Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ποιά είναι η σωστή στιγμή, για μετρήσεις νερού? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90688)

Λάμπρος.Τ 08-03-16 10:14

Ποιά είναι η σωστή στιγμή, για μετρήσεις νερού?
 
Χθες κατά τύχη μου βγήκε κάποιο πείραμα το οποίο παραλίγο να με στείλει με «εγκεφαλικό».
Γυρνώντας από την δουλειά, τάισα τα ψαράκια μου και μετά από 2 ώρες τα ξανατάισα (τα ταΐζω γενικά 3 φορές την ημέρα από λίγο).
Μετά λοιπόν από 15’ από το 2ο τάϊσμα, πήγα να κάνω μετρήσεις νερού.
Τα αποτελέσματα κόντεψαν να με στείλουν με εγκεφαλικό όπως γράφω πιο πάνω.
Nitrate NO3 = 20
Ammonia ΝΗ3/ΝΗ4 = 0,25
Nitrite NO2 = 0,25

Αμάν λέω τι έγινε??? Αρχίζω να σκέφτομαι το πως θα κάνω αλλαγή νερού άμεσα (ετοιμασίες νερού, γκρίνια για την ξαφνική διαδικασία, κτλ…).
Εκεί λοιπόν που τα σκέφτομαι όλα αυτά, τρώω ένα «φλας» και λέω, ρε μπας και είναι από το τάισμα ?

Περιμένω λοιπόν 1 ώρα, και ξανακάνω μετρήσεις.
Αποτέλεσμα
NO3 = 10
Ammonia = 0
NO2 = 0

Πήγε η καρδιά μου στη θέση της.
Το έχει προσέξει κανείς άλλο αυτό ή το έχει δοκιμάσει κανείς, να μου πει κάποια άλλη άποψη ?

Τις μετρήσεις τις κάνω με υγρά τεστ της API.

Kostas G. 08-03-16 10:19

Κανονικά, σε καμιά στιγμή της φυσιολογικής λειτουργίας του ενυδρείου δεν υπάρχει μετρήσιμη αμμωνία και νιτρώδη. Αν υπάρχει, η φίλτρανση είναι ελλειπής, η ιχθυοφόρτιση μεγάλη ή το τάισμα υπερβολικό.

Παρεπιπτόντως, τα νιτρικά είναι πολλά στα 20ppm. Καλύτερα κάτω από 12

Λάμπρος.Τ 08-03-16 10:32

Καλημέρα Κώστα.
Για φίλτρανση έχω 2 εξωτερικά φίλτρα από 1300 lt/h περίπου το καθένα, γεμάτα με βιολογικό υλικό (ελαφρόπετρα και μακαρόνι).

Από ψάρια έχω 16 σχετικά μικρά (max 4 - 5 εκατοστά).
Τα λίτρα του ενυδρείου είναι 300 και τρέχει περίπου 1 μήνα.

Το τάισμα δεν ξέρω αν είναι υπερβολικό (1 τσιμπιά flakes) σε κάθε τάισμα.

Πάντως μετά από 1 1/2 ώρα από τις πρώτες μετρήσεις όλα ήρθαν στο φυσιολογικό, όπως έγραψα και τα νιτρικά πέσανε στα 10.

Να έγινε λάθος στις αρχικές μετρήσεις ? τι να πώ ?
θα το ξανακάνω το τεστ σήμερα ή αύριο να δω τι θα δείξει.

tsala 08-03-16 10:45

φυσιολογικο ειναι...
ειναι νεο το ενυδρειο και προφανως εστρωσες με μπολι , θελει λιγο καιρο μεχρι να δυναμωσει η βιολογια σου.
Γι αυτο θελει ταισμα με προσοχη και πιο συχνες μετρησεις στην αρχη.
τα νιτρικα πανω απο 15 μην τα αφηνεις... τωρα με 20, πας για αλλαγη.

Τάκης 08-03-16 10:49

Ξανακάνε και σήμερα Λάμπρο.
Η πιθανή εξήγηση που μπορώ να δώσω για την Αμμωνία και τα Νιτρώδη είναι πως το ενυδρείο δεν έχει ωριμάσει ακόμα και η βιολογία δεν έχει αναπτυχθεί πλήρως. Για τα Νιτρικά όμως δεν μπορώ να το εξηγήσω, σε φρέσκο ενυδρείο να υπάρχει βιολογία που να απονιτρικοποεί νιτρικά και μάλιστα να τα μειώνει κατά 10ppm σε μία ώρα μου φαίνεται ουτοπία, με αυτό το ρυθμό θα πρέπει να έχεις μόνιμα 0, αλλά από τη μία δεν μπορεί να μη προλαβαίνει την αμμωνία και τα νιτρώδη έστω και στιγμιαία και από την άλλη να μειώνει τα νιτρικά, κάτι δεν μου στέκει. Όπως επίσης το βλέπω πολύ δύσκολο να υπάρξει αμμωνία μέσα σε 15 λεπτά μετά το τάισμα. Θα σου έλεγα σήμερα να κάνεις μία μέτρηση πριν το τάισμα και άλλη μία 15 λεπτά μετά όπως έκανες και χθες.

Κωστας Malawi 08-03-16 10:50

καποιο λαθος εχει γινει.δε μπορει με μια τσιμπια flakes να ανεβασει αμμωνια στρωμενο ενυδρειο.ή μετρησες λαθος ή αρχιζεις και ψαχνεσαι.φαντασου οτι εγω ριχνω 1 κουτι τροφη την εβδομαδα.θα ειχε φτασει η αμμωνια στο 20...οχι οτι την μετραω βεβαια :D

Τάκης 08-03-16 10:50

Κώστα και Γιάννη, τα νιτρικά όμως μειώθηκαν μετά από 1,5 ώρα, δεν στέκει

Κωστας Malawi 08-03-16 10:57

δεν στεκει απο την αποψη οτι εφοσον ειχε αμμωνια θα επρεπε μετα απο 1.5 ωρα να εχει παραπανω νιτρικα αφου μπορεσε και την μηδενισε.ομως υπαρχει και η περιπτωση να μην εκανε καλη μετρηση πανω στο ανχος του και να ηταν ιδια τα νιτρικα πριν και μετα.ισως εκανε ενα peak η αμμωνια απο αδυναμια της βιολογιας.

Λάμπρος.Τ 08-03-16 11:39

θα κάνω σήμερα 3 μετρήσεις.

1 πριν το ταισμα

1 μετά από 15'

και 1 μετά από 2 ώρες.

έτσι θα μου λυθούν όλες οι απορίες.

Σωστά?

Κωστας Malawi 08-03-16 11:42

ναι κανε ετσι Λαμπρο.απλα κανε καλο κουνημα στα μπουκαλακια πριν μετρησεις.επισης θελω αν μπορεις να κανεις τη δοκιμη με τροφη σε πελετ η στικ αν εχεις.

Λάμπρος.Τ 08-03-16 11:45

Κώστα έχω μόνο flakes & granules (μπιλάκια).
Να τους δώσω τα granules αντί για flakes?

Κωστας Malawi 08-03-16 11:50

ναι αν θες κανε μου τη χαρη γιατι νομιζω οτι θα υπαρχει διαφορα.

Τάκης 08-03-16 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 928478)
θα κάνω σήμερα 3 μετρήσεις.

Ναι Λάμπρο, κανε το έτσι

Λάμπρος.Τ 08-03-16 12:01

ok. Αύριο θα σας έχω απαντήσεις.

Kostas G. 08-03-16 12:34

Σε ενυδρείο που δεν έχει στρώσει πλήρως, μπορεί να συμβεί να ανέβει αμμωνία. Αλλά τα νιτρικά να ελλατωθούν 1 ώρα μετά, αυτο δεν γίνεται ποτέ, οπότε κάποιο θέμα υπάρχει στις μετρήσεις μάλλον ή στον τρόπο δειγματοληψίας(καλό ξέπλυμα με νερό ενυδρείου το φιαλίδιο και δειγματοληψία σε μέρος με ροή, χωρίς βιοφιλμ στην επιφάνεια ή αιωρούμενα σωματίδια).

Να δούμε τις καινούργιες μετρήσεις.

Λάμπρος.Τ 08-03-16 15:57

Αυτό που δεν καταλαβαίνω πάντως είναι, πως γίνεται σε ενυδρείο που με το που το έστησα (με μπόλι από τα παλιό ενυδρείο) να έχω μετρήσεις για 15 ημέρες Αμμωνιά = 0.
Αλλάζω φίλτρο (το ένα από τα 2 εξωτερικά) με κάποιο πιο ισχυρό (από τα 600 lt/h σε 1350lt/h) με περισσότερο χώρο για βιολογικό υλικό.
Συνεχίζω να παίρνω 0 μετρήσεις σε αμμωνία.
Και πάντα τα νιτρικά μου ήταν κοντά στο 5.

Ξαφνικά είδα αμμωνία για πρώτη φορά (ούτε όταν είχα στήσει το μικρό δεν είδα αμμωνία) και τα νιτρικά για κάποιο διάστημα είχαν ανέβει ψηλά. :confused::confused:

Το πιο πιθανό αν δεν φταίει το ταισμα είναι ότι έγινε κάποιο λάθος στην μέτρηση την πρώτη φορά.
Αλλιώς λογικά δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Κλεόβουλος 08-03-16 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 928510)
κάποιο θέμα υπάρχει στις μετρήσεις μάλλον ή στον τρόπο δειγματοληψίας

κάτι τέτοιο νομίζω ;)

Λάμπρος.Τ 09-03-16 09:23

Καλημέρα σε όλους (αν και βροχερή μέρα),
Λοιπόν έκανα το πείραμα ξανά χθες.

Πριν το φαγητό οι μετρήσεις ήταν:

Αμμωνία = 0
NO2 = 0
NO3 = 10

Μετά το φαγητό μισή ώρα(granules)

Αμμωνία = 0
NO2 = 0
NO3 = 10

Συνεπώς κάτι έγινε λάθος στην αρχική μέτρηση. ουφ...

Τι μπορεί να έγινε, δεν μπορώ βέβαια να το καταλάβω. Με τον ίδιο τρόπο μετράω πάντα, και τις ίδιες κινήσεις κάνω...
οπότε τα αφήνω έτσι, αν και χθες παρατήρησα ότι ένα από τα μικρά τα Afra Jalo (το έχω περίπου 3 βδομάδες) είναι εξαφανισμένο.

Από προχθες ήταν λίγο απομονωμένο από τα άλλα ψάρια και ήταν κάπως περίεργη η συμπεριφορά του.

χθες που ταίσα δεν βγήκε καθόλου να φάει και δεν το είδα πουθενά όλη την ώρα που ήμουνα σπίτι.
ίσως το χάσαμε το ψαράκι, :( και άντε τώρα να βρεις που θα είναι χωμένο.
Πάλι μετακομίσεις θα έχουμε στις πέτρες...:smt120:smt120

Κωστας Malawi 09-03-16 12:25

απλα την ωρα που πηρες νερο για τεστ μαζεψες και υπολειμματα τροφης μη ορατα με το ματι και σου αλλοιωθηκε η μετρηση.
τωρα για το εξαφανισμενο ψαρακι θα ελεγα να μην ξεστησεις ολο το ενυδρειο.

Λάμπρος.Τ 09-03-16 12:32

και τι να κάνω βρε Κώστα ? Πως θα το βρώ?

Τάκης 09-03-16 12:32

Λάμπρο προφανώς κάτι δεν έκανες σωστά στις μετρήσεις.
Με ποια τεστ μετράς Λάμπρο ;
Τώρα για το ψαράκι αν είναι μικρό , πιο πολύ η ταλαιπωρία και το στρεσάρισμα των υπολοίπων ψαριών παρά το πιθανών καλό αν το βρεις και το βγάλεις

Κωστας Malawi 09-03-16 12:34

μια μερα δεν ειναι που το εχασες?περιμενε αλλη μια και αν δεν δεις κατι αρχισε σιγα σιγα να ψαχνεις.μια μια πετρα για να μην τρομαξεις τα υπόλοιπα.

Λάμπρος.Τ 09-03-16 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 928747)
Λάμπρο προφανώς κάτι δεν έκανες σωστά στις μετρήσεις.
Με ποια τεστ μετράς Λάμπρο ;
Τώρα για το ψαράκι αν είναι μικρό , πιο πολύ η ταλαιπωρία και το στρεσάρισμα των υπολοίπων ψαριών παρά το πιθανών καλό αν το βρεις και το βγάλεις

Τάκη με τα υγρά τεστ της API. Μια χαρά είναι τα τεστ. Μάλλον θε έγινε αυτό που είπε ο Κώστας με την τροφή.

Αν έχει πεθάνει και μείνει μέσα, δεν θα έχω πρόβλημα με τα άλλα ?

Κλεόβουλος 09-03-16 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 928751)
Τ
Αν έχει πεθάνει και μείνει μέσα, δεν θα έχω πρόβλημα με τα άλλα ?

Θα το έχουν φάει ήδη.

Κωστας Malawi 09-03-16 13:33

και μεσα να το αφησεις δεν τρεχει και κατι σε τοσα λιτρα ενυδρειο.εσυ φυσικα θα κανεις και καμια καλη αλλαγη νερου.
κριμα παντως αν το εχασες.τα εχει και αυτα το χομπι:(

DEXFISH 09-03-16 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 928744)
απλα την ωρα που πηρες νερο για τεστ μαζεψες και υπολειμματα τροφης μη ορατα με το ματι και σου αλλοιωθηκε η μετρηση.
τωρα για το εξαφανισμενο ψαρακι θα ελεγα να μην ξεστησεις ολο το ενυδρειο.

Κι εγώ αυτό πιστεύω για το τεστ!

Λάμπρος.Τ 09-03-16 14:56

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και τις συμβουλές.
Κρίμα το ψαράκι αν έφυγε...:(:(:( και ήθελα τόσο πολύ να το δω να μεγαλώνει, γιατί ήταν τα 2 πρώτα Afra Jalo που είχα πάρει, και ήταν πολύ μικρά.

Anyway, όπως είπε και ο Κώστας, "τα έχει αυτά το χόμπι".:(:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02105 seconds with 11 queries