Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36701)

@@nikos@@ 07-01-10 21:23

Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
 
Καλησπερα και καλη χρονια!
Με φωτισμο 11 βατ σε 20 λιτρα ενυδρειο (0.5 βαττ ανα λιτρο),με ειδικο υποστρωμα για φυτα,με co2,και λιπασμα μπορω να διατηρησω αυτο το φυτο ζωντανο??

pavlos2003 07-01-10 21:33

Το έχω φίλε μου στον ίδιο φωτισμό, με "σπιτικό" διοξείδιο (άρα πολύ μικρότερη παραγωγή απο τη δική σου) και χωρίς υπόστρωμα για φυτά παρα μόνο λίπανση.
Εδώ και δύο μήνες προχωράει με πάρα πολύ αργή ανάπτυξη, ας πούμε οτι το ένα γλαστράκι έχει γίνει..τρία!....
Φαντάζομαι σε σένα θα πάει αρκετά καλύτερα...

Raven 08-01-10 01:52

Καλα, ετσι κι αλλιως ειναι αργη η αναπτυξη στο cuba ,ιδιαιτερα τον πρωτο καιρο, αλλα θελει παραπανω φως απο αυτο που λες για να μην ψηλωνει και να μεινει χαμηλα ως χαλι.
Σε μικρα ενυδρεια, ο λογος watt/lit. ειναι διαφορετικος. Θελουν περισσοτερα watts απο οτι τα μεγαλα ενυδρεια. Δεν μπορω να το εξηγησω,το ειχα διαβασει καποτε αλλα δεν το συγκρατησα γιατι δεν ειμαι πολυ του τεχνικου τομεα. Παντως εχει σχεση με τον ογκο και το εμβαδον της επιφανειας.
Επειδη ομως ειμαι του πρακτικου μερους, και το εχω κανει ηδη πολλες φορες σε μικρα ενυδρειακια, εγω για γρασιδια και απαιτητικα φυτα στο 12λιτρο μου εχω 27 watts που σημαινει κοντα στα 3 watts/lit. Βεβαια το διοξειδιο (φιαλη) και τα λιπασματα πανε συννεφο, αλλιως μονο αλγες θα καλλιεργουσα εκει μεσα :rolleyes:

@@nikos@@ 08-01-10 17:06

Ηταν να παρω σημερα αλλα τελικα δεν ειχε...
Αν το φυτεψεις με αυτον το τροπο που δειχνει το γρασιδακι στο βιντεο πιστευω θα απλωσει πιο γρηγορα ετσι?
Δηλαδη δεν θα απλωσει στον βυθο?


ΥΓ Ολα τα φυτα που εχω επιβιωνουν μια χαρα στο ενυδρειακι και μεγαλωνουν αρκετα μαλιστα!
-------------------------
Ξεχασα το βιντεο...

http://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4

Τσιόνογλου Σταύρος 08-01-10 23:40

Ψάχνοντας το φως ,δεν θα απλώνει δεξια ,αριστερα αλλά θα ψηλώνει,το βίντεο δείχνει απλώς τον τρόπο φυτέματος για να μην το μαζεύεις απο την επιφάνεια.

Serafeim 09-01-10 02:29

Καλή συνέχεια μόλις το βρεις.
Χρήσιμο και το βιντεάκι σε πολλούς....

@@nikos@@ 09-01-10 09:57

Εφυγα!Παω να παρω δυο γλαστρες αμα εχει φερει και θα δω!

@@nikos@@ 09-01-10 16:19

4 Συνημμένο(α)
Παρα πολυ δισκολο στο φυτεμα....:(Οταν το φυτευα το μισο εφυγε στο νερο....(και πανακριβο 7ευρω το γλαστρακι)Αν το φυτευα με το γυαλοβαμβακα που ειχε στις ριζες θα ηταν καλυτερα?
Ποσο καιρο θα κανουν να πιασουν οι ριζες του??(το μαξ)

platy 09-01-10 16:28

αν προσεξες στο βιντεακι λεει κατι για leave 1cm of stone wool to be used as an anchor...αυτο σημαινει οτι 1εκ απο τον υαλοβαμβακα χρησιμευει για να συγκρατησει την cuba..καλυτερα ομως χωρις νομιζω

Serafeim 09-01-10 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ (Μήνυμα 403325)
Παρα πολυ δισκολο στο φυτεμα....:(Οταν το φυτευα το μισο εφυγε στο νερο....(και πανακριβο 7ευρω το γλαστρακι)Αν το φυτευα με το γυαλοβαμβακα που ειχε στις ριζες θα ηταν καλυτερα? Αμ δεν το είδες καλά το βιντεάκι..... Και εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει πριν μέρες, ότι είναι καλύτερα με λίγο πετροβάμβακα.
Ποσο καιρο θα κανουν να πιασουν οι ριζες του??(το μαξ)

Σε δυο βδομάδες θα πρέπει να το δεις να εξαπλώνετε. Όμως θέλει αρκετό φως για να "έρπει" και όχι να ψηλώνει...

@@nikos@@ 09-01-10 22:06

denerle nano cube εχω με 11 βατ φωτησμο!Αν αλλαξω αντανακλαστηρες υπαρχει περιπτωση να ανεβει η ενταση η τα βαττ?

Rigel 09-01-10 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από @@nikos@@ (Μήνυμα 403488)
denerle nano cube εχω με 11 βατ φωτησμο!Αν αλλαξω αντανακλαστηρες υπαρχει περιπτωση να ανεβει η ενταση η τα βαττ?

Τα βατ δεν θα ανεβουν,μόνο η απόδοση αφου θα αξιοποιεις περισσοτερο φως.ναι βαλε ανακλαστηρες,θα βοηθησει αλλα και παλι θες περισσότερο φως..

fh84 25-01-10 21:22

Φίλε Νίκο, τελικά τι έγινε με το CUBA?
Αναπτύχτηκε? Πριν λίγο καιρό πήρα και εγώ αλλά από ότι φαίνετε δύσκολα θα επιβιώσει.

christosvn 25-01-10 22:24

παιδια και εγω εχω cuba εδω και καμια-2 εβδομαδες αλλα επειδη ακριβως και εγω εχω 05,W/lit δεν μου εχει απλωσει αλλα ψηλωσει..Βεβαια η θα το κλαδευω και θα το μεταφυτευω διπλα μηπως και το απλωσω εγω ή θα πληρωνω πολλα περισσοτερα στη ΔΕΗ ανεβαζοντας τα Watt με την προσθηκη αλλης μιας λαμπας..
Υ.Γ: Πραγματι,αναπτυσσεται αρκετα αργα αλλα κανει υπομονη οποιος δεν εχει πολλα χρηματα!! :D

pavlos2003 26-01-10 21:42

αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει καπου απο την "τροπικα" οτι το φυτο αυτο κανονικα ψηλωνει απο 0 εως 6 ποντους αλλα αν δεν του φτανει το φως στην προσπαθεια του να το βρει μπορει να φτασει στους ..20 ποντους!!
Εγω παιδια με αυτον τον φωτισμο (θα βαλλω καποια στιγμη και φωτο αλλα το περιμενω να απλωθει λιγο ,ΑΝ βεβαια..) παω αργα αλλα σχετικα καλα νομιζω...και δεν εχω περασει τα 3 εκ υψος και αυτο σε ορισμενα σημεια και οχι ολο το φυτο...
Ειμαι περιπου στους 2 1/2 μηνες....
Αυτο που δεν τραβηξε ηταν η ρικια..Το φυτεμενο κοματι σε κουτσουρο του βυθου εχει εξαφανιστει, εμεινε ομως ενα κομματι που ειναι στην επανω μερια ενος.."βραχου"...
Βεβαια ειχα πολεμιους και τα ψαρακια μου που τη μαδαγαν για χαβαλε και οταν τα κοιταγα βραζοντας απο το κακο μου, αυτα μου εκαναν.....ασεμνες χειρονομιες!!!.....

@@nikos@@ 26-01-10 23:07

Η cuba μου εμενα απο την μια μερια,μου την χαλασαν τα μηλοσαλιγκαρα και τωρα αρχισε να ξερενεται αλλα απο την αλλη που δεν εχει σκια παει μια χαρα αλλα δεν βλεπω να απλωνει...Μπορει σε λιγες μερες να την βγαλω και να βαλω ταπιτα απο java moss!
-------------------------
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...e-e1d8ba8c.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02104 seconds with 11 queries