Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Βοήθεια για diy co2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77806)

lifefx 09-02-14 20:53

Βοήθεια για diy co2
 
Καλησπερα σε όλους.
Διάβασα!!!!!.....είδα βίντεο!!!! εκανα 3 απόπειρες για παρασκευή co2 οι δυο με ίδιες αναλογίες στο μίγμα ζάχαρη-μαγιά,..(2 κούπες ζάχαρη και της πρώτες 2 φορές 1κ.γ μαγιά ενω την τρίτη φορά 1/4 κ.γ μαγιά)..τίποτα, καμία αντίδραση στα μπουκάλια και εννοείται καμία φυσαλίδα στηνεξοδο.Η θερμοκρασία στο δωμάτιό είναι 22°c.Τί δε κάνω καλα;

nazgul 09-02-14 21:03

Εχεις βεβαιωθει οτι δεν εχει καποια διαρροη η κατασκευη? Δοκιμασε να βαλεις το μπουκαλι σε ενα κουβα με νερο για να σιγουρευτεις. Ποση ωρα περιμενες και τις δυο φορες? Θελει καποιες ωρες μεχρι να αρχισει η παραγωγη CO2.

lifefx 09-02-14 21:08

Έχω βάλει κάνναβη στα πάσα του καπακιού καιεχω τριπλοελεγχξει όλη την κατασκευή και με αέρα και με νερό, καμια διαρροή. Της πρώτες 2 φορές το άφησα 6 ώρες και την τριτη φορά 9

nazgul 09-02-14 21:09

To νερο που βαλεις ειναι σχετικα χλυαρο?

rottbea 09-02-14 21:10

Μηπως ειναι ζεστο το νερο και χανει την ιδιοτητα η μαγια?
Περιεγραψε ακριβως την διαδικασια που κανεις!

chrisvari 09-02-14 21:20

Εμένα τώρα το χειμώνα σε πολλές περιπτώσεις είδα φυσαλίδες το επόμενο 24ωρο.Η αναλογία η δικιά μου σε δίλιτρο μπουκάλι είναι 3 κούπες ζάχαρη και ένα κουταλάκι του γλυκού μαγιά.¨Ολα αυτά διαλυμένα σε νερό θερμοκρασίας περίπου 28 βαθμούς

lifefx 09-02-14 21:23

Σε φιάλη ενάμιση λίτρου βάζω χλιαρό νέρο μέχρι λίγο πιο κάτω απο το σημείο που αρχίζει να στενευει στο λαιμό. Ρίχνω δύο κούπες(αυτές της κόκκινες του νεςκαφε) ζάχαρη και ανακινω πολύ καλά μέχρι να διαλυθεί τελείως. Σε μπωλ διαλυω την μαγιά και την αδειζω στη φιάλη και ανακινω ελαφρώς. Ε μετα βιδωνω το καπάκι και βασταω τσιλιες μήπως και πιασει:smt108
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisvari (Μήνυμα 820161)
Εμένα τώρα το χειμώνα σε πολλές περιπτώσεις είδα φυσαλίδες το επόμενο 24ωρο.Η αναλογία η δικιά μου σε δίλιτρο μπουκάλι είναι 3 κούπες ζάχαρη και ένα κουταλάκι του γλυκού μαγιά.¨Ολα αυτά διαλυμένα σε νερό θερμοκρασίας περίπου 28 βαθμούς

Την θερμοκρασία του νερού πως τηνδιατηρεις; σεκουβα με θερμαντήρα;

rottbea 09-02-14 21:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 820162)
Σε φιάλη ενάμιση λίτρου βάζω χλιαρό νέρο μέχρι λίγο πιο κάτω απο το σημείο που αρχίζει να στενευει στο λαιμό. Ρίχνω δύο κούπες(αυτές της κόκκινες του νεςκαφε) ζάχαρη και ανακινω πολύ καλά μέχρι να διαλυθεί τελείως. Σε μπωλ διαλυω την μαγιά και την αδειζω στη φιάλη και ανακινω ελαφρώς. Ε μετα βιδωνω το καπάκι και βασταω τσιλιες μήπως και πιασει:smt108
-------------------------


Την θερμοκρασία του νερού πως τηνδιατηρεις; σεκουβα με θερμαντήρα;

Λογω κρυου δεν εχεις αμμεσα αποτελεσματα.Περιμενε 1 24ωρο και βλεπεις.

lifefx 09-02-14 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 820164)
Λογω κρυου δεν εχεις αμμεσα αποτελεσματα.Περιμενε 1 24ωρο και βλεπεις.

Ενδέχεται ο χρόνος ζύμωσης να υπερβεί το 24ωρο;

rottbea 09-02-14 21:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 820166)
Ενδέχεται ο χρόνος ζύμωσης να υπερβεί το 24ωρο;

Με χαμηλες θερμοκρασιες ναι!
Δεν παραγει co2 κατευθειαν.
Υπομονη:smt009

lifefx 09-02-14 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 820167)
Με χαμηλες θερμοκρασιες ναι!
Δεν παραγει co2 κατευθειαν.
Υπομονη:smt009

Όλα τα υπόλοιπα τα κάνω σωστά; προετοιμασία κ.λ.π.;
Σίγουρα δεν είμαι ο πρώτος που το σκέφτεται αλλά ψαχτηκαμε ποτέ για κάποιο βελτιωτικό του μίγματος ώστε να γίνετε πιο γρήγορα;πλήν της μαγειρικής σόδας

rottbea 09-02-14 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 820169)
Όλα τα υπόλοιπα τα κάνω σωστά; προετοιμασία κ.λ.π.;
Σίγουρα δεν είμαι ο πρώτος που το σκέφτεται αλλά ψαχτηκαμε ποτέ για κάποιο βελτιωτικό του μίγματος ώστε να γίνετε πιο γρήγορα;πλήν της μαγειρικής σόδας

Σωστα φαινοντε ολα.Ο καθενας βαζει τις δικες του παραλλαγες.
Κατι για να συντομευει τον χρονο ζυμωσης δεν γνωριζω....

platy 09-02-14 21:49

την μαγιά την διαλύεις σε ζεστό νερο???..

εγω πλέον βαζω φρεσκια μαγιά απο σουπερμαρκετ

lifefx 09-02-14 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 820175)
την μαγιά την διαλύεις σε ζεστό νερο???..

εγω πλέον βαζω φρεσκια μαγιά απο σουπερμαρκετ

Την μαγιά την διαλύω σε χλιαρό προς το ζεστό νερό και πέρνω κι εγώ φρεσκια απο τον φουρνο.Αν έστω και μετά απο ενα 24ωρο δε γινει δουλειά να παίξω με της αναλογίες του μιγματος η αυτές ειναι τοσο στανταρ?Ε πόσο στανταρ να ειναι πια?ενα σωρο διαφορετικα κουταλακια υπάρχουν και διαφορετικιες κουπες;)

platy 09-02-14 21:59

ανεπιστροφη βάζεις?..μηπως την βάζεις αναποδα?....

ειμαι σίγουρος οτι ή κατι σου ξεφευγει και δεν το εχεις διαπιστώσει...ή δεν περιμενεις αρκετα

lifefx 09-02-14 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 820177)
ανεπιστροφη βάζεις?..μηπως την βάζεις αναποδα?....

ειμαι σίγουρος οτι ή κατι σου ξεφευγει και δεν το εχεις διαπιστώσει...ή δεν περιμενεις αρκετα

Βαλβίδα οχι δεν έβαλα ακόμη και γι'αυτό άλλωστε ακόμη κολλαει το πάτωμα γυρω απο το ενυδρειο(την πρωτη μέρα έπαιζα με μια σταγονα νερο (:D)που ειχε εγκλωβιστει στο σωλήνα και μου εκανε αναροφηση το νερο ενυδρειου (:D)και υπερχειλιση και απο τα δυο μπουκάλια εννοειται και απο το μεγάλο και απο το μικρό.Δεν ειχα στεγανοποιήσει τα καπάκια(:D:D)
Να περιμένω αλλα βλέπω το υγρό μεσα στο μπουκάλι τελειως αδρανες και μου θυμίζει σούπα

rottbea 09-02-14 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 820176)
Την μαγιά την διαλύω σε χλιαρό προς το ζεστό νερό και πέρνω κι εγώ φρεσκια απο τον φουρνο.Αν έστω και μετά απο ενα 24ωρο δε γινει δουλειά να παίξω με της αναλογίες του μιγματος η αυτές ειναι τοσο στανταρ?Ε πόσο στανταρ να ειναι πια?ενα σωρο διαφορετικα κουταλακια υπάρχουν και διαφορετικιες κουπες;)

Αλλο χλιαρο νερο και αλλο ζεστο!Το νερο πρεπει να το δεχεται το χερι σου ανετα.Τωρα γιατι ανεπιστροφη αν ειναι το μπουκαλι ψηλοτερα απο το ενυδειο ακυρο,αν ειναι χαμηλοτερα ομως κρινεται απαραιτητη.Τσεκαρε την θερμοκρασια του νερου κατα τγν διαλυση της μαγιας.Πιστευω εκει γινεται το λαθος.Α οταν λες μαγια απο φουρνο λες την φρεσκια στο κυβακι?

lifefx 09-02-14 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 820181)
Αλλο χλιαρο νερο και αλλο ζεστο!Το νερο πρεπει να το δεχεται το χερι σου ανετα.Τωρα γιατι ανεπιστροφη αν ειναι το μπουκαλι ψηλοτερα απο το ενυδειο ακυρο,αν ειναι χαμηλοτερα ομως κρινεται απαραιτητη.Τσεκαρε την θερμοκρασια του νερου κατα τγν διαλυση της μαγιας.Πιστευω εκει γινεται το λαθος.Α οταν λες μαγια απο φουρνο λες την φρεσκια στο κυβακι?

Ανετο ειναι για το χέρι,αν συγκρινω με την θερμοκρασία του ενυδρειου ας πούμε τότε πρέπει να ειναι γύρω στους 21-24 βαθμους.Ναι η μαγια σε κυβο ειναι.Θα μπεί βαλβίδα απλά δε προλαβαινω να πάω να την αγοράσω.Δε θέλω ρε γα...το να τα παρατήσω αλλα αν δε δεις και κανένα αποτέλεσμασε αυτό που κάνεις για πρώτη φορά να χαρείς λίγο τότε τι?

platy 09-02-14 23:10

ρε φιλε με 21 βαθμους νερο τι μαγια περιμενεις να ενεργοποιήσεις :D :D :D :D

lifefx 09-02-14 23:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 820192)
ρε φιλε με 21 βαθμους νερο τι μαγια περιμενεις να ενεργοποιήσεις :D :D :D :D

Λίγο ειναι η πολύ?ε οταν λέμε να το αντέχει το χέρι μου πώς το εννοούμαι?και τους 5 βαθμούς αντέχω και τους 35!!!!

platy 09-02-14 23:43

πρεπει να ειναι αρκετα ζεστό αλλα οχι τσουρουφλιστό...!!!! μεχρι 28 βαθμους κρυο το λες :D :D

lifefx 10-02-14 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 820200)
πρεπει να ειναι αρκετα ζεστό αλλα οχι τσουρουφλιστό...!!!! μεχρι 28 βαθμους κρυο το λες :D :D

Aντε και οταν το φτιαχνω ειναι στους 28,μετα..οταν θα κάθεται πως θα διατηρισω αυτη τη θερμοκρασία?Λογικο δεν ειναι να κρυώσει το υγρο?

platy 10-02-14 01:20

ποση ωρα θα σου παρει να εχεις ρίξει με ενα χωνί τη ζαχαρη σε ενα μπουκαλι κοκακολας,να ριξεις 1+λιτρο ζεστό νερο,να βιδώσεις καπακι,να ανακινησεις μεχρι να διαλυθει πληρως η ζαχαρη,να ξεβιδώσεις,να ρίξεις τη μαγια σε μισο φλυτζάνια χλιαρό νερο να την ανακατέψεις με ενα κουταλάκι και να την αδειασεις με το χωνι και αυτη μεσα?>>

οταν θα ακουμπας το μπουκάλι θα πρεπει να ειναι ισα ισα ζεστό...στα σταδια που κρυώνει,;)

lifefx 10-02-14 01:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 820218)
ποση ωρα θα σου παρει να εχεις ρίξει με ενα χωνί τη ζαχαρη σε ενα μπουκαλι κοκακολας,να ριξεις 1+λιτρο ζεστό νερο,να βιδώσεις καπακι,να ανακινησεις μεχρι να διαλυθει πληρως η ζαχαρη,να ξεβιδώσεις,να ρίξεις τη μαγια σε μισο φλυτζάνια χλιαρό νερο να την ανακατέψεις με ενα κουταλάκι και να την αδειασεις με το χωνι και αυτη μεσα?>>

οταν θα ακουμπας το μπουκάλι θα πρεπει να ειναι ισα ισα ζεστό...στα σταδια που κρυώνει,;)

Εντάξει κατανοητό,αυτό που δε καταλαβαίνω είναι οτι...αυτην την θερμοκρασία που μου λές τώρα για πόση ώρα την χρειάζεται το μίγμα?Αν θέλει απο 6 εώς 24 ώρες για να δουλέψει ε πόσο μπορει να κρατηθει ζεστό το έρμο?Μετά απο 2 ώρες έχει κρυώσει

platy 10-02-14 12:38

βρε....τετοια θερμοκρασία θελει το μιγμα για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ να δουλευει...για να ''ξυπνησεις'' τη μαγια,και να ξεκινησει η αντιδραση με τη ζαχαρη........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν ειπε κανεις οτι ολη μερα θα το εχεις στους 30 βαθμους το νερο :S

αν θες να το κρατας ζεστό το μπουκάλι,καντο μπεν μαρι,σε εναν κουβα με νερο και ενα θερμοστατη στους 25-,να κραταει ζεστό το νερο,και να ειναι στην ιδια θερμοκρασία ολη μερα και το μπουκαλι

lifefx 10-02-14 13:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 820290)
βρε....τετοια θερμοκρασία θελει το μιγμα για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ να δουλευει...για να ''ξυπνησεις'' τη μαγια,και να ξεκινησει η αντιδραση με τη ζαχαρη........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν ειπε κανεις οτι ολη μερα θα το εχεις στους 30 βαθμους το νερο :S

αν θες να το κρατας ζεστό το μπουκάλι,καντο μπεν μαρι,σε εναν κουβα με νερο και ενα θερμοστατη στους 25-,να κραταει ζεστό το νερο,και να ειναι στην ιδια θερμοκρασία ολη μερα και το μπουκαλι

Ε μα έσκασα μ¨αυτή τη θερμοκρασία!!!!χαχαχα.....Τώρα ναι,το κατάλαβα.Το βράδυ θα κάνω καινούριο μίγμα σε διλιτρο μπουκάλι,να είσται σε ακρόαση παρακαλώ...:D

lifefx 12-02-14 01:31

Αυριο θα κάνω μια ακόμη προσπαθεια και θα είναι και η τελευταία:(...στον μασουτη με ρώτησε η ταμίας"τι γλυκο φτιαχνει η γυναίκα σου?"+-14

ChocolatePuma 12-02-14 18:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lifefx (Μήνυμα 820970)
Αυριο θα κάνω μια ακόμη προσπαθεια και θα είναι και η τελευταία:(...στον μασουτη με ρώτησε η ταμίας"τι γλυκο φτιαχνει η γυναίκα σου?"+-14

:D:D:D...αν διαβάσεις στις αγγελίες "πωλείται διλιτρο μπουκάλι με μαγια & ζαχαρη,που παραγει CO2", μην παραξενευτεις...

Θα το πετύχεις, μην απογοητεύεσαι!

nazgul 12-02-14 18:57

Υπομονη και ολα θα γινουν. Μεχρι να γινει η αρχη ειναι, μετα θα το κανεις με κλειστα ματια. Παντως, ελεγξε αλλη μια φορα την κατασκευη για απωλειες, ετσι για να αποκλειστει εντελως αυτη η περιπτωση. Αν ειναι ολα καλα, επικεντρωνεις στη θερμοκρασια του μιγματος και αν παλι ολα καλα, στη θερμοκρασια του χωρου.

lifefx 12-02-14 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 821049)
:D:D:D...αν διαβάσεις στις αγγελίες "πωλείται διλιτρο μπουκάλι με μαγια & ζαχαρη,που παραγει CO2", μην παραξενευτεις...

Θα το πετύχεις, μην απογοητεύεσαι!

Πλάκα πλάκα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 821055)
Υπομονη και ολα θα γινουν. Μεχρι να γινει η αρχη ειναι, μετα θα το κανεις με κλειστα ματια. Παντως, ελεγξε αλλη μια φορα την κατασκευη για απωλειες, ετσι για να αποκλειστει εντελως αυτη η περιπτωση. Αν ειναι ολα καλα, επικεντρωνεις στη θερμοκρασια του μιγματος και αν παλι ολα καλα, στη θερμοκρασια του χωρου.

Δεν χάνει απο πουθενά μωρέ το σκασμένο!!!Με της θερμοκρασίες μόνο έχω να παίζω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02660 seconds with 11 queries