Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέος στο χόμπι - Στήσιμο 50λτ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=104189)

Κλεόβουλος 19-03-21 08:41

xaxa...στρατώνα στο έκανε το ενυδρείο. Ακόμα δεν άλλαξες πετσοπ? :)

dkarae 19-03-21 09:16

Άλλαξα .... αυτός είναι άλλος πα^%&$ρας άστα...

Έχω επιστροφές το απόγευμα...

makis206 19-03-21 11:55

Πάντα καλό είναι να ξέρουμε κι εμείς πριν ψωνίσουμε πάντως, ένα παραπάνω όταν ξέρουμε ότι αρκετοί στα pet shops δεν έχουν ιδέα.
Με μερικές αναζητήσεις θα βγάλεις έναν μπούσουλα οπότε καλό είναι να το κάνεις πριν επιστρέψεις στο κατάστημα.. εκτός της ταλαιπωρίας που ο ίδιος τρως, μην ξεχνάμε και τα βάσανα των ζωντανών που καλούνται να προσαρμόζονται συνεχώς σε νέες συνθήκες με όποιες συνέπειες έχει στην υγεία τους αυτό..[emoji6]

Παρατηρείς λεπτομέρειες που θα βρεις και επιλέγεις προσεκτικά, δεν είναι τόσο δύσκολο στα περισσότερα ήδη ψαριών θα το δεις.[emoji846]

https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...3dbf498cfc.jpg

dkarae 19-03-21 16:12

Την πάτησα γιατί ήταν μονόχρωμα χωρίς μεγάλες ουρές.... δηλαδή για το κίκτρινο και το μωβ το δίχρωμο ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ήταν θηλυκά...

Είμαι και άχτετος, επέμενε και αυτός ... λέω δίκιο θα έχει.

Μετά όμως που τα έβλεπα μαζί με τα άλλα, πράγματι το κάτω οριζόντιο πτερύγιο ήταν χαρακτηριστικό. Γι' αυτό και ανέβασα φώτος γιατί με έτρωγε....

Αλλιώς θα τα είχα εκεί για πάντα και θα αναρωτιώμουν μετά από καιρό γιατί δεν αναπαράγονται χεχεχε

ότι να ' ναι..... πάλι καλά που έχω κάποιους ανθρώπους εδώ να βοηθάνε.

Εν το μεταξύ να σας είχα εχτές που προσπαθούσα να εξηγήσω στην μικρή ότι η Σίσι δεν είναι Σίσι αλλά Σίσος :D:D:D

dkarae 29-03-21 10:29

Καλημέρα παιδιά

Προς το παρόν φαίνεται να βαίνουν όλα καλώς (πτου μη το ματιάξω κιόλας)

Οι μετρήσεις εχτές με υγρά test ήταν ΝΗ3 0 ΝΟ2 0 και ΝΟ3 στο 12,5.

Έχω μέσα 6 guppy. 2 αρσενικά και 4 θυληκά και το ενυδρείο είναι 50λτ.

Μερικές διευκρινήσεις.

Α. Στο φίλτρο θυμίζω ότι άλλαξα το υλικό του σε siporax mini των 35γρ και έκοψα ένα σφουγγαράκι που είχε στη μέση για να χωρέσει. Έχει επίσης στην εισαγωγή του ένα λεπτό φιλτράκι (μάλλον άνθακα). To θέμα είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα το ξέπλυνα ελαφρώς σε μια λεκάνη με νερό του ενυδρειου που έκανα αλλαγή. Ίσα το βύθισα μέσα να φύγει το πολύ χώμα που είχε μέσα. Μετά από μία εβδομάδα η ροή του ένα μειωθεί πάρα πολύ. Από τα τσουτσούνια που έχει το συντριβάνι του τα μισά δεν τρέχουν κάν. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει περίπτωση να βουλώνουν οι τρυπούλες και να μειώνεται η ροή και να μην φταίει το φίλτρο; Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως έχω πιέσει το υλικό και τα δυσκολεύω στην ροή γιατί το βιολογικό που είχε ήταν πολύ λιγότερο. Οπότε μήπως να βγάλω λίγο siporax για να αραιώσει λίγο;

Β. Σκέφτομαι να βάλω μια μικρή αεραντλία (έχω βρει με 6 € μια mouse) με μια ανεπίστροφη και μια μικρή αερόπετρα για το εφέ. Μου αρέσει πίσω από τις πέτρες μου να φαίνονται μπουρμπουλίθρες να αναβλίζουν. Να το κάνω; Να προσέξω κάτι; Γενικά καλό δεν θα κάνει;

Γ. Σε ότι αφορά τα ψάρια, σκέφτομαι να προσθέσω και 2 πλάτυ και τέλος δύο κορύντορες (αν τους λέω καλα) για το υπόστρωμα. Θα είναι οκ? Πρέπει να προσέξω κάτι;

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας !!!!

Γιώργος Κ 29-03-21 11:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dkarae (Μήνυμα 1061569)
Α. Στο φίλτρο θυμίζω ότι άλλαξα το υλικό του σε siporax mini των 35γρ και έκοψα ένα σφουγγαράκι που είχε στη μέση για να χωρέσει. Έχει επίσης στην εισαγωγή του ένα λεπτό φιλτράκι (μάλλον άνθακα). To θέμα είναι ότι την προηγούμενη εβδομάδα το ξέπλυνα ελαφρώς σε μια λεκάνη με νερό του ενυδρειου που έκανα αλλαγή. Ίσα το βύθισα μέσα να φύγει το πολύ χώμα που είχε μέσα. Μετά από μία εβδομάδα η ροή του ένα μειωθεί πάρα πολύ. Από τα τσουτσούνια που έχει το συντριβάνι του τα μισά δεν τρέχουν κάν. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω; Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει περίπτωση να βουλώνουν οι τρυπούλες και να μειώνεται η ροή και να μην φταίει το φίλτρο; Το άλλο που σκέφτομαι είναι μήπως έχω πιέσει το υλικό και τα δυσκολεύω στην ροή γιατί το βιολογικό που είχε ήταν πολύ λιγότερο. Οπότε μήπως να βγάλω λίγο siporax για να αραιώσει λίγο;
Λογικα θα μπουκωνει απο το σφουγγαρι (?) ... Κανε ενα πειραμα και βγαλτο τελειως ... Τα σιποραξ δυσκολο μου φαινεται να μειωνουν τη ροη!
Β. Σκέφτομαι να βάλω μια μικρή αεραντλία (έχω βρει με 6 € μια mouse) με μια ανεπίστροφη και μια μικρή αερόπετρα για το εφέ. Μου αρέσει πίσω από τις πέτρες μου να φαίνονται μπουρμπουλίθρες να αναβλίζουν. Να το κάνω; Να προσέξω κάτι; Γενικά καλό δεν θα κάνει;
Δε κανει κακο αν και αν εχει καλη ανατάραξη η επιφανεια απο το φιλτρο δε χρειαζεται
Γ. Σε ότι αφορά τα ψάρια, σκέφτομαι να προσθέσω και 2 πλάτυ και τέλος δύο κορύντορες (αν τους λέω καλα) για το υπόστρωμα. Θα είναι οκ? Πρέπει να προσέξω κάτι;
Σε λιγο τα θυληκα θα γεννησουν και θα εχεις καμια 100αρια ψαρια ... Μη βαλεις και αλλα - δε θα ξερεις τι να τα κανεις! Τα κορυντορας θελουν πιο μαλακο νερο και να ειναι κοπαδι οποτε τα λιτρα και οι παραμετροι του νερου δε βοηθανε ...
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σας !!!!

...:rolleyes:

dkarae 29-03-21 13:03

Για βυθού, τύπου γλύφτες ή γατόψαρα, τι μπορώ να βάλω?

Τα πλάτυ μάλλον θα τα αποφύγω, αν και η γυναίκα τα θέλει πολύ γιατί τις αρέσει που είναι κόκκινα !!!!

Εάν δεν βάλω κερατόφιλο δεν θα μειώσω τις πιθανότητες να επιβιώσουν πολλά μικρά?

dimkel 29-03-21 13:16

Μπορείς να βάλεις ancistrus sp3 που δε μεγαλώνουν πολύ

Γιώργος Κ 29-03-21 21:48

Δεν υπαρχουν ψαρια γλυφτες η γλυπτες :D:D:D
Ειναι λανθασμενη η εντυπωση οτι καθαριζουν αφου τρωνε συγκεκριμενα ειδη αλγων και οχι ολα! Δεν τα χρειαζεσαι κιολας εαν ισορροπήσει το ενυδρειο!

Γενικα τα λιτρα που εχεις διαθεσιμα ειναι λιγα ... Διαβασε εδω μερικες προτασεις αναλογα με το νερο που θελει το καθε ειδος http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 ... στο τελος καθε ειδους εχει και προτεινομενες ψαρο-συνθεσεις

dkarae 30-03-21 08:28

Το έχω διαβάσει αναλυτικά Γιώργο !!! με βάση αυτό αλλά και γνώμες εδώ κατέληξα μόνο σε guppy. Και πίστεψέ με, τα παιδιά με σκάσανε, γιατί όταν πήγαμε στο πετ τρελάθηκαν και τα ήθελαν ΟΛΑ !!! Αν πηγαίναμε πριν μπω στο forum η ψαρόσουπα ήταν δεδομένη....

Ξέρω ότι τα λίτρα μου είναι λίγα.

Εχτές πρόσθεσα άλλη μια θηλυκή οπότε έχω 2 αρσενικά και 5 θηλυκά guppy. Δεν σκέφτομαι να το φορτώσω άλλο.

Ας το θέσω αλλιώς λοιπόν. Σκέφτομαι να βάλω άλλα δύο ψαράκια που θα βρίσκονται στο κάτω μέρος του ενυδρείου (κάτω ζώνη) και δεν θα ενοχλούν τα guppy. Στα παιδιά δεν αρέσουν οι γαρίδες και δεν τις θέλουν. Ψάχνω λοιπόν ένα ψαράκι που δεν θα μεγαλώνει πολύ και θα μένει χαμηλά. Τώρα αν τρώει και τα υπολοίματα τροφής που πέφτουν από τα guppy θα είναι άλλο ένα plus.... Σε αυτη τη λογική ψάχνω να δω τι θα κάνω... αν άκουγα τον πετσοπά τώρα θα είχα 2 pleco για πλάκα (κάνει και ομοιοκαταληξία χεχε)

Y.Γ. Καθάρισα εχτές το σφουγγαράκι του φίλτρου και με μια οδοντογλιφίδα τα μπεκάκια εμπρός και το φίλτρο πήρε για τα καλά τα επάνω του. Καμία σχέση. Οπότε όλα καλά !

dimkel 30-03-21 09:39

1 (ή 2) ancistrus είναι η καλύτερη επιλογή.
Βάζεις και σαλιγκάρια και είσαι οκ.

Κλεόβουλος 30-03-21 09:44

Εγώ θα έλεγα να βάλεις ένα σαλιγκαράκι Nerite snail αλλά αν επιμένεις :)
βάλε ένα αγκιστράκι (το είπε ο φίλος πιο πάνω).
Πρόσεξε όμως από που θα το πάρεις και σου φορτώσουν πλέκο ή κάνα παγκάσιους :D:D
http://2.bp.blogspot.com/-OieTqAULKx...0%BD%D1%82.jpg

dkarae 30-03-21 10:05

:D:D:D:D

thanks

dkarae 13-04-21 10:36

Καλησπέρα παιδιά.... μια ερώτηση ακόμα

Στις μετρήσεις μου, παρόλο που τρέχει 2 μήνες τώρα το ενυδειακι, στην αμμωνία αρκετές φορές μου δείχνει παρουσία. Όχι πολύ. Ανάμεσα στο 0 και το 0,5. Αν κάποιος ξέρει τα υγρά της sera δεν μένει κατακίτρινο αλλά αποκτάει μια ελαφριά λαχανί απόχρωση. Τα νούμερα είναι σταθερά 0 στο no2 και το no3 στο 10 με 12,5. Έχω πάρει πολλές φορές και κατακίτρινα, δηλαδή 0 τιμές αλλά όχι πάντα. Συμβαίνει αυτό; ή εφόσον έχω μέτρηση πρέπει να κάνω κάτι;

Θυμίζω στα 50 λίτρα είμαι με 2 + 5 guppy.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02032 seconds with 11 queries