Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   τζαμοερωτηση για diy (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79506)

kgf12345 14-04-14 14:10

τζαμοερωτηση για diy
 
1 Συνημμένο(α)
επειδη δεν βλεπω να βρισκω γυαλα απο αγγελια,και δεν βρισκω και ετοιμη στα λιτρα και τις διαστασεις που θελω,σκεφτομαι να φτιαξω ενα diy.

η ερωτηση ειναι η εξης.

εχω δυο κομματια τζαμι διπλο 8αρι.(φωτο παρακατω)

μπορει να κοπει αυτο το τζαμι σε οποιοδηποτε τζαμα η οχι?υπαρχει κανεις που να εχει δοκιμασει?και που το πηγε και το κοψανε?

οι διαστασεις θα ειναι 40χ40χ25.

το aquatools δινει γιαυτες τις διαστασεις 2χιλ "safe".
μηπως συμφερει περισσοτερο να παρω πιο λεπτα τζαμια?
(λεω μηπως...)

Τάκης 14-04-14 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 833118)
επειδη δεν βλεπω να βρισκω γυαλα απο αγγελια,και δεν βρισκω και ετοιμη στα λιτρα και τις διαστασεις που θελω,σκεφτομαι να φτιαξω ενα diy.

η ερωτηση ειναι η εξης.

εχω δυο κομματια τζαμι διπλο 8αρι.(φωτο παρακατω)

μπορει να κοπει αυτο το τζαμι σε οποιοδηποτε τζαμα η οχι?υπαρχει κανεις που να εχει δοκιμασει?και που το πηγε και το κοψανε?

οι διαστασεις θα ειναι 40χ40χ25.

το aquatools δινει γιαυτες τις διαστασεις 2χιλ "safe".
μηπως συμφερει περισσοτερο να παρω πιο λεπτα τζαμια?
(λεω μηπως...)

Γιώργο αυτό αν μπορούν να στο κόψουν το κρατάς μόνο για πάτο,
δεν αξίζει το κόπο για τα πλαινά τζάμια,
με 5αρι ή άντε 6αρι από το Leroy πιστεύω πως θα είσαι υπερκαλυμμένος

kgf12345 14-04-14 14:47

ναι ρε γμτ κιεγω λυπαμαι να το κοψω για τοσο μικρο.
πρεπει να παω να δω τιμες.και πιο λεπτο απο 5αρι να ειναι δε νομιζω ναχει προβλημα...

stratigos24 14-04-14 14:50

Leroy με 6αρι τζαμι 80χ30χ30 = 16 ευρω. Αλλα οχι καλο κοψιμο, ουτε καλη ποιοτητα τζαμιου (δηλαδη πηγα σε ενα τζαμαδικο εδω κοντα μου και πηρα της κοντρες και ηταν πιο καθαρο - ανοιχτοχρωμο το τζαμι).

Τις κοντρες τις εκανα ελαχιστα με γυαλοχαρτο και ηταν οκ. Τα τζαμια του leroy θελαν πολυ ωρα για να γινουν σχετικα οκ.

kgf12345 14-04-14 14:55

οκ,ευχαριστω:),βλεπω να παιρνω σβαρνα τους τζαμαδες παλι:rolleyes:

tsala 14-04-14 15:10

ειναι πολυ χοντρο διπλο 8αρι..
λογικα θα μπορεσει να στο κοψει ο τζαμας παντως..
εγω εκανα ενα κυβο 30 λιτρων με 8αρι, αλλα μου ειχε περισσεψει,,κι ετσι το εκανα..
και με 4 δεν εχεις κανενα προβλημα παντως σε αυτες τις διαστασεις..
leroy , κακη ποιοτητα και κακα κοψηματα..
εγω οταν ειχα παει στην θεσ/νικη να παρω 6ρι, ο τυπος δεν μπορουσε να το κοψει, πρεπει να πεταξε πανω απο 3 τζαμια, γιατι το εκοβε στραβα... και τελικα εφυγα με αδεια χερια..
ΕΛΕΟΣ!

kgf12345 16-04-14 10:36

μιας και υπαρχει ηδη το θεμα δεν ανοιγω αλλο,ετσι κιαλλιως αφορα το ιδιο ενυδρειο.βρηκα ενα "τεραριο" για χελωνες στο πετσουπερμαρκετ,με διαστασεις 45χ45χ30.
ειναι ακριβως στις διαστασεις που θελω και ψιλομακροστενο,οποτε καλυτερα απο κυβο.
το θεμα ειναι πως απο πανω εχει λιγο μυστηριο σχημα.
για πειτε καμια ιδεα για καπακι αν σας ερχεται τιποτα...
η γυαλα ειναι αυτη
http://m.petsupermarket.gr/4241/prod...5x45x30cm.html

bouboulas 16-04-14 11:00

Σε υπολογίζω κάνα 25άρι αροντάριστα στα 5 mm Μην βάλεις λεπτότερο τζάμι θα σου βγάλει την ψυχή να το κολλήσεις. Είδα και έπαθα να επισκευάσω 2 ενυδρεία που μου έφεραν με τζάμι στα 3 mm.

kgf12345 16-04-14 11:07

καλα θαναι,αλλα το θεμα ειναι το κοψιμο.δεν εχω βρει τζαμα να κοβει ισια μεχρι τωρα.
κιεγω θα τα κοψω χειροτερα,στανταρ:rolleyes:

tsala 16-04-14 11:21

εχει ενα περιεργο σχημα.. το 30 υψος ειναι στην πλατη ή στην οθονη?
σκεφτηκες να κοψεις ξυλο ,κοντρα πλακε θαλλασης ή μελαμινη για καπακι?
θα μπορουσες εσωτερικα να κανεις μια πατουρα στο τελαρο με ξυλο ωστε να καθεται στα πλαινα τζαμια..

kgf12345 16-04-14 11:47

κατι τετοιο σκεφτομαι κιεγω.θα δειξει τωρα,γιατι εχουμε και εξελιξεις με τα μαχατσαι,και μη γεμισω ψαρια:D
ισως να δωσω το ενα τελικα οποτε...
την επομενη βδομαδα θα ξερω,οποτε θα ενημερωσω και το θεματα που εχω ανοιξει αναλογως;)

Τάκης 16-04-14 11:51

Γιώργο, από τι υλικο θες το καπάκι ; Εύκολα γινεται, όπως είπε και ο φίλος tsalqa, μια πατούρα σε διαφορετικό ύψος μπροστα και πίσω και είσαι έτοιμος, θα υπολογίσεις όμως πως το καπάκι θα έχει υψος >= από τη διαφορά πλάτης / οθονης.

kgf12345 16-04-14 11:57

ναι δε με πειραζει το υλικο,οτιδηποτε.
θα το δω την αλλη βδομαδα που θα ξερω τι ενυδρειο/α θα χρειαστω,γιατι ειχα μια αναπαντεχη εξελιξη με τα μαχατσαι,και υπαρχει περιπτωση να μη τον κρατησω τον ενα halfmoon τελικα.θα δουμε.παντως αν χρειαστει "πλεξιγκλασοδουλεια" θα σε ενοχλησω σιγουρα μην ανησυχεις:D

Τάκης 16-04-14 12:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 833471)
ναι δε με πειραζει το υλικο,οτιδηποτε.
θα το δω την αλλη βδομαδα που θα ξερω τι ενυδρειο/α θα χρειαστω,γιατι ειχα μια αναπαντεχη εξελιξη με τα μαχατσαι,και υπαρχει περιπτωση να μη τον κρατησω τον ενα halfmoon τελικα.θα δουμε.παντως αν χρειαστει "πλεξιγκλασοδουλεια" θα σε ενοχλησω σιγουρα μην ανησυχεις:D

ΟΚ, ότι χρειαστείς σφύρα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries