Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   προβλημα με χελωνακι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62389)

tasosanna 20-05-12 09:05

προβλημα με χελωνακι
 
γεια σασ φιλοι μου εχω δυο χελωνεσ αυτεσ με τα κοκκινα μαγουλα.το χειμωνα ειχαν πεσει σε χειμερια ναρκη και τωρα ειχαν ζωντανεψει και οι δυο και τρωγαν με ορεξη και ηταν ιδιαιτερα ζωηρες.η μια ομωσ εδω και τρεισ μερεσ δεν τρωει με τιποτα και εχει γινει νοχελικη .ξερετε τι μπορει να εχει?

exelix 20-05-12 09:10

Σε τι συνθήκες τις έχεις; Εξοπλισμός κλπ; Ηλικία; Ποιες τροφές δίνεις; Άλλα συμπτώματα;

tasosanna 20-05-12 09:32

τισ εχω κοντα σε ενα παραθηρο τισ ταιζω με γαριδουλεσ τησ φρισκιεσ με βιταμινεσ w και c τη μια την εχς ακριβωσ ενα χρονο και την αλλη 5 μηνεσ το προβλημα το εχι αυτη με τουσ 5 μηνεσ.τουσ αλλαζω νερο καθε βδομαδα τουσ εχω φιλτρακι.και γενικα πιστευω το σπιτακι τουσ ειναι καλο

noutsman 20-05-12 09:34

Έχει άλλα συμπτώματα?Το νερό τους είναι παγωμένο?

tasosanna 20-05-12 09:42

δεν μου δειχνει αλλα συμπτωματα το νερο τουσ δεν ειναι ιδιατερα παγωμενο κανονικη θερμοκρασια!

tasosanna 20-05-12 09:44

1 Συνημμένο(α)
αυτο ειναι το ενυδρειο τουσ

exelix 20-05-12 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tasosanna (Μήνυμα 669848)
βιταμινεσ w

Μάλλον θα έχει hangover! (vitamin w= ουίσκι!) :)


Το ζήτημα είναι ότι χρειάζονται πολλές ώρες ακτινοβολίας UVA και UVB για να συνθέσουν τη βιταμίνη D3, αλλιώς έχουν πρόβλημα τα κόκκαλά τους. Δεν μπορώ να ξέρω πόσες ώρες τις βλέπει ο ήλιος (και αν τις βλέπει θα πρέπει να έχουν και την επιλογή να πάνε σε σκιά όποτε το χρειάζονται) και βέβαια πίσω από τζάμι κόβεται τεράστιο ποσοστό της χρήσιμης ακτινοβολίας.

Η διατροφή τους δεν πρέπει να είναι αποκλειστικά γαρίδες, αλλά πρέπει να αποτελείται και από λαχανικά και μάλιστα όσο μεγαλώνουν σιγά σιγά γίνονται σχεδόν αποκλειστικά χορτοφάγες.

Είναι πολλά τα σημεία που πρέπει να προσέξει κάποιος σε αυτές τις χελώνες και κάθε έλλειψη κάποια στιγμή θα φανεί, οπότε και τότε καταλαβαίνουμε ότι κάτι δεν κάναμε καλά τόσο καιρό, όσο κι αν νομίζαμε ότι όλα ήταν καλά.

Βελτίωσε τις συνθήκες, βάλε και βιταμίνες και ασβέστιο στην τροφή τους (μακάρι να μπορέσει να φάει και αυτή που έβγαλε το πρόβλημα) και παρατήρησε εάν θα παρουσιάσει το οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα. Για παράδειγμα περίεργο χρώμα στη γλώσσα, να τρέχει η μύτη της, πρόβλημα στο κολύμπι, μαλακό κέλυφος, "κραυγές", κ.α..

Αν θα μπορούσες να τους δίνεις άμεσο ηλιακό φως μέχρι να βάλεις λάμπα θα ήταν πολύ καλό. Βέβαια πρέπει να προσέξεις να είναι σε μέρος που να μην κάνει ρεύμα αέρα και έχεις άλλα προβλήματα με αρρώστιες και βέβαια να μπορούν να πάνε κάπου με σκιά, μην τις βράσει ο ήλιος.

Από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις και θερμοστάτη, αφού ήταν σε χειμερία νάρκη. Να ξέρεις ότι από τη στιγμή που τις κρατάμε σε ένα κλειστό σύστημα πρέπει να ελέγχουμε τουλάχιστον τις πιο σημαντικές παραμέτρους και η θερμοκρασία μέσα και έξω από το νερό είναι μία από αυτές. Και γενικά αποφεύγουμε να τις αφήσουμε να πέσουν σε χειμερία νάρκη (ειδικά όταν είναι μικρές) γιατί είναι μια πολύπλοκη διαδικασία και θέλει πολύ μελετημένες συνθήκες.

Διάβασε κι εδώ αρκετές μαζεμένες πληροφορίες.

tasosanna 20-05-12 10:11

κοιτα εκει που τισ εχς τισ ωλεπει ο ιλιοσ καποιεσ ςρεσ τησ ημερασ το παραθυρο ειναι ανοιχτο και δεν υπαρχει τζαμι.βεβαια το αλλο ειναι ιοδαιτερα ζοηρο με καταλαβαινει οταν παω να το ταισω και κανει σαν τρελο

noutsman 20-05-12 10:16

Δεν εχω ιδεα απο χελώνες, αλλά...ρε 'σεις...μηπως μαλωσαν τιποτα??? Εννοω...παρτε παραδειγμα τα ψαρια! Οταν δυο ψαρια μαλωσουν...το χαμενο (για αρκετες μερες) καθεται μονο τους σε ια γωνια, δεν τρωει δεν κουνιεται δεν κανει τιποτα! Μηπως εγινε κατι παρομοιο και με τις χελωνες σου??

exelix 20-05-12 10:19

Από το μέγεθός τους και μόνο στη φωτογραφία μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι η ανάπτυξή τους δεν ήταν σωστή. Είναι πολύ μικρές για την ηλικία τους και ειδικά αυτή που την έχεις ένα χρόνο. Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι δεν έπαιρναν όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

noutsman 20-05-12 10:37

Ναι...τωρα που το λες οντως! Ο μεγαλος μου αδερφος (Ματθαίος) είχε δυο χελωνακια! Ηταν 2-3 μηνων και ειχαν ηδη το μέγεθος των δικών σου! Οπως είπε και ο exelix δεν έχουν πάρει τα απαραίτητα στοιχεία και βιταμίνες που χρειάζονται...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01487 seconds with 11 queries