Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ταιριαζουν? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30814)

ababapanos 10-03-09 02:27

ταιριαζουν?
 
Τα ψαρια που μαρεσουν και θα ηθελα να βαλω, ειναι , kribensis, ramirezi, labidochromis yellow, apistograma agassizi .

μπορειτε να μου πειτε αν στο ιδιο ενυδρειο ταιριαζουν

αν οχι ποια απο αυτα πανε μαζι?

Raven 10-03-09 02:46

Ολα αυτα τα ειδη μεταξυ τους δεν κανουν. Ισως μονο τα Ram με τα Agassizi σε μεγαλο ενυδρειο 300λιτ+ και παλι με επιφυλαξη.
Οσο για το Labidochromis ειναι ειδος που προερχεται απο εντελως διαφορετικο βιοτοπο (Malawi).

Tolis 10-03-09 03:19

Επιασες ολο το φασμα, απο μαλαουι με πανσκληρα νερα, δυτικη αφρικη με μετρια και νοτιο αμερικη με οξινα νερα.

ababapanos 10-03-09 12:27

μαλλον θα βαλω 3-4 kribensis μονο, να μου δημιουργηθει ενα ζευγαρι, και τα αλλα 2 μετα θα τα βγαλω...

τωρα εγω που ειμαι κερκυρα, που το νερο ειναι πολυ σκληρο τι να κανω για να γινει πιο οξηνο?

Πάνος 10-03-09 13:24

ειναι καλο να βαλεις περισσοτερα για να επιλεξουν συντροφο...αλλα επειδη δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα να πιασεις τα κριμπς στο ενυδρειο σου η αν τα λιτρα ειναι απαγορευτικα εχε απλα υποψιν οτι το φυλο ξεχωριζει ευκολα...

chris129 10-03-09 14:41

τα κριμπς φιλε μου δεν θελουν οξινο νερο ειναι αφρικης ψαρακι απλα εαν σου κατσει το ζευγαρι καλο και βγαζεις γεννες θελεις κατι μεγαλουτσικο εγω ειχα 1 ζευγαρι μεσα σε 100λιτρα μονα τους με αρκετα φυτα ειναι πανεμορφο ψαρι και σχετικα ευκολα για αρχαριο αρκει να κρατας την ρουτινα του ενυδρειου σωστα

netblues 10-03-09 15:29

Τα kribs δεν εχουν καμμια σχεση με τα νερα των λιμνων malawi και taganiyka..

chris129 10-03-09 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 339823)
Τα kribs δεν εχουν καμμια σχεση με τα νερα των λιμνων malawi και taganiyka..

ασφαλως και δεν εχουν τα κριμπς θελουν GH χαμηλο περιπου 6 και ουδετερο ph 7 αλλα δεν εχουν προβλημα και σε αλκαλικοτερα νερα οπως και σε μεγαλυτερες σκληροτητες

ababapanos 10-03-09 20:44

επειδη τα κριμπενσις δεν υπαρχουν κερκυρα που ειμαι θα τα παραγγειλω να μου τα στειλουν απο Την Αθηνα... ξερετε κανα καλο καταστημα?

στο water in που εψαξα γραφει οτι εχει αυτα...

CICHLID ALBINO KRIBENSIS ML

CICHLID KRIBENSIS M


τι διαφορες εχουν? βασικα το albino με μπερδευει οπου εψαξα με την λεξη albino εβρισκα ασχετα ψαρια... Αν ζητησω να μου στειλουν ζευγαρι γινεται?

ευχαρηστω πολυ!

Raven 10-03-09 21:41

Η λεξη albino αναφερεται σε μια γενετικη ανωμαλια ,που προκαλει ελλειψη μελανινης. Στα ελληνικα το λενε Αλφισμος. Τα ψαρια αυτα ειναι πιο αδυναμα και επιρρεπη σε ασθενειες και, αν και εμφανιζονται και στην φυση, δεν επιβιωνουν ,κυριως λογω του λευκου χρωματος ,που δεν τους επιτρεπει να κρυφτουν απο τους θηρευτες τους.
Γι αυτο και για αλλους λογους καλο θα ηταν να αποφευγουμε τα ψαρια albino και να προτιμαμε τους αγριους χρωματισμους. Εξ αλλου το θεωρω ιεροσυλια ενα πολυχρωμο πανεμορφο ψαρι οποως το Kribensis να το παρω λευκο ξεπλυμενο λες και του ριξανε χλωρινη.:(

ababapanos 11-03-09 00:03

ευχαρηστω για την απαντηση... γιατι και εγω τα κανονικα θελω. αν και ειναι περιεργο που τα albino τα εχει 3.50 και τα κανονικα 2.50

lucky13 11-03-09 01:30

Δεν είναι καθόλου περίεργο που είναι πιο ακριβά γιατί 1ον δεν βγαίνουν και πολλά albino και 2ον είναι πολλοί δεν γνωρίζουν αυτά που είπε ο raven πιο πάνω και επειδή τα βλέπουν διαφορετικά από τα υπόλοιπα και πιο ασυνήθιστα είναι και αυτά τα περίεργα κόκκινα μάτια που έχουν και τα προτιμούν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01523 seconds with 11 queries