν κι αυτά, θα μας λείπει μόνο ένα μπορντοροδοκόκκινο παπαγαλόψαρο και 2 παπάκια.:D

Markos145 26-01-11 00:08

Ζωοτεχνία
 
Γειά χαρά σε όλους!Δεν εχω έρθει σε καμία συναντήσει ως τώρα δεν βόλεψε...Μπορώ να ερθω το σάββατο κατά της 11.30 να βοηθείσω σε ότι χρειάζεστε κ να γνωρίσω κ κάποιους.Ας μου στείλει κάποιος πμ να μιλήσουμε τηλεφωνικός.

tsoum 26-01-11 00:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 544283)
Ο Χαραμάδας έχει ένα μικρό ενυδρειάκι κι εγώ φιλτράκια, μας λείπει το 2ο ενυδρειάκι ή μια στρογγυλή γυάλα και κανένας μικρούλης θερμαντήρας 25 watt.
Όποιος έχει και μπορεί να μας δανείσει, θα μας υποχρεώσει. Αν βρεθούν κι αυτά, θα μας λείπει μόνο ένα μπορντοροδοκόκκινο παπαγαλόψαρο και 2 παπάκια.:D

Εγω εχω ενα 15 λίτρα τιγκα στο ceratopteris thaloictrides, με ενα δυο κλαδακια και 2-3 πετρες. Οι κάτοικοί του είναι 4 αρσενικά γκαπυ, 2 θηλυκα, 2 νεαρα που δεν εχω ξεχωρίσει φυλο (μαλλον 1+1) και μια γεννα. Αμα θελεις, μπορω να το φέρω ετσι οπως είναι. Τωρα αν είναι σωστό ή λαθος... Δεν ξέρω! :D Εγω σωστό νομίζω πως είναι. Για να είναι και τυπικά σωστο, βγαζω 2 αρσενικους (θα θέλουν φιλοξενια απο κάποιον) και βαζουμε ενα θυληκο.

Τσιόνογλου Σταύρος 26-01-11 00:58

Αντε δυνατα παίδες οι μέρες πλησιάζουν.:smt041:smt041:smt041

bokostas 26-01-11 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Markos145 (Μήνυμα 544303)
Γειά χαρά σε όλους!Δεν εχω έρθει σε καμία συναντήσει ως τώρα δεν βόλεψε...Μπορώ να ερθω το σάββατο κατά της 11.30 να βοηθείσω σε ότι χρειάζεστε κ να γνωρίσω κ κάποιους.Ας μου στείλει κάποιος πμ να μιλήσουμε τηλεφωνικός.

Καλώς τον Μάρκο, εγώ δεν θα είμαι το Σάββατο, αλλά επειδή χρειάζονται χέρια, στείλε πμ στον mikenuke ή στον george που νομίζω θα είναι εκεί.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 544319)
Εγω εχω ενα 15 λίτρα τιγκα στο ceratopteris thaloictrides, με ενα δυο κλαδακια και 2-3 πετρες. Οι κάτοικοί του είναι 4 αρσενικά γκαπυ, 2 θηλυκα, 2 νεαρα που δεν εχω ξεχωρίσει φυλο (μαλλον 1+1) και μια γεννα. Αμα θελεις, μπορω να το φέρω ετσι οπως είναι. Τωρα αν είναι σωστό ή λαθος... Δεν ξέρω! :D Εγω σωστό νομίζω πως είναι. Για να είναι και τυπικά σωστο, βγαζω 2 αρσενικους (θα θέλουν φιλοξενια απο κάποιον) και βαζουμε ενα θυληκο.

Άκου λέει, το φέρνεις οπωσδήποτε την Κυριακή (ή όποτε μπορέσεις) και θα φτιάξουμε το άλλο, του Χρήστου, σαν "Λάθος" με δισκοέντλερς και παπάκια.:D:D

tsoum 26-01-11 01:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 544322)
Άκου λέει, το φέρνεις οπωσδήποτε την Κυριακή (ή όποτε μπορέσεις) και θα φτιάξουμε το άλλο, του Χρήστου, σαν "Λάθος" με δισκοέντλερς και παπάκια.:D:D

ΟΚ. Θα χρειαστώ κανεναν μαγνήτη, γιατι καθεται μπροστα απο το παραθυρο και στα τζαμια αναπτυσεται spot algae. Εγω μπορω να το φερω απο Δευτερα και μετά (δευτερα μεσημερι/απογευμα θα έρθω.) Μηπως να εβαζα καμια φωτογραφία πριν το φερω; Οχι τπτ αλλο, απλα δεν μπορω να το φερνω βόλτες! :D (και οι φωτογραφίες απο Δευτερα γιατι δεν εχω εδώ πρόχειρες.

Α εχει και μια red cherry μεσα την οποία δεν εχω μεταφέρει ακόμα! :smt020:smt020
-------------------------
Α και είναι χωρίς καπάκι, οπότε ισως θα θελει καποιο τζαμι, (που δεν εχω) λόγω νεαρων επισκεπτων.

Markos145 26-01-11 01:11

Οκ Bokostas θα στείλω στα παιδιά που μου είπες να κανονίσω.Σε ευχαριστώ!

bokostas 26-01-11 15:10

Μάρκο εμείς σε ευχαριστούμε για την εθελοντική προσφορά.

Γιώργο μιλάμε με πμ για τις λεπτομέρειες και σ' ευχαριστώ για την βοήθεια.
-------------------------
Συνενοήθηκε κανείς με τον Raven http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=25 για την αποστολή των φυτών??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02882 seconds with 11 queries