Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ποιότητα νερού Λήμνου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71114)

dimitrisfz1 18-04-13 15:12

Ποιότητα νερού Λήμνου
 
1 Συνημμένο(α)
Σήμερα μου ηρθαν τα τεστ της απι και έκανα μετρήσεις
λοιπόν KH 12 GH 34 NO3 (εδώ θέλω να μου βρείτε λύσεις! θα δείξω φώτο για καλύτερα)

exelix 18-04-13 15:14

Αν το τεστ έγινε σωστά τότε πάρε ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης πρώτα για την υγεία σου και δευτερευόντως και για τα ψάρια σου.

stelios816 18-04-13 15:27

πες μας οτι δεν πινεται απο αυτο:confused::confused:

jiasou 18-04-13 15:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 756535)
πες μας οτι δεν πινεται απο αυτο:confused::confused:

ουτε μπανιο δεν κανετε να φανταστω!! :-p

dimitrisfz1 18-04-13 15:36

για να πιουμε περνουμε εμφιαλωμενο!για το μαγειρεμα εχω ενα φιλτρο βρυσης της AMC!η αντιστρωφη οσμωση μπορει να κανει κατι? γιατι εδω μιλαμε για τοξικοτητα και οχι σκληροτητα!σκεφτηκα να στειλω δειγμα στο χημειο του κρατους μπας και ευαισθητοποιηθουνε!και για μπανιο ειναι ακαταληλο!!!

Κουραμπιές 18-04-13 16:02

Οχι και τοξικο το σκληρο νερο παιδια, ψυχραιμια. Για μπανιο μια χαρα ειναι το νερο, και ισως και για περιοδικη ποση. Αναφερομαι σε ενα νερο που ειναι απλα πολυ σκληρο ετσι? Μην παρεξηγηθω, το τι ΑΛΛΟ μπορει να εχει μεσα αυτο το νερο ειναι αλλουνουν παπα ευαγγελιο (χημειου συγκεκριμενα) και αν εκεινο ειναι βλαβερο τοτε οκ πασο, δεν πρεπει να το πινετε. Για τα εμφιαλωμενα αν και τοχουμε πει πολλακις μην εισαι και τοσο σιγουρος οτι πινεις καλυτερεις ποιοτητας νερου, και τελος υπαρχουν αρκετες ερευνες που δειχνουν να υπαρχει μια αντιστροφη σχεση μεταξυ της σκληροτητας νερου, και καρδιαγγειακων επεισοδιων στους ανθρωπους. Χωρις ομως ναχουν συμφωνησει οτι πραγματι ειναι κατι το σοβαρο. Το θεμα ειναι να μην καταδικαζεται ενα νερο, ΜΟΝΟ επειδη ειναι σκληρο. Εδω πχ στις σερρες το προβλημα ειναι ασυγκρητως μεγαλυτερο, με gh 12-22 αλλα με ανιχνευμενη αμμωνια 1-2 η/και νιτρικα 40-80....εδω ναι συμφωνω, οχι μονο ποσιμο δεν ειναι, για φυλακη η ΔΕΥΑΣ ειναι.

http://www.who.int/water_sanitation_...entschap10.pdf

An inverse or protective association of wa
ter hardness with cardiovascular mortality was
reported in most, but not all, stud
ies. In studies involving very la
rge geographical areas, there was
a strong tendency to observe lower cardiovascular
mortality with increasing hardness of drinking
water sources.

stelios816 18-04-13 16:07

σπυρακο το τεστ το κοκκινο που δειχνει ο φιλος ειναι no3 δεν λεμε για θεμα σκληροτητας εδω .και ακομα δεν εχουμε δει και την αμμωνια.

maria p 18-04-13 16:17

το σκληρό νερό δεν είναι που δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά?

dimitrisfz1 18-04-13 16:35

NH3-NH4 0-0.25
NO2 0
NO3 το είδατε!!!
αυτά από μετρήσεις νερού βρύσης!τα τεστ τα τσέκαρα και σε εμφιαλωμένο και ήταν εντάξει!τα ΝΟ3 ειναι πρεπει να ειναι μεγαλο προβλημα νομιζω και τι μποσω να κανω για αυτο?

Κουραμπιές 18-04-13 16:50

ωχ.....στελιο σωστος. Δεν το ειδα. Ιδιο ακριβως το χρωμα με το δικο μου. Φιλε δημητρη, οτι εκανα και εγω, αντιστροφη οσμωση και με bypass εναν remineralizer μετα την μεμβρανη για ποση.

dimitrisfz1 18-04-13 17:10

δεν είναι και επικίνδυνο στο μπάνιο?εκει τι κανουμε??

Κουραμπιές 18-04-13 17:14

ε οχι δεν θα τολεγα ειπαμε, απλα εγω μεχρι προτεινως (που μας συνδεσαν σε αλλη παροχη, τελειως αλλο νερο, και ησυχασαμε) μαγειρευα τα παντα με οσμωση σκετη. Και καφε με οσμωση (με εξαιρεση τον ελληνικο που δεν κανει καλο καιμακι :D )

dimitrisfz1 18-04-13 17:22

το περιεργο ειναι οτι με τετοιες τιμες νερου που εχω εχω βγαλει γενα απο σκαλαρια.....

Κουραμπιές 18-04-13 17:37

....βαζεις αυτο το νερο σε ενυδρειο? δηλαδη ξεκινας με ~80 νιτρικα και ανεβαινεις?....και εβγαλες και γεννα???? Μαλλον διαισθανθηκαν το τελος τους και σου λεει γ***τε να σωθουμε.

stelios816 18-04-13 17:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 756588)
....βαζεις αυτο το νερο σε ενυδρειο? δηλαδη ξεκινας με ~80 νιτρικα και ανεβαινεις?....και εβγαλες και γεννα???? Μαλλον διαισθανθηκαν το τελος τους και σου λεει γ***τε να σωθουμε.

χαχααχαχαχαχ ρε δε παιζεσαι χαχαχααχα:smt082:smt082:smt082 θα μας στειλεις :D:D

dimitrisfz1 18-04-13 17:47

φιλε μου η λημνος δεν εχει την καταληλη αγορα για ενυδρειακα και τετοια!απλα παραγγέλνω απο ιντερνετ και περιμενω!οταν εστησα το ενυδρειο περυσι το καλοκαιρι δεν το ηξερα το φορουμ!απλα απο προσωπική και ελαχιστη εμπειρία και με διαφορα ζουμακια στο ξεκινημα και με αλλαγες νερου καθε 10 μερες το κρατουσα στο καλυτερο δυνατο επιπεδο που μου αφηναν οι τιμες του νερου!οταν ξεκινησα να διαβαζω το φορουμ ειχα ειδη την γενα!ανακαλυψα τα λαθη μου παράγγειλα τα τεστ σημερα μου ηρθαν τα εκανα και επαθα την πλακα μου!ως δια μαγειας μαλλον απο 1/11/12 που καναν αυγα εχω σημερα 24 σκαλαρακια που φιλοξενω και θελω να τα χαρισω!

dimitrisfz1 19-04-13 18:19

παιδια επειδη χρηματα για αντιστρωφη οσμοση δεν υπαρχουν αυτη τη στιγμη υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω τουλαχιστον για το νερο του ενυδρειου?υπαρχει καποιο σκευασμα που να ριχνει τα νιτρικα?αν ναι ποιο ειναι αυτο??

exelix 19-04-13 18:23

Μπορείς να μας περιγράψεις ή και να βάλεις φωτογραφία του φίλτρου που ήδη έχεις;

dimitrisfz1 19-04-13 18:42

ειναι ακριβως αυτο που δειχνει το βιντεο με ακριβως τα ιδια υλικα!(το "μακαρονι" δεν ειναι σιποραξ ειναι απλο κεραμικο)! https://www.youtube.com/watch?v=YtvSeeHG6N4
ευχαριστω!!

exelix 19-04-13 19:02

Όχι, εννοώ το φίλτρο που έχετε για να πίνετε νερό!:)

dimitrisfz1 19-04-13 19:34

3 Συνημμένο(α)
το φιλτρο ειναι αυτο
εκανα και εκει μετρησεις κανει δουλεια αλλα δεν το φερνει σε επιτρεπτες για το ενυδρειο τιμες!αν η βρυση βγαζει τιμη no3 100 το φιλτρο βγαζει no3 60! νερο δεν πινουμε ουτε απο εκει ενοειτε!περνουμε εμφιαλωμένο

Κουραμπιές 19-04-13 19:40

MΑΛΛΟΝ μετρησες λαθος, αν μετρησες στο νερο νo3. Ο ανθρακας που αποτι βλεπω εχει μεσα μονο, αποσο ξερω δεν εχει την ιδιοτητα να κατεβαζει νιτρικα, οποτε η στο ενα η στο αλλο μετρας λαθος.

dimitrisfz1 19-04-13 20:06

φιλε μου την μετρηση στο νερο του φιλτρου την εκανα πριν απο λιγο και οχι σε καταληλο φως!δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι εριξε την τιμη !οπως και να εχει ειναι παρα πολυ μακρυα η αποχρωση που βγαζει το τεστ με αυτη που θα επρεπε να ειναι!επισης δεν ξερω και αν περιεχει και κατι αλλο μεσα το φιλτρο εκτος απο αυτο που φαίνεται απο πανω!οπως και να εχει το νερο της λημνου εχει κριθει απο τις υπηρεσιες ακαταληλο για πωση!!εχουμε βολευτει με εμφυαλωμενα αλλα για το ενυδρειο δεν ξερω τι να κανω!!

Κουραμπιές 19-04-13 20:09

Δυστηχως πας για οσμωση ειναι μονοδρομος, εκτος αν βαζεις εμφιαλωμενο που προφανως δεν αξιζει....η πας και κανεις ενα μεσογειακο θαλασινο και ξενοιαζεις. :D νερο κατευθειαν απτη θαλασσα και τελος.

dimitrisfz1 19-04-13 20:45

εχεις να προτινεις καμια οσμωση?μιλαμε για ενυδρειο με μικτα λιτρα 240! καθαρα ας πουμε 200!ειμε εντελος ασχετος απο οσμωσεις!προσοχη στην τιμη που θα προτεινεις γιατι μου φενεται δεν θα την γλιτωσω την παντοφλα....:smt003:smt003:smt003 ειμαστε και με ενα μισθο....

delta66 19-04-13 21:01

Compact Συστήματα Αντίστροφης Όσμωσης για ενυδρειακή χρήση ή Συστήματα Αντίστροφης Όσμωσης 10'' (full size)
και Σύστημα μετατροπής ενυδρειακής Α.Ο. σε Οικιακό σύστημα πόσιμου νερού για να πινετε κιολας


Τερμα τα αναξιοπιστα εμφιαλωμενα Εξασθενές χρώμιο σε εμφιαλωμένα νερά ευρείας κατανάλωσης

dimitrisfz1 19-04-13 21:33

οποτε μιλαμε για δυο συσκευες!μια για το ενυδρειο και μια που μετατρεπει την οσμωση του ενυδρειου σε ποσιμο αν καταλαβα καλα!!

delta66 19-04-13 21:48

Η 2η "συσκευη" δεν ειναι οσμωση.
Ουσιαστικα ειναι μια βρυση, κατι βανακια και συνδεσμοι, μια δεξαμενη για συλλογη του νερου (γιατι τρεχει αργα το νερο απο την ΑΟ, για να μη περιμενεις πολυ για να γεμισει το ποτηρι) και ενα φιλτρο επανασυστασης αλατων (remineral).
Ξαναβαζει δλδ το ασβεστιο μαγνησιο ιχνοστοιχεια που αφαιρεθηκαν απο την οσμωση, αφου δρα με τη φιλοσοφια "κραταω τα παντα" κι ετσι μαζι με τα ξερα (νιτρικα αμμωνιες κλπ) πανε και τα χλωρα (μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεια).
Αν και ξερω μερικους που πινουν σκετη οσμωση χρονια τωρα. Καλυτερα ομως με το φιλτρο επανασυστασης.
Nα ξερεις οτι ουτε τα ψαρια (εκτος μερικων) ζουν σε σκετη οσμωση. Θελουν το ασβεστιο κλπ για να να ερθει σε σωστη GH το νερο, αναλογα το ειδος ψαριου. (το νερο απο ΑΟ εχει μηδενικες GH και ΚΗ)

Σου δινουν οδηγιες απο το καταστημα μην ανησυχεις πως θα γινει.

dimitrisfz1 19-04-13 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 757007)
Η 2η "συσκευη" δεν ειναι οσμωση.
Ουσιαστικα ειναι μια βρυση, κατι βανακια και συνδεσμοι, μια δεξαμενη για συλλογη του νερου (γιατι τρεχει αργα το νερο απο την ΑΟ, για να μη περιμενεις πολυ για να γεμισει το ποτηρι) και ενα φιλτρο επανασυστασης αλατων (remineral).
Ξαναβαζει δλδ το ασβεστιο μαγνησιο ιχνοστοιχεια που αφαιρεθηκαν απο την οσμωση, αφου δρα με τη φιλοσοφια "κραταω τα παντα" κι ετσι μαζι με τα ξερα (νιτρικα αμμωνιες κλπ) πανε και τα χλωρα (μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεια).
Αν και ξερω μερικους που πινουν σκετη ομσωση χρονια τωρα. Καλυτερα ομως με το φιλτρο επανασυστασης.
Nα ξερεις οτι ουτε τα ψαρια (εκτος μερικων) ζουν σε σκετη οσμωση. Θελουν το ασβεστιο κλπ για να να ερθει σε σωστη GH το νερο, αναλογα το ειδος ψαριου. (το νερο απο ΑΟ εχει μηδενικες GH και ΚΗ)

Σου δινουν οδηγιες απο το καταστημα μην ανησυχεις πως θα γινει.

σε ευχαριστω πολυ!θα κανω ενα τηλεφωνημα στο καταστημα για παραπανω πληροφοριες!λογικα αν τους δωσω λιτρα ενυδρειου και γενικως τις αναγκες που εχω θα μου δωσουν και τα αναλογα πραγματα!γιατι αν περιμενουν απο εμενα να διαλεξω δεν θα ξερω τι να παρω!πιστευω να μην μου τα φουσκωσουν γιατι οπως εγραψα και πιο πανω ειμαι εντελως ασχετος και δεν ξερω και κανεναν εδω γυρω που να χρησιμοποιεί για να με συμβουλέψει!οπως και να εχει σε ευχαριστω για τις συμβουλες που μου εδωσες!!

delta66 19-04-13 22:04

Θα σου δωσουν αυτο που χρειαζεσαι. Ειναι δικοι μας (ενυδρειαδες) και απο τοτε που ανοιξαν το καταστημα, μπορουν ολοι να εχουν οσμωση. (Πριν ηταν απαγορευτικες οι τιμες. Τριπλασιες. Μονο για λιγους)
Βασικα θελεις να πινει καθαρο νερο η οικογενεια σου. Μαζι θα εχεις και καθαρο νερο για το ενυδρειο.
Μακροχρονα θα σε συμφερει οικονομικα αφανταστα σε σχεση με τα εμφιαλωμενα.
Τα προφιλτρα (που ειναι κι αυτα σε πολυ καλες τιμες) να αλλαζεις τακτικα (θα σου πουν) για να μη χαλασει η μεμβρανη που ειναι και το ακριβο μερος της συσκευης και δεν ειναι να το αλλαζουμε καθε λιγο και λιγακι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02382 seconds with 11 queries