Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15009)

pchrisovergis 10-01-07 19:41

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ?
 
καλησπέρα. έχω ενα ενυδρείο 125 λτ κοινωνικο φυτεμένο και μέσα σε αυτό μαζί με όλα τα άλλα :p υπάρχει και ενας silver shark ο οποίος ανά διαστήματα είναι στην μια άκρη του ενυδρείου κοντά στην επιφάνεια και μασάει απίστευτα δυνατά στην επιφάνεια του νερού:o. τώρα τι μασάει ή τι κάνει αυτό είναι και η απορία μου.Μήπως χρειάζεται φυσαλίδες οξυγόνου ή απλα θέλει και άλλο τάισμα.ευχαριστώ

Takis 10-01-07 20:15

Μαλλον θελει αλλαγη περιβαλλοντος, αφου θελει πιο μεγαλο ενυδρειο (γινεται μεγαλο ψαρι) αλλα και παρεα για να ειναι σε ομαδα.
Αν τα υπολοιπα ψαρια δεν δειχνουν προβλημα, δεν εχεις λογο να βαλεις επιπλεον αερα.

kastmaniac 10-01-07 20:25

Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται φυσαλίδες το ενυδρείο σου. Τώρα αν είναι πολλά ή λίγα τα λίτρα για το καρχαρία σου έχει να κάνει τόσο με το μέγεθος του καρχαρία όσο και την λοιπή ιχθυοφόρτιση. Γενικότερα πάντως είναι καλό να έχει παρέα το ψαράκι σου. Όπως είπε και ο Τάκης μεγαλώνουν αρκετά και είναι και πολυ καλοί κολυμβητές. Άρα αργά η γρήγορα ο χώρος θα χρειαστεί. Τώρα όσο για το θόρυβο τα ψαράκια αυτά "μιλάνέ". Κάνουν πολλούς θορύβους "σαν να χτυπάνε τα σαγόνια τους" και ειδικά όταν τρώνε. Ο θόρυβος δεν πρέπει να σε ανυσηχεί.

mikele 10-01-07 21:42

συμφωνω με τα παιδια παραπανω και θα πω οτι τα ψαρια αυτα χρειαζονται και χωρο στο ενυδρειο για κολυμπι χωρις πολλα εμποδια , διακοσμητικα , φυτα και κτλ.....

pchrisovergis 11-01-07 12:27

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΟΥ?
 
παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο. Ο shilver shark κολυμπάει συνεχώς - και μάλλον το ενυδρείο είναι μικρό πια για το μέγεθος που έχει φτάσει (14 Cm). αλλά και εγώ και η κοπελιά μου έχουμε δεθεί συναισθηματικά με το συγκεκριμένο ψαράκι γιατί το έχω πάρει απο πολύ μικρό, ήταν και το πρώτο ψάρι που έβαλα στο ενυδρείο μου εναμιση χρόνο πρίν οπότε μου είναι αδύνατον να το αποχωριστώ. υπάρχει. όταν το πήρα εντωμεταξύ το μαγαζί μου είπε πως το μέγεθος του κάθε ψαριού εξαρτάται απο το χώρο που μεγαλώνει αλλά εδώ δεν βλέπω να συμβαίνει κάτι τέτοιο. θα μεγαλώνει και άλλο ή θα σταματήσει κάποια στιγμή? υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι αν το διατηρώ σε αυτό το ενυδρείο?

Apostolis 11-01-07 12:46

Έτσι είναι τα σκασμένα τα ζωντανά... ΔΕΝΕΣΑΙ μαζί τους (:smt060) και άντε μετά να τα αποχωριστείς (:smt009)... αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το αγαπάς όμως, καλό θα ήταν να το δώσεις είνα του φτιάξεις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ενυδρείο...

mikele 11-01-07 14:58

14 cm ε ...τι πλατος εχεις (στο ενυδρειο) στιβει ακομα ανετα...?? ε να φτιαξεις ενα μεγαλυτερο συντομα εγω πιστευω οτι θα μεγαλωσει και αλλο......

kastmaniac 11-01-07 17:07

Στα 3,5 χρόνια τα δικά μου έχουν φτάσει στους 25+ (για να μην πω 30 πλέον) πόντους. είναι σε ενυδρείο 350άρι και πάλι είναι "μικρό". Πιστεύω οτι θα μεγαλώσει και άλλο. Το μέγεθος του ενυδρείου φυσικά και μετράει αλλά και το έρμο το ζωντανό μεγαλώνει. Πιστεύω οτι σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο με λίγη παρέα ακόμα θα δεις υπέροχα πράγματα αποτα ψαράκια σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01139 seconds with 11 queries