Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Απορίες για STC-1000 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80700)

Undertaker 11-06-14 19:53

Απορίες για STC-1000
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 842208)
Προληπτικα καθε 2 χρονια αλλαζω αισθητηρα.
Μονο με προδιαγραφες σαν του δικο του βαζουμε, NTC 10ΚΩ (πλαστικο μαυρο). Ιδιος με του eliwell. (εχω παρει 3-4 να εχω)
Εχω παρατηρησει σε ενα, μετα απο δυο χρονια, ειχε ξεφυγει πολυ. Εφτασε να δειχνει +4.5C απο την πραγματικη θερμοκρασια και συνεχως μεγαλωνε. Καθε λιγο ηθελε καλιμπραρισμα.
Ελεγχο μια φορα στο εξαμηνο και με αλλα θερμομετρα για διασταυρωση μετρησης.

Αυτός είναι; ολοι όσους έχω ψάξει είναι μεταλλικοί.
http://www.ebay.com/itm/2m-NTC10K-B3...item3cdeb75e13

delta66 11-06-14 23:28

Ναι εχει κι αλλον
http://www.ebay.com/itm/New-2M-NTC-1...item20dbe4a191


Και το μηκος να μην διαφερει πολυ. Παιζει ρολο.
Κανει και του eliwell απο ΕΨΕΜ.

Undertaker 12-06-14 08:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 842390)
Ναι εχει κι αλλον
http://www.ebay.com/itm/New-2M-NTC-1...item20dbe4a191


Και το μηκος να μην διαφερει πολυ. Παιζει ρολο.
Κανει και του eliwell απο ΕΨΕΜ.

Ευχαριστώ

alexteo 12-06-14 16:41

Εγω μολις σημερα τοποθέτησα έναν stc-1000 στο ενα ενυδρειο που χρειάζομαι μονο θέρμανση , ελπίζω να μην εχει κάποιο προβλημα και να δουλέψει κανονικα , τον αισθητήρα του stc να τον βαλω απέναντι απο τους θερμαντηρες;

Τάκης 12-06-14 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842521)
Εγω μολις σημερα τοποθέτησα έναν stc-1000 στο ενα ενυδρειο που χρειάζομαι μονο θέρμανση , ελπίζω να μην εχει κάποιο προβλημα και να δουλέψει κανονικα , τον αισθητήρα του stc να τον βαλω απέναντι απο τους θερμαντηρες;

Οσο πιο μακρυά από τους θερμαντήρες αλλά και να υπάρχει μια σχετική ροή νερού.
Τέτοια εποχή μόνο θερμανση ή έχεις δίσκους μέσα ? Στα δικά μου ενυδρεία πήραν μπρος τα ανεμιστηράκια να τα ψύχουν

alexteo 12-06-14 17:03

Ναι, εχω δισκους ετοιμάζω τωρα το αλλο ενυδρειο και με ψύξη , εχω τα κοπαδοψαρα μέσα και αγγίζει τους 30 χωρίς θερμαντηρα.... Το προβλημα μου όμως ειναι κάτι χατσετακια που εχω μέσα θα τα επηρεάζει οι ανεμιστήρες ;

Τάκης 12-06-14 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842526)
Ναι, εχω δισκους ετοιμάζω τωρα το αλλο ενυδρειο και με ψύξη , εχω τα κοπαδοψαρα μέσα και αγγίζει τους 30 χωρίς θερμαντηρα.... Το προβλημα μου όμως ειναι κάτι χατσετακια που εχω μέσα θα τα επηρεάζει οι ανεμιστήρες ;

Τι εννοείς θα τα επηρεάζει ο ανεμιστήρας ?

alexteo 12-06-14 17:14

Επειδη αυτα πανε πανω στην επιφάνεια θα τα ενοχλεί; Κ απο οτι εχω καταλάβει θα λειτουργούν πολλή ωρα τα ανεμιστηρακια, και κάτι αλλο την αναπλήρωση την κάνουμε με σκέτη όσμωση οταν εξατμίζεται το νερο;

Τάκης 12-06-14 17:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842529)
Επειδη αυτα πανε πανω στην επιφάνεια θα τα ενοχλεί; Κ απο οτι εχω καταλάβει θα λειτουργούν πολλή ωρα τα ανεμιστηρακια, και κάτι αλλο την αναπλήρωση την κάνουμε με σκέτη όσμωση οταν εξατμίζεται το νερο;

Οχι, δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα, δεν υπάρχει κάποιος λόγος, και τα ανεμιστηράκια κάνουν μια μικρή ανατάραξη στην επιφάνεια , τίποτα άλλο

alexteo 12-06-14 17:17

Ωραια γιατι δεν ηξερα πόση αναταραξη κάνουν ... Μονο σιτες δεν εχω βρει θα υπαρχει προβλημα εν καιρό για τα ανεμιστηρακια;

Τάκης 12-06-14 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842532)
Ωραια γιατι δεν ηξερα πόση αναταραξη κάνουν ... Μονο σιτες δεν εχω βρει θα υπαρχει προβλημα εν καιρό για τα ανεμιστηρακια;

Αυτές εννοείς ;
http://www.e-shop.gr/xilence-xp-ff80...m-p-PER.809440
Πάρε από e-shop, το πρωί παράγγειλα μία και τώρα μου ήρθε μήνυμα πως είναι στο κατάστημα και πάω να τη πάρω :p

alexteo 12-06-14 17:24

Α τέλεια!!! Γιατι τα αλλα έχουν εξαντληθεί!!! Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

delta66 12-06-14 22:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842526)
Ναι, εχω δισκους ετοιμάζω τωρα το αλλο ενυδρειο και με ψύξη , εχω τα κοπαδοψαρα μέσα και αγγίζει τους 30 χωρίς θερμαντηρα.... Το προβλημα μου όμως ειναι κάτι χατσετακια που εχω μέσα θα τα επηρεάζει οι ανεμιστήρες ;

Αν θεωρεις επηρεασμο το οτι αν τυχει να ειναι κατω απο τον ανεμιστηρα οταν θα πηδηξουν*, ναι θα τα .... "επηρεασει". :D
Οπως παρομοιως θα τα ..... "επηρεασουν" και οι θερμοκρασιες των δισκων.

* (και ειναι η φυση τους να πηδανε εκτος νερου, εξ'ου και το σχημα της κοιλιας τους για ομαλη επιστροφη στο νερο και το σχημα των πτερυγιων σαν φτερα)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842529)
Επειδη αυτα πανε πανω στην επιφάνεια θα τα ενοχλεί; Κ απο οτι εχω καταλάβει θα λειτουργούν πολλή ωρα τα ανεμιστηρακια, και κάτι αλλο την αναπλήρωση την κάνουμε με σκέτη όσμωση οταν εξατμίζεται το νερο;

Ναι σκετη οσμωση, αν δεν θελεις να ανεβαινει TDS GH KH.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842532)
Ωραια γιατι δεν ηξερα πόση αναταραξη κάνουν ... Μονο σιτες δεν εχω βρει θα υπαρχει προβλημα εν καιρό για τα ανεμιστηρακια;

πλεονεκτημα: οι σιτες προστατευουν το εσωτερικο του ενυδρειου απο εισαγωγη σκονης, και αν μπουν απο κατω, προστατευουν τα ψαρια που πηδανε, απο κιμαδοποιηση.
μειονεκτημα: οι σιτες κοβουν τη ροη του αερα και μειωνουν την αποδοση ψυξης

alexteo 13-06-14 06:25

Ευχαριστω πολύ Σπύρο , με κατατοπίσες πλήρως !!!! Εχω ενα προβλημα με τον stc εχω βάλει επιθυμητή θερμοκρασία 31,5 και απόκλιση 0,5 τωρα εχει κατέβει στους 30,5 ειναι αναμενο το λαμπάκι της heat στον stc αλλα δεν εχει ανάψει ο θερμαντηρας(jagger 250w), και τον εχω ρυθμισμένο στους 32.... Ξέρει κανείς τι εχω κάνει λάθος;

Τάκης 13-06-14 07:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842593)
Ευχαριστω πολύ Σπύρο , με κατατοπίσες πλήρως !!!! Εχω ενα προβλημα με τον stc εχω βάλει επιθυμητή θερμοκρασία 31,5 και απόκλιση 0,5 τωρα εχει κατέβει στους 30,5 ειναι αναμενο το λαμπάκι της heat στον stc αλλα δεν εχει ανάψει ο θερμαντηρας(jagger 250w), και τον εχω ρυθμισμένο στους 32.... Ξέρει κανείς τι εχω κάνει λάθος;

Ο θερμαντήρας δεν ανάβει συνέχεια, για να ανεβάσει ομαλά τη θερμοκρασία

alexteo 13-06-14 08:23

Λες να έφταιγε το καλιμπραρισμα;; Το ρύθμισα και αυτό , το θέμα ειναι οτι απο χθες συνέχεια πέφτει η θερμοκρασία , παρόλο που εχω ορίσει 31,5 επιθυμητή θερμοκρασία πέφτει αργά αλλα σταθερά , κανονικα δεν θα επρεπε να σταθεροποίηθη στους 31,5;;; Ρύθμιση ψύξης δεν εχω πειράξει καθόλου σε τιμές , δεν την χρησιμοποιώ , μήπως πρεπει να ρύθμιση και εκεί;

Τάκης 13-06-14 14:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842600)
Λες να έφταιγε το καλιμπραρισμα;; Το ρύθμισα και αυτό , το θέμα ειναι οτι απο χθες συνέχεια πέφτει η θερμοκρασία , παρόλο που εχω ορίσει 31,5 επιθυμητή θερμοκρασία πέφτει αργά αλλα σταθερά , κανονικα δεν θα επρεπε να σταθεροποίηθη στους 31,5;;; Ρύθμιση ψύξης δεν εχω πειράξει καθόλου σε τιμές , δεν την χρησιμοποιώ , μήπως πρεπει να ρύθμιση και εκεί;

Τον θερμαντήρα μήπως τον έχεις ρυθμίση κάτω από 31,5 ; Οταν έχεις STC-1000 ρυθμίζουμε τον θερμαντήρα λόγο πιο πάνω από το μέγιστο του STC-1000

delta66 13-06-14 14:58

Ανεβασε το θερμαντηρα μεχρι να αναψει το λαμπακι του και λιγο παραπανω (εννοειται να ειναι και ON απο τον stc, το heat)
(χρειαζεται μαλλον καλιμπραρισμα)

alexteo 13-06-14 18:20

Σπύρο, εάν το βγάλω το θερμαντηρα απο το stc δουλεύει κανονικα.... Εάν το βαλω παλι στον stc δεν ανάβει το λαμπάκι , αυριο που θα κανω αλλαγη και θα κατέβει 2-3 βαθμούς η θερμοκρασία θα σας ενημερωσω

Maverick 13-06-14 18:28

Μετέφερα εδώ τις ερωτήσεις για να μη χαλάμε το υπόμνημα.

alexteo 13-06-14 18:35

Ναι σε ευχαριστούμε και συγγνωμη για την κατάχρηση του υπομνήματος

alexteo 13-06-14 19:02

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 65376. Εδω εχω την συνδεσμολογια , δεν δουλεύει ο θερμαντηρας

Undertaker 13-06-14 19:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842682)
Συνημμένο Αρχείο 65376. Εδω εχω την συνδεσμολογια , δεν δουλεύει ο θερμαντηρας

Έκανες σωστά τη συνδεσμολογία σύμφωνα με το υπόδειγμα του delta66; Αν το κάνεις με τις οδηγίες που βρήκες μέσα στο κουτί του δε θα καταφέρεις τίποτα. Δε βλέπω να το έκανες σωστά.

gianniwpopi 13-06-14 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842682)
Συνημμένο Αρχείο 65376. Εδω εχω την συνδεσμολογια , δεν δουλεύει ο θερμαντηρας

τα εχεις συνδεσει λαθος....
θελεις γεφυρα απο το το 1 στο 5
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 842685)
τα εχεις συνδεσει λαθος....
θελεις γεφυρα απο το το 1 στο 5

και το 6 στο δυο χωρις γεφυρα

delta66 13-06-14 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexteo (Μήνυμα 842682)
Συνημμένο Αρχείο 65376. Εδω εχω την συνδεσμολογια , δεν δουλεύει ο θερμαντηρας

Χαιρω πολυ.
Δεν δουλευει με τη συνδεσμολογια που ειναι στις οδηγιες στο κουτι του.
Ειναι για αλλη δουλεια αυτη.
Στο υπομνημα (που εκανες τις ερωτησεις ... και δεν ειχες διαβασει :smt117) εχει την καταλληλη.
Αν ηταν τοσο απλο, γιατι εγραψα τη συνδεσμολογια με εικονες κλπ? Δεν σου εκανε εντυπωση?

alexteo 13-06-14 21:49

Απορίες για STC-1000
 
Τωρα να σου πω οτι πρωτη φορά κανω τέτοια πράγματα στην ζωή μου, θα με πιστεύεις ;; Το διάβαζα το υπόμνημα δυο μήνες και το θεωρούσα δύσκολο , στην πράξη όμως το έκανα πολυ εύκολα , και απόρησα με τις ηλεκτρονικές ικανότητες μου ... Ευτηχως που με διορθώσετε πριν κάψω όλο το σπιτι !!!

delta66 13-06-14 22:07

Δλδ τελικα τωρα το συνδεσες σωστα και δουλευει?

alexteo 14-06-14 15:38

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 65394

Σπύρο σε ευχαριστούμε για αυτές τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες, άλλη αίσθηση για τον έλεγχο της θερμοκρασίας , εχω συνδεση και τους δυο θερμαντηρας 200 κ 250 w μια χαρά ειναι τωρα, επισης οποίος δεν εχει βάλει κοντρολερ θερμοκρασίας να το κάνει οποσδηποτε ειναι μεγάλη ευκολία !!!!

delta66 14-06-14 15:40

Καλοριζικο :cool:
(και βγαλε και δωσε ολα τα αλλα ψαρια μη βραζουν εκει μεσα) :D

alexteo 14-06-14 15:50

Χαχα, ρε συ τα αλλα ειναι στο rio 240 σημερα έφτιαξα το καπάκι με τα ανεμιστηρακια και τα εδωσα σε ενα φίλο ηλεκτρολόγος να μου φτιάξει κ την ψύξη γιατι ειναι κομματάκι δύσκολο τελικα, σε αυτό εχω μονο τους δισκους το ενυδρειο εννοω
-------------------------
Ερώτηση, εχω βάλει διπλής οψης ταινία και εχω κολλήσει μαγνήτης το stc , υπαρχει προβλημα με τον μαγνήτης και τις ενδείξεις του κοντρολερ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02551 seconds with 11 queries