Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Τελικα τι αλλο με fancy χρυσοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50043)

achisael 03-03-11 15:32

Τελικα τι αλλο με fancy χρυσοψαρα
 
Τελικα μπαινει καποιο αλλο ψαρι μαζι με τα χρυσοψαρα..?
οχι τα κοινα αλλα τα fancy..

Μιας και τα fancy goldfish αντεχουν σε θερμοκρασιες 20-24οC
αρα κοντρα στις συνθηκες και αλλον ψαριων..

Αρα μπαινουν αλλα οι ειναι αναγκασμενα να ειναι αναμεταξυ τους?

Και δεν μιλω για σαλιγκαρια...:rolleyes::rolleyes:

Αλεξάνδρα Κατσούρη 03-03-11 16:18

Μπορεί να μπεί άλλο ειδος χρυσόψαρου, πχ κοινό ή κόμετ αλλά θα είναι πιο γρήγορο στην κολύμβηση και στην αρπαγή τροφής.

Αν ρωτάς για άλλα ψάρια εκτός χρυσόψαρων, δεν το προτείνω. Τα είδη που κάνουν σε ίδιες συνθήκες νερού είναι τα white cloud minnows και τα Celestial pearl danioς και πιθανόν να υπάρχουν κι άλλα είδη που δεν τα γνωρίζω.
Το πρόβλημα με τα ψαράκια που γράφω είναι ότι είναι μικρά σε μέγεθος, διαφέρει λίγο η διατροφή τους από των χρυσόψαρων (θα πρέπει να ταίζεις χωριστά και διαφορετικά είδη τροφής), και συνεπώς ή θα στρεσάρονται συνεχώς, ή θα φαγωθούν από το /ή τα χρυσόψαρα, ή τέλος πάντων η συμβίωση θα έχει προβλήματα.
Ας διαβάσουμε κι άλλες γνώμες βέβαια....

CHRISTOS13 03-03-11 16:36

Κανονικά από ότι λέγεται, δεν μπαίνει τίποτα άλλο ψάρι με χρυσόψαρα.

Εγώ είται λόγω άγνοιάς μου, είται γιά να πειραματιστώ κάπως στις αρχές λειτουργείας του ενυδρείου μου, έβαλα 6 συνεφάκια ( white cloud minnows ), τα οποία μέχρι σήμερα ( μετά από ενάμιση χρόνο ) ζουν τελείως αρμονικά με τα δύο Ryukin που έχω παρ' όλο που είναι δεκαπλάσια στο μέγεθος από αυτά.

Τα χρυσόψαρα τα αγνοούν τελείως και έτσι συμβιώνουν αρμονικά τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

irongud 03-03-11 16:37

και τα zebra danio ειναι κρυου νερου αλλα ζουν και σε τροπικο

delta66 05-03-11 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη (Μήνυμα 561366)
Μπορεί να μπεί άλλο ειδος χρυσόψαρου, πχ κοινό ή κόμετ αλλά θα είναι πιο γρήγορο στην κολύμβηση και στην αρπαγή τροφής.

Αν ρωτάς για άλλα ψάρια εκτός χρυσόψαρων, δεν το προτείνω. Τα είδη που κάνουν σε ίδιες συνθήκες νερού είναι τα white cloud minnows και τα Celestial pearl danioς και πιθανόν να υπάρχουν κι άλλα είδη που δεν τα γνωρίζω.
Το πρόβλημα με τα ψαράκια που γράφω είναι ότι είναι μικρά σε μέγεθος, διαφέρει λίγο η διατροφή τους από των χρυσόψαρων (θα πρέπει να ταίζεις χωριστά και διαφορετικά είδη τροφής), και συνεπώς ή θα στρεσάρονται συνεχώς, ή θα φαγωθούν από το /ή τα χρυσόψαρα, ή τέλος πάντων η συμβίωση θα έχει προβλήματα.
Ας διαβάσουμε κι άλλες γνώμες βέβαια....

Δεν χρειαζεται αλλη γνωμη, τα ειπες ολα :D
Θα υπαρχει αθεμιτος ανταγωνισμος στο ενυδρειο ακομα και αν ζουν στις ιδιες παραμετρους νερου

Efh 07-03-11 15:42

μονο χρυσοψαρα με χρυσοψαρα
απλα επελεξε και αλλα ειδη οπως σου λενε και παραπανω
αντε κ αν εχεις και αλγη να βαλεις γλυφτη για λιγο
εγω που το εκανα δεν ειχα προβληματα περι συμβιωσης αργοτερα τον εβγαλα ομως γιατι οσο να ναι ειναι για αλλου ειδους ενυδρεια

Raven 07-03-11 15:55

Ενας ακομα λογος που εχω ακουσει, που τα χρυσοψαρα δεν μπαινουν μαζι με αλλα τροπικα ή υποτροπικα ειδη , ειναι οι ασθενειες που κουβαλανε και στις οποιες τα ιδια εχουν ανοσια αλλα ειναι θανατηφορες για τα αλλα ειδη.
Το εχω διαβασει αρκετες φορες, δεν εχω ομως προσωπικη αποψη και καλο θα ηταν καποιος γνωστης των χρυσοψαρων αν το επιβεβαιωσει ή να το διαψευσει για να ξερουμε..

Efh 07-03-11 22:32

οχι ασθενειες δεν υπαρχουν
ισως λαθος ακουσες
θανατηφορες ισως γινουν οι συνθηκες που θελουν τα χρυσοψαρα για αλλα ειδη που συμβιωνουν μαζι τους

in the pond 07-03-11 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 563055)
...αντε κ αν εχεις και αλγη να βαλεις γλυφτη για λιγο
εγω που το εκανα δεν ειχα προβληματα περι συμβιωσης αργοτερα τον εβγαλα ομως γιατι οσο να ναι ειναι για αλλου ειδους ενυδρεια

Κανονικά καθόλου δεν θα' πρεπε να εισαγάγεις ένα πλεκο του όξινου νερού στις συνθήκες που απαιτεί ένα χρυσόψαρο.;)

Επίσης θα ήθελα να συνηγορήσω στην επισήμανση του Raven. Τα χρυσόψαρα μπορεί να είναι φορείς διαφόρων ασθενειών χωρίς να εμφανίσουν ποτέ κάποια από τις ασθένειες αυτές. Σε περίπτωση συμβίωσης με άλλα τροπικά κυρίως ψάρια μπορούν να μεταφέρουν και να εκδηλωθούν οι ασθένειες αυτές.

Χριστόφορος Μίχας 07-03-11 23:18

Ο Αλέξανδρος δεν το άκουσε απλώς. Είπε ότι το έχει διαβάσει αρκετές φορές. Θα πρέπει λοιπόν να έχει βάση. Προσωπική εμπειρία δεν έχουμε, κι εγώ έχω ακούσει πχ ότι δεν κάνει ούτε μπόλι να δώσεις από ενυδρείο που έχει υγιη χρυσόψαρα σε κάποιον που θα βάλει άλλα είδη.

SOCRATIS 08-03-11 09:21

Οι πλειοψηφία των χρυσόψαρων για να μην πω όλα ,κυρίως αυτών που εισάγονται ,έχουν πάντα "κάτι" πάνω τους .Η καραντίνα σε νεοεισερχόμενα χρυσοψαρα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ειτε έχομε αλλα ψάρια ειτε χρυσόψαρα.

Πέραν του ότι τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού, με ότι αυτό συνεπάγεται,
έχουν τόση πληθωρική παρουσία αλλά και τόση ποικιλομορφία, που δεν μπορώ να καταλάβω την επιθυμία κάποιου ,για την συγκατοίκησή τους με άλλα είδη.

achisael 08-03-11 13:29

Δεν εχω σκοπο να βαλω κατι αλλο μαζι τους απλα μια ερωτηση εκανα να μου φυγει τελειως η απορια... :p:p

maikl 08-03-11 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 563420)
...
έχουν τόση πληθωρική παρουσία αλλά και τόση ποικιλομορφία, που δεν μπορώ να καταλάβω την επιθυμία κάποιου ,για την συγκατοίκησή τους με άλλα είδη.

....Σωκρατη νομιζω τα ειπες ολα.!!!:smt038:smt038:smt038

achisael 17-04-11 04:32

τελικα μετα απο ψαξιμο ειδα οτι δεν μπαινει κατι αλλο..
οχι οτι δεν με καλυπτουν απλα και απο περιεργεια να ξερω αν μπορω να βαλω και κατι αλλο..

eimaste aR21rwstoi 04-05-11 11:09

αχετο α αναπαραγωγη στα χρυσοψαρα ειναι ευκολη?

achisael 09-05-11 13:05

γιατι σκεφτεσαι για χρυσοψαρα ?

Γιώργος Κ 09-05-11 18:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 586193)
αχετο α αναπαραγωγη στα χρυσοψαρα ειναι ευκολη?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25060
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25198
:p:rolleyes:

achisael 09-05-11 19:09

δλδ σε νορμαλ συνθηκες δεν υπαρχει περιπτωση να δουμε γεννα?
δλδ απο μονα τους αλλα ''φυση'' ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01837 seconds with 11 queries