Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   300 ΛΙΤΡΑ DIY (ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19994)

kostantakis 08-10-07 13:19

300 ΛΙΤΡΑ DIY (ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ)
 
16 Συνημμένο(α)
Οι διαστάσεις του δευτερου ενυδρείου είναι : 120 x 50 x 50 με 8mm τζαμια (ρισκάρω με κόντρες βεβαια).... :rolleyes:
θα φιλοξενήσει "κικλιδες" μαλάουι !!
Το προχωράω κάπως αργά μπορώ να πω γιατί ταυτόχρονα τελειώνω και το σπίτι μου...ευτυχώς η γυναικα μου δεν μου λέει ποτε (ΟΧΙ)..άλλωστε αρέσει και και σ'αυτήν το ενυδρείο ;)
Χρησιμοποιήθηκε σιλικόνη LOGO 1000
Επίσης πρόσθεσα και αλουμινο γωνιές οι οποιες βάφτηκαν με μαύρο σπρέι... για πιο πολύ σιγουριά (αν και αυτό από ότι έχω διαβάσει εδώ δεν ισχύει)...
Πείτε μου σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος την συγκεκριμένη πετρα που φαίνεται στην φωτό (15+16) αν κάνει για μαλάουι !!
Τις μάζεψα από την περιοχή Αγ.Πελαγία Ηρακλειου !!

Παρακάτω σας παραθέτω μερικές πρώτες φωτό

Tkagem 08-10-07 13:28

Ωραίο,καλή δουλειά με μεράκι!Οι λαβές δέν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζουν στα πλαϊνά τζάμια και στη βάση....Για να το σηκώνεις?

george 08-10-07 13:30

Οι πέτρες μου φαίνονται αιχμηρές :confused:

kostantakis 08-10-07 13:36

Σύντομα θα προχωρήσω και στην κατασκευή βάσης ενυδρειου, και ενα απλο καπάκι... με 2 ή 3 λαμπες φθορισμου....
-------------------------
-------------------------
ποιες λαβες εννοεις Tkagem ?

george χμμ το βλεπω και εγω... Λες να ψάξω για αλλες ??

Giannis-malawi 08-10-07 13:41

φιλε μου για το ενυδρειο δεν ξερω να σου πω πολλα..φαινεται πολυ καλη δουλεια παντως..μπραβο!
οι πετρες νομιζω κι εγω οτι ειναι αιχμηρες..στη θεση σου θα εβρισκα πιο λειες και πιο στρογγυλεμενες..

καλη συνεχεια..

kostantakis 08-10-07 15:25

Γεια malawi τη αμμο συστήνεται ?? μπορώ να βάλω άμμο μέσα από θάλασσα ?? πως μπορώ να καταλάβω αν η πετρα κάνει για το ενυδρείο μου ??

nikitasp 08-10-07 16:55

πολυ ωραια κατασκευη. οσο για το θεμα ρισκο δεν νομιζω οτι ρισκαρεις και τοσο αφου το ριο 300 juwel ειναι απο 8αρι τζαμι χωρις κοντρες. και συμφωνα με τις προδιαγραφες της ευρωπαικης ενωσης μεχρι 400 λιτρα αν θυμαμαι καλα επιτρεπεται 8αρι τζαμι.

PascM 08-10-07 16:57

Το Rio 300 της Juwel είναι από 8αρι τζάμι αλλά έχει "κόντρες" με την μορφή του πλαισίου (πάνω και κάτω) καθώς επίσης και την κεντρική τραβέρσα που έχει κάτω από το καπάκι! Αν την δεις αυτή κομένη θα καταλάβεις πόσο σημαντική είναι η δουλειά που κάνει καθώς το RIO 300 θα μετατραπεί σε Vision.

maikl 08-10-07 18:03

Και μαλιστα διπλη τραβερσα στα καινουρια rio 300...;)

PascM 08-10-07 18:06

Το φτιάξαν? Γιατί σε προηγούμενα μοντέλα ξεκόλαγε!!

giagligian 08-10-07 18:17

Ωραία δουλειά!! Και μένα μου φάνηκαν όντως μυτερές οι πέτρες. Μήπως να το ξανασκεφτείς?:smt020

maikl 08-10-07 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 204985)
Το φτιάξαν? Γιατί σε προηγούμενα μοντέλα ξεκόλαγε!!

Τουλαχιστον στο δικο μου-αυτο με τον highlite φωτισμο και το νεο καπακι(θεση για ταιστρα) εχει διπλη τραβερσα...(ανα 40 ποντους περιπου και μια)

γαυρος 08-10-07 18:27

μονος σου το κολησες? ευγε -ευγε ...

οσο για τις πετρες για το αν κανουν / κανουν αφου ειναι για malawi..
θεμα ισως προκυψει αν ειναι μυτερες η κοφτερες,
αλλα οσες ειναι ετσι μην τις βαζεις απλα, η ,στρογγυλεψε τες λιγο χτυπωντας τες...
για πετρες αν θυμαμαι καλα, ισως πεφτω εξω στην ονομασια, εξω απο ρεθυμνο ειναι μια περιοχη - πετριές?? εχει εχει καργα εκει.
στο ονομα ισως πεφτω εξω, στην τοποθεσια οχι !

nikitasp 08-10-07 18:58

καλα μη βαρατε...γυαλινες κοντρες εννοουσα.δεν μου γεμιζει και το ματι το πλαστικο να αντεχει τοσα ζορια αλλα κατι παραπανω θα ξερετε εσεις και η juwel για να τα φτιαχνει ετσι. το θεμα εναι πασχαλη (καλα θυμαμαι?) με τρομοκρατησες μαυτο το ξεκολλανε.... παλι βλακεια αγορα εκανα? ειναι τελικα απο τις καλες μαρκες η θεωρειται απλως? σορυ για το offtopic αλλα θα μας φαει το αγχος:)

kostantakis 08-10-07 18:58

Σας ευχάριστο όλους για τις απάντησης σας :p
Ωραία λοιπόν θα στρογγυλέψω τις άκρες όσο μπορώ !!
Γαυρος το μέρος που λες λέγεται "Πετρές" ;) Σοστοςςςςς !!
Απο αμμο τορα δεν μου ειπατε... μπορο να βαλω επιτοπου απο τιν θάλασσα ??

Nik25 08-10-07 19:22

Πολλοι "θαλασσινοι" κυριως υποστηριζουν οτι το πυριττιο που εχει η μεσογιακη αμμος τρωει με τον καιρο την σιλικονη με κινδυνο της κατασκευης.Βεβαια πολλοι εχουν τετοια αμμο χωρις προβληματα.Σε καθε περιπτωση να πας σε καποια καθαρη παραλια η ακομα καλυτερα μεσα απο την θαλασσα!

Teo1 08-10-07 20:14

Tελικά αυτά τα καρουμπαλάκια στην βάση και στο πίσω τζάμια τί είναι??
Η βάση πατάει ομοιόμορφα?

kostantakis 08-10-07 21:03

Teo1 τα καρουμπαλάκια :grin: όπως πολύ όμορφα αναφέρεις είναι από τα τζαμια που εντελώς τυχαία έπεσαν στα χερια μου από ένα stand καταστήματος :grin: :grin: Πάνω σε αυτά τα καρουμπαλάκια πατούσαν τζαμια.... Τι να κάνα να τα πετούσα ?? Εiπα να τα εκμεταλλευτώ φτιάχνοντας το πρώτο μου ενυδρείο !! Φυσικά αυτό δεν με πειράζει καθόλου γιατί δεν θα φαίνεται τίποτα απόλυτος καθότι ετοιμάζω το χειροποίητο μου BACKROUND από felizol !! Oσο αναφορά για τον πάτο και εκεί θα μπει felizol 3 εκατοστα πάχος , και έτσι θα είναι σαν να μην υπάρχουν καθόλου ;)

s-vitzi 08-10-07 21:59

Συγχαρητηρια για την κατασκευη και καλη συνεχεια...

Ερωτηση(ψιλοασχετη):Το αλουμινιο βαφεται με σπρει?Κι αν ναι εχει καποιο ειδικο?Το ρωταω γιατι ειχα την εντυπωση οτι για το αλουμινιο ειδικα χρειαζεται ειδικη βαφη?Διορθωστε με αν κανω λαθος...

kostantakis 09-10-07 06:42

Δεν γνωρίζω αν χρειάζεται ειδική βαφή το αλουμίνιο :confused: , πάντως εγώ το έβαψα με μαύρο σπρέι mat για να μην γυαλίζει ;)

PascM 09-10-07 07:46

Θα δούμε λοιπόν αν χρειάζετε εφόσον η βαφή μείνει επάνω!! :D

_antonis_ 09-10-07 08:26

Νομίζω πως δε θα υπάρξει πρόβλημα με το σπρέυ, αλλά εγώ στο πρώτο μου ενυδρείο είχα βάλει αλουμινένιες γωνίες και τις έβαψα με λαδομπογιά χωρίς αστάρι που υποτίθεται ότι χρειαζόταν πρίν τη λαδομπογιά και ακόμα είναι όπως τη πρώτη μέρα!

kostantakis 09-10-07 19:57

2 Συνημμένο(α)
Oι εργασίες προχωράνε σιγά σιγά.. έφτιαξα αυτό εδώ το Background με felizol :

Πήρα αρκετές ιδέες μέσα από διαφορα link.... και ειπα να πειραματιστώ καπος.... έγινε χρησιμοποιώντας ένα κερί και πααααρα πολύ χρόνο !!! Στην πρώτη φωτό φαίνεται το κάψιμο του felizol με το κερί , και στην δεύτερη φωτό μετά από μια δοκιμαστικι διαδικασία (βερνίκι ξύλου και άμμος θαλάσσης...ισως εδω να κανο μεγαλο λαθος γι αυτό πείτε μου τι είδος κολλας να χρησιμοποιήσω ώστε να κολλήσω πάνω στο felizol την άμμο) :rolleyes:

Tolis 09-10-07 19:59

Βερνικι ξυλου τοξικοτατον.
Μονο σιλικονη καταλληλη για ενυδρεια.

kostantakis 09-10-07 20:07

και πως γίνετε η διαδικασία φιλε Τoli ??? δεν μπορώ να καταλάβω πως θα χρησιμοποιήσω την σιλικόνη αφού είναι πηκτή σε ένα felizol 120cm X 50cm..... βοηθήστε λίγο :confused:

Tolis 09-10-07 20:20

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...background.htm

kostantakis 09-10-07 20:29

ευχάριστο πολύ Toli θα το δοκιμάσω !!!

glazar 09-10-07 20:33

Φιλε μου μπραβο για την δουλεια που εκανες και κουραγιο για την συνεχεια.
Μια ερωτηση μονο.:Τις κοντρες τις εβαλες κατα μηκος του ενυδρειου απο ακρη σε ακρη και αν θελησεις να βαλεις εξωτερικο φιλτρο μηπως δεν θα μπορεις να το στερεωσεις καλα? εγω για τις κοντρες που εβαλα στο πισω μερος του ενυδρειου μου αφησα 10-15 εκατοστα αριστερα και δεξια κενο για να μπουν οι σωληνες in-out του φιλτρου.

kostantakis 09-10-07 21:48

δυστυχώς το σκέφτηκα και αυτό μετά που κόλλησα τα τζαμια....:confused:
δεν ξέρω τώρα τι ακριβώς μπορώ να κάνω με αυτό το πρόβλημα...
εύχομαι να μην γίνει πολύ σοβαρό το πρόβλημα.... :rolleyes:

kostaskich 10-10-07 18:07

kostaskich
 
Mου θύμισες τον εαυτό μου όταν πρίν 13 χρόννια έτσι ξεκίνησα και
εγώ,φτιάχνωντας με πολύ μεράκι το πρώτο μου ενυδρείο.
καλή συνέχεια.:smt038


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02712 seconds with 11 queries