Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Θολό νερό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10363)

Liolios 15-01-06 23:30

Θολό νερό
 
1 Συνημμένο(α)
Από την Πέμπτη (12/01/06) έχω βάλει σε λειτουργία το ενυδρείο που βλέπετε στη φωτό. Είναι 200 λίτρα καθαρά, το γέμισα με τα 100 λίτρα από το παλιό και στρωμένο μου ενυδρείο και συμπλήρωσα τα υπόλοιπα 100 λίτρα. Το δουλεύω με την αντλία που χρησιμοποιούσα στο προηγούμενο, μια eheim 2026.
Οι μετρήσεις που έχω είναι
(χτεσινές): pH : 7, KH: 6, GH: 11, NH3 / NH4: 0, NO2 : <0.3, NO3: 2, Θερμοκρασία: 26. Επιπρόσθετα έχω και παροχή CO2.
Φωτισμός: 2 φθορισμού Τ8 της Aquapor με ανακλαστήρα από 30 Watt η καθέ μία (ροζέ χρώματος) και 1 φθορισμού Τ5 της power glo των 8 Watt χωρίς ανακλαστήρα.
Κάνω καθημερινά 12 λίτρα αλλαγή νερού.
Έχω υπόστρωμα για τα φυτά και χαλίκι 3-5
mm και τα δύο της ίδιας μάρκας και της οποίας δε θυμάμαι την επωνυμία. Αν βοηθάει τα έχω πάρει από το water inn και δεν είναι σίγουρα tetra, sera, jbl.
Έχω επίσης βάλει και ρίζες mopani, που προηγουμένως τις ξέπλυνα με βραστό νερό για καμιά δεκαριά φορές.
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει γιατί έχω αυτή τη θολούρα που νομίζω πως διακρίνεται ευκρινώς ακόμα και στη φωτό που στέλνω???

Juan 15-01-06 23:55

Λοιπόν υποθετικά όλα αυτά.
Πόσο χαλίκι έχει βάλει πάνω από το υπόστρωμα (πάχος cm)? (μπορεί να είναι Hobby)

Το χαλίκι όσο καλά και να ξεπλύνεις πάλι βγάζει λίχο θολούρα το πρώτο καιρό.
Αυτό που ισχύει σίγουρα, είναι ότι το κανουν οι ρίζες ! Θα βγάζουν για λίγο ακόμα, αυτό το χρώμα, παρ'ολο που τις έβρασες.
Πάντως δεν είναι κάτι που πρέπει αν σε ανησυχεί.... θα φύγει σύντομα νομίζω.

Υ.Γ. Ωραίο το ενυδρείο σου ;)

Liolios 15-01-06 23:59

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου για το ενυδρείο, αν και ακόμα δεν είναι τελειώμενο (του λείπουν πολλά φυτά και μερικά ψάρια).
Πάντως δε με ανησυχεί το καφέ χρώμα από τις ρίζες αλλά η θολούρα.
Το πάχος του χαλικιού κυμαίνεται από 3 - 5 εκατοστά.

Juan 16-01-06 00:05

Νομίζω ότι απότομη αύξηση της αμμωνία προκαλεί τέτοιο πράγμα αλλά αφού μας έδωσες τις τιμές του νερού, νομίζω ότι είναι το κλασσικό χαρακτηριστικό ενός νέου ενυδρείου.

Liolios 16-01-06 00:10

Αναμένω λοιπόν!

netblues 16-01-06 08:48

η αποτομη αυξηση αμμωνιας δεν θολωνει το νερό.
(ουτε η μη αποτομη).
θα μπορουσες να το εχεις αποφυγει αν ειχες γεμισει το ενυδρειο με φρεσκο νερο (χωρις ψαρια) και το αφηνες για 48 ωρες...
δεν πειραζει ομως.. το φιλτρο θα μαζεψει σιγα σιγα τα ελαφρια και τα υπολοιπα θα κατακαθισουν. μια αλλαγή νερου θα βοηθούσε πολύ.
γενικά τωρα στην αρχη κανε πιο συχνες αλλαγες νερού.
ολο και κατι θα διαρρεει απο το υποστρωμα και επειδη τα φυτα ειναι ακομα λιγα... η αλγη καραδοκεί.

Juan 17-01-06 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
η αποτομη αυξηση αμμωνιας δεν θολωνει το νερό.
(ουτε η μη αποτομη).
...
.

Έχεις δίκιο ... (είναι και αυτό αποτέλεσμα και όχι η αιτία.)
Δεν ήταν σωστά στο μυαλό μου και ψάχνοντας λίγο βρήκα ότι αυτό (θολούρα) μπορεί να είναι το αποτέλεσμα από bacterial bloom.
Σε αυτή την περίπτωση του Liolios (και γενικά), αφού έχουμε τις μετρήσεις το αποκλείουμε αυτό, έτσι δεν είναι ;

Liolios 17-01-06 19:08

Παιδιά το νερό έχει ήδη ξεθολώσει κατά πολύ. Μέσα στις επόμενες 2-3 ημέρες πιστεύω πως θα έχει γίνει "κρύσταλλο" ;-), οπότε όλα οκ :smt023.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01657 seconds with 11 queries