Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φύτεμα ανούμπιας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98733)

manoskrt 30-10-17 18:59

Φύτεμα ανούμπιας
 
Αγόρασα από petshop μια μέτρια σε μέγεθος ανούμπια και μου είπε ότι μπορώ να τη φυτέψω στην άμμο που έχει το ενυδρείο....
Είμαι καινούργιος στο χόμπι και δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο...
Από ότι διαβάζω μήπως είναι καλύτερα να την τοποθετήσω πάνω σε πέτρα??
Θέλει κάτι συγκεκριμένο σαν φυτό??? Κάποιο λίπασμα??
Στο ενυδρείο (80LT) έχω δύο μικρά χρυσόψαρα ...
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!!

Τάκης 30-10-17 19:18

Καλώς ήρθες φίλε μας
Την Ανούμπια καλύτερα να τη δέσεις σε πέτρα ή σε ξύλο
μη τη φυτέψεις γιατί το πιθανότερο είναι να σαπίσουν οι ρίζες της.
Λιπάσματα δεν θέλει ούτε ιδιαίτερο φωτισμό.
Πες μας όμως πιο πολλές λεπτομέρειες,
χρυσόψαρα σε 80 λίτρα δύσκολα μπαίνουν

Artemisia 30-10-17 19:18

Καλώς μας ήρθες :D
Την ανούμπια μπορείς να την δέσεις σε ξύλο ή σε πετρα και θα βάλει τις ρίζες της μόνη της στο υπόστρωμα με τον καιρό :D
Δεν πρέπει να θάβεις το χοντρό κοτσάνι που έχει τα φύλλα .

Το ενυδρείο σου είναι μικρό για τα χρυσόψαρα :( τι είναι μονόουρα ή fancy ? βάλε μια φωτό να βοηθήσουμε :D

manoskrt 30-10-17 20:30

1 Συνημμένο(α)
Πρέπει να είναι common και comet..αν δεν κάνω λάθος....
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!!

Κωστας Malawi 30-10-17 20:33

αυτα τα ψαρια γινονται πολυ μεγαλα δυστυχως.καλο θα ηταν να κοιταξεις κατι αλλο.επισης οτιδηποτε μη φυσικο μεσα στο ενυδρειο μπορει να ειναι βλαβερο μακροχρονια

Artemisia 30-10-17 20:38

Την ανούμπια μια χαρά την έβαλες :D τα ψεύτικα διακοσμητικά βγάλε .
Για τα υπόλοιπα θα σου πούνε οι "των χρυσόψαρων" πάντως το ενυδρείο είναι μικρό .
Πόσο καιρό τα έχεις σε αυτο το ενυδρείο ?

manoskrt 30-10-17 21:02

Το πήρα για το γιό μου από ένα φίλο που δεν ήθελε πλέον να ασχοληθεί....
Πρέπει τα είχε πάνω από ένα χρόνο και το πήρα με φίλτρο και θερμοστάτη δηλαδή πακέτο......Τα ψάρια το κατάλαβα ότι πρέπει να είναι μεγάλα για το ενυδρείο τουλάχιστον όχι προς το παρόν αλλά τι να κάνω;;; τα πήρα όλα μαζί:confused:

manoskrt 30-10-17 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1026794)
Την ανούμπια μια χαρά την έβαλες :D τα ψεύτικα διακοσμητικά βγάλε .
Για τα υπόλοιπα θα σου πούνε οι "των χρυσόψαρων" πάντως το ενυδρείο είναι μικρό .
Πόσο καιρό τα έχεις σε αυτο το ενυδρείο ?

Να την βάλω πάνω σε πέτρα ή όχι.
Διακοσμητικά αν μαζέψω από κάποιο ποτάμι τι προεργασία χρειάζονται για να τα βάλω στο ενυδρείο???

Κωστας Malawi 30-10-17 21:06

καταρχην δες αν μπορεις καποια στιγμη να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο αν σε ενδιαφερουν αυτα τα ψαρια.αλλιως μπορεις να τα δωσεις και να βαλεις κατι αλλο.το θερμοστατη ομως τι να τον κανεις δεν καταλαβα?ποσους βαθμους το εχεις το νερο?

manoskrt 30-10-17 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi (Μήνυμα 1026805)
καταρχην δες αν μπορεις καποια στιγμη να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο αν σε ενδιαφερουν αυτα τα ψαρια.αλλιως μπορεις να τα δωσεις και να βαλεις κατι αλλο.το θερμοστατη ομως τι να τον κανεις δεν καταλαβα?ποσους βαθμους το εχεις το νερο?

20 βαθμούς

Κωστας Malawi 30-10-17 21:09

μια χαρα πιστευω ειναι.απο εδω και περα θα σου πουν οι χρυσοψαραδες τι πρεπει να κανεις.μην ξεχνας τις αλλαγες νερου να κανεις γιατι το 1ο και βασικοτερο ειναι το καθαρο νερο.

manoskrt 30-10-17 21:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi (Μήνυμα 1026807)
μια χαρα πιστευω ειναι.απο εδω και περα θα σου πουν οι χρυσοψαραδες τι πρεπει να κανεις.μην ξεχνας τις αλλαγες νερου να κανεις γιατι το 1ο και βασικοτερο ειναι το καθαρο νερο.

Τι ψάρια προτείνεται ότι κατάλληλο για αυτό το μέγεθος???? Νομίζω ότι τα χρυσόψαρα είναι τα πιο κατάλληλα για μηδενική εμπειρία στο χόμπι χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι πρέπει να βασανίζουμε τα ψαράκια....

Κωστας Malawi 30-10-17 21:22

κι ομως τα χρυσοψαρα ειναι το πιο παρεξηγημενο ειδος.θελουν το ιδιο καλες συνθηκες νερου-φαγητου-χωρου με τα υπολοιπα.εγω να σου πω την αληθεια προτιμω καποιο κοπαδοψαρο σε αυτα τα λιτρα οπως πχ τα γκαπι με αρκετα ευκολα φυτα.αλλιως οπως σου ειπα μπορεις αν αντεχεις οικονομικα να παρεις ενα ενυδρειο με μηκος τουλαχιστον 1.20 και να συνεχισεις με τα πολυ ομορφα χρυσοψαρα

Lth1 30-10-17 21:26

http://diszhal.info/english/cyprinds..._albonubes.php
Αμμος χαλαζιακη μπεζ
Περιβαλλον λιγα ξυλα(πλατανος κατα προτιμηση)
Πετρουλες απο καποιο ποταμι λευκες,μπεζ,καφε χωρις κοψιματα...
Ευκολα φυτα...
Βαλισνεριες
Ανουμπιες
Java fern

Και το αφηνεις στον αυτοματο με αλλαγες καθε κυριακη...η οποτε εχεις χρονο μια φορα την εβδομαδα...
Χωρις θερμαντηρα...
Περιπου 30 ψαρακια...
Κοστος?
Πετρες ξυλα=0
Φυτα απο συνχομπιστες...(αγορα η χαρισμα αναλογα τι θα βρεις)
Αμμος χαλαζιακη περιπου 6 € τα 10 κιλα(υπολογιζεις ποσα θελεις πανω κατω και αν θελεις να κανεις και υψωματα κτλ)
Ψαρακια 0,80€ το ενα
Αυτα...
Και εχεις ενα πανεμορφο ενυδρειο
Γνωμη μου..

manoskrt 30-10-17 21:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi (Μήνυμα 1026810)
κι ομως τα χρυσοψαρα ειναι το πιο παρεξηγημενο ειδος.θελουν το ιδιο καλες συνθηκες νερου-φαγητου-χωρου με τα υπολοιπα.εγω να σου πω την αληθεια προτιμω καποιο κοπαδοψαρο σε αυτα τα λιτρα οπως πχ τα γκαπι με αρκετα ευκολα φυτα.αλλιως οπως σου ειπα μπορεις αν αντεχεις οικονομικα να παρεις ενα ενυδρειο με μηκος τουλαχιστον 1.20 και να συνεχισεις με τα πολυ ομορφα χρυσοψαρα

Νομίζω τα γκάπι γεννάνε εύκολα ή κάνω λάθος????Δηλ.αν συμβαίνει αυτό εύκολα μήπως πάλι υπάρχει πρόβλημα χώρου στο ενυδρείο????sorry αν λέω κάτι λάθος....:smt120

Artemisia 30-10-17 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manoskrt (Μήνυμα 1026804)
Να την βάλω πάνω σε πέτρα ή όχι.
Διακοσμητικά αν μαζέψω από κάποιο ποτάμι τι προεργασία χρειάζονται για να τα βάλω στο ενυδρείο???

Συγνώμη Μάνο δεν κατάλαβα απο την φωτό, νόμιζα ότι την είχες βάλει σε πέτρα :D Ναι βάλε την .
Πέτρες απο ποτάμι δηλαδή ? Να μην είναι ιδιαιτερα ασβεστολιθικές να μην είναι αιχμηρές , αλλά και πάλι θα μειώσεις τον χώρο δεν θα το πρότεινα ...
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάς σε μεγαλύτερο ενυδρείο και να τα κρατήσεις τα χρυσόψαρα εεε ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01899 seconds with 11 queries