Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Βοήθεια με την άλγη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75336)

nikolas_k 04-11-13 21:04

Βοήθεια με την άλγη
 
Καλησπέρα!
Έχω ένα 60λιτρο της EHEIM με εσωτερικό φίλτρο, αραιοφυτεμένο και με 6 zebra danios. Είναι στημένο εδώ και 2 μήνες και όλα πάνε μια χαρά (και στις μετρήσεις)!!
Τις τελευταίες μέρες παρούσιασε άλγη στα διακοσμητικά βότσαλα και σε κάποια σημεία του τζαμιού. Το τζάμι το καθάρισα με μαγνητάκι αλλά με τον βυθό τι γίνεται;;
Κάποια πρόταση για ψάρια που να απομακρύνουν την άλγη, να μπαίνουν σε αυτά τα λίτρα και να είναι φιλικά με τα danios;;

Φωτισμός: αρκετό φυσικό φως και λάμπα για 6 ώρες

nazgul 04-11-13 21:09

Το βλεπει απευθειας ο ηλιος το ενυδρειο και λες φυσικο φως?

stelios816 04-11-13 21:22

δεν κανεις κατι σε 2 μηνων ενυδρειο ειναι φυσικο επακολουθο η αλγη..εγω θα σου ελεγα να αυξησεις σταδιακα σε 8 ωρες τη φοτοπεριοδο(σταθερη καθε μερα με χρονοδιακοπτη εννωειτε) και να προσεξεις αυτο που σου ειπε ο nazgul για τον ηλιο.

nazgul 04-11-13 21:30

Ηθελα να απαντησει πρωτα για να δουμε αν το βλεπει ο ηλιος, αλλα με προλαβες :D

Η καφε αλγη ειναι πολυ λογικο αποτελεσμα σε νεοστημενο ενυδρειο. Υπομονη και θα φυγει μονη της. Αν θελεις κανεις και καμια σκουπα βυθου για να φυγει πιο γρηγορα απο το χαλικι και την απομακρυνεις (οπως εκανες) απο τα τζαμια. Θα φυγει καποια στιγμη μονη της, ομως.

Αν το ενυδρειο το βλεπει ο ηλιος, τοτε τα πραγματα αλλαζουν. Δεν πρεπει να το βλεπει ο ηλιος απευθειας. Ακομα και αν δεν γινεται λογω θεσης του ενυδρειου, πρεπει να φροντισεις με καποιο τροπο να το αποτρεψεις. Σε ενα δικο μου για παραδειγμα, βαζω ενα χαρτονι το πρωι πριν φυγω απο το σπιτι στην πλευρα που μπαινει φως.

Για αλγοφαγα, μην κανεις κανενα λαθος και παρεις κανενα pleco, δεν κανει για το ενυδρειο σου. Ειμαι γενικως της αποψης της καταπολεμησης της αιτιας και οχι του αποτελεσματος στο θεμα της αλγης, οποτε θα ελεγα να βρεις την αιτια και να την εξαφανισεις απο εκει.

Ριξε μια ματια και σε αυτο το πολυ χρησιμο αρθρο.

nikolas_k 06-11-13 14:38

Ευχαριστώ για τις χρήσιμεσ συμβουλές σας!!
Δεν βλέπει απευθείας ο ήλιος το ενυδρείο, απλά μπαίνει αρκετό φως από την μπαλκονόπορτα...
Θα κάνω μια δοκιμή με σκούπα βυθού και θα περιμένω να φύγει μόνη της η άλγη!
Πόση ώρα να ρυθμίσω τον χρονοδιακόπτη για την λάμπα μου;;

stelios816 06-11-13 15:41

ειπαμε 8-9 ωρες ειναι καλα.

nazgul 06-11-13 18:44

Απο τη μπαλκονοπορτα να μπαινει φως φυσικα και δεν ειναι κακο. Δε νομιζω κανενας να κλεινει τα παντα αλλωστε τη μερα, μεχρι να αναψουν τα φωτα του ενυδρειου.

Για τη φωτοπεριοδο αναφερθηκε ηδη. Απλα να ορισεις ωρες που βλεπεις το ενυδρεια σου και εισαι σπιτι και να κρατησεις αυτο τον κυκλο της ημερας των ψαριων σου.

Για την αλγη, απλα υπομονη :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01329 seconds with 11 queries