Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Γέννα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47019)

crywolf 12-12-10 00:56

Γέννα
 
Guys SOS!

Σήμερα το βράδυ στο ενυδρείο μου ανακάλυψα ένα μικρούλι (λίγο μικρότερο από 1 cm). Μάλλον κάποιο από τα ψαράκια μου γέννησε και δεν το πήρα χαμπάρι (για δεύτερη φορά). Προσπάθησα και το έπιασα και το έβαλα σε μια γυάλα 3 lt. Τι πρέπει να κάνω για να το σώσω; Σημειωτέον στη γυάλα έβαλα νερό από το ενυδρείο αλλά δεν έχει ούτε φίλτρο ούτε θερμοστάτη. Επίσης νομίζω ότι πρέπει να είναι ακόμα ένα μικρό στο ενυδρείο.

Please help!

tsoum 12-12-10 13:21

Παρε μια γεννήστρα με δυχτι. Αμα δεν έχεις θερμοστάτη μάλλον θα σου ψοφήσει απο το κρύο...

crywolf 12-12-10 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 520595)
Παρε μια γεννήστρα με δυχτι. Αμα δεν έχεις θερμοστάτη μάλλον θα σου ψοφήσει απο το κρύο...

Έχεις δίκιο. Σκεφτόμουνα απλά να πάω αύριο να αγοράσω ένα μικρό ενυδριάκι (γύρω στα 10-20lt) με ένα μικρό φιλτράκι και θερμοστάτη. Νομίζω όλο και κάπου θα μου χρειαστεί και στο μέλλον (γεννήστρα ή καραντίνα). Απλά δεν ξέρω αν θα αντέξει μέχρι αύριο. Αυτό που κάνω προς το παρόν είναι να αφαιρώ λίγο νερό και να συμπληρώνω από το ενυδρείο μου.

crywolf 15-12-10 20:27

Τελικά πήρα μια γεννήστρα και το έχω μέσα στο ενυδρείο. Σήμερα από ότι είδα μάλλον κάποιο απο τα ψαράκια μου είναι έγκυος. Το φούσκωμα είναι σαν να έχει προγούλι; Δεν μου έχει ξανατύχει να δω πως είναι. Αν όντως είναι να το ξεχωρίσω σε ένα άλλο μικρότερο ενυδρειάκι;

Κλεόβουλος 15-12-10 20:58

Βάλε μια φωτο απο το ενυδρείο σου (να δούμε αν έχεις επαρκείς κρυψώνες για τα ψάρια)και πες μας τι άλλα ψάρια έχεις.
Μην ταλαιπωρείς το ψαράκι σε γεννήστρες.Ή το βάζεις σε ένα μικρό ενυδρείο μέχρι να μεγαλώσει ή το αφήνεις στο κυρίως ενυδρείο.
mod note:μετέφερα εδώ το θέμα σου

tsoum 15-12-10 21:51

Κ εγώ είμαι κατα των γεννήστρων αλλα απο το να το έχει σε ενα δοχείο μισού λίτρου χωρίς θέρμανση είναι καλύτερα. Το πρότεινα για λίγο, μέχρι να βρεί τι θα κάνει με το ψαράκι.

thanasis76 15-12-10 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crywolf (Μήνυμα 520463)
Guys SOS!

Σήμερα το βράδυ στο ενυδρείο μου ανακάλυψα ένα μικρούλι (λίγο μικρότερο από 1 cm). Μάλλον κάποιο από τα ψαράκια μου γέννησε και δεν το πήρα χαμπάρι (για δεύτερη φορά). Προσπάθησα και το έπιασα και το έβαλα σε μια γυάλα 3 lt. Τι πρέπει να κάνω για να το σώσω; Σημειωτέον στη γυάλα έβαλα νερό από το ενυδρείο αλλά δεν έχει ούτε φίλτρο ούτε θερμοστάτη. Επίσης νομίζω ότι πρέπει να είναι ακόμα ένα μικρό στο ενυδρείο.

Please help!


νομιζω οτι πιο πολλες πιθανοτητες εχει το μικρο που εχει μεινει στο ενυδρειο... σε μια 3 λιτρα γυαλα χωρις τιποτε αλλο δεν νομιζω να την βγαλει το μικρο... τα μικρα ειναι πολυ ευαλωτα...

crywolf 16-12-10 18:35

Τις επόμενες μέρες θα πάρω ένα 50λιτρο ενυδρειάκι. Απλά δεν ξέρω να βάλω μέσα το μικρό ή αυτό που μάλλον θα γεννήσει; Ή μήπως και τα δυο;

thanasis76 16-12-10 18:38

εγω δεν θα εκανα τιποτα. θα αφηνα την φυση της να κανει τη δουλεια της...
οπως κανω παντα δηλαδη...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01399 seconds with 11 queries