Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Ξαφνικός θάνατος νεογένητων μόλυ!!HELP (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16185)

vassilis23 17-03-07 14:17

Ξαφνικός θάνατος νεογένητων μόλυ!!HELP
 
Χτές βράδυ είχα μια 2η γέννα απο τα μόλυ μου,10 μικρά. Υστερα απο πολύ ώρα ψαξίματος μέσα στα χαλίκια κατάφερα να τα βάλω στην γεννήστρα μου(κουτί) οπου είχα άλλα 6 μικρά 1,5 μηνός.Τα νεογέννητα ήταν πιο μικρά απο αυτά που είχα στην πρώτη γέννα.Ισα ισα που τα ξεχώριζα και ήταν κάτασπρα!!Χαρούμενος εγώ,τους έριξα υγρή τροφή και τα άφησα να προσαρμοστούν στο πειβάλλον.Τα νεογέννητα ήταν στον πυθμένα της γεννήστρας και τα μικρά μόλυ της πρώτης γέννας δεν έδειχναν να ενοχλούνται απο την παρουσία τους.Υστερα απο περίπου 1 ώρα ειδα με λύπη μου 8/10 νεογέννητα να είναι τέζα και τα ποιο μεγάλα μόλυ που ήταν στην γεννήστα να τα τσιμπάνε!Φρίκαρα!!Πήρα αμέσως τα 2 νεογέννητα που είχαν μείνει(που ήταν και τα μεγαλύτερα σε μέγεθος από τα υπόλοιπα,είχαν λίγο μαύρο στο σώμα τους) και τα έβαλα προσεκτικά σε μία κρυψώνα πίσω από το φίλρο μου!

Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά?Μήπως έπρεπε να τα αφήσω να μεγαλώσουν 1-2 μέρες πριν τα βάλω στην γεννήστρα.Οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές ,αν και εχω 2 εβδομάδες να κάνω αλλαγή(θα κάνω σήμερα).Εχω και λίγο πρόβλημα με την καφέ άλγη, αν βοηθάει αυτό σε κάτι..

PascM 17-03-07 14:20

Άν έκανες και μετρήσεις θα βοήθαγε πολύ! Κάτι σε αμμωνία κλπ πάει το μυαλό μου επίσης η μεταφορές ήταν ουσιαστικά στο ίδιο ενυδρείο ή σε άλλο και αν σε άλλο με το ίδιο νερό του ενυδρείου δεδομένου οτι τα νεογέννητα είναι πάρα πολύ ευαίσθητα!

vassilis23 17-03-07 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 161902)
Άν έκανες και μετρήσεις θα βοήθαγε πολύ! Κάτι σε αμμωνία κλπ πάει το μυαλό μου επίσης η μεταφορές ήταν ουσιαστικά στο ίδιο ενυδρείο ή σε άλλο και αν σε άλλο με το ίδιο νερό του ενυδρείου δεδομένου οτι τα νεογέννητα είναι πάρα πολύ ευαίσθητα!


NO2:0.2/NO3:50:| /GH:7/KH:3/PH:6.8


Η γεννήστρα είναι μέσα στο ίδιο ενυδρείο....

PascM 17-03-07 15:22

Το Νο2 έπρεπε να είναι 0 και το Νο3 < 20
πιστεύω οτι έπαιξε σημαντικό αν όχι και τον καθοριστικό ρόλο στους θανάτους που είχες.

serifios 17-03-07 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 161925)
Το Νο2 έπρεπε να είναι 0 και το Νο3 < 20
πιστεύω οτι έπαιξε σημαντικό αν όχι και τον καθοριστικό ρόλο στους θανάτους που είχες.

κανε αλλαγη να ριξεις της παραπανω μετρησεις,η γεννηστρα κουτι τι διαστασεις εχει;Μηπως εχει ακαθαρσιες σε καποιες περιοχες συγκεντρωμενες που τοπικα ανεβαζουν αμμωνια; Οι γεννηστρες πρεπει να καθαριζονται συχνα.

vassilis23 17-03-07 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 161935)
κανε αλλαγη να ριξεις της παραπανω μετρησεις,η γεννηστρα κουτι τι διαστασεις εχει;Μηπως εχει ακαθαρσιες σε καποιες περιοχες συγκεντρωμενες που τοπικα ανεβαζουν αμμωνια; Οι γεννηστρες πρεπει να καθαριζονται συχνα.


H γεννήστρα είναι σαν τα μικρά τα πλαστικά κουτιά που πουλάνε τα χρυσόψαρα το πολύ 2 lt..ακαθαρσίες δεν βλέπω...καθαρή μου φαινεται...

serifios 17-03-07 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis23 (Μήνυμα 161985)
H γεννήστρα είναι σαν τα μικρά τα πλαστικά κουτιά που πουλάνε τα χρυσόψαρα το πολύ 2 lt..ακαθαρσίες δεν βλέπω...καθαρή μου φαινεται...

:smt018 Ειναι πολυ μικρος ο ογκος για να αναπτυχθουνε 6 ψαρια,ποσο μαλλον να αναπτυχθουν 16! Τα ψαρακια σου εχουν μεγαλωσει; Σε τοσο μικρο χωρο τα μωρα παθαινουν νανισμο,βγαλτα γρηγορα απο κει αλλιως δεν θα τα δεις ποτε μεγαλα και υγιει ψαρια.

vassilis23 18-03-07 03:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 161989)
:smt018 Ειναι πολυ μικρος ο ογκος για να αναπτυχθουνε 6 ψαρια,ποσο μαλλον να αναπτυχθουν 16! Τα ψαρακια σου εχουν μεγαλωσει; Σε τοσο μικρο χωρο τα μωρα παθαινουν νανισμο,βγαλτα γρηγορα απο κει αλλιως δεν θα τα δεις ποτε μεγαλα και υγιει ψαρια.


Αν ζούσαν τα νεογέννητα θα έβγαζα τα μεγαλύτερα.Η 1η γέννα ήταν αρχές Φλεβάρη και το μεγαλύτερο από τα 6 μόλις άρχισε να γίνεται κίτρινο.Ειναι περίπου 5χιλιοστά και μπορεί άνετα να φαγωθεί από τα ενήλικα μόλυ,που είναι ιδιαίτερα επιθετικά.Εριξα ένα πεθαμένο νεογέννητο δίπλα σε ένα ενήλικο και το έφαγε στο π+φ!Δεν θέλω να γίνει το ίδιο και με κάποιο ζωντανο...Αλλωστε τα ταίζω καλύτερα τώρα που είναι στη γενήστα 3-4 φορές την ημέρα με υγρή τροφή και τροφή σε σκόνη.Το μεγαλύτερο απο τα μικρά θα είναι το 1ο που θα μπεί μέσα αυτή τη βδομάδα και ελπίζω να είναι γρήγορο στο κολυμπι:sad:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries