Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Γεράκι - Εισαγωγή - Διαδικασίες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48884)

LeeHook 02-02-11 14:20

Γεράκι - Εισαγωγή - Διαδικασίες
 
Υπάρχει κάποιος φίλος/φίλη στο φόρουμ που να γνωρίζει σχετικά με την διαδικασία εισαγωγής γερακιού από χώρα εκτός ΕΕ;
Πρόκειται για ένα γεράκι από θα αγοραστεί από εκτροφέα από αραβική χώρα.

zapatas 02-02-11 14:29

sorry gia to off αλλα το γερακι τι το θες?
για σενα?

LeeHook 02-02-11 14:36

Όχι, δεν είναι για μένα. Κάποιος φίλος μου θέλει να το φέρει.
Από οτι μου είπε είναι "αθλητικό".
Εγώ ξέρω οτι χρησιμοποιούνται τα γεράκια για κυνήγι.

eimaste aR21rwstoi 02-02-11 14:44

σορρυ για το θεμα που θα πω ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα μου ειχε κανει τεραστια εντυπωση...μια φορα ειχα βγει για καφε στην πλατεια ελευθεριας στον κορυδαλλο και ηταν ενας τυπος καθησμενος σε μια καφετερια και ο μακακας κραταγε το γερακι και καμαρωνε σαν γυφτικο σκερπανιzw

Roussaks 02-02-11 14:46

Tα γερακια απαγορευονται για κηνυγι !
Για να εισαγης καποιο ζωο εντος Ευρωπαικης ενωσης θελει διαβατηριο και εξαιτασεις πριν μπει και αφου μπει ...
Οπως επισης αναλογα το ζωο και καραντινα !
Για εκτος δεν ξερω αλλα ειδικα αν ειναι επιφοβα για καποια αρρωστια θα κοπιασει πολυ και θα ταλεπορηθει το πτηνο!
Για τι δεν βρισκει εγχωριο;

LeeHook 02-02-11 14:52

....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roussaks (Μήνυμα 547790)
Tα γερακια απαγορευονται για κηνυγι !
Ναι, έχεις δίκιο. Ψάχνοντας στο ιντερνετ, διαπίστωσα οτι στην Ελλάδα απαγορεύεται η χρήση τους στο κυνήγι, αντίθετα με την υπόλοιπη ευρώπη (όχι οτι με νοιάζει γιατί κυνηγός ούτε είμαι κι ούτε θα γίνω ποτέ μου).

Για τι δεν βρισκει εγχωριο;

Γιατί (από οτι επίσης διαβάζω στο ίντερνετ) οι Άραβες έχουν μακράν παράδοση στην εκτροφή των γερακιών και γιατί (προφανώς) θα κοστίζουν πολύ λιγότερο από οτι στην Ελλάδα. Είδα κάτι αγγελίες εδώ με 1.000 ή 1.800 ευρώ τα εκπαιδευμένα.


QS-Plan 02-02-11 14:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 547793)
Γιατί (από οτι επίσης διαβάζω στο ίντερνετ) οι Άραβες έχουν μακράν παράδοση στην εκτροφή των γερακιών και γιατί (προφανώς) θα κοστίζουν πολύ λιγότερο από οτι στην Ελλάδα. Είδα κάτι αγγελίες εδώ με 1.000 ή 1.800 ευρώ τα εκπαιδευμένα.


Να ρωτήσω κατιτίς... πιθανώς και άσχετο... ας υποθέσουμε ότι βρίσκεις γεράκι εκπαιδευμένο από αραβική/αραβόφωνη χώρα... αυτό δεν θα έχει έχει εκπαιδευτεί στα αραβικά? πως θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς την όποια εκπαίδευση του, δεδομένης της γλωσσικής διαφοράς?

Κλεόβουλος 02-02-11 14:57

Δεν του λες ν' αφήσει τα γεράκια και να πάρει κάνα καναρίνι? :D

eimaste aR21rwstoi 02-02-11 14:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 547798)
Να ρωτήσω κατιτίς... πιθανώς και άσχετο... ας υποθέσουμε ότι βρίσκεις γεράκι εκπαιδευμένο από αραβική/αραβόφωνη χώρα... αυτό δεν θα έχει έχει εκπαιδευτεί στα αραβικά? πως θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς την όποια εκπαίδευση του, δεδομένης της γλωσσικής διαφοράς?

λογικα τα πολλα λεφτα θα ειναι στο να μαθεις και αραβικα:D

QS-Plan 02-02-11 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 547799)
Δεν του λες ν' αφήσει τα γεράκια και να πάρει κάνα καναρίνι? :D

Φίλε LeeHook, προκαταβολικά συγγνώμη για το βεβήλωμα του ποστ σου από μένα... αλλά δεν αντέχω να μην το γράψω....
μπορείς να πάρεις καναρίνι από την Γερακινή Χαλκιδικής, οπότε να έχεις ένα Γερακίνι......

LeeHook 02-02-11 15:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 547798)
Να ρωτήσω κατιτίς... πιθανώς και άσχετο... ας υποθέσουμε ότι βρίσκεις γεράκι εκπαιδευμένο από αραβική/αραβόφωνη χώρα... αυτό δεν θα έχει έχει εκπαιδευτεί στα αραβικά? πως θα μπορέσεις να εκμεταλλευτείς την όποια εκπαίδευση του, δεδομένης της γλωσσικής διαφοράς?

Επαναλαμβάνω πως δεν γνωρίζω τίποτε για γεράκια. Μου τηλεφώνησε ο φίλος μου από το εξωτερικό και μου ζήτησε να βρώ μία άκρη για το πως μπορεί να εισάγει ένα γεράκι.
Τώρα, για την ξενόγλωσση εκπαίδευση.. τι να πώ; Στα σκυλιά π.χ. τι ισχύει;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 547799)
Δεν του λες ν' αφήσει τα γεράκια και να πάρει κάνα καναρίνι? :D

Ε, όχι και καναρίνι. Εκεί που είναι μπορεί να βρεί υλικό να στήσει ένα θαλασσινό μούρλια.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 547807)
Φίλε LeeHook, προκαταβολικά συγγνώμη για το βεβήλωμα του ποστ σου από μένα... αλλά δεν αντέχω να μην το γράψω....
μπορείς να πάρεις καναρίνι από την Γερακινή Χαλκιδικής, οπότε να έχεις ένα Γερακίνι......

:D :D :D Σωστός! Αλλά δεν θα χρειάζεται μετάφραση για τα ...χαλκιδικιώτικα; :D :D :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01679 seconds with 11 queries