Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Εξάτμιση αναπλήρωση νερού αποριές.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79710)

ScorpionGr 25-04-14 16:04

Εξάτμιση αναπλήρωση νερού αποριές..
 
Γεια σας και πάλι.. Επειδή ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί το καπάκι του ενυδρείου και λόγω του στωσίματος δουλεύει στους 30 βαθμούς εχω αρκετή εξάτμιση.. Όταν αναπληρώνω το νερό (με νερό βρύσης) η λογική μου λέει ότι θα αυξάνεται το ph,gh ισχυεί κάτι τετοιό(είχε πάρει και το μάτι μου κάπου οτι συμβαίνει αυτό αλλα δεν καλο θυμάμαι)? Επειδή το νερό είναι απο βρύση προσθέτω ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου, το αντιχλώριο φεύγει?? και αν ναι, πόσο διαστημα παίρνει (γτ συμπληρώνω περιπου 1 με 1.5 λιτρο νερου καθε μέρα).. επειδή έχω το prime μην τυχον μου καθυστερησει το στρώσιμο γιατι όπως γράφει δεσμευει και αμμωνία..

Τάκης 25-04-14 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr (Μήνυμα 834758)
Γεια σας και πάλι.. Επειδή ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί το καπάκι του ενυδρείου και λόγω του στωσίματος δουλεύει στους 30 βαθμούς εχω αρκετή εξάτμιση.. Όταν αναπληρώνω το νερό (με νερό βρύσης) η λογική μου λέει ότι θα αυξάνεται το ph,gh ισχυεί κάτι τετοιό(είχε πάρει και το μάτι μου κάπου οτι συμβαίνει αυτό αλλα δεν καλο θυμάμαι)? Επειδή το νερό είναι απο βρύση προσθέτω ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου, το αντιχλώριο φεύγει?? και αν ναι, πόσο διαστημα παίρνει (γτ συμπληρώνω περιπου 1 με 1.5 λιτρο νερου καθε μέρα).. επειδή έχω το prime μην τυχον μου καθυστερησει το στρώσιμο γιατι όπως γράφει δεσμευει και αμμωνία..

Μη φοβάσαι για το prime, δεν δεσμεύει για την ακρίβεια την αμμωνία, την μετατρέπει σε αμμώνιο που είναι λιγότερο επικίνδυνο αλλά καταναλώνεται από τα βακτήρια και συμμετέχει ενεργά στη δημιουργία της βιολογίας

nazgul 25-04-14 17:49

Με την εξατμιση, οντως ανεβαινουν οι σκληροτητες. Λιγες περισσοτερες πληροφοριες, θα βρεις και σε αυτο το αρθρο. Καλο ειναι να σκεφτεσαι και απο τωρα το καλοκαιρι, γιατι δεν αργει ;)

Για τη χρηση του prime, σου απαντησε ηδη ο Τακης.

ScorpionGr 25-04-14 18:39

Εχω stc και το καπακι θα παρει 4 80αρακια ανεμιστηρια.. ευτυχως που παρήγγειλα και α/ο νωρίτερα..

nazgul 25-04-14 18:45

Μια χαρα εισαι!

ScorpionGr 25-04-14 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 834783)
Μια χαρα εισαι!

3 μηνες εχω πεθάνει στο διαβασμα εδω στο φορουμ..

Κλεόβουλος 25-04-14 18:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr (Μήνυμα 834784)
3 μηνες εχω πεθάνει στο διαβασμα εδω στο φορουμ..

και που να δεις στο μεταπτυχιακό τι διάβασμα θέλει :D:D

delta66 25-04-14 21:13

Το νερο που εξατμιζεται αφηνει ολα του τα συστατικα (αλατα κλπ) μεσα στο ενυδρειο και ετσι ειναι σκετο H2O.
Αναπληρωνοντας με νερο βρυσης προσθετεις και αλατα (αφου τα εχει).
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα την σταδιακη αυξηση της GH, KH και εμμεσα και pH.
Αν αναπληρωνεις με νερο απο ΑΟ που δεν εχει αλατα (ειναι σκετο H2O κι αυτο) εχεις ισορροπια.
Αν δεν εχουμε ΑΟ και αναπληρωνουμε με βρυσης, το μονο που μπορει να επαναφερει καπως τις σκληροτητες, ειναι η μεγαλη αλλαγη νερου.
Αυτα γενικα ομως χρειαζονται μεγαλη προσοχη, γιατι οι αποτομες αλλαγες σε θερμοκρασια pH GH KH ειναι μεχρι και θανατηφορες.

ScorpionGr 29-04-14 20:15

το αντιχλώριο φευγει καποια στιγμη? η μονο με αλλαγη νερου? εχει αφρους στην επιφανεια και καπου εχω διαβασει στο φορουμ οτι μπορει να φταιει και το πολυ αντιχλωριο!!

delta66 29-04-14 22:18

Ναι, το prime που ξερω τουλαχιστον, εξαφανιζεται σε 24 ωρες.

maneni 30-04-14 22:24

Δεν μπορει να εξαφανιζεται πληρως.
Ακομα και αν το αρχικο αποχλωριωτικο διασπαται και μερος του διαφευγει με αερια μορφη (συνηθως SO2) ωστοσο παραμενουν ως καταλοιπα οι ενωσεις του Na.

stanisalus18 06-07-14 19:03

είναι αποδεκτή η λύση της αναπλήρωσης του νερού σε αφρικανικό ενυδρείο μόνο με το νερό της βρύσης? η χρειάζεται και εκεί νερό από α/ο? μιας κ σκοπός σε αφρικανικό ενυδρείο είναι να διατηρείτε η σκληρότητα σε υψηλά επίπεδα. μην ανοίγω νέο θέμα για αυτό κ ρωτώ εδώ

nazgul 06-07-14 19:26

Στο δικο μου αφρικανικο συμπληρωνω νερο βρυσης το καλοκαιρι τις περισσοτερες φορες. Καποιο προβλημα δεν παρατηρησα με τις κιχλιδες, να πω την αληθεια.

stanisalus18 06-07-14 19:47

τις περισσότερες φορές? άρα τις υπόλοιπες με νερό από α\ο ε? για όλο το καλοκαίρι, γίνεται μόνο με το νερό της βρύσης? με τις αλλαγές νερού περίπου 30% κανονικά κάθε βδομάδα φυσικά

nazgul 06-07-14 19:55

Aπλα γιατι στα αλλα ενυδρεια συμπληρωνω με νερο α/ο, υπαρχει παντα ολο το καλοκαιρι. Μερικες φορες βαζω και απο αυτο στις κιχλιδες.

delta66 06-07-14 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 846229)
είναι αποδεκτή η λύση της αναπλήρωσης του νερού σε αφρικανικό ενυδρείο μόνο με το νερό της βρύσης? η χρειάζεται και εκεί νερό από α/ο? μιας κ σκοπός σε αφρικανικό ενυδρείο είναι να διατηρείτε η σκληρότητα σε υψηλά επίπεδα. μην ανοίγω νέο θέμα για αυτό κ ρωτώ εδώ

Η αναπληρωση με νερο βρυσης μπορει να γινει σε πολλα ειδη ενυδρειων και οχι μονο αφρικανικα.
Το ειδος του νερου της αναπληρωσης εξαρταται βασικα απο τις σκληροτητες που υπαρχουν στο νερο εκεινη τη στιγμη σε σχεση με τις σκληροτητες που μπορουν να ζουν ιδανικα τα ψαρια μας.

Θα σου πω μερικα ακραια παραδειγματα.
Αν σε ενα ενυδρειο Αφρικης οι σκληροτητες ειναι στο ανωτατο οριο και αναπληρωνεις με νερο βρυσης, οι τιμες θα ξεφυγουν.
Αν ειναι στη μεση ή προς τα κατω, δεν θα συμβει τιποτα τραγικο αν ανεβουν λιγο ακομα.
Αντιθετα σε ενα ενυδρειο Αμαζονιου, αν οι σκληροτητες ειναι χαμηλα και ταυτοχρονα υπαρχουν μεσα και αρκετα σαλιγκαρια για τα λιτρα του ενυδρειου (πχ καποιος ξεχασε αυγα απο aplle-snails και γεμισε το ενυδρειο σαλιγκαρια - παθων και μαθων) που κατεβαζουν κι αλλο τις σκληροτητες, η αναπληρωση με νερο βρυσης θα ειναι σωτηρια.

Κατι σημαντικο επισης ειναι οτι ακομα κι οταν αναπληρωνουμε σωστα με το νερο που πρεπει ( αναλογα το ενυδρειο μας), πρεπει να μην αφηνουμε την εξατμιση να βγαζει τοσο νερο απο το ενυδρειο που να αλλαζει σημαντικα τις τιμες των σκληροτητων και να περιμενουμε με την αναπληρωση να τις επαναφερουμε στη σωστη τιμη.
Κι αυτο δεν πρεπει να γινεται, επειδη οι μεταβολες των παραμετρων (ιδιως οι αποτομες) ειναι οτι χειροτερο για ολα τα ζωντανα και τη βιολογια.
Γιαυτο (οταν δεν υπαρχει αυτοματη αναπληρωση) πρεπει να αναπληρωνουμε συχνα και να μη περιμενουμε να κατεβει η σταθμη πολυ.

ΥΓ γιαυτους που δεν εχουν τη δυνατοτητα να αναπληρωνουν με νερο απο ΑΩ και αναπληρωνοντας με νερο βρυσης ανεβαινουν οι τιμες των σκληροτητων, μια προχειρη λυση για να μη ξεφυγουν πολυ οι τμες, ειναι να κανουν καθε τοσο (οχι να περιμενουν να φτασουν στα ακρα οι τιμες) μια μεγαλυτερη αλλαγη νερου (αργα αργα) για να γινεται ενα μικρο reset στις τιμες.

stanisalus18 06-07-14 22:55

κατατοπιστικότατος σπύρο θανκς :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01890 seconds with 11 queries