Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   η πρωτη μου γλαστρολιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54425)

apostolis veroia 06-07-11 19:07

η πρωτη μου γλαστρολιμνη
 
3 Συνημμένο(α)
παιδια τι ψαρια να βαλω μεσα, περα απο χρυσοψαρα :confused: πιραζει να βαλω αγγελοψαρα που μου αρεσουν παρα πολυ; και κανα γατοψαρω;
η γλαστρα ειναι μεγαλη και εβαλα φιλτρο εσωτερικο 300 λιτρα την ωρα, τα φυτα τα εχω φυτεψει με τυρφη και απο πανω εβαλα λαβα και ποταμισιο χαλικι. φυτα μονο παπυρο και ενα ειδος καλαμιου.

Γιώργος Κ 06-07-11 20:01

Θα σου ελεγα καλυτερα μη βαλεις ψαρια .. βαλε μονο φυτα! ;)

apostolis veroia 06-07-11 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 606681)
Θα σου ελεγα καλυτερα μη βαλεις ψαρια .. βαλε μονο φυτα! ;)

ευχαριστω γιωργο για τη συμβουλη σου! αλλα ουτε ενα ψαρακι; το χειμωνα θα την βαλω στο σαλονι

Γιώργος Κ 06-07-11 20:12

Μονο κουνουποψαρα θα σκεφτομουν ... τα σκαλαρια - κορυ κοκ δε κανουν για γλαστρα - ουτε τα κουνουποψαρα αλλα λεμε τωρα!! :D

kiriles 06-07-11 20:53

κουνουποψαρα !

in the pond 06-07-11 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kiriles (Μήνυμα 606709)
κουνουποψαρα !

Mια χαρά. Από τη στιγμή όμως που θα περάσουν τα σκαλοπάτια του σπιτιού σου αυτά τα ψάρια, πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με το πήγαινε-φέρε φυτά από τη γλαστρόλιμνη προς την κυρίως λίμνη σου.

Πρόκειται για εξαιρετικά ανθεκτικά ψάρια.
;)

apostolis veroia 06-07-11 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 606710)
Mια χαρά. Από τη στιγμή όμως που θα περάσουν τα σκαλοπάτια του σπιτιού σου αυτά τα ψάρια, πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός με το πήγαινε-φέρε φυτά από τη γλαστρόλιμνη προς την κυρίως λίμνη σου.

Πρόκειται για εξαιρετικά ανθεκτικά ψάρια.
;)

στη λιμνη εχω μονο νουφαρα βασιλη δε θα βαλω αλλο φυτο γιατι πολυ απλα δεν εχει επιπεδα. τα κουνουποψαρα ειναι καλα αλλα που να τα βρω; ελεγα για καμια χελωνα να κανα καμια οχθη και να εβαζα. απο την αλλη σκευτομαι το χειμωνα να βαλω εδω μεσα το πλακ μουρ που εχω και ενα οραντα γιατι η λιμνη ειναι μονο 1 μετρο βαθος

in the pond 06-07-11 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 606727)
στη λιμνη εχω μονο νουφαρα βασιλη δε θα βαλω αλλο φυτο γιατι πολυ απλα δεν εχει επιπεδα.

Αν θέλεις κι άλλα φυτά, πάντα υπάρχει ο τρόπος αν σε ενδιαφέρει...:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 606727)
τα κουνουποψαρα ειναι καλα αλλα που να τα βρω;

Αποστόλη, κατ΄αδιαστήματα πολλοί φίλοι εδώ μέσα εκφράστηκαν ότι έχουν κουνουπόψαρα. Βάλε στις αγγελίες για ζήτηση gambusia affinis (κουνουπόψαρα) και ίσως βρεις.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 606727)
ελεγα για καμια χελωνα να κανα καμια οχθη και να εβαζα. απο την αλλη σκευτομαι το χειμωνα να βαλω εδω μεσα το πλακ μουρ που εχω και ενα οραντα γιατι η λιμνη ειναι μονο 1 μετρο βαθος

Χελώνα εννοείς για την γλαστρόλιμνη σου έτσι? Δεν είναι κακή ιδέα πάντως.
Όπως και να' χει, τί θερμοκρασίες πιάνεις εκεί το χειμώνα? Προσωπικά έχω lion head στη μικρή μου λίμνη 2000 λίτων με βάθος μόλις 60εκ. Το αγόρασα κατά λάθος πολύ μικρούλι και τώρα, δύο χρόνια μετά έχει γίνει τεράστιο. Το black moor το κατατάσσω ακριβώς στην ίδια κατηγορία ανθεκτικότητας. Αν έχεις 1 μέτρο βάθος λίμνη και μάλιστα με μερική έστω κάλυψη από πάνω το σίγουρο είναι ότι ο πάγος δεν θα απλώσει τόσο πολύ όσο να δημιουργήσει προβλήματα.

japetus 07-07-11 07:55

Γενικά ό,τι ψαράκι θα θελήσεις να βάλεις να έχεις υπόψη σου ότι δε θα μπορείς να το βλέπεις όπως το βλέπεις σε ενυδρείο, ειδικά αν είναι μαύρο..
Και τα κουνουπόψαρα που λέμε, μπαίνουν για άλλο λόγο (να κρατάνε το νερό καθαρό από έντομα) και όχι για αισθητικό..
Αν συνδυάσεις υδρόβια φυτά με μικρά φυτάκια επιφανείας που θα καλύψουν το νερό, θα έχεις ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα και χωρίς ψαρια..

Να σου βάλω μια φωτογραφία από μια δική μου γλάστρα, την έχω επενδυσει με σανίδια. Έχω μέσα κουνουπόψαρα (που ποτέ δεν βλέπω, δεν βλέπω όμως ούτε και κουνούπια), κύπερο, νούφαρο και σαλβίνια..
http://img28.imageshack.us/img28/3244/imgp0700small.jpg

in the pond 07-07-11 08:25

Συγχαρητήρια για τη γλαστρόλιμνη σου.;)

apostolis veroia 07-07-11 10:35

πολυ ωραια η γλαστρα σου!!!!! αλλα νουφαρο δε θελω να βαλω γιατι θα σκεπαδη ολη τη γλαστρα. μου αρεσει που την εκανα σαν συντριβανακι γιτι το χειμωνα θα την βαλω στο σαλονι να ακουω το νερο. κανα μονομαχο τι λετε να βαλω; η να βαζα κανενα θερμοστατι για κανα καμπι;

douran_p 07-07-11 14:15

αν εχεις σκοπο να την βαλεις μεσα στο σπιτι μπορεις να βαλεις εντλερς..... εγω την δικη μου την εχω παντα εξω και εβαλα εντλερς και απο σεπτεμβριο θα τα μεταφερω σε ενυδρειο....... αλλιως τα κουνουπαψαρα ειναι οτι πρεπει !!!! δεν εχεις κανενα ποταμι εκει κοντα?? σιγουρα 8α εχει.......

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53254 δες και την δικη μου..... εχουν μεγαλωσει και τα φυτα τωρα και ειναι πολυ ομορφη...... αλλα μικρη :p μονο 19 λιτρα

apostolis veroia 07-07-11 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 606922)
αν εχεις σκοπο να την βαλεις μεσα στο σπιτι μπορεις να βαλεις εντλερς..... εγω την δικη μου την εχω παντα εξω και εβαλα εντλερς και απο σεπτεμβριο θα τα μεταφερω σε ενυδρειο....... αλλιως τα κουνουπαψαρα ειναι οτι πρεπει !!!! δεν εχεις κανενα ποταμι εκει κοντα?? σιγουρα 8α εχει.......

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53254 δες και την δικη μου..... εχουν μεγαλωσει και τα φυτα τωρα και ειναι πολυ ομορφη...... αλλα μικρη :p μονο 19 λιτρα

τη γλαστρολιμνη σου την ειχα δει και ειχα σχολιασει κιολας οτι ειναι πολυ ωραια!!! και τα εντλερς πολυ ωραια ψαρια αλλα δεν εχουν επιθετικες τασεις; για κουνουπψαρα μου εχει πει ενα παιδι απο ορεστιαδα να μου στειλει αλλα πως; εγω εχω ποταμι στο ενα χιλιομετρο απο το σπιτι μου τον αλιακμονα και πολα καναλια αλλα κουνουποψαρα δε βλεπω:smt108 μονο κατι σαν γατοψαρα που εχουν τασεις να κανουν σαλτα

douran_p 08-07-11 08:20

σιγουρα 8α εχει κουνουψαρα..... αν πας σε σημεια που δεν εχει πολυ ροη και εχει φυτα..... 8α βρεις σιγουρα.....!!!!

apostolis veroia 08-07-11 08:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 607144)
σιγουρα 8α εχει κουνουψαρα..... αν πας σε σημεια που δεν εχει πολυ ροη και εχει φυτα..... 8α βρεις σιγουρα.....!!!!

θα τα βρω που θα μου πανε:D

japetus 08-07-11 09:07

Αν δεν βρεις πες μου να σου στειλω...
Έχω σε πέντε έξι λεκάνες αυτή τη στιγμή, έχουν γεννήσει κιόλας... Στη μεταφορά δεν έχουν πρόβλημα, σε ένα μπουκάλι νερού μπορούν άνετα να ταξιδέψουν, είναι πολύ ανθεκτικά..

Φυσικά, αν τα βάζεις το χειμώνα σπίτι, δε χρειάζεται να βάλεις κουνουπόψαρα, μπορείς να βάλεις τα πιο όμορφα ξαδελφάκια τους, τα γκάπι ή τα έντλερς..
Σε μια λεκάνη που έχω γκάπι, δεν τους έχω ούτε θέρμανση το χειμώνα.
Ίσως, λέω ίσως, θα μπορούσες να έχεις και ένα χρυσόψαρο. Εγώ ολο το χειμώνα σε μια απο αυτες τις γλαστρολίμνες είχα διατηρήσει 3 (εχμ, ναι..) χρυσόψαρα χωρίς πρόβλημα και τώρα το καλοκαιρι τα έριξα στη λίμνη...

lucy 08-07-11 09:43

Τι να πω ότι είναι ωραία; αυτό είναι σίγουρο, μια γλάστρα γεμάτη νερό για μένα είναι πάντα ωραία!

Εγώ στις δικές μου έχω χρυσόψαρα πάντα χειμώνα καλοκαίρι. Το χειμώνα δεν παθαίνουν τίποτα. Απλά μόλις γίνουν τριών τεσσάρων και μεγαλώσουν τα ρίχνω στη λιμνούλα και βάζω γόνο, για να μην κρατάω μεγάλα ψάρια σε μικρό χώρο.

Από την στιγμή που η γλάστρα θα μεταφερθεί μέσα βάλε ότι θέλεις έντλερ ή γκάπυ. Τα κουνουπόψαρα είναι λύση ανάγκης για τις εξωτερικές γλάστρες, στις οποίες όμως μπορείς να βάλεις χρυσόψαρα για να τα βλέπεις κι όλας, άσε που δεν θα έχεις αναπαραγωγή και ψάρια μιλιούνια να μην ξέρεις τι να τα κάνεις, να τα κυνηγάς για να μην έχεις υπερπληθυσμό ... και να κάνεις την γλάστρα με τα φυτά ... μπολ σαλάτας!

apostolis veroia 11-07-11 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από japetus (Μήνυμα 607162)
Αν δεν βρεις πες μου να σου στειλω...
Έχω σε πέντε έξι λεκάνες αυτή τη στιγμή, έχουν γεννήσει κιόλας... Στη μεταφορά δεν έχουν πρόβλημα, σε ένα μπουκάλι νερού μπορούν άνετα να ταξιδέψουν, είναι πολύ ανθεκτικά..

Φυσικά, αν τα βάζεις το χειμώνα σπίτι, δε χρειάζεται να βάλεις κουνουπόψαρα, μπορείς να βάλεις τα πιο όμορφα ξαδελφάκια τους, τα γκάπι ή τα έντλερς..
Σε μια λεκάνη που έχω γκάπι, δεν τους έχω ούτε θέρμανση το χειμώνα.
Ίσως, λέω ίσως, θα μπορούσες να έχεις και ένα χρυσόψαρο. Εγώ ολο το χειμώνα σε μια απο αυτες τις γλαστρολίμνες είχα διατηρήσει 3 (εχμ, ναι..) χρυσόψαρα χωρίς πρόβλημα και τώρα το καλοκαιρι τα έριξα στη λίμνη...

eyxaristo jepetus!!!!!! αν δε βρω θα σου πω να μου στειλεις!τα γκαπι με τα κουνουποψαρα μπορουν να επιβιωσουν αρμονικα; τα γκαπι τρων και αυτα κουνουπια; διασταυροσει μπορει να γινει; ερωτηματα που θα ηθελα να ξερω:rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 607172)
Τι να πω ότι είναι ωραία; αυτό είναι σίγουρο, μια γλάστρα γεμάτη νερό για μένα είναι πάντα ωραία!

Εγώ στις δικές μου έχω χρυσόψαρα πάντα χειμώνα καλοκαίρι. Το χειμώνα δεν παθαίνουν τίποτα. Απλά μόλις γίνουν τριών τεσσάρων και μεγαλώσουν τα ρίχνω στη λιμνούλα και βάζω γόνο, για να μην κρατάω μεγάλα ψάρια σε μικρό χώρο.

Από την στιγμή που η γλάστρα θα μεταφερθεί μέσα βάλε ότι θέλεις έντλερ ή γκάπυ. Τα κουνουπόψαρα είναι λύση ανάγκης για τις εξωτερικές γλάστρες, στις οποίες όμως μπορείς να βάλεις χρυσόψαρα για να τα βλέπεις κι όλας, άσε που δεν θα έχεις αναπαραγωγή και ψάρια μιλιούνια να μην ξέρεις τι να τα κάνεις, να τα κυνηγάς για να μην έχεις υπερπληθυσμό ... και να κάνεις την γλάστρα με τα φυτά ... μπολ σαλάτας!

lusy ευχαριστω για της πληροφοριες!!!

apostolis veroia 14-07-11 08:43

4 Συνημμένο(α)
εχθες πηγα για καφε στο λουδια δε το περιμενα! βρηκα φακη και 2 ειδη νουφαρα το ενα πολυ μεγαλο με τεραστια φυλλα σαν χωνι και το αλο πολυ μικρο που βγαζει ενα ασπρο ανθακι με 3 πεταλα μονο!!! εχω παρει μονο φακη και το μικρουλι νουφαρο!!! εβαλα στη γλαστρολιμνη μου και στη μεγαλη λιμνη να το σε φωτο!

apostolis veroia 01-08-11 19:07

4 Συνημμένο(α)
τελικα εβαλα κουνουποψαρα στη γλαστρα που βρικα στο λουδια. και αλλα φυτα!

douran_p 02-08-11 10:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 610972)
τελικα εβαλα κουνουποψαρα στη γλαστρα που βρικα στο λουδια. και αλλα φυτα!


ειδες που ειχε..... τελικα!!!!!
ειναι σαν την μπυρα μυθος.... παντου υπαρχουν κουνουποψαρα

apostolis veroia 02-08-11 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 611013)
ειδες που ειχε..... τελικα!!!!!
ειναι σαν την μπυρα μυθος.... παντου υπαρχουν κουνουποψαρα

χαχαχαχαχαααχαχα:D:D:D:D

apostolis veroia 04-08-11 08:36

3 Συνημμένο(α)
και μια δευτερη γλαστρολιμνη που την εκανα δωρο σε ενα φιλο μου

lucy 04-08-11 09:11

Νερό! Το μεγαλύτερο αγαθό της ζωής! Και με δυο φυτάκια έφτιαξες κάτι που τρέφει και την ψυχή! Χαίρομαι που έχω .... νερομανία :D:D:D

apostolis veroia 04-08-11 09:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 611223)
Νερό! Το μεγαλύτερο αγαθό της ζωής! Και με δυο φυτάκια έφτιαξες κάτι που τρέφει και την ψυχή! Χαίρομαι που έχω .... νερομανία :D:D:D

και το καλο ειναι lusy οτι με τοσα φυτα που εχουμε μπορουμε να κανουμε απιστευτες συνθεσεις:rolleyes:!!!

in the pond 05-08-11 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 611225)
και το καλο ειναι lusy οτι με τοσα φυτα που εχουμε μπορουμε να κανουμε απιστευτες συνθεσεις:rolleyes:!!!

Άντε να τις βλέπω....Φαντασία και όρεξη θέλει....:p

apostolis veroia 06-08-11 07:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 611345)
Άντε να τις βλέπω....Φαντασία και όρεξη θέλει....:p

η επομενη μαλλον θα εχει θεμα γλαστρα χελωνας :rolleyes: και εχω μια ερωτηση πανω σε αυτο το θεμα ποιες χελωνες δε μεγαλονουν σε μεγεθος:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02450 seconds with 11 queries