Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Παρακαλω τα φωτα σας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6279)

hejo 16-09-04 13:15

Παρακαλω τα φωτα σας
 
Δυστυχως προχθες το 60lt ενυδρειο μου ραγισε.Ετσι αγορασα ενα καινουργιο 1m και μετεφερα εκει οτι υπηρχε στο προηγουμενο.Το νεο μου ενυδρειο διαθετει ηδη 2 λαμπες 30w εκαστη.
Ποσες πρεπει να προσθεσω ακομη ωστε να εχω ικανοποιητικο φωτισμο για φυτεμενο ενυδρειο;
Που μπορω να βρω στεγανα ακροφυσια για τις προσθηκες;Γιατι ηδη εκανα μια βολτα στα μαγαζια της περιοχης μου και δεν.....

Husky_Jim 16-09-04 13:50

το πόσες και τί λάμπες θές εξαρτάτε από το είδος των φυτών που θέλεις.Όσο αναφορά τα ακροφίσια πές σε ποιά περιοχή είσαι να σου πούμε μαγαζιά.... :wink:

hejo 16-09-04 15:23

Aκομη δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενα φυτα,θα ηθελα ομως να εχω τη δυνατοτητα να βαλω ακομη και απαιτητικα ειδη που εχουν αυξημενες αναγκες.
Οσο για την περιοχη μενω στο Κορωπι.

nkarvounis 16-09-04 19:34

Re: Παρακαλω τα φωτα σας
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hejo
Δυστυχως προχθες το 60lt ενυδρειο μου ραγισε.Ετσι αγορασα ενα καινουργιο 1m και μετεφερα εκει οτι υπηρχε στο προηγουμενο.Το νεο μου ενυδρειο διαθετει ηδη 2 λαμπες 30w εκαστη.
Ποσες πρεπει να προσθεσω ακομη ωστε να εχω ικανοποιητικο φωτισμο για φυτεμενο ενυδρειο;
Που μπορω να βρω στεγανα ακροφυσια για τις προσθηκες;Γιατι ηδη εκανα μια βολτα στα μαγαζια της περιοχης μου και δεν.....

ακροφύσια .... = λαστοχοταινία της 3Μ από τον ΚΑΥΚΑ στην Λαυρίου

χρήση: ενώνεις την λάμπα με το καλώδιο με την χρήση κλεμών και ντύνεις την ένωση με λαστιχοταινία.

Αποτέλεσμα :Στεγανό 100%

hejo 16-09-04 19:59

Σας ειμαι υποχρεη για την αμεση ανταποκριση.Μηπως μπορει καποιος να μου πει ποσα watt χρειαζομαι για να εχω ικανοποιητικο φωτισμο στο ενυδρειο μου;

annivas2000 16-09-04 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hejo
..............Μηπως μπορει καποιος να μου πει ποσα watt χρειαζομαι για να εχω ικανοποιητικο φωτισμο στο ενυδρειο μου;

Ποσα λιτρα (τι διαστασεις) ειναι το ενυδρειο σου???

hejo 17-09-04 12:19

1m μηκος και 40cm πλατος και υψος,αρα αν κυβιζω σωστα 160lt καθαρου νερου.

annivas2000 19-09-04 23:32

Λοιπον Ελενη το ενυδρειο σου αν αφαιρεσεις και το υποστρωμα θα'ναι 140 λιτρα ''καθαρου'' νερου (συν-πλην).
Τωρα γι'αυτον τον ογκο προσωπικη μου γνωμη ειναι να εισαι μεταξυ 100w (ανω οριο) και 75w (κατω οριο).
Στο ανω οριο θα πας βεβαια αν σκοπευεις να ξεκινησεις ''δυνατα'' απο την αρχη, που σημαινει και CO2 και καλο υποστρωμα και καποια απαιτητικοτερα φυτα στη συνεχεια.
Στο κατω οριο θα εισαι αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις στην αρχη (αυτο δεν σημαινει οτι εχεις πολυ μικροτερα περιθωρια επιλογων φυτων).
Και στη δευτερη περιπτωση θα σου'λεγα να εχεις CO2.
Και στις δυο περιπτωσεις να βαλεις πολλα φυτα (και γρηγορης αναπτυξης) απο την αρχη.
Καλως ηρθες στο club των ''μποσταναδων'' (περισσοτερα για φυτα εκει). :lol:

ahar 20-09-04 00:33

Re: Παρακαλω τα φωτα σας
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hejo
Δυστυχως προχθες το 60lt ενυδρειο μου ραγισε.

δεν σε προλαβα χθες να σε ρωτησω... τι το έκανες το παλιο;;;


Αλέξανδρος

hejo 20-09-04 18:04

Δεν ξερω ποιον να πρωτοευχαριστησω για τις συμβουλες.Ακολουθωντας τις υποδειξεις σας σκοπευω να βαλω μια λαμπα 30w τωρα και ετσι να φτασω στα 90w και να αφησω αναμονη και για μια τεταρτη στο μελλον.Για το CΟ2 παραγγειλα το διαχυτηρα της EHEIM.Oσο για τα φυτα ας ειναι καλα οι ευγενεις χορηγιες των παλιων.Νικο,Γιωργο,Νικο thanks again.
To παλιο ενυδρειο επισκευαζεται.Ξεκολλησαμε το ραγισμενο τζαμι και θα παραγγειλουμε καινουργιο συντομα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01423 seconds with 11 queries