Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   !! Περισσοτερος φωτισμος.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23018)

Marvin 19-02-08 00:04

!! Περισσοτερος φωτισμος....
 
1 Συνημμένο(α)
Γεια σας..

Θα ηθελα να κανω μια ακομη αρχαρια ερωτηση...
Διαβαζω παντου+-4 για τις συνεπειες του ανεπαρκη φωτισμου σε ενυδρεια,με φυτα η χωρις , αλλα οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα πουθενα μια απαντηση στο τι γινεται αν εχεις περισσοτερο φωτισμο.(παρα μονο οτι μπορει να εμφανιστει αλγη..)
Μολις εφτιαξα ενα καπακι (απο mdf)για το 54 lt ενυδρειο μου και οταν πηγα να αγορασω τα ηλεκτρικα μου ειπαν οτι υπηρχαν ballast(ψηφιακα) για μια λαμπα 18 ή 23W ή για δυο των 18W.
Καθως ετοιμαζομαι να βαλω και καποια φυτα χαμηλων απαιτησεων,επελεξα το 2χ18.Πηρα και δυο λαμπες osram 18x fluora 550lm .
Διαβαζοντας οτι ο ιδανικος φωτισμος ποικιλει αναλογα με τα φυτα , καταλαβα οτι ενας μεσος ορος ειναι καπου στα 0.5w/lt.

Τι γινεται τωρα που εχω 36 w σε 54 λιτρα?
Παιζει ρολο που ειναι χαμηλα τα lumen?
Καπου διαβασα οτι εχει φυτα που καταπολεμουν την αλγη αν αυτη εμφανιστει..αληθευει?
Τελος,ο φωτισμος μπορει να βλαψει τα ψαρια αν ειναι υπερβολικος?

Να επισημανω οτι ηδη δουλευει 2 μερες με χρονοδιακοπτη 14:00/1:00 (11 ωρες)και η συμπεριφορα των ψαριων ειναι κανονικοτατη(ισως και καλυτερη απο πριν....).
Ισως αν μειωσω τις ωρες?


Συγνωμη για τις απανωτες ερωτησεις....και ευχαριστω για την υπομονη σας..+-6

chemical mac 19-02-08 00:20

Τα χαμηλά λούμεν βοηθούν στην καλύτερη ανάπτυξη των φυτών (είναι στο φάσμα που αρέσει στα φυτά) σε σχέση με τα μεγαλύτερα λούμεν. Το ροζέ χρώμα είναι καλύτερο από το λευκό (daylight). Αν υπερβείς τις 10000 λούμεν τότε παλεύεις με τις άλγες.
Τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης καταπολεμούν τις άλγες μόνο και μόνο γιατί τρέφονται με τα στοιχεία τα οποία βοηθούν στην ανάπτυξη της άλγης (νιτρικά κτλ).
Ιδανικός φωτισμός θεωρείται ο φωτισμός που είναι αρκετός για την σωστή ανάπτυξη των φυτών. Αν έχεις κάποια φυτά υψηλών απαιτήσεων (parvula για παράδειγμα) θέλεις πολλά βατ, αν έχεις ανούμπιες και κάτω του μισού βατ είσαι καλά.
Τώρα αν μειώσεις τη φωτοπερίοδο σου σε 9-10 ώρες θα είσαι καλά αλλά και πάλι αυτό θα το κρίνεις εσύ από την ανάπτυξη των φυτών σου.

Πάνος 19-02-08 00:28

καλως ηρθες και απο μενα καταρχην!!!...σορυ που χαλαω τη συνοχη αλλα νομιζω οτι ειδα στη φωτο σου μονομαχο και χρυσοψαρο...ριξε μια ματια στα προφιλ των ψαριων...αν ειναι μονομαχος θα επρεπε να τον εχεις μονο του..

Marvin 19-02-08 00:48

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 238109)
καλως ηρθες και απο μενα καταρχην!!!...σορυ που χαλαω τη συνοχη αλλα νομιζω οτι ειδα στη φωτο σου μονομαχο και χρυσοψαρο...ριξε μια ματια στα προφιλ των ψαριων...αν ειναι μονομαχος θα επρεπε να τον εχεις μονο του..

Ο πλυθυσμος των ψαριων ηταν και ειναι το πρωτο προβλημα που ανακαλυψα οτι εχω μπαινωντας στο forum.Η Blanch ηταν η πρωτη που με ενημερωσε περι αυτου...Ειμαι σε μια μεταβατικη περιοδο αυτη τη στιγμη και η μεταφορα του μονομαχου ειναι ενα απο τα πραγματα που θα γινουν.(οπως η αραιωση του πλυθησμου των χρυσοψαρων η οποια αρχισε ηδη...)
Παντως προς στιγμην τα πανε καλα.Ειναι δυο μηνες περιπου μαζι και πολλες φορες παει με τα χρυσοψαρα σαν κοπαδι...(μαλλον για κριση ταυτοτητας το βλεπω....:smt104).Βλ.Φωτο.

Ευχαριστω παντως.

george 19-02-08 00:54

Γιατί να βάλεις περισσότερες λάμπες στο ενυδρείο σου ;
Δεν το χρειάζεσαι.
Και με τα χρυσόψαρα...ούτε να το σκεφτείς για να το κάνεις φυτεμένο γιατί τα φυτά σου θα γίνουν μεζεδάκι.

Marvin 19-02-08 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 238122)
Γιατί να βάλεις περισσότερες λάμπες στο ενυδρείο σου ;
Δεν το χρειάζεσαι.
Και με τα χρυσόψαρα...ούτε να το σκεφτείς για να το κάνεις φυτεμένο γιατί τα φυτά σου θα γίνουν μεζεδάκι.

Δεν θελω να βαλω κι αλλες λαμπες(!!) απλα ρωταω αν ειναι προβλημα τα 36 Watts που εχω τωρα και αν θα πρεπει να τα μειωσω.
Για τα χρυσοψαρα καπου διαβασα οτι υπαρχουν καποια φυτα με τα οποια δεν θα εχω προβλημα αλλα δεν το εψαξα ακομη...ισχυει?

george 19-02-08 01:09

Ισχύει

Marvin 19-02-08 01:31

Τελικα ,παιδια ,να ανυσηχω για το φωτισμο ή ειναι οκ?

PascM 19-02-08 01:54

Με αυτό που βλέπω θα έλεγα να σβήσεις την μια λάμπα και να βγάλεις τον μονομάχο δεν έχει θέση με τα χρυσόψαρα!!!

stav 19-02-08 09:33

Με το φωτισμο που εχεις και με τα χρυσοψαρα μπορεις να βαλεις ανουμπια και microsorium pteropus.Αυτα τα φυτα δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις,δεν τα τρωνε τα χρυσοψαρα και δενονται σε πετρες και ριζες.

Marvin 19-02-08 18:35

Λοιπον, για τον πλυθησμο των ψαριων μου εχω το ακολουθο σχεδιο.Πειτε μου αν ειναι οκ.

α.Κραταω το συγκεκριμενο ενυδρειο (54lt) με το μονομαχο και τους δυο πλεκο και το κανω κοινωνικο με κανονικα φυτα .
β.παιρνω ενα δευτερο ,που ουτως ή αλλως ηταν στο σχεδιο , <120lt και βαζω τα 3 χρυσοψαρα επισης με κανονικα φυτα(απο αυτα που αναφερατε οτι μπορουν να αναπτυχθουν με χρυσοψαρα)
.

Και ερωτω:α)Μπορω να βαλω αλλα τροπικα στα 54 lt του πρωτου?
β)Βαζοντας φυτα και περισοτερη διακοσμηση ωστε να
δημιουργησω σκιες και κρυψωνες λυνω το θεμα του
φωτισμου?
γ)Με τα χρυσοψαρα μπορω να εχω σε 120 λιτρα και καποιο
αλλο ψαρι κρυου νερου,και αν ναι ποιο?

Sorry που ειμαι τοσο επιμονος αλλα σιγουρα οταν ξεκινησα δεν τα ηξερα ολα αυτα και, μη μπορωντας να κανω σημαντικες αλλαγες εξοπλισμου αυτο το διαστημα, προσπαθω να βρω την καλυτερη δυνατη λυση.Παραλληλα διαβαζω πολυ σε διαφορα site στο ιντερνετ και τεινω να αποπροσανατολιστω πληρως.
Οσο για το θεμα του φωτισμου προσπαθω να το λυσω με τον τροπο που αναφερω παραπανω λογω του οτι για να αναψω την μια λαμπα θα πρεπει να αλλαξω ολη την κατασκευη εξ'αρχης.

Ευχαριστω για το χρονο σας.Αναμενω με αγωνια.....:(

Tkagem 19-02-08 19:03

Ο μανομάχος αναγκαστικά μόνος του, δε μπορείς να βάλεις άλλο ψάρι.
Τα χρυσόψαρα καλά είναι στα 120 λίτρα αλλά για άλλο ψάρι να βάλεις οριακά....άν ψάξεις πάντως υπάρχουν πολλά κρύου νερού στην ίδια οικογένεια με τα χρυσόψαρα, Αργυρώ - Σωκράτη τα φώτα σας εδώ....

chemical mac 19-02-08 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Marvin (Μήνυμα 238376)
β)Βαζοντας φυτα και περισοτερη διακοσμηση ωστε να
δημιουργησω σκιες και κρυψωνες λυνω το θεμα του
φωτισμου?

Οσο για το θεμα του φωτισμου προσπαθω να το λυσω με τον τροπο που αναφερω παραπανω λογω του οτι για να αναψω την μια λαμπα θα πρεπει να αλλαξω ολη την κατασκευη εξ'αρχ

Δεν έχω καταλάβει γιατί προβληματίζεσαι τόσο πολύ με τον φωτισμό. Τα φώτα σου είναι μια χαρά κι αν χώσεις ένα δυο εύκολα φυτά (χωρίς μεγάλες απαιτήσεις) θα είσαι ακόμα καλύτερα (στις παραμέτρους του νερού σου, αλλά και αισθητικά, επιπλέον δημιουργείς πιο φιλικό περιβάλλον για τα ψάρια σου)
Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα με τα φώτα γιατί εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.

Marvin 19-02-08 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 238388)
Δεν έχω καταλάβει γιατί προβληματίζεσαι τόσο πολύ με τον φωτισμό. Τα φώτα σου είναι μια χαρά κι αν χώσεις ένα δυο εύκολα φυτά (χωρίς μεγάλες απαιτήσεις) θα είσαι ακόμα καλύτερα (στις παραμέτρους του νερού σου, αλλά και αισθητικά, επιπλέον δημιουργείς πιο φιλικό περιβάλλον για τα ψάρια σου)
Ποιο είναι λοιπόν το πρόβλημα με τα φώτα γιατί εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω.

Το προβλημα μου ηταν μηπως ο φωτισμος μου (36w σε 54 lt) ηταν υπερβολικος για τα ψαρια αλλα και τα φυτα τα οποια θα ηθελα να προσθεσω ,και αυτο γιατι παντου βλεπω αναλογιες 0.5w/lt ,0.8w/lt.Μετα και απο το μυνημα του PascM που μου προτεινε να σβησω τη μια λαμπα αγχωθηκα μηπως πρεπει να αλλαξω ολη την ηλεκτρ/κη εγκατασταση που εκανα.

Με το μυνημα σου χαλαρωσα :cool: και συνεχιζω.
(Εκτος αν εχει καποιο λογο παραπανω ο PascM για την προταση του :( )

Ευχαριστω και παλι..

Blanch 20-02-08 13:35

Στα 120 λίτρα δεν θα πρότεινα κανένα άλλο ψάρι εκτός από τα τρία χρυσόψαρα. Μπορείς όμως να προσθέσεις στον πληθυσμό apple snails.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries