Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Sump με 30ευρω! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52164)

Markos145 27-04-11 18:37

Sump με 30ευρω!
 
3 Συνημμένο(α)
Στο μικρο μου ενυδριο(54λ) με γκαπι και καποια ασπονδυλα ειχα ενα προβλημα με το εσωτερικο φιλτρο.Το φιλτρο ειχε τεραστια ροη για τα λιτρα του ενυδριου μου και προσπαθουσα με διαφορους τροπους να περιορησω τη ροη του.Ειδικα μετα απο καθαρισμα του φιλτρου το ενυδριο γινοταν πλυντηριο.Το φιλτρο ηταν αυτο http://www.hailea.com/e-hailea/product1/HL-BT700.htm Με 690λ ροη φανταστητε τι γινοταν στο ενυδριο.Απο την αλλη ηθελα να το ξεφορτοθω γιατι μου ετρωγε χωρο μεσα στο ενυδριο και λιτρα.Κανοντας μια ερευνα αγορας για καποιο εξωτερικο φιλτρο που να μην εχει μεγαλη ροη αλλα να εχει και βιλογικα υλικα ειδα οτι κατω απο 70ευρω δεν ηπηρχε τιποτα.Μετα απο μια σηζητιση με ενα φιλο για το πως μπορει να κανει ενα εξωτερικο κουτι για να βαζει τιφρη και καπιο κυκλφορητη να στελνει το νερο μου μπηκε η ιδεα για την κατασκευη του sump.Εχοντας το φιλτρο που προανεφερα με χαρακτηριστικα 690λ και μανομετρικο 1.25 το χρησιμοποιησα σαν αντλια χωρις τον καδο του.Πιο μπροστα ειχε γινει το τεστ μεσα σε ενα κουβα στην μπανιερα για να δω αν πραγματικα ισχυουν αυτα που γραφει η αντλια του και αφου εμεινα ευχαρηστημενος με την ροη που ανεβαζε στους 70 ποντους ειπα να ρωτησω ποσο θα εβγαιναν τα τζαμια για την κατασκευη ενος sump.Κανοντας το σχεδιο του sump για τον χωρο που ειχα πηγα στο τζαμτζιδικο της γειτονιας μου να ρωτησω για το κοστος των τζαμιων.Το sump θα ειχε διαστασεις 15μικος,30πλατος και 50υψος ετσι βολευε να γινει για τον χωρο που ειχα στενο και ψιλο.Το κοστος των τζαμιων μαζι με τρια χωρισματα ηταν 15ευρω με 4χιλ. παχος γιαλιου.Η συλικονη κοστησε 4.5 ευρω για ενυδριακη χρηση εγραφε.

QS-Plan 27-04-11 18:48

:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041 αυτό θα πει ΔουΝουΤοsump :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Markos145 27-04-11 18:57

3 Συνημμένο(α)
Μετα την κατασκευη του sump σειρα πηρε η υπερχηλησει.Μετα απο πολλα σχεδια που βρηκα στο internet απο διαφορες κατασκευες υπερχηλησεις και αφου δεν μου αρεσε η ιδεα του τρηπιματος του ενυδριου αποφασισα να κανω την υπερχηλησει με δυο κουτια ενα μεσα στο ενυδριο και ενα απο εξω.Κατι τετοιο δηλαδη.

Markos145 27-04-11 19:09

3 Συνημμένο(α)
Το εσωτερικο κουτι εγινε με γυαλη και οσο το δυνατον πιο μικρο.Το ενυδριο αδειασε μεχρι το σημειο που χρειαζοταν για να δουλεψω.Το εσωτερικο κουτι εχει διαστασεις 17μικος,4πλατος και 7υψος.Ουσιαστηκα χρησιμοποιησα τρια κοματια γυαλι γιατι εκμεταλευτικα και την γωνια του ενυδριου.:D

Markos145 27-04-11 19:29

3 Συνημμένο(α)
Για εξωτερικο κουτι δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω παλι γυαλι γιατι επρεπε να κανω την τριπα για τον σωληνα της υπερχηλησεις.Ετσι η μονη λυση ηταν κατι πλαστικο.Χρειαζομουν ενα πλαστικο δοχειο με 20ποντους υψος και οσο γινοταν πιο στενο 4-5ποντους γιατι δεν ειχα χωρο.Η πιο ευκολη λυση που βρηκα ηταν ενα πλαστικο ποτηρι το οποιο το τρηπισα στον πατο ωστε να μπαινει με ζορι ενα λαστιχο ποτησματος.Ετσι ληθηκε και αυτο το προβλημα.

Markos145 27-04-11 19:39

5 Συνημμένο(α)
Στο εσωτερικο κουτι τοποθετηθεικαν σφουγκαρια για να μην ρουφαει τα ψαρια η υπερχηλησει και στο εξωτερικο κουτι τοποθετηθηκε ενα σωλινακι αεραντλιας μεσα στο λαστιχο της υπερχηλησεις για να βγαζει τον αερα και να μην σιφωναρει.Και να μην κανει και θορηβο!

almost 27-04-11 19:45

Ο μπλε σωλήνας κανονικά θέλει κάπου σωληνάκι για να κάνει εξαέρωση (στην τελευταία φώτο που έχεις βάλει στο τρίτο post φαίνεται).

Markos145 27-04-11 19:52

6 Συνημμένο(α)
Τα αλλα ηταν ευκολα δηλαδη η τοποθετησει των υλικων,του θερμοστατη και της αντλιας στο sump.Αγοραστηκαν δυο λιτρα siporax και επιασε τοπο και ενα υλικο που ειχα αγορασει πιο παλια για γυαλοβαμβακα αλλα δεν το ειχα χρησιμοποιηση γιατι δεν εκανε καλη δουλεια για μικροσωματιδια.Ενα μπλε συνθετικο υλικο ειναι.

Giannis_4 27-04-11 19:52

Τα σπαει το σαμπακι φιλε!!!:D:D:D

bokostas 27-04-11 20:00

Mπράβο Μάρκο μαστόρι, πολύ καλή κατασκευή και σούπερ παρουσίαση.

Markos145 27-04-11 20:02

Τελος εχω να πω οτι μεχρη στιγμης δεν ειχα καποιο προβλημα και με πολλα τεστ διακοπης ρευματος που εχω κανει για την υπερχηλησει.Το sump τρεχει 2 μηνες και ειμαι πολυ ευχαρηστημενος με το φιλτραρισμα.Φυσικα κανω τις εβδομαδιεες αλαγες νερου και τις κανω με σκουπα γιατι η υπεχηληση ρουφαει απο την επηφανεια.Ελπιζω να βοηθεισει καποιους που ψαχνοντε με τετοιες κατασκευες.;)

mikeepidio 27-04-11 21:08

Πολύ καλή δουλεία φίλε:p

kostas82 27-04-11 22:50

σωραιος :smt023:D

miki 27-04-11 23:03

πολυ ωραιο :smt023.
καλυτερο απο ολα το ποτηρι.
η εισαγωγη του νερου στο σαμπ μηπως θα ηταν καλυτερο να ειναι λιγο πιο χαμηλα;δεν σου σπαει τα νευρα το πλατσουρισμα;

Markos145 27-04-11 23:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από miki (Μήνυμα 583845)
πολυ ωραιο :smt023.
καλυτερο απο ολα το ποτηρι.
η εισαγωγη του νερου στο σαμπ μηπως θα ηταν καλυτερο να ειναι λιγο πιο χαμηλα;δεν σου σπαει τα νευρα το πλατσουρισμα;

Μεσα στο νερο την εχω και καθετα κι'ολας για να μην βρισκει στο τζαμι δεν μπορω καθολου το θορηβο οταν κοιμαμαι.Στις φωτο απλα ηταν εξω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01747 seconds with 11 queries