Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΑΡΧΑΡΙΟΣ .ΓΕΙΑΣΑΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26968)

dimitris 1962 18-09-08 16:05

ΑΡΧΑΡΙΟΣ .ΓΕΙΑΣΑΣ
 
ΧΑΙΡΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!
ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.ΤΗΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΥΤΟ.ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΤΩΝ 100Λ ΚΑΙ ΤΗΕΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΤΙ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ ΤΗΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ.ΠΑΝΤΟΣ ΟΩΤΟΚΑ.ΚΣΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΠΡΩΤΑ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

PascM 18-09-08 16:09

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Πριν σου προτείνουμε ψάρια μήπως θα ήθελες να σου προτείνουμε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο ? Όσο μεγαλύτερο τόσο ποιο εύκολα τα πράγματα και συγχωρεί και κάποια λάθη που ως αρχάριος είναι πολύ πιθανά!!


Υ.Γ. Επίσης γράφε με πεζά μια και στο διαδύκτιο τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις.

dimitris 1962 18-09-08 16:14

ευχαριστω και συγνωμη για τα κεφαλαια.αντε το πολυ μεχρι 125λ γιατι δεν εχω μεγαλο χωρο.αυτο για αρχη και μετα βλεπω .

PascM 18-09-08 16:19

Πάμε λοιπόν ένα βήμα ποιο κάτω!
Προσωπικά προτιμώ τα επώνυμα ενδρεία (π.χ. Juwel - Eheim ) γιατί τα έχουν όλα έτοιμα και νοικοκυρεμένα (φίλτρα - έπιπλο - φωτισμό).
Από εκεί και πέρα και πριν αποφασίσεις τι ψάρια θα μπουν, θα πρότεινα να ΜΗΝ πάρεις δύτες καράβια κλπ τα οποία θα συνθέσουν ένα εντελώς αφύσικο περιβάλλον!
Διάβασε λίγο και εδώ: www.tsamisaquaium.gr όπου θα δεις και διάφορα ψάρια, σκέψου τι μπορει να σου αρέσει και πριν προχωρήσεις θέσε ερωτήματα για την επιλογή των ψαριών που θέλεις να κάνεις και την συμβατότητά τους στο ενυδρείο σου καθώς και τον πληθυσμό που μπορείς να φιλοξενήσεις.

dimitris 1962 18-09-08 16:25

ευχαριστω πολυ πασχαλη κατι τετιο σκεφτομε να κανω με αυτα που μου ειπες.οχι δυτες και τετια, φυσικο οπως ζουνε τα ψαρακια στο φυσικο τους. περιβαλλον. σε καληνυχτο και μολις το παρω θα σου πω τι εχω κανει να με βοηθησεις περαιτερω.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 18-09-08 16:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris 1962 (Μήνυμα 290373)
ευχαριστω πολυ πασχαλη ....... σε καληνυχτο .....

Γεια σου ρε Πασχαλη :D:D:D
ποτε νυχτωσε ρε παιδια?????:confused::confused::confused:

Καλως ηρθες φιλε μου. με υπομονη , διαβασμα και με οτι αποριες εχεις (αφου τις λυσουμε) θα κανεις ενα πολυ ωραο ενυδρειο.

dimitris 1962 18-09-08 16:38

ευχαριστω πολυ και σενα αντωνη.ετσι βγαζω το πολυ ανχος που εχω ,γιατι τωρα ξερω οτι θα εχω την βοηθεια σας οπου χρειαστω.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 18-09-08 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris 1962 (Μήνυμα 290378)
ευχαριστω πολυ και σενα αντωνη.ετσι βγαζω το πολυ ανχος που εχω ,γιατι τωρα ξερω οτι θα εχω την βοηθεια σας οπου χρειαστω.


ΜΗΝ αγχωνεσε. σιγα σιγα και βημα βημα ολα θα γινουν. Ριξε μια ματια εδω και θα βρεις λυσεις σχεδον σε ΟΛΕΣ τις αποριες σου. Αμα μεινει και καμια εδω ειμαστε. Προπαντος μην εμπιστευεσε τα πετσοπ σε θεματα αγορων. κοιταν να σε φορτωσουν με διαφορα αντικειμενα και ψαρια τα οποια ΔΕΝ χρειαζονται.

Minakki 18-09-08 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris 1962 (Μήνυμα 290370)
ευχαριστω και συγνωμη για τα κεφαλαια.αντε το πολυ μεχρι 125λ γιατι δεν εχω μεγαλο χωρο.αυτο για αρχη και μετα βλεπω .

Καλως ήρθες .... καλό διάβασμα και πολύ μα πολύ υπομονή.
Ολοι κάπως έτσι ξεκινάμε και καλά γιατί δεν έχουμε χώρο.
Εγώ να σκεφθείς, επειδή δεν είχα χώρο ξεκίνησα με ένα 60άρι.
Σήμερα έχω ένα κοινωνικό 125άρι (που βρήκα άραγε τον χώρο) και ένα 60άρι.
Αυτά for the record!
Kαι πάλι καλή αρχή :smt041

mikele 19-09-08 09:10

καλη αρχη φιλε μου και καλη επιτυχια
εφοσον δεν εχεις χωρο και θα παιξεις στα 100 λιτρα μεινε μακρια απο επωνυμα ενυδρεια

ξεκινας με ενα του καρφουρ κανοντας στην αρχη το εσωτερικο του φιλτρακι βιολογικο με λιγο μακαρονακι και αφου ακολουθησεις το στρωσιμο του (εννοειται χωρις ψαρι) θα επιλεξεις τι θα βαλεις μεσα......

ειναι ενα πολυ οικονομικο ενυδρειο οπου τελικα βγηκε και αξιοπιστο
ειναι ενυδρειο πολυ καλο για αρχαριο και οχι μονο.....
αν αργοτερα θελησεις να το αναβαθμησεις μπορεις με ενα καλο εξωτερικο φιλτρο και βγαζοντας το κουτι απο μεσα ...
καλη αρχη και καλο στρωσιμο

imichal 19-09-08 13:12

Και εγώ απο 60αρι ξεκίνησα......:D:D

dimitris 1962 19-09-08 18:28

σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας!

Πάνος 19-09-08 22:54

καλως ηρθες!!!! καλη αρχη!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01553 seconds with 11 queries