Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Dwarf Gourami (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23771)

lion 19-03-08 19:38

Dwarf Gourami
 
Από 14/3 στο ενυδρείο ζουν 1 σαλιγκάρι 3-4mm, 8 neon, 2 Dwarf Gourami. Τα neon φαίνονται να παιρνούν καλά εκτος από ένα που είναι συνέχεια πίσω από το φίλτρο και δεν το βλέπω παρά μόνο την ώρα του φαγητού. Τα Gouramis από την αρχή έπιασαν από μία γωνία στο ενυδρείο (μακρυά και αγαπημένοι), αλλά σήμερα άρχισε το μεγαλύτερο να ψιλοστρεσάρει το άλλο. (Δυστηχώς εμπιστεύτηκα το petshop...νόμιζα ότι πήρα ζευγαράκι). Μάλλον πρέπει να μείνει μόνο ένα.

Σήμερα είδα ότι το άγριο αρσενικό έχει κάνει φωλιά:p...
Να του βάλω ένα θηλυκό;

(Το Σαβ/κο το ενυδρείο θα γεμίσει φυτά και μάλλον & DIY CO2 οπότε αναγκαστικά θα χαλάσω την φωλίτσα του αλλά δεν γίνεται αλλιώς :confused:)

Μετράω από 14/3 καθημερινά και τα νούμερα είναι σταθερα:pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Θερμοκρασία: 26

lucy 20-03-08 09:20

Τα γκουράμι είναι λίγο ... ας πω άγρια και παράξενα. Και τα δικά μου κρύβονται πολλές ώρες και έχουν μαδίσει πολλά φυτά. Μέχρι που άφησα πολλά φυτά να επιπλέουν και άφησαν τα άλλα στην ησυχία τους.

Αν αφήσεις ένα γκουράμι -απ' ότι ξέρω - θα γίνει πιο νευρικό, καλύτερα είναι να υπάρχουν ένα αρσενικό με 2-3 θηλυκά. Αυτά ξέρω!

Iann_is 20-03-08 09:26

Επίσης από την έρευνα που έκανα τον τελευταίο καιρό γιατί θα φιλοξενώ και εγώ ένα ζευγάρι, ακόμα και το ζευγάρι γίνεται επιθετικό μεταξύ του κάποιες φορές ειδικά μετά από γέννα. Οπότε μην είσαι σίγουρος οτι δεν έχεις πάρει ζευγάρι...

lucy 20-03-08 09:33

Ναι πράγματι, τα νερά μέχρι έξω φτάνουν όταν αρχίζουν το κυνηγητό :mad:
Η αλήθεια είναι ότι πολύ με τσατίζουν και δεν τα θέλω καθόλου, αλλά τα κρατάω για χάρη του γιού μου που τα λατρεύει!

lion 20-03-08 10:11

Απ'ότι έχω διαβάσει (δικτυο - μετά την αγορά τους) τα αρσενικά είναι πολύχρωμα και τα θυληκά μονόχρωμα. Εγώ έχω δύο πολύχρωμα (ριγέ) άρα δύο αρσενικά, σωστά; (και υπόψιν ότι μιλάω για μικρό ενυδρείο 40 λίτρων)

lucy 20-03-08 10:13

Όχι έχουν τα ίδια χρώματα. Τα ξεχωρίζεις από το ραχιαίο πτερύγιο. Στα αρσενικά είναι μυτερό και στα θηλυκά στρογγυλό.
Τα λίτρα είναι λίγα, θέλουν τουλάχιστον 60.

jojo 20-03-08 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 246452)
Όχι έχουν τα ίδια χρώματα. Τα ξεχωρίζεις από το ραχιαίο πτερύγιο. Στα αρσενικά είναι μυτερό και στα θηλυκά στρογγυλό.
Τα λίτρα είναι λίγα, θέλουν τουλάχιστον 60.


Οχι.δεν λεει για τrichogaster trichopterus.Για colisa lalia μιλαει !!!

lucy 20-03-08 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jojo (Μήνυμα 246520)
Οχι.δεν λεει για τrichogaster trichopterus.Για colisa lalia μιλαει !!!

Ουπς συγνώμη!!! :oops: Συνήθως προσέχω τι γράφει ο καθένας!

lion 20-03-08 15:40

Ναι για colisa lalia.
Tελικά τί ισχύει;

asourtzo 20-03-08 15:59

http://www.practicalfishkeeping.co.u...article_id=428 συμμφωνα με αυτο το σαιτ εχουν διαφορα στο χρωμα τα αρσενικα απο τα θυληκα. οποτε κατα οασα πιθανοτητα εχεις 2 αρσενικα:(

flying_guardian 21-03-08 03:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 246356)
Από 14/3 στο ενυδρείο ζουν 1 σαλιγκάρι 3-4mm, 8 neon, 2 Dwarf Gourami. Τα neon φαίνονται να παιρνούν καλά εκτος από ένα που είναι συνέχεια πίσω από το φίλτρο και δεν το βλέπω παρά μόνο την ώρα του φαγητού. Τα Gouramis από την αρχή έπιασαν από μία γωνία στο ενυδρείο (μακρυά και αγαπημένοι), αλλά σήμερα άρχισε το μεγαλύτερο να ψιλοστρεσάρει το άλλο. (Δυστηχώς εμπιστεύτηκα το petshop...νόμιζα ότι πήρα ζευγαράκι). Μάλλον πρέπει να μείνει μόνο ένα.

Σήμερα είδα ότι το άγριο αρσενικό έχει κάνει φωλιά:p...
Να του βάλω ένα θηλυκό;

(Το Σαβ/κο το ενυδρείο θα γεμίσει φυτά και μάλλον & DIY CO2 οπότε αναγκαστικά θα χαλάσω την φωλίτσα του αλλά δεν γίνεται αλλιώς :confused:)

Μετράω από 14/3 καθημερινά και τα νούμερα είναι σταθερα:pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Θερμοκρασία: 26

Καλορίζικα τα ψαράκια σου και να τα χέρεσαι!
Μια συμβουλή όμως για να είσαι προετοιμασμένος και να μην αγχωθείς!
Είναι πολύ ευαίσθητα στην φυματίωση!
Στο λέω γιατί εγώ έχω 3 μέρες τώρα που είχα 5 απώλειες! 5 από τα 6 :(
Αν πάς στις ασθένειες γλυκού νερού, έχω κάνει ποστ (με θέμα "σπυρί; τι είναι;) και με φοτογραφίες, για να δεις για τι πράγμα μιλάω!

Σου εύχομαι να μην σου τύχει! Αλλά καλού κακού ας είσαι προετοιμασμένος μιας και απ' ότι έμαθα έιναι αρκετά συνηθησμένο φαινόμενο για guramis!

lion 21-03-08 10:31

Το είδα και ψηλοαγχώθηκα (με 3 παιδιά στο σπίτι - καλύτερα να μην παίζουμε με τις πιθανότητες) αλλά μετά την αγορά τους....

Θα δείξει...

Προς το παρών ψάχνω τρόπο να φύγει το ένα από τα δύο αρσενικά και να μπεί θηλυκό ώστε να είναι ζευγαράκι.

Εσύ τι έκανες τελικά ....

netblues 21-03-08 11:31

Τι δουλεια εχουν τα παιδια να αγγιζουν τα ψαρια?
Περα απο αυτό, το τι μπορει να κολλησουν απο το σχολειο ειναι πιο πιθανό...

lion 21-03-08 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 246887)
Τι δουλεια εχουν τα παιδια να αγγιζουν τα ψαρια?
Περα απο αυτό, το τι μπορει να κολλησουν απο το σχολειο ειναι πιο πιθανό...

Εγώ βάζω χέρια στο ενυδρείο - αγγίζω παιδιά...

... Καλά δεν είπα ότι τρομοκρατήθηκα :D

Απλά σε θέματα υγιεινής θέλει λίγο προσοχή γενικά, κάτι που δεν είχα υπόψιν μου. π.χ. στην μεγάλη αλλαγή νερού που έκανα, για να αδειάσω το νερό, ρούφηξα από έναν σωλήνα και μπήκε λίγο νερό στο στόμα μου...(τώρα πήρα σκουπα βυθού και θα αδειάζω νερό μέσω αυτής).

flying_guardian 21-03-08 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 246881)
Το είδα και ψηλοαγχώθηκα (με 3 παιδιά στο σπίτι - καλύτερα να μην παίζουμε με τις πιθανότητες) αλλά μετά την αγορά τους....

Θα δείξει...

Προς το παρών ψάχνω τρόπο να φύγει το ένα από τα δύο αρσενικά και να μπεί θηλυκό ώστε να είναι ζευγαράκι.

Εσύ τι έκανες τελικά ....

Τουαλετίτσα!
Τι άλλο να έκανα; Βέβαια αν το ακούσει κανένας θα με κράξει αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο!!!!
Σορρυ παίδες!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01884 seconds with 11 queries