Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ ΕHEIM 2215 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44350)

tzortzisj 02-10-10 21:03

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ ΕHEIM 2215
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΤΟ 2215 ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.
ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΑΘΟΡΥΒΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΟΡΥΒΟ. ΜΟΥ ΞΥΠΝΗΣΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ............ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΦΡΗ ΣΚ .ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.

giannisqq 02-10-10 21:07

τι θορυβο κανει?νερο γυρναει κανονικα?

maikl 02-10-10 21:13

...αν δε το ανοιξεις δε θα βρεις τι φταιει...
Τσεκαρε-καθαρισε το χωρο της φτερωτης.
Ελεγξε και το κεραμικο αξονακι αν ειναι ο.κ.
Αν επεσε πολυ η ροη ριξε ενα καθαρισμα στις σωληνωσεις....η σειρα classic "χουρχουριζει" οταν βουλωσουν λιγο οι σωληνες....

Τηλέμαχος 02-10-10 21:15

Και να σου οι επιπτώσεις... :smt120:smt073

tzortzisj 02-10-10 21:23

1 ΤΗΛΕΜΑΧΕ ΕΣΥ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΜΥΑΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΤΣΑΝΑ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑ 700
(ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΩ ΜΙΚΡΕ)
2 ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΔΟΥΛΕΨΕ ΓΙΑ 7-8 ΩΡΕΣ ΑΘΟΡΥΒΑΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ
3 ΤΟ ΚΟΥΝΗΣΑ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ (ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

maikl 02-10-10 21:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 488630)
Και να σου οι επιπτώσεις... :smt120:smt073

βρε Τηλεμαχε τα'χουμε ξαναπει....σε τοσα χιλιαδες eheim(να μη πω εκατομυρια) λογικο ειναι και εκατο π.χ,να παρουσιασουν καποιο προβλημα...
Εκεινοι που πρεπει να ψαχτουν ειναι οι υπολοιποι (Τετρα,μετρα κ.λ.π) που στα 100 που πουλανε τα μισα βγαζουν προβλημα...

delta66 02-10-10 21:54

Ο μηχανικος θορυβος στα φιλτρα συνηθως οφειλεται σε σπασμενο αξονακι (πολυ οικονομικο σαν ανταλλακτικο) ή πιο σπανια σε σπασμενη φτερωτη.
Αν ο θορυβος ειναι σαν φυσημα, οφειλεται απο παγιδευμενο αερα μεσα στο φιλτρο.

Βγαλε την πριζα για 10-15 sec και ξαναβαλτο σε λειτουργια. Επανελαβε 2-3 φορες ακομα να εξαερωσει τελειως (θα το δεις και απο τις φυσαλιδες αερα που θα βγαινουν απο τον σωληνα, οπως και τον ηχο του αερα που βγαινει μαζεμενος)
Γυρε το φιλτρο στο πλαι αριστερα-δεξια (ακομα και αναποδα με προσοχη) μερικες φορες.


1. Εχεις το φιλτρο (οπως πρεπει) πιο χαμηλα απο το υψος του πατου του ενυδρειου?
2. Κανεις διαχυση co2 μεσω του φιλτρου, εχωντας βαλει το σωληνακι του co2 στην εισοδο του φιλτρου?
3. Ροη (δεν καταλαβα) εχει κανονικη?

tzortzisj 03-10-10 00:41

φιλε δελτα 66
1 ναι
2 δεν εχω CO2
3 KANONIKH ΡΟΗ ΑΛΛΑ ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΞΙΑ- ΑΡΙΣΤΕΡΑ- ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ- ΟΡΘΟΚΟΛΟΜΠΡΟΥΜΙΤΑ -ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

delta66 03-10-10 00:48

ΟΚ
Αν δεν ειναι αερας και ειναι ΟΚ η φτερωτη και το αξονακι, κοιτα μηπως εχει φυγει/χαθει καποιο απο τα δυο λαστιχακια στις ακρες του κεραμικου αξονα που τον κρατανε σταθερο μεσα στο θαλαμο της φτερωτης.

Τα μαυρα λαστιχακια στις φωτο
http://akamai.edeal.com/images/catal...img3039194.jpg
http://cse.f3images.com/IMD/feeds/EH76163_50.jpg

tzortzisj 03-10-10 00:59

ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ ;ΤΩΡΑ ΗΣΗΧΑΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΟ ΔΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΟΥ.

giannisqq 03-10-10 02:25

κ δες προχειρα μηπως βολευτεις με οδοντογλυφιδα η το πλαστικο απο την μπατονετα η κατι παρομοιο εαν εχει σπασει αυτο το ασπρο το πλαστικο!εμενα ειχε σπασει κ ειχα βαλει προχειρα ενα ξυλακι

Τηλέμαχος 03-10-10 06:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 488633)
βρε Τηλεμαχε τα'χουμε ξαναπει....σε τοσα χιλιαδες eheim(να μη πω εκατομυρια) λογικο ειναι και εκατο π.χ,να παρουσιασουν καποιο προβλημα...
Εκεινοι που πρεπει να ψαχτουν ειναι οι υπολοιποι (Τετρα,μετρα κ.λ.π) που στα 100 που πουλανε τα μισα βγαζουν προβλημα...

Βρε σεις και εγώ σας πειράζω. Άντε αμέσως να αρπαχτείτε:smt019:smt019:smt019:smt019:smt019

maikl 03-10-10 06:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος (Μήνυμα 488711)
Βρε σεις και εγώ σας πειράζω. ....

....τωρα το θετεις σε σωστη βαση :D

jimmis1974 04-10-10 09:58

φιλε tzortzisg και γω παλια που ειχα δυο 2213 και ενα 2215 ΟΛΑ μετα απο 3 με 5 στο περιπου μηνες λειτουργειας μου εκαναν θορυβο !! και τα 3 !!!!!!!
Ενα μικρο βουητο εκαναν και γιαυτο τα απεσιρα , οτι και να εκανα σε καθαρισμα δεν ειχα δει αποτελεσμα.
Οποτε αν ο θορυβος που λογικα ειναι ο ιδιος με τον δικο μου , μην κουραζεσαι αδικα με καθαρισματα δεν θα κανεις κατι, τωρα αν ειναι κατι αλλο και παιζει ρολο καποιο ανταλακτικο ... τι να σου πω ψαχτο λιγο.
Ειδικα τα δυο 2213 που τα ειχα στο δωματιο που κοιμαμαι παρολο που ηταν μεσα σε κλειστη βαση το βραδυ σε απολυτη ησυχια τα ακουγα.
Τωρα εχω τρια tetratec ΕΧ700 και εχω βρει την ησυχια μου:smt041

STAMATIA 04-10-10 11:08

To ενυδριακό βαμβάκι το βάζεις πάνω πάνω (κακώς); Αν ναι βάλε πάνω από το ενυδριακό βαμβάκι το σκαράκι ανάποδα για να μην ρουφαει το ενυδριακό βαμβάκι όταν δουλεύει και μπουκώνει η κεφαλή. Κοίταξε και αυτό.
Ενυδριακό βαμβάκι και από πάνω το σκαράκι αναποδα.
κ όταν το βάζεις μπροστά ασε την έξοδο να τρέξει σε έναν κουβά για λίγο ώστε να φύγει ολος ο αέρας. Αν δεν εχει σπάσει και το αξονακι τότε το φίλτρο σου εχει πρόβλημα.
3 χρόνια τώρα τα εχω δει όλα με τα eheim. Είναι καλα φιλτρα απλά ψάξτο λίγο.

jimmis1974 04-10-10 12:19

βαζεις υαλοβαμβακα σε εξωτερικο φιλτρο :smt119:smt119:smt119:smt119:smt119 και λες οτι εχει θορυβο ?? ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ υαβαμβακα σε εξωτερικο φιλτρο , κρατα αερα και δεν λειτουργει σωστα το φιλτρο , με τον καιρο αν δουλευει ετσι ειναι λογικο να βγαλει προβλημα.
Βγαλε τελιως τον υαλοβαμβακα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

maikl 04-10-10 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 (Μήνυμα 489078)
βαζεις υαλοβαμβακα σε εξωτερικο φιλτρο :smt119:smt119:smt119:smt119:smt119 και λες οτι εχει θορυβο ?? ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ υαβαμβακα σε εξωτερικο φιλτρο , κρατα αερα και δεν λειτουργει σωστα το φιλτρο , με τον καιρο αν δουλευει ετσι ειναι λογικο να βγαλει προβλημα.
Βγαλε τελιως τον υαλοβαμβακα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα τετρα σου δεν εχουν ?Καινουρια τα πηρες?

tzortzisj 04-10-10 12:53

Καλησπερα. Παιδια το μαρτυριο συνεχιζεται. Χτες το ανοιξα παλι ,λαστιχακια ,βανακια ,σκατουλακια ολα οκ .Επισεις το σχαρακι οπως το λες αναποδα. Δουλεψε για κανα 5 αρι ωρες αθορυβα και την νυχτα πολεμος..... Υαλομβαβακα της μανας του του εχω .Δηλαδη μετα απο 3 μηνες το θυμηθηκε να κραταει αερα.
Χμμμμ τωρα που το λετε προσφατα εβγαλα ενα μπλε σφουγγαρι και εβαλα
ενα ασπρο απο το PETSUMULUS λετε να ειναι αυτο;;;;
Εν το μεταξυ ο θορυβος εχει αλλαξει σε γκαζωμα (γουργουρητο εντονο) μετα ησυχια ,μετα σαν αναροφηση και παλι απο την αρχη (τωρα σας φωτισα).Βλεπω να το γυριζω στο εσωτερικο που εβγαλα..

jimmis1974 04-10-10 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 489084)
Τα τετρα σου δεν εχουν ?Καινουρια τα πηρες?

σχεδον ολα τα φιλτρα εχουν μεσα φετες υαλοβαμβακα στην συσκευασια, και τα tetra τα οποια πηρα καινουργια.
Απλα δεν ειναι και οτι καλητερο να βαζουμε στο φιλτρο γιατι εγκλοβιζει αερα ο οποιος δεν φευγει ευκολα, επειτα απο τις βρομιες στουμπονει ευκολα και το φιλτρο δεν αποδιδει 100τοις100.
Εγω πρωσοπικα δεν εχω βαλει ποτε υαλοβαμβακα , ουτε στα eheim που ειχα παλια, αντε να εχω βαλει ενα σφουγγαρι παραπανω.

tzortzisj 04-10-10 13:07

Χωρις υαλοβαμβακα ομως δεν εχεις αιωρηση απο μικροσωματιδια αφου τα σφουγγαρια εχουν αρκετα μεγαλες τρυπες. Εγω ακομα και με υαλοβαμβακες εχω πολυ ανακατοσουρα ,σκεψου να τους βγαλω;

jimmis1974 04-10-10 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzortzisj (Μήνυμα 489102)
Χωρις υαλοβαμβακα ομως δεν εχεις αιωρηση απο μικροσωματιδια αφου τα σφουγγαρια εχουν αρκετα μεγαλες τρυπες. Εγω ακομα και με υαλοβαμβακες εχω πολυ ανακατοσουρα ,σκεψου να τους βγαλω;

δεν ειχα ποτε προβλημα , το νερο μου ηταν μια χαρα, τα σφουγγαρια κραταν μια χαρα . Εβαζα σφουγγαρια και στο κατω μερος του φιλτρου και στη μεση και πανω.
Στα tetratec ΕΧ700 που εχω και εχουν 4 καλαθακια μεσα εχω σε καθε καλαθι σφουγγαρι και το νερο κρυσταλο !!!!

tzortzisj 04-10-10 19:47

Λοιπον ,τωρα το απογευμα το ξαναεβγαλα και του εβγαλα το αγοραστο σφουγγαρι . Απο τοτε ησυχια . Για να δουμε.

maikl 04-10-10 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzortzisj (Μήνυμα 489248)
Λοιπον ,τωρα το απογευμα το ξαναεβγαλα και του εβγαλα το αγοραστο σφουγγαρι . Απο τοτε ησυχια . Για να δουμε.

...τι σφουγγαρι ηταν?Δωσε ενα λινκ-φωτο

delta66 04-10-10 19:57

Τωρα που το θυμηθηκα.
Ειχα κανει μια αναβαθμιση σε ενα εσωτερικο φιλτρακι dennerle και ειχα βαλει substrat pro. Οταν το εβαλα σε λειτουργια αρχισε ο μηχανικος θορυβος σαν να χτυπαει βαλβιδα σε μηχανη.
Τσεκαρα και ηταν substrat (τα στραγαλακια) που στρυφογυριζαν απο τη δινη του νερου, κατω απο τη φτερωτη.
Εβαλα μια φετα σφουγγαρι απο πανω να τα πιεζει ελαφρως και να τα κραταει εφαρμοστα και ησυχασε αμεσως.

Δες λοιπον μηπως ειναι πολυ χαλαρα τα υλικα μεσα και στρυφογυριζει το substrat.

tzortzisj 04-10-10 20:14

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1389 Αυτο ειναι το σφουγγαρι

maikl 04-10-10 20:27

Tο σφουγγαρι ειναι μια χαρα.;)
Μαλλον τα εχεις πολυ "μπολικα" τα υλικα σου....

tzortzisj 04-10-10 20:44

Μπορει και να εχεις δικιο.Προς το παρων πολυυυ ησυχια μολις το εβγαλα .Βεβαια το βραδυ θα δειξει.Οσο για τα πολλα υλικα ,ρε συ οτι λει το manual εχω βαλει.Απο κατω προσ τα πανω:σχαρα, υλικα, μπλε, υλικα, μπλε υαλοβαμβακας μπλε σχαρα. Ξερω και εγω μακαρι να σταματησει και ας ειναι οτι θελει.

maikl 05-10-10 05:52

...πριν τον "υαλοβαμβακα" δε θελει μπλε σφουγγαρι.Δες και εδωhttp://www.aquariacentral.com/forums...1&d=1267772534

tzortzisj 05-10-10 11:49

Δυστηχως παλι τα ιδια. Απελπιστηκα.Μαλλον θα αλλαξω την σειρα οπωσ λεει ο φιλος και τερμα.Αλλα μου κανει εντυπωση ,μολισ το ανοιγω και πειραζω σφουγγαρια νερο,υλικα μετα για κανα 7 ωρο δουλευει τελεια.

maikl 05-10-10 11:57

Απο καπου μαζευει αερα....λογικα απο καποιο ενωμα.Κοψε ξανα τις σωληνωσεις και κουμπωσε τες σφιχτα στα βανακια.
Τσεκαρε την κεφαλη να μπαινει σωστα,βαλε φυσικη βαζελινη σε ολα τα λαστιχακια-τσιμπουχες....
Υ.γ. Ερωτηση:Μηπως χρησιμοποιεις αεραντλια?Αν ναι προσεξε μην τραβαει το φιλτρο σου φυσσαλιδες(απομακρυνε τη)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02377 seconds with 11 queries