Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Θερμοκρασία. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62074)

Λιβέρης Σταύρος 05-05-12 08:50

Θερμοκρασία.
 
Μιας και η θερμοκρασία άρχισε να ανεβαίνει και στο ενυδρείο τοποθέτησα και φέτος το ανεμιστηράκι στον eliwell. Το χειμώνα τον έχω θέσει στους 25 βαθμούς, ενώ το καλοκαίρι στους 26 και αυτό γιατί είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσει τη θερμοκρασία στους 25 τους καλοκαιρινούς μήνες. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη διαφορά αυτή του ενός βαθμού?

snakepanos 05-05-12 08:55

Eγω δεν βαζω το καλοκαιρι ανεμηστηρακια ανοιγω μονο το καπακι,και η θερμοκρασια ανεβαινη πανω απο 26,και δεν εχω προβλημα ,εσυ με εναν βαθμο οπως λες τη προβλημα να εχεις.

kgf12345 05-05-12 11:53

δεν ειναι πολυ ενας βαθμος.δεν ειναι μεγαλη διαφορα.τωρα αναλογα και τι ζωντανα εχεις βεβαια...ενα ανεμιστηρακι συνδεεις?μηπως δεν ειναι αρκετο?εγω οταν εβαλα τον stc δεν ειχα προβλημα με δυο 12αρια ανεμιστηρια στα 160 λιτρα.κιεγω τον ειχα στους 25 και αναλογως τη μερα,ανεβαινε συνηθως μεχρι μισο βαθμο.τις πιο ζεστες μερες δουλευανε λιγο παραπανω τα ανεμιστηρακια αλλα τη ριχνανε τη θερμοκρασια.
οπως και ναχει δεν ειναι μεγαλη διαφορα ενας βαθμος,αλλα ισως το ζοριζεις αρκετα με ενα ανεμιστηρα αν δεν ειναι αρκετος.

Λιβέρης Σταύρος 07-05-12 08:55

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ενυδρείο μου φιλοξενεί μόνο guppy και όντως δουλεύω μόνο έναν ανεμιστήρα των 8cm, θα δοκιμάσω δύο μαζί και θα δώ τα αποτελέσματα. Το ανεμιστηράκι είναι akasa με regulator στροφών που σαφώς έχω μειωμένο για το θόρυβο. Θα χρησιμοποιήσω ένα ακόμα ίδιο στην ίδια ρύθμιση.

delta66 07-05-12 17:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος (Μήνυμα 667439)
Το χειμώνα τον έχω θέσει στους 25 βαθμούς, ενώ το καλοκαίρι στους 26 ... Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη διαφορά αυτή του ενός βαθμού?

Αυτο ειχει να κανει μονο με το ειδος ψαριων που φιλοξενησεις.

Ενα ψαρι που ζει ιδανικα σε 23-28C, εγω το εχω στους 24-25C το χειμωνα (για να εχει περιθώριο να πεσει και 1-2 βαθμους η θερμοκρασια, σε περιπτωση αλλαγης με πιο δροσερο νερο) και οσο ζεσταινει ο καιρος αφηνω και τη θερμοκρασια να ανεβαινει σταδιακα μεχρι 28. Στον καυσωνα για λιγες μερες το αφηνω και 28.5C.

Δεν το εχω συνεχως στην ιδια θερμοκρασια ολο το ετος.
Και στη φυση δεν αλλαζει η θερμοκρασια με τις εποχες?
Ακολουθω λοιπον τη φυση του, χωρις ομως να το ζοριζω (οπως η φυση πολλες φορες) με πιο ακραιες θερμοκρασιες, για να μην εχω και τις απωλειες που δικαιολογουνται και καλυπτονται απο τη φυση.

Λιβέρης Σταύρος 09-05-12 08:20

Οπως το φανταζόμουν! Σπύρο με βοήθησες πάρα πολύ και μπορώ να πώ πως με διευκολύνει αφάνταστα η ανοχή των ψαριών που φιλοξενώ στη θερμοκρασία.

delta66 09-05-12 10:49

Και φυσικα τα basics, μη τραβας τις τιμες στα ακρα για πολυ καιρο ή/και να γινονται αποτομα η αλλαγη τους, και τσεκαρε και διασταυρωσε τες σε αξιοπιστα προφιλαδικα.
Τι ψαρια ειναι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01310 seconds with 11 queries