Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Κιχλιδες Vs Νανοκιχλιδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43708)

delta66 14-09-10 16:45

Κιχλιδες Vs Νανοκιχλιδες
 
Κιχλιδες Vs Νανοκιχλιδες

Ποιες
απο τις δυο προτιματε και γιατι?

Εγω προτιμω τις Νανοκιχλιδες γιατι βλεπω συμπεριφορα κιχλιδας εχωντας τη δυνατοτητα για τους δωσω ανετο ενυδρειο, πιο σωστων διαστασεων, για να δω κατι τετοιο.

Αλλο ειναι να βλεπεις πχ κιχλιδες 20 εκ σε ενυδρειο με μηκος το 7πλασιο του μηκους του ψαριου (καλως εχοντων των πραγματων), και αλλο να τις δεις σε 20πλασιο (πολυ πιο καλως εχοντων των πραγματων).
(αυτα απο παρατηρηση μου σε ιδια ψαρια να μεταφερονται σε διαφορετικων διαστασεων ενυδρεια).

Dimis 14-09-10 17:31

Ειμαι λατρης των νανοκιχλιδων αλλα αυτο μαλλον προεκυψε απο το κολλημα που ειχα να στηνω ενυδρεια οχι πανω απο 120 λιτρα.
Εχουν περασει απο τα χερια μου μεταξυ αλλων ramirezi,anomalochromis thomasi,kribs,pseudocrenilabrus nicholsi,aggazizi και εσχατως blue apisto wild caught.
Οπως αναφερεις διαπιστωσα εξαιρετικες συμπεριφορες,απιστευτα ενστικτα μητροτητας απο τις θηλυκες και πανεμορφες επιδειξεις κυριαρχιας απο τα αρσενικα...
Ομως αυτο που ειδα σε ενα 900 λιτρων ενυδρειο με ενα ζευγαρι f1 frontosas με τα μωρα τους δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει,μιλαμε για ψαρια που επικοινωνουν με το περιβαλλον εξω απο το ενυδρειο,ακουνε την πορτα και περιμενουν στην γωνια κολλημενα στο τζαμι να σε δουν,δεν τρομαζουν στην παρουσια των ανθρωπων και παρουσια τους κανει ενα 900αρι ενυδρειο μονο με αμμο και μερικες πετρες να δειχνει γεματο ζωη.
Ισως τελικα να προτιμω τις μεγαλες κιχλιδες αλλα οσο δεν εχω τον χρονο και τον χωρο για ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο δηλωνω...Νανοκιχλιδας!

Κλεόβουλος 14-09-10 21:02

Όλες μ' αρέσουν :)αλλά περιορίζομαι σ' αυτές που μπορώ να φιλοξενώ στα λίτρα μου και στα 4 μόνο ενυδρεία μου αλλά και στον περιορισμένο πια ελεύθερο χρόνο που διαθέτω :(
Οι συμπεριφορές όλων των κιχλίδων, αν τους δώσεις το περιβάλλον που τους αρμόζει, είναι καταπληκτικές!!

dinos99 14-09-10 21:59

χωρις δευτερη σκεψη νανοκιχλιδες για εμενα...:Dτις θεωρω πολυ ποιο ομορφες και με φλογερο ταπεραμεντο!!!;)χρωματα φανταστικα και ευκολες γεννες αν τα προσεξεις.ειχα στα ενυδρεια μου microgeophagus ramirezi,bolivian ram,anomala nanakara,apisto masken(ευχαριστω ξανα Νικο),apisto macmasteri και το γεγονος οτι δεν εχω καμια νανοκιχλιδα στα ενυδρεια μου αυτη την στιγμη ειναι καθαρα τυχαιο και βραχυπροθεσμο σιγουρα γεγονος:cool:.Πιστευω οτι η νανοκιχλιδα ειναι μια εξαρτηση που δυσκολα μπορει να κοπει:smt052

in the pond 15-09-10 08:18

Μεγάλα ενυδρεία με mbuna, από αυτές που χαρακτηρίζονται ως οι πιο άγριες. Κλειδί όπως είπα, είναι ο πολύ μεγάλος χώρος με ένα-δύο είδη μόνο.

Πιο παλιά είχα Labidochromis, Acei, Greshakei. Μόνο στο τελευταίο είδος είδα εξαιρετικές συμπεριφορές!!! Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε μεγάλα ενυδρεία.

Σήμερα διατηρώ Pseu.Demassoni, Lubidochromis, Iodotropheus Spr. Το πρώτο είναι αυτό που δίνει ζωή στο ενυδρείο. Rio300 βέβαια, και προτείθεμαι σε λίγους μήνες να μεταφέρω τα Iodotropheus Spr. σε άλλο ενυδρείο.

Σε γενικές γραμμές, αξία και συμπεριφορές στις κιχλίδες (τουλάχιστον των Αφρικανικών λιμνών) έχουν τα είδη που χαρακτηρίζονται πιο άγρια (agressive). Εννοείται βέβαια η χρήση μεγάλου ενυδρείου. Αυτή είναι βέβαια η προσωπική μου άποψη.

fishme1 15-09-10 09:44

ολες οι κιχλιδες ειναι ωραιες :mad:

ολες παρουσιαζουν ωραια συμπεριφορα οταν "ερωτοτροπουν" , οταν φυλουν τα μικρα τους ή τα βγαζουν βολτες

οι νανοκιχλιδες εχουν πιο ωραια χρωματα ομως , καποιες ειναι πιο δυσκολο να διατηρηθουν , κατι που μπορει να φανει σαν προκληση για εναν πιο εμπειρο χομπυστα , και ερχονται σε μικρο πακετο , βεβαια κανενα ψαρι δεν ειναι δυσκολο απο ενα σημειο και περα (εκτος απο τα πλατυ και τα νεον τετρα που παντα μου πεθαιναν :( :D )

οι μεγαλυτερες και οι μεγαλες κιχλιδες ομως παρουσιαζουν μια πιο πετ συμπεριφορα οπως ειπε και ο in the pond

εχουν ενα μεγεθος και εμπνεουν δυναμη και η περιοχικη συμπεριφορα τους δεν συγκρινεται

μιας και διατηρω fishroom εχω νανοκιχλιδες κυριως για να εχω περισσοτερα ενυδρεια :rolleyes:

θα βαλω και 2 ενυδρεια δυτικης αφρικης και τελος οι νανοκιχλιδες , στα υπολοιπα κενα των βασεων θα βαλω κεντρικης και μαλαουι , ταγκανικα

Κλεόβουλος 15-09-10 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fishme1 (Μήνυμα 480694)

μιας και διατηρω fishroom εχω νανοκιχλιδες κυριως για να εχω περισσοτερα ενυδρεια :rolleyes:

Μας το 'χεις δείξει αυτό? αν όχι κάντο να μας "φτιάξεις" λίγο :D

fishme1 15-09-10 09:53

μεχρι τον Νοεμβριο λογικα θα ειμαι πληρης απο ενυδρεια οποτε θα το δειξω τοτε

τωρα εχει κενα στα ραφια και δεν λεει

Κλεόβουλος 15-09-10 10:53

Θα περιμένουμε:smt026

panos1972 15-09-10 10:59

Είναι μακριά ακόμα ο Νοέμβριος Μπαμπαστρούμφ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01463 seconds with 11 queries